1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Менің отбасым және Достарым |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Ш.Ш |
|
Күні: |
20.10.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауыссыз л мен р |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру 2.2.5.1- дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу 2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру2.4.1.4* - дауыссыз л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазу |
|
Сабақ мақсаты |
Л.Р әріптерінің жазылу емлесін үйренеді Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Ашық аспан болсын! Әр күніміз біздің Сәттілікке толсын! Қазақ тілі пәнінен Білмегенді білейік Үйренейік, күлейік. |
Оқушылар сабаққа жақсы көңіл-күймен келеді Психологиялық ахуалға жақсы қатысады |
Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы |
Слайд |
|
Жаңа сабақ Білімді еске түсіру Сұрақтар: 1.Дыбыс дегеніміз не? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 3.Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? Жауабы: – Дауыссыз дыбыстарда ауа кедергіге ұшырайды. – Олар үн мен салдыр арқылы жасалады. ? Л және Р — дауыссыз
дыбыстар Дыбыстық талдау үлгісі Мысал: Қол •3 әріп, 3 дыбыс. •Дыбыстар: қ – дауыссыз, о – дауысты, л – дауыссыз. Қай дыбыс ерекше? → л. Жаттығу жұмысы 1.Л әрпі бар сөздер: леп, лақ, бал, қала 2.Р әрпі бар сөздер: орман, арба, арыстан, дарын Тапсырма: •Л немесе Р дыбысы бар 3 сөз жаз. •Сол сөзбен сөйлем құра. 40-жаттығу. Мәтінді мәнерлеп оқы. • Әкем маған ататегімнің аты-жөнін үйретуші еді. – Кімнің баласысың? – деп сұрайтын ол. – Мен Момыштың ұлымын. – Момыш кімнің баласы? – Момыш Имаштың баласы. Осылайша жеті атаға дейін жетелеп отырып санатады. Ал келген қонақ ел алдымен атымды сұрайтын. Сонан соң менің жеті ата жөніндегі біліміме риза болатын. Маған жылы лебіздерін білдіретін. Мәтін не туралы? •Бауыржанның әкесі қандай адам болған? • Бауыржан Момышұлының өмірбаяны туралы дереккөздерден біліп ал. 41-жаттығу. Сөздерді көшіріп жаз. • Лашын, лебіз, лайық, лезде, лағыл, рең, рәсім, разы, рауғаш, раушан. • Сөз басындағы л, р дыбыстарының айтылуына назар аудар. Есте сақта! Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лағыл, рең, рәс |
Оқушылар білімді еске түсіру үшін сұрақтарға жауап береді Л мен Р әріпінің айтылуымен мысалдарын үйреніп алады Дыбыстық талдау үлгісін көріп үйреніп шығады Оқушылар жаттығуды орындайды Оқушылар Мәтінді мәнерлеп оқиды Сұрақтарға жауап береді Оқушылар 41-жаттығуды орындайды
|
Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы |
Слайд Оқулық Слайд Оқулық 57-бет Оқулық 58бет Дәптер Қаламсап |
|
|
Қорытынды 15минут |
Мақал-мәтелдерді жалғастыр Жеті жұрттың тілін біл,
Білекті бірді жығар, Екі жақсы қас болмас, Ұлға отыз үйден тыю, Қызға қырық үйдет тыю Әдепті бала – арлы бала, Әдепсіз бала сорлы бала Әкені көріп ұл өсер, Шешені көріп қыз өсер Балапан ұяда не көрсе, Ұшқанда соны іледі Рефлекция
43-жаттығу сүрет бойынша әңгіме құрастыр |
Оқушылар Мақалдарды жалғастырады Оқушылар рефлекцияға қатысып жауап береді Үйге тапсырманы орындайды
|
Мадақтау Жарайсың Керемет Өте жақсы Жақсы |
Слайд Оқулық 59-бет |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауыссыз л мен р
1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Менің отбасым және Достарым |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Ш.Ш |
|
Күні: |
20.10.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауыссыз л мен р |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру 2.2.5.1- дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу 2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру2.4.1.4* - дауыссыз л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазу |
|
Сабақ мақсаты |
Л.Р әріптерінің жазылу емлесін үйренеді Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Ашық аспан болсын! Әр күніміз біздің Сәттілікке толсын! Қазақ тілі пәнінен Білмегенді білейік Үйренейік, күлейік. |
Оқушылар сабаққа жақсы көңіл-күймен келеді Психологиялық ахуалға жақсы қатысады |
Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы |
Слайд |
|
Жаңа сабақ Білімді еске түсіру Сұрақтар: 1.Дыбыс дегеніміз не? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 3.Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? Жауабы: – Дауыссыз дыбыстарда ауа кедергіге ұшырайды. – Олар үн мен салдыр арқылы жасалады. ? Л және Р — дауыссыз
дыбыстар Дыбыстық талдау үлгісі Мысал: Қол •3 әріп, 3 дыбыс. •Дыбыстар: қ – дауыссыз, о – дауысты, л – дауыссыз. Қай дыбыс ерекше? → л. Жаттығу жұмысы 1.Л әрпі бар сөздер: леп, лақ, бал, қала 2.Р әрпі бар сөздер: орман, арба, арыстан, дарын Тапсырма: •Л немесе Р дыбысы бар 3 сөз жаз. •Сол сөзбен сөйлем құра. 40-жаттығу. Мәтінді мәнерлеп оқы. • Әкем маған ататегімнің аты-жөнін үйретуші еді. – Кімнің баласысың? – деп сұрайтын ол. – Мен Момыштың ұлымын. – Момыш кімнің баласы? – Момыш Имаштың баласы. Осылайша жеті атаға дейін жетелеп отырып санатады. Ал келген қонақ ел алдымен атымды сұрайтын. Сонан соң менің жеті ата жөніндегі біліміме риза болатын. Маған жылы лебіздерін білдіретін. Мәтін не туралы? •Бауыржанның әкесі қандай адам болған? • Бауыржан Момышұлының өмірбаяны туралы дереккөздерден біліп ал. 41-жаттығу. Сөздерді көшіріп жаз. • Лашын, лебіз, лайық, лезде, лағыл, рең, рәсім, разы, рауғаш, раушан. • Сөз басындағы л, р дыбыстарының айтылуына назар аудар. Есте сақта! Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лағыл, рең, рәс |
Оқушылар білімді еске түсіру үшін сұрақтарға жауап береді Л мен Р әріпінің айтылуымен мысалдарын үйреніп алады Дыбыстық талдау үлгісін көріп үйреніп шығады Оқушылар жаттығуды орындайды Оқушылар Мәтінді мәнерлеп оқиды Сұрақтарға жауап береді Оқушылар 41-жаттығуды орындайды
|
Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтау Жарайсың Керемет Жақсы |
Слайд Оқулық Слайд Оқулық 57-бет Оқулық 58бет Дәптер Қаламсап |
|
|
Қорытынды 15минут |
Мақал-мәтелдерді жалғастыр Жеті жұрттың тілін біл,
Білекті бірді жығар, Екі жақсы қас болмас, Ұлға отыз үйден тыю, Қызға қырық үйдет тыю Әдепті бала – арлы бала, Әдепсіз бала сорлы бала Әкені көріп ұл өсер, Шешені көріп қыз өсер Балапан ұяда не көрсе, Ұшқанда соны іледі Рефлекция
43-жаттығу сүрет бойынша әңгіме құрастыр |
Оқушылар Мақалдарды жалғастырады Оқушылар рефлекцияға қатысып жауап береді Үйге тапсырманы орындайды
|
Мадақтау Жарайсың Керемет Өте жақсы Жақсы |
Слайд Оқулық 59-бет |
шағым қалдыра аласыз



