-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Күні: 26.01.2022ж
Мұғалімнің аты-жөні: Ыдырысова Арай Есенгелдиевна
Сынып: 6 «А» сынып
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
Сабақтың мақсаты
Оқушылар:
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
Жетістік
критерийлері
Оқушылар:
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
Тілдік мақсат
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Русский
English
Азайту
Вычитание
Subtracting
Қосындысы
сумма
The sum of
Орын ауыстыру
Перемещение
Remove
Теріс
отрицательный
Negative(opposite
Көбейту моделі
Модель умножении
Product by FOIL pattern
Алғашқы өрнектерді
көбейту
Умножить первые
Product of first terms
Шеткі мүшелерді
көбейту
Умножить внешние
выражении
Product of outer terms
Ортаңғы мүшелерді
көбейту
Умножить внутрениие
выражении
Product of inner terms
Құндылықтарды дамыту
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Пәнаралық байланыс
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
Басы
Ұйымдастыру сәті :
Үй жұмысын тексеру:
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
4 құдығы бар тең қабырғалы үшбұрыш тәрізді
учаске берілген. Осы учаскені әр бөлігінде бір
құдықтан қалатындай және формалары бірдей,
аудандары тең учаскелерге бөл.
Негізгі бөлім
ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х – айнымалысы, а және в – қандай
да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық
теңдеу деп аталады.
-
-
Тақырыпты
ашу
Сандық теңдіктер және теңсіздіктер
Балаларды сандарды салыстыруға үйрету, сондай-ақ «артық»,
«кем», «тең» қатынастарын тағайындау мақсатында өрнектерді салыстыру; “>”, “<”, “=”, таңбаларының көмегімен салыстыру нәтижелерін жазуға және алынған теңдіктер мен теңсіздіктерді оқуға үйрету мақсаты қойылады.
1 қасиет:
Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны
теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес
теңдеуге түрленеді.
2 қасиет:
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе
бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
Мысалдар келтіру;
1. 4х+3=х+5,1
4х-х=5,1-3
3х=2,1
х=0,7
2. 7х+3=3х+5
7х–3х=5-3
4х=2
х=0,5
3. 2х+4=2х-5,8
2х-2х=-5,8-4
0*х=-9,8
Теңдеудің түбірі болмайды
теңдеудің түбірі болады
Бекіту сұрақтары;
4. 2х+х-5=3х-5
3х-3х=-5+5
0*х=0
кез-келген сан
Сандық теңдіктер мен теңсіздіктерді оқушылар берілген сандар мен арифметикалық өрнектерді салыстыру негізінде алады. Сондықтан “>”, “<”, “= ”, таңбалары арқылы кез келген екі сан, кез келген екі өрнек қосылмайды, тек арасында белгілі қатынас бар сандар ғана қосылады. Мәндер тең, “=” таңбасы арқылы берілген екі сан немесе екі өрнек теңдік құрады.
Егер бір сан екінші саннан артық (кем) немесе бір өрнек екінші өрнектен артық (кем) болса онда сәйкес таңбамен қосылған олар теңсіздік құрады. Сонымен алғашқыда төменгі класс оқушыларында тек тура теңдік пен теңсіздік туралы ұғым қалыптасады.
Кейін, оқушылар өрнектермен және айнымалысы бар теңсіздіктермен жұмыс істеу тәжірибесін жинақтағанда, ақиқат және жалған (тура және тура емес) пікірлер ұғымын қарастырғаннан кейін IV класта теңдік пен теңсіздік ұғымының мынадай анықтамасына көшеді, ол анықтама бойынша “=” таңбасы қойылған кез келегн екі сан, екі өрнек теңдік деп аталады; “>”, “<” таңбаларының біреуі арқылы біріктірілген кез келген екі сан., екі өрнек теңсіздік деп аталады. Мұнда тура және тура емес теңдік пен теңсіздіктің айырмасын атап айтады.
Тест жұмысы
1 нұсқа
1.Теңдеуді шешіңдер: 12 с + 22 = 82.
-
1)6; 2) 3; 3) 4; 4) басқа жауап.
2. Теңдеуді шешіңдер: 2в – 5 = - 3

1)
; 2)
; 3)
; 4) басқа жауап.3. Түбірі 2 – ге тең болатын теңдеуді анықта:
4х - 5 = 28; 7х - 16 = - 9; 3х + 29 = 44.
1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.
4. Теңдеуді шешіңдер: -4х – 8х + 5х = - 49.
1) - 7
2) 7; 3) 2; 4) басқа
жауап.5. Теңдеуді шешіңдер: 2(7х – 12) = (5 +

1) 8; 2) 4
; 3) 4; 4) басқа
жауап.2 нұсқа
1.Теңдеуді шешіңдер: 17а - 12 = 39.
-
1)2; 2) 1; 3) 4; 4) басқа жауап.
2. Теңдеуді шешіңдер: 4в – 8 = - 7

1)
; 2)
; 3)
; 4) басқа жауап.3. Түбірі 7 – ге тең болатын теңдеуді анықта:
6х + 14 = 62; 3х - 9 = 12; 2х + 24 = 42.
1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.
4. Теңдеуді шешіңдер: 9х – 6х + 4х = 14.
1) 2
2)
-2
;
3)
; 4) басқа
жауап.5. Теңдеуді шешіңдер: 2(3х – 6) =

1) 18; 2) 17
; 3) 4; 4) басқа
жауап.Жауаптары:

Жұптық жұмыс
1 нұсқа
Тапсырма 1
А1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: 15,5В1: Теңдеудің түбірін табыңдар:
Ж: -2С1: Теңдеуді шешіңдер:
.
Ж:
1.Тапсырма 2
А1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: 10.В1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 
С1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: 1
2 нұсқа
Тапсырма 1
А1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: - 0,05.В1: Теңдеудің түбірін табыңдар:
. Ж:
С1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: -
2
Тапсырма 2
А1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 3.В1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 5
С1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: 10.Сабақтың
соңы
«Қай топ шапшаң»
Ойынның реті сандарды өсу ретімен орналастырып, разрядтарын атап өту. 37 7 24 1 10
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Ыдырысова Арай Есенгелдиевна27 Қаңтар 2022
482
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізДәстүрлі сабақ. Бір айнымалысы бар теңдеулер. 6 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылдыДәстүрлі сабақ. Бір айнымалысы бар теңдеулер. 6 сынып
Материал туралы қысқаша түсінік- сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі; - тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді; - теңдеулердің қасиеттерін айта алады; - сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды; - теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;Материалдың қысқаша нұсқасы-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Күні: 26.01.2022ж
Мұғалімнің аты-жөні: Ыдырысова Арай Есенгелдиевна
Сынып: 6 «А» сынып
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
Сабақтың мақсаты
Оқушылар:
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
Жетістік
критерийлері
Оқушылар:
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
-
Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
Тілдік мақсат
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Русский
English
Азайту
Вычитание
Subtracting
Қосындысы
сумма
The sum of
Орын ауыстыру
Перемещение
Remove
Теріс
отрицательный
Negative(opposite
Көбейту моделі
Модель умножении
Product by FOIL pattern
Алғашқы өрнектерді
көбейту
Умножить первые
Product of first terms
Шеткі мүшелерді
көбейту
Умножить внешние
выражении
Product of outer terms
Ортаңғы мүшелерді
көбейту
Умножить внутрениие
выражении
Product of inner terms
Құндылықтарды дамыту
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Пәнаралық байланыс
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
Басы
Ұйымдастыру сәті :
Үй жұмысын тексеру:
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
4 құдығы бар тең қабырғалы үшбұрыш тәрізді
учаске берілген. Осы учаскені әр бөлігінде бір
құдықтан қалатындай және формалары бірдей,
аудандары тең учаскелерге бөл.
Негізгі бөлім
ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х – айнымалысы, а және в – қандай
да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық
теңдеу деп аталады.
-
-
Тақырыпты
ашу
Сандық теңдіктер және теңсіздіктер
Балаларды сандарды салыстыруға үйрету, сондай-ақ «артық»,
«кем», «тең» қатынастарын тағайындау мақсатында өрнектерді салыстыру; “>”, “<”, “=”, таңбаларының көмегімен салыстыру нәтижелерін жазуға және алынған теңдіктер мен теңсіздіктерді оқуға үйрету мақсаты қойылады.
1 қасиет:
Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны
теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес
теңдеуге түрленеді.
2 қасиет:
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе
бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
Мысалдар келтіру;
1. 4х+3=х+5,1
4х-х=5,1-3
3х=2,1
х=0,7
2. 7х+3=3х+5
7х–3х=5-3
4х=2
х=0,5
3. 2х+4=2х-5,8
2х-2х=-5,8-4
0*х=-9,8
Теңдеудің түбірі болмайды
теңдеудің түбірі болады
Бекіту сұрақтары;
4. 2х+х-5=3х-5
3х-3х=-5+5
0*х=0
кез-келген сан
Сандық теңдіктер мен теңсіздіктерді оқушылар берілген сандар мен арифметикалық өрнектерді салыстыру негізінде алады. Сондықтан “>”, “<”, “= ”, таңбалары арқылы кез келген екі сан, кез келген екі өрнек қосылмайды, тек арасында белгілі қатынас бар сандар ғана қосылады. Мәндер тең, “=” таңбасы арқылы берілген екі сан немесе екі өрнек теңдік құрады.
Егер бір сан екінші саннан артық (кем) немесе бір өрнек екінші өрнектен артық (кем) болса онда сәйкес таңбамен қосылған олар теңсіздік құрады. Сонымен алғашқыда төменгі класс оқушыларында тек тура теңдік пен теңсіздік туралы ұғым қалыптасады.
Кейін, оқушылар өрнектермен және айнымалысы бар теңсіздіктермен жұмыс істеу тәжірибесін жинақтағанда, ақиқат және жалған (тура және тура емес) пікірлер ұғымын қарастырғаннан кейін IV класта теңдік пен теңсіздік ұғымының мынадай анықтамасына көшеді, ол анықтама бойынша “=” таңбасы қойылған кез келегн екі сан, екі өрнек теңдік деп аталады; “>”, “<” таңбаларының біреуі арқылы біріктірілген кез келген екі сан., екі өрнек теңсіздік деп аталады. Мұнда тура және тура емес теңдік пен теңсіздіктің айырмасын атап айтады.
Тест жұмысы
1 нұсқа
1.Теңдеуді шешіңдер: 12 с + 22 = 82.
-
1)6; 2) 3; 3) 4; 4) басқа жауап.
2. Теңдеуді шешіңдер: 2в – 5 = - 3

1)
; 2)
; 3)
; 4) басқа жауап.3. Түбірі 2 – ге тең болатын теңдеуді анықта:
4х - 5 = 28; 7х - 16 = - 9; 3х + 29 = 44.
1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.
4. Теңдеуді шешіңдер: -4х – 8х + 5х = - 49.
1) - 7
2) 7; 3) 2; 4) басқа
жауап.5. Теңдеуді шешіңдер: 2(7х – 12) = (5 +

1) 8; 2) 4
; 3) 4; 4) басқа
жауап.2 нұсқа
1.Теңдеуді шешіңдер: 17а - 12 = 39.
-
1)2; 2) 1; 3) 4; 4) басқа жауап.
2. Теңдеуді шешіңдер: 4в – 8 = - 7

1)
; 2)
; 3)
; 4) басқа жауап.3. Түбірі 7 – ге тең болатын теңдеуді анықта:
6х + 14 = 62; 3х - 9 = 12; 2х + 24 = 42.
1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.
4. Теңдеуді шешіңдер: 9х – 6х + 4х = 14.
1) 2
2)
-2
;
3)
; 4) басқа
жауап.5. Теңдеуді шешіңдер: 2(3х – 6) =

1) 18; 2) 17
; 3) 4; 4) басқа
жауап.Жауаптары:

Жұптық жұмыс
1 нұсқа
Тапсырма 1
А1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: 15,5В1: Теңдеудің түбірін табыңдар:
Ж: -2С1: Теңдеуді шешіңдер:
.
Ж:
1.Тапсырма 2
А1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: 10.В1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 
С1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: 1
2 нұсқа
Тапсырма 1
А1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: - 0,05.В1: Теңдеудің түбірін табыңдар:
. Ж:
С1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: -
2
Тапсырма 2
А1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 3.В1: Теңдеуді шешіңдер:
. Ж: - 5
С1: Теңдеуді шешіңдер:
Ж: 10.Сабақтың
соңы
«Қай топ шапшаң»
Ойынның реті сандарды өсу ретімен орналастырып, разрядтарын атап өту. 37 7 24 1 10
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx27.01.2022482Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











