Қысқа мерзімді сабақ жоспары 1сабақ
ІІ-тоқсан
|
Бөлім: |
Фонетикалық деңгей |
|
|
Логопед маманның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауысты дыбыстар мен әріптер |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопед маманның әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 35 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлеметсіңдерме балалар?! - Қалдарың қалай? Психологиялық ахуал: - Балалар, қазір қандай жыл мезгілі? Оқушылар: - Күз. - Күздің қандай белгілерін білесің? Оқушылар: - Жапырақтар түседі, жаңбыр жауады, күн суытады және т.б. - Өзіне жаңбырдың жауғанын елестетіп көрші, ол бетіміздің бойымен ағады (сипалау), ал енді жаңбырдың тамшылары бетімізге соғылады (саусақ ұштарымен бетті ақырын соққылау), ал енді су бетіміз бен мойын арқылы ағады (бет пен мойынды сипалау). - Жаңбырдан кейін жарқырап күннің көзі шыға келеді, біз оған қуанамыз (күлімдеу). Бірақ қайтадан бұлттар толып жиналды, біз оған қапаланамыз (қабақ түю). Одан соң күзгі жел соғып, бұлттарды алып кетті, біз қайтадан қуанамыз (күлімдеу).
Үй тапсырмасы: Қазір қай мезгіл?
Суреттерді қиып Күз мезгіліне
сай келетін суреттерді күзгі ағашқа
жабыстыр 1 – тапсырма. «Күзгі жапырақтар». Ауа ағымын дамытуға арналған. - Қараңдаршы балалар, орманды жапырақтар басып кетіпті. Кірпіге көмектесейік (жапырақтарды үрлеу).
2 – тапсырма. «Әріптер». Өзеннің бойындағы тапсырма.
Мысалы: «А», «Ә», «Е», «О»,
«Ы». 3 -тапсырма ауызша орындалады. Суретпен жұмыс. – Барлық көліктен шығатын дауыстар бірдей ме?Ұшақ пен жүк көлігінің, жүк көлігі мен жеңіл көліктің дыбыстары қандай? – Балалардың көңіл күйлері қалай? Оны қалай аңғардың? Балалар, қараңдаршы енді дыбысты біз естиміз, айтамыз. Ал әріпті біз көреміз және жазамыз. Сендер жаңағы 2 тапсырманы орындағанда байқадыңдарма осы айырмашылықты? 4 – тапсырма. Балалар, енді төменде берілген әріптер ішінде жасырылған жануарлардың аттарын табыңдар? Піл, қоян, кірпі. Впаропілпанонгщшдщж Қояношвитььбюджкірпол Піджьтчмиаскірпілждлдл -Кірпі деген сөздің соңында қандай дыбыс естіп тұрсың? - Жасырылған жануарлардың аттары қандай болды? Оқушылар: - Піл, қоян, кірпі. - Енді, алдарыңдағы суреттерден осы жануарлардың көлеңкелерін тауып көрсетіңдерші.
Сергіту сәті: қимылмен орындалады. «Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел соғады, Кіп-кішкентай ағаштар Үп-үлкен боп өседі». 5 – тапсырма. Балалар, «Бұл не ?» ойынын ойнайық бидай арасына тығылған жануарларды алып аттарын атап . Оқушы жануарлар мен құстарды атап, дауысты дыбыстан басталатын сөздерді қызыл түсті үйге , дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді көк түсті үйге жинайды.
- Бұл екі топты тағы қалай атауға болады? Оқушылар: - Үй және жабайы жануарлар.
6 –
тапсырма. Балалар бүгінгі сабағымыздың
үй тапсырмасын түсіндіріп берейін: берілген суретті атауларын
жазасыңдар. Дауысты дыбысты қызыл түспен, дауыссыз дыбысты көк
түспен сызасыңдар. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар көздерін жұмып, елестету арқылы мұғалім айтқан әрбір қимылды қайталайды. Мұғаліммен бірге қимылмен оқушылар қайталайды. Оқушы тапсырманы орындайды Оқушылар жапырақтарды үрлейді. Балық аулау әдісі арқылы өздеріне келген әрбір әріпке сөздер құрап айтады.
Оқушылар суретке қарап, олардың қандай дыбыс шығаратынын айтады, дыбыстайды. Ұшақтың гүрілі жүк көлігіне қарағанда қатты, ал жеңіл көлік жүк көлігіне қарағанда баяу дыбыс шығаратынын, құстың үнін, балалардың көңілді дауыстарын айтады. Балалар жасырылған жануар аттарын табады. Аталған жануарлардың көлеңкесін табады.
Оқушылар сергіту сәтін орындайды. Оқушылар жануарлар мен құстарды атап, дауысты дыбыстан басталатын сөздерді қызыл түсті бауға, дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді көк түсті бауға тізіп жинайды. - Үй және жабайы жануарлар. |
Мадақтау арқылы бағалау 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқылақ 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқұлақ 2 саңырауқұлақ 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқұлақ |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Карточка |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытындылау. - Жарайсыңдар, балалар! Барлық тапсырмаларды орындап шықтыңдар. Ал енді қолдарыңда неше саңырауқұлақ жиналғанын санайықшы. Оқушылар: - Бес. - Міне, демек бүгінгі сендердің бағаларың да бес болады. Үйге тапсырма. Балалар, келесі тапсырмамыз «Тауып айт және жаз».
Жемістер мен көкөністерді ата
, дауысты дыбыстан басталатындарын қызыл сызықпен қоршап шық,
аттарын жаз |
Үйге берілген тапсырманы мұқият тыңдап, жазып алады. |
|
|
|
|
Ал, балалар бүгінгі сабағымызда аяқталып қалды. Бүгінгі сабақ сендерге несімен қызықты болды? Тапсырмалар орындауда қиналдыңдарма?
|
Оқушы cабақтан алған әсерімен бөліседі. |
|
Бағдаршам |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауысты дыбыстар мен әріптер
Дауысты дыбыстар мен әріптер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 1сабақ
ІІ-тоқсан
|
Бөлім: |
Фонетикалық деңгей |
|
|
Логопед маманның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауысты дыбыстар мен әріптер |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопед маманның әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 35 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлеметсіңдерме балалар?! - Қалдарың қалай? Психологиялық ахуал: - Балалар, қазір қандай жыл мезгілі? Оқушылар: - Күз. - Күздің қандай белгілерін білесің? Оқушылар: - Жапырақтар түседі, жаңбыр жауады, күн суытады және т.б. - Өзіне жаңбырдың жауғанын елестетіп көрші, ол бетіміздің бойымен ағады (сипалау), ал енді жаңбырдың тамшылары бетімізге соғылады (саусақ ұштарымен бетті ақырын соққылау), ал енді су бетіміз бен мойын арқылы ағады (бет пен мойынды сипалау). - Жаңбырдан кейін жарқырап күннің көзі шыға келеді, біз оған қуанамыз (күлімдеу). Бірақ қайтадан бұлттар толып жиналды, біз оған қапаланамыз (қабақ түю). Одан соң күзгі жел соғып, бұлттарды алып кетті, біз қайтадан қуанамыз (күлімдеу).
Үй тапсырмасы: Қазір қай мезгіл?
Суреттерді қиып Күз мезгіліне
сай келетін суреттерді күзгі ағашқа
жабыстыр 1 – тапсырма. «Күзгі жапырақтар». Ауа ағымын дамытуға арналған. - Қараңдаршы балалар, орманды жапырақтар басып кетіпті. Кірпіге көмектесейік (жапырақтарды үрлеу).
2 – тапсырма. «Әріптер». Өзеннің бойындағы тапсырма.
Мысалы: «А», «Ә», «Е», «О»,
«Ы». 3 -тапсырма ауызша орындалады. Суретпен жұмыс. – Барлық көліктен шығатын дауыстар бірдей ме?Ұшақ пен жүк көлігінің, жүк көлігі мен жеңіл көліктің дыбыстары қандай? – Балалардың көңіл күйлері қалай? Оны қалай аңғардың? Балалар, қараңдаршы енді дыбысты біз естиміз, айтамыз. Ал әріпті біз көреміз және жазамыз. Сендер жаңағы 2 тапсырманы орындағанда байқадыңдарма осы айырмашылықты? 4 – тапсырма. Балалар, енді төменде берілген әріптер ішінде жасырылған жануарлардың аттарын табыңдар? Піл, қоян, кірпі. Впаропілпанонгщшдщж Қояношвитььбюджкірпол Піджьтчмиаскірпілждлдл -Кірпі деген сөздің соңында қандай дыбыс естіп тұрсың? - Жасырылған жануарлардың аттары қандай болды? Оқушылар: - Піл, қоян, кірпі. - Енді, алдарыңдағы суреттерден осы жануарлардың көлеңкелерін тауып көрсетіңдерші.
Сергіту сәті: қимылмен орындалады. «Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел соғады, Кіп-кішкентай ағаштар Үп-үлкен боп өседі». 5 – тапсырма. Балалар, «Бұл не ?» ойынын ойнайық бидай арасына тығылған жануарларды алып аттарын атап . Оқушы жануарлар мен құстарды атап, дауысты дыбыстан басталатын сөздерді қызыл түсті үйге , дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді көк түсті үйге жинайды.
- Бұл екі топты тағы қалай атауға болады? Оқушылар: - Үй және жабайы жануарлар.
6 –
тапсырма. Балалар бүгінгі сабағымыздың
үй тапсырмасын түсіндіріп берейін: берілген суретті атауларын
жазасыңдар. Дауысты дыбысты қызыл түспен, дауыссыз дыбысты көк
түспен сызасыңдар. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар көздерін жұмып, елестету арқылы мұғалім айтқан әрбір қимылды қайталайды. Мұғаліммен бірге қимылмен оқушылар қайталайды. Оқушы тапсырманы орындайды Оқушылар жапырақтарды үрлейді. Балық аулау әдісі арқылы өздеріне келген әрбір әріпке сөздер құрап айтады.
Оқушылар суретке қарап, олардың қандай дыбыс шығаратынын айтады, дыбыстайды. Ұшақтың гүрілі жүк көлігіне қарағанда қатты, ал жеңіл көлік жүк көлігіне қарағанда баяу дыбыс шығаратынын, құстың үнін, балалардың көңілді дауыстарын айтады. Балалар жасырылған жануар аттарын табады. Аталған жануарлардың көлеңкесін табады.
Оқушылар сергіту сәтін орындайды. Оқушылар жануарлар мен құстарды атап, дауысты дыбыстан басталатын сөздерді қызыл түсті бауға, дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді көк түсті бауға тізіп жинайды. - Үй және жабайы жануарлар. |
Мадақтау арқылы бағалау 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқылақ 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқұлақ 2 саңырауқұлақ 2 саңырауқұлақ 1 саңырауқұлақ |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Карточка |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытындылау. - Жарайсыңдар, балалар! Барлық тапсырмаларды орындап шықтыңдар. Ал енді қолдарыңда неше саңырауқұлақ жиналғанын санайықшы. Оқушылар: - Бес. - Міне, демек бүгінгі сендердің бағаларың да бес болады. Үйге тапсырма. Балалар, келесі тапсырмамыз «Тауып айт және жаз».
Жемістер мен көкөністерді ата
, дауысты дыбыстан басталатындарын қызыл сызықпен қоршап шық,
аттарын жаз |
Үйге берілген тапсырманы мұқият тыңдап, жазып алады. |
|
|
|
|
Ал, балалар бүгінгі сабағымызда аяқталып қалды. Бүгінгі сабақ сендерге несімен қызықты болды? Тапсырмалар орындауда қиналдыңдарма?
|
Оқушы cабақтан алған әсерімен бөліседі. |
|
Бағдаршам |
шағым қалдыра аласыз





















