Дәуірдің негізгі сипаттамасы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дәуірдің негізгі сипаттамасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сақ дәуірі негізгі сипаттамасы.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:

Ежелгі Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.2.А В Сақтар

Сабақтың тақырыбы:

Дәуірдің негізгі сипаттамасы.

Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.2 Темір игерілуі,жайлымдық мал шаруашылығын қалай өзгертті?

Сабақтың мақсаты

Алғашқы адамдардың кәсібі мен шаруашылығындағы,еңбек құралдары мен қару-жарақтарындағы,қоғамдық құрылысындағы)анықтайды

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде:қоғам игілігі үшін қызмет ету;

Ар-ұят:Әдеп нормаларын ұстау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

3 мин




Өткен білімді еске түсіру

5 мин





Жаңа сабққа көшу.

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу. 2.Психологиялық ахуал қалыптастыру. 3 асық т.стері арқылы Топқа бөлу 4.Үй тапсырмасын: өткен тақырып бойынша сүрақ жауап әдісімен талқылауды ұйымдастыру: Ерте темір дәуірі адамдар өміріне саяхат жасау:

1.Ерте металл кезені қай уақыттар аралыгы?

2.Ерте металл дәуірі адамдарының дүниетанымдары қандай болды?

3Ерте металл дәуірі шаруашылыңы қалай дамыды?

4.Ерте металл дәуірінде тау кен әсә металлургия қалай дамыды?

5.Қолқнер түрлері қалай дамыды?

Сынып оқушыларына пеш-көрікте темір өндіру үдерісі туралы түрлі-түсті суретті көрсетіп, төменде көрсетілген сұрақтар аясында сыныппен талқылау ұйымдастырыңыз.

  • Сіздер нені көрдіңіздер?

  • Нені байқадыңыздар?

  • Адамдарқандай іс-әрекетпен айналысуда?

Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы,оқу мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.









Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


Мадақтау

Әр топ жауаптарына қарай балдық жүйемен бағаланады.

Интерактивті тақтада слайд видео

Карта,

тақырыптық суреттер

Жаңа білім

20 мин




Оқушыларға темір дәуіріндегі металл өндірісі туралы ықшамдалған мәтін ұсынып, зерттеу жұмысын жүргізуді ұйымдастыру

1 тапсырма:

Оқушылар берілген мәтін негізінде темір мен қола дәуіріндегі ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау мақсатында төмендегідей кестемен жұмыс жүргізеді. Мысалы,


Ұқсастықтары

Айырмашылықтары

Кәсібі мен шаруашылығын

да

1.

2.


1.

2.


Еңбек құралдарында

1.

2.


1.

2.


Қоғамдық құрылысында

1.

2.


1.

2.


Оқушылар топ болып кестенінің толтырылуын түсндіреді.

2 тапсырма :

«Суретті жандандыр» деген тапсырма бойынша «Темір өндіру әдісі» туралы суреттерді ұсынып, әңгіме құрастыруды тапсырыңыз.



Дискрипторлары:

темір мен қола дәуірінде адамдардың кәсібі мен шаруашылығындағы кем дегенде екі ұқсастықты анықтайды



Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»
















Ақпараттық мәтін




Жұмаханов, Т.Жұматаев Б. Ежелгі Қазақстан.Алматы: Аруна, 2011.-224б.- (Қазақстан балалар энциклопедиясы)





Суреттер




Бекіту

5 мин






Сабақты қорытындылау

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға құндылықтарымызды дәріптеу мақсатында «Асықтағы сұрақтар » әдісі арқылы сұрақтар беріледі.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»






Кері байланыс

10 мин

Тақырып бойынша жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағаланады




Үйге тапсырма


Үйге тапсырма 20 параграфты оқу.

60 беттегі 1,2 сұрақтарға жауап жазу.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.04.2025
233
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі