|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Этникалық және әлеуметтік-саяси процестер Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
Мектеп: № 2 ЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 12.12.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Орунбасарова Б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 "А" |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын түсіндіру; Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін талдау Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуін талдап, ерекшеліктерін сипаттап бере алады. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы: Ру, тайпа , жүз, ата-жұрт, ата-мекен, шежіре, жеті-ата, ақсүйек, қарасүйек , хан, сұлтан, би, батыр. Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: Ру-тайпалық бірлестіктің қоғамдағы рөлін .......... көрініс табады, себебі...... «Ру» ұғымы бүгінгі күні................, Рулық құрылымның функционалдық қызметінің маңыздылығы мынада.............., Қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлі .............. болып табылады, себебі,...... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Құқық негіздері - әлеуметтік құрылым анықтамасын табуда байланысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 10 мин Сабақтың ортасы 25 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын. Қиындыда жазылған атаулар арқылы 3 топқа бөлінеді. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Әсемпаз болма әрнеге Өнерпаз болсаң арқалан Сен де бір кірпіш дүниеге, Кетігін тап та ,бар қалан. Абай Құнанбайұлы Алдыңғы білімді пысықтау үшін « Сиқырлы сұрақтар » әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сұрақтар тізбегі:
Қ.Б. "Мадақтау арқылы". • Сен жарайсың. • Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. • Сенің мүмкіндігің оданда зор. Мақсаты: оқушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылып, кейін бағалау критерийлеріне, зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу мен талдау. Тапсырма. Жұптық жұмыс. "Мен кіммін?" әдісі арқылы қазақ қоғамындағы әлеуметтік топтарды өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтаңыз.
Дескрипторы:
Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру.
Тапсырма. Топтық тапсырма . Тест
1.Этносаяси қауымдастық дегеніміз: А) шаруашылық В) тарих ғылымы С) белгілі бір тарихи аймақта құрылған хандықтың тұрғындары D) қазақ халқы 2)Қай ғасырда қазақ этносы көптеген ру-тайпалардан құралды? A) XV ғасырдың ортасы B) XIV ғасырдың басы C) XVI ғасырдың соңы D)XIII ғасыр 3)Ер адам жағынан ата-бабаларын санамалайтын туыстық қатынастар тізбегі? A)Жеті ата B)Шежіре C)Атажұрт D)Ақсақал 4)Қазақтардың бірыңғай этносқа тиістілігін ұғынған,шежіремен бекітілген ортақ генеалогиялық дәстүрі бар бірлестіктер? A)Рулар B)Жүздер C)Көшпелілер D)Төрелер 5)Ер жағынан ата-тегі ортақ топтар? A)Патрономия B)Экзогамия C)Шовинизм D)Эндогамия
Тапсырма. Жеке жұмыс. "Брейн ринг" әдісі арқылы Әлеуметтік топтарды тәуелсіздігі бойынша жоғарыдан төменге қарай орналастыр. Би, малшы, қожа, хан, бай, сұлтан, батыр, күң. Тәуелсіз
Тәуелді Дескриптор:
|
Ноутбук, интерактивті тақта.
Стикерлер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Орунбасарова Бағила СатбергеновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Тақырып бойынша 30 материал табылды
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын түсіндіру;
Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін талдау
Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін анықтау.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















