|
Тараз инновациялық көпсалалы колледжі |
|
||||
|
Тексерді |
Колледж әдіскері: Қалдыбаева С.Н |
|
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
|||
|
Модуль/Пән атауы |
Қазақстан тарихы |
|
|||
|
Дайындаған оқытушы |
Есенаманова Айдана Біржанқызы |
|
|||
|
Күні: |
10.11-14.11.2025ж |
|
|||
|
ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР |
|
||||
|
Курс: 1 |
Топ(тар) ББ-9-25-1,ББ-9-25-2, ВТ-9-25-1,ВТ-9-25-2,ВТ-9-25-3, МДТ-9-25-1,МДТ-9-25-2, ТБ-9-25-1,ТБ-9-25-2,ТБ-9-25-3, О-9-25-2,Т-9-25,ДТ-9-25, |
|
|
||
|
Сабақ типі |
Теориялық |
|
|||
|
МАҚСАТЫ Міндеттері: |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау |
|
|||
|
Оқу сабақтары барысында білім алушылардың игеретін кәсіби біліктерінің тізбесі |
Сенің білетінің: Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерін анықтайды; Қазақ қоғамындағы иерархиялық жүйенің тарихи маңыздылығы жайлы ой тұжырымдайды. |
|
|||
|
САБАҚТЫ ЖАБДЫҚТАУ |
|
||||
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабықтар, анықтамалық әдебиеттер |
Қазақстан тарихы; Қазақ әдебиеті; Адам қоғам Интернеттен ізденіс |
|
|||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Сабаққа назарын аудару. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта Сенің білетінің: Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерін анықтайды; Қазақ қоғамындағы иерархиялық жүйенің тарихи маңыздылығы жайлы ой тұжырымдайды. Кілт сөздер:ақсүйек, сұлтан, қожа, би, бай, батыр, ақсақал Зерттеу сұрағы: Қазақ қоғамындағы әлеуметтік жіктелудің ерекшелігі қандай? |
|
|||
|
Жаңа сабақ |
Ой қозғау «Болжау»әдісі.Таратылған суреттер арқылы жасырылған ойды анықтаңдар.
Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері» Дескриптор:
ХҮ-ХҮІІІ ғасырларда дәстүрлі қазақ қоғамында айқын иерархия орын алды. Қоғам ерекшеленген екі әлеуметтік топтан – ақсүйектерден және халықтан құралды. Ақсүйектер тобы әлеуметтік сатының жоғарғы сатысында орналасып, өздеріне тән артықшылық жағдайды пайдаланды. Шыңғыс ханның ұрпақтары төрелер және қожалар кірді. Сұлтандар. Шыңғыс хан ұрпақтары төрелерді сұлтан деп атады. Олар қазақ қоғамындағы ең беделді күш болды. Билер. Рулар мен тайпалардың басшылары билер ерекше құқықты иеленді. Билердің ықпалы орасан болды және кейде хан ықпалынан да асып кетуі мүмкін еді. |
|
|||
|
Қорытынды. |
Үй тапсырмасы: Студенттер «Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері» тақырыбында қысқаша эссе |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
|
Тараз инновациялық көпсалалы колледжі |
|
||||
|
Тексерді |
Колледж әдіскері: Қалдыбаева С.Н |
|
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
|||
|
Модуль/Пән атауы |
Қазақстан тарихы |
|
|||
|
Дайындаған оқытушы |
Есенаманова Айдана Біржанқызы |
|
|||
|
Күні: |
10.11-14.11.2025ж |
|
|||
|
ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР |
|
||||
|
Курс: 1 |
Топ(тар) ББ-9-25-1,ББ-9-25-2, ВТ-9-25-1,ВТ-9-25-2,ВТ-9-25-3, МДТ-9-25-1,МДТ-9-25-2, ТБ-9-25-1,ТБ-9-25-2,ТБ-9-25-3, О-9-25-2,Т-9-25,ДТ-9-25, |
|
|
||
|
Сабақ типі |
Теориялық |
|
|||
|
МАҚСАТЫ Міндеттері: |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау |
|
|||
|
Оқу сабақтары барысында білім алушылардың игеретін кәсіби біліктерінің тізбесі |
Сенің білетінің: Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерін анықтайды; Қазақ қоғамындағы иерархиялық жүйенің тарихи маңыздылығы жайлы ой тұжырымдайды. |
|
|||
|
САБАҚТЫ ЖАБДЫҚТАУ |
|
||||
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабықтар, анықтамалық әдебиеттер |
Қазақстан тарихы; Қазақ әдебиеті; Адам қоғам Интернеттен ізденіс |
|
|||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Сабаққа назарын аудару. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта Сенің білетінің: Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерін анықтайды; Қазақ қоғамындағы иерархиялық жүйенің тарихи маңыздылығы жайлы ой тұжырымдайды. Кілт сөздер:ақсүйек, сұлтан, қожа, би, бай, батыр, ақсақал Зерттеу сұрағы: Қазақ қоғамындағы әлеуметтік жіктелудің ерекшелігі қандай? |
|
|||
|
Жаңа сабақ |
Ой қозғау «Болжау»әдісі.Таратылған суреттер арқылы жасырылған ойды анықтаңдар.
Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері» Дескриптор:
ХҮ-ХҮІІІ ғасырларда дәстүрлі қазақ қоғамында айқын иерархия орын алды. Қоғам ерекшеленген екі әлеуметтік топтан – ақсүйектерден және халықтан құралды. Ақсүйектер тобы әлеуметтік сатының жоғарғы сатысында орналасып, өздеріне тән артықшылық жағдайды пайдаланды. Шыңғыс ханның ұрпақтары төрелер және қожалар кірді. Сұлтандар. Шыңғыс хан ұрпақтары төрелерді сұлтан деп атады. Олар қазақ қоғамындағы ең беделді күш болды. Билер. Рулар мен тайпалардың басшылары билер ерекше құқықты иеленді. Билердің ықпалы орасан болды және кейде хан ықпалынан да асып кетуі мүмкін еді. |
|
|||
|
Қорытынды. |
Үй тапсырмасы: Студенттер «Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері» тақырыбында қысқаша эссе |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













