Сабак жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Сәтпаев атындағы мектеп- гимназия |
|||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айболат |
|||||||
|
Күні: |
11.12.2024 ж |
|||||||
|
Сынып: 10 б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.7– дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдаланады; – дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіреді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Амандасу. Топтастыру. Сынып Ұлы жүз, Орта жүз және Кіші жүз болып 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау. «Тақтаны тазарту» әдісі арқылы оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойып, үй тапсырмасын сұрау. 1. Қазақ этносы қандай жүздерге бөлінді? 2.Ұлы жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 3. Орта жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 4. Кіші жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 5.Ұлы жүзге қандай рулардан құралады? 6.Орта жүз қандай рулардан құралады? 7.Кіші жүз қандай рулардан құралады?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Жауап беру белсенділігіне байланысты 1 балл |
Қазақстан картасы. Қазақстан тарихы оқулығы 10 сынып. |
|
|||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақты «Миға шабул» әдісімен хан, би, батырлардың суреттерін көрсете отырып, оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың кезеңіне өтемін. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.
Бейнематериал: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
«Сәйкестендіру» әдісі. Жеке жұмыс.
«хан», «сұлтан», «қожа», «би», «батыр», «бай», «қара халық», «құл мен күң» ұғымдарын сәйкестендіреді.
Топтық жұмыс. ПТМС жұмыс. 1-топ: Хандар, 2-топ: Билер 3-топ: Батырлар
П-біздің ойымызша қазақ қоғамында маңызды қызметін сипаттаймыз. Т -біз оны былай түсіндіреміз. М- мысал келтіру. С- осы топтың қызметінің салдары...
Венн диаграммасы. Жұптық жұмыс Ертедегі қазақ батырларымен қазіргі қазақ батырларын салыстыру.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар бейнематериал: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері туралы өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуін сәйкестендіреді.
Берілген топтың қызметін түсіндіреді.
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор:
Дескриптор: Берілген топтың қызметін түсіндіреді 1балл, өз ойларынша түсіндіреді 1 балл; мысал келтіреді 1балл, салдарынатайды 1балл
Ертедегі қазақ батырларының айырмашылықтарын жазады 1балл; қазіргі қазақ батырларының айырмашылықтарын жазады 1балл; Ертедегі қазақ батырларымен қазіргі қазақ батырларының екеуіне тан ортақ қасиеттерін жазады 1балл; |
Презентация
https://youtu.be/u2A7Ht2k0-A?si=95Nd2SOf2uC2Hg05
LerningApps.org Презентация Презентация |
|
|||
|
Сабақты қорытындылау. |
|
Тақырып бойынша тақырыпттың материалдардан не құнды, не қиын, не қызық болғанын айтады.
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Презентация
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Сабак жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Сәтпаев атындағы мектеп- гимназия |
|||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айболат |
|||||||
|
Күні: |
11.12.2024 ж |
|||||||
|
Сынып: 10 б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.7– дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдаланады; – дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіреді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Амандасу. Топтастыру. Сынып Ұлы жүз, Орта жүз және Кіші жүз болып 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау. «Тақтаны тазарту» әдісі арқылы оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойып, үй тапсырмасын сұрау. 1. Қазақ этносы қандай жүздерге бөлінді? 2.Ұлы жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 3. Орта жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 4. Кіші жүздің орналасу аймақтарын айттып беріңдер? 5.Ұлы жүзге қандай рулардан құралады? 6.Орта жүз қандай рулардан құралады? 7.Кіші жүз қандай рулардан құралады?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Жауап беру белсенділігіне байланысты 1 балл |
Қазақстан картасы. Қазақстан тарихы оқулығы 10 сынып. |
|
|||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақты «Миға шабул» әдісімен хан, би, батырлардың суреттерін көрсете отырып, оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың кезеңіне өтемін. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.
Бейнематериал: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
«Сәйкестендіру» әдісі. Жеке жұмыс.
«хан», «сұлтан», «қожа», «би», «батыр», «бай», «қара халық», «құл мен күң» ұғымдарын сәйкестендіреді.
Топтық жұмыс. ПТМС жұмыс. 1-топ: Хандар, 2-топ: Билер 3-топ: Батырлар
П-біздің ойымызша қазақ қоғамында маңызды қызметін сипаттаймыз. Т -біз оны былай түсіндіреміз. М- мысал келтіру. С- осы топтың қызметінің салдары...
Венн диаграммасы. Жұптық жұмыс Ертедегі қазақ батырларымен қазіргі қазақ батырларын салыстыру.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар бейнематериал: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері туралы өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуін сәйкестендіреді.
Берілген топтың қызметін түсіндіреді.
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор:
Дескриптор: Берілген топтың қызметін түсіндіреді 1балл, өз ойларынша түсіндіреді 1 балл; мысал келтіреді 1балл, салдарынатайды 1балл
Ертедегі қазақ батырларының айырмашылықтарын жазады 1балл; қазіргі қазақ батырларының айырмашылықтарын жазады 1балл; Ертедегі қазақ батырларымен қазіргі қазақ батырларының екеуіне тан ортақ қасиеттерін жазады 1балл; |
Презентация
https://youtu.be/u2A7Ht2k0-A?si=95Nd2SOf2uC2Hg05
LerningApps.org Презентация Презентация |
|
|||
|
Сабақты қорытындылау. |
|
Тақырып бойынша тақырыпттың материалдардан не құнды, не қиын, не қызық болғанын айтады.
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Презентация
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз



