Материалдар / Дауылпаз – бабалар мұрасы 4 сынып Т2

Дауылпаз – бабалар мұрасы 4 сынып Т2

Материал туралы қысқаша түсінік
орыс сыныптарындағы қазақ тілі Т2
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Маусым 2024
139
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 3. «Мәдени мұра»

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Дауылпаз – бабалар мұрасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.​2.​1.​1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

4.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

Сабақтың мақсаты :

Оқушылардың барлығы: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табады және сөйлеу барысында қолданады, берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құрастырады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ертеңгілік шеңбер.

«Мен саған тілеймін»


Үй тапсырмасын тексеру

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және

мақсатымен таныстыру.

Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады.

Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін!


Қолпаштау







Сабақтың ортасы

























1.Тыңда. Қайтала.
Сөздікпен таныстыру:

Жаңа сөздер:

ұрпақ

жау

жорық

бақсы

жаршы

дауыс

*күшейткіш


Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы:


2. 1-тапсырма

Суретпен таныс. Онда болып жатқан оқиғаны көршіңмен

талқыла.

1) Әсет неден қорқып тұр деп ойлайсың?

2) Айғайлап тұрған адам – кім?

3) Балалар қандай хабар естіді? Жақсы хабар ма әлде

жаман хабар ма?


3. 2-тапсырма


Мәтінді тыңда және оқы. Өз болжамыңды тексер. Сөйлемдердің дұрыс не бұрыс екенін анықта.

Дауылпаз – ғасырлар бойы ұрпақтан ұрпаққа беріліп

келе жатқан мәдени мұра. Дауылпазды, менің білуімше,

ата-бабамыз соғыста (әскери жорықта) қолданған. Өз әске-

ріне белгі берген. Кейде бақсылар да дауылпазды ауруды

емдеу кезінде қолданған. Оған қоса аң аулау кезінде оны

аңшылар да пайдаланған. Бүгінде дауылпазды «музыка-

лық аспап», – деп білеміз.

Кеше «жаршыны» көргенде қатты қорықтым. «Жау

келді» деп түсіндім. Бұрынғы заманда дауыс күшейткіш,

газет пен журнал болмаған. Жаршы халықты өзіне қарату

үшін дауылпаз соғады. Көне ғасырда дауылпаз өте маңыз-

ды құрал болған.

Қане, дауылпаз туралы тағы да қысқаша мәліметтер көрейік:

https://youtu.be/1y_jO9bL5iM?si=3GatWrTeblGmZdff


Тыңдалым,айтылым.

Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы:

Өте жақсы дауыс күшейткіш








Айтылым/Оқылым

Сурет бойынша сөйлемдер құрастырып, сұрақтарға жауап береді.

2-тапсырма

Мәтінді тыңдайды және оқиды. Өз болжамыңды тексереді. Сөйлемдердің дұрыс не бұрыс екенін анықтайды.

1. Дауылпазды бұрын тек аң аулау үшін қолданған.

2. Дауылпазды бақсылар пайдаланбаған.

3. Дауылпазды жаршылар қолданған.

ә) Оқиғаның жалғасын болжап айт.

Қоршауда берілген сөздерді пайдалан.

























«Бас бармақ»

Рисунок 2 Рисунок 3


Дескриптор:

Жаңа сөздерді қайталайды - 1 б

Сөйлемдер құрастырады – 1 б

Жалпы – 2 б










Дескриптор:

-сурет бойынша сөйлемдер құрастырады – 1 б,

сұрақтарға жауап береді – 1 б

Жалпы – 2 б






Дескриптор:

Мәтінді тыңдайды 1 б оқиды – 1 б

. Өз болжамыңды тексереді. – 1 б

Сөйлемдердің дұрыс не бұрыс екенін анықтайды 1 б

Жалпы – 4 б






















































Слайд







Слайд

Оқулық 107 бет



















Слайд

Оқулық

108-109бет


Сергіту сәті




6. Тыңдалым.Жазылым. Айтылым.

Балалар, тапсырманы бастамас бұрын дауыпаз аспабының үнін тыңдайық:

https://youtu.be/Q2JJoLZlyLE?si=Zc13feATPPTalRoR


4 тапсырма Сөйлемдерді салыстыр.

Дескриптор:

  • Сөйлемдерді салыстырады – 1 балл

  • Екі бағанның айырмашылығын көрсетеді – 1 б


Сабақтың соңы

Үйге: 109 бет 5-тапсырма



"Музыкалық ноталар» кері байланысы


Сабақтан алған әсерлерін музкаық ноталар арқылы көрсетеді.




Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!