Материалдар / Д.Бабатайұлы. Риторикалық сұраулы сөйлем. 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Д.Бабатайұлы. Риторикалық сұраулы сөйлем. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары жаңартылған бағдарлама бойынша 5 сыныпқа арналған ҚМЖ. «Тәрбиенің қайнар бұлағы» бөлімі бойынша Дулат Бабатайұлының "О, Ақтан жас, Ақтан жас" толғауын ұсынып отырмын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
5812
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

2-бөлім

«Тәрбиенің қайнар бұлағы»

Мектеп: «Көгедай орта мектебі»КММ

Күні: 13.11.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Табысбаева Г

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Д.Бабатайұлы. Риторикалық сұраулы сөйлем.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

А /И . Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.

Б/ С. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын анықтайды

Кейбір оқушылар орындай алады: Талдауларға сүйене отырып өлеңнің көркемдік құндылығын талдай алады.

Бағалау критерийі

жазба әдебиетіндегі әлеуметтік ахуал өзіндік ерекшеліктерін талдау арқылы ажырата алады. Әдеби- теориялық ұғымдар қалыптасады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: берілген Н мен Л диалогы арқылы ХІХ ғасырдағы халықтың тағдыры, наразылықтары туралы өз ойларын айта біледі.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Зар заман ақындары, толғау, риторикалық сұрау, эпитет

Диалог құруға/жазуға арналған пайдалы тіркестер:

жетім бала бейнесі

Талқылауға арналған сұрақтар:

Зар заман ақындарына тағы қандай ақындар жатады?


Не себепті ... деп ойлайсыз?

Неліктен «Зар заман ақындары» деген ұғымды әдебиетке еңгізді?



Құндылықтарға баулу

Қазақтың бүгінгі жеткен төл рухани мұрасы, тәрбиеніңң қайнар бұлағы, ұлттық дәстүріміз бен рухани мұраларымызды дәріптеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу


Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Психологиялық ахуал туғызу

«Шаттық шеңбері» Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.



Оқушылар осы суреттерге қарап отырып, сабақта атқарылатын жұмыстарды болжайды.


«Ми шабуылы «стратегиясы.

1.Зар заман ақындары кімдер?

2.«Зар заман ақындары» деген ұғымды әдебиетке еңгізген кім?

3. Неліктен?

4.Риторикалық сұрау дегеніміз не?




Дескриптор

-Оқушылар сұрақтарға нақты жауап береді.


-Тірек сөздерді айқындайды.

- Бір-біріне сұрақ қоя алады


Кері байланыс: «От шашу» әдісі







Сурет























Сабақтың ортасы

25 минут

Оқушыларға хат жазудың ережесі ұсынылады, хат жазудың жолдары түсіндіріледі.

1.Хат түсінікті, анық жазылуы керек;

2. Әрі сыпайы, қарапайым, мейірімге толы болуы қажет;

3.Хат қысқаша, мазмұнды болуы керек.

4.Кімге арнадың?

Мысалы: Қымбатты менің сүйікті кейіпкерім! 5.Негізгі бөлім (сұрақтар, өтініштер, болған жағдайға өзіндік пікір, тілек)

6.Қоштасу, хат иесінің аты-жөні (уақыты)


1-тапсырма:

Екі тапсырманың бірін таңдап, орындаңыз:

1) Авторға хат

Құрметті, Дулат Бабатайұлы! Қазақ халқы жетімін жылатпаған халық. «Жетім көрсең, жебей жүр» деп те айтып жатады. Сіздің осы өлеңіңізді оқып,...... деп басталатын хат жазыңыз.

2) Кейіпкерге хат

Ақтан жас, Дулат атамыздың сізге артып отырған үмітін ақтайды деп сенемін, себебі...................

деп басталатын хат жазыңыз.

Сөз көлемі- 50-60.


Жетістік критерийі:

Көркем шығармадан алған әсерін сипаттайды;

Хат жазудың талаптарын сақтап жазады;

Грамматикалық тұрғыдан сауатты жазады.


Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы


































Сабақтың соңы

10 минут

Жұптық жұмыс

3-тапсырма Жұптық жұмыс . «Елес құшағында» әдісі

1. Әңгімені көз алдыңа елестет.

2. Өз ойларыңмен диалог құрастыр.

3. Ақынның үміт отын жаққан сөздерін тап.

4. Бүгінгі жастарды Ақтанмен салыстыр.

Кері байланыс: Стикер арқылы бағалау


Рефлексия:МӘУЕЛІ АҒАШ

Бүгінгі сабақтан алған әсерім стикелерге өз ойын жазып , мәуелі ағашқа іледі.



стикер

Қосымша мәлімет

Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Оқушыларға сабақ барысында бағыт-бағдар, ғаламтор желісінен алынған ақпараттарды беру арқылы қолдау көрсетіп, мадақтап отырамын.Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар беремін,

дәйектер ұсынып отырамын.







Тапсырмаларды орындау барысында әр оқушының орындаған тапсырмасына қолдау көрсетіп, мадақтап отырамын.

Оқушылар өзара бақылайды. Қалыптастырушы бағалау, Стикер арқылы, от шашу, «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. «Мәуелі ағаш» арқылы бағалау.



Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.







1) Авторға хат

Құрметті, Дулат Бабатайұлы! Қазақ халқы жетімін жылатпаған халық. «Жетім көрсең, жебей жүр» деп те айтып жатады. Сіздің осы өлеңіңізді оқып,...... деп басталатын хат жазыңыз.









2) Кейіпкерге хат



Ақтан жас, Дулат атамыздың сізге артып отырған үмітін ақтайды деп сенемін, себебі...................

деп басталатын хат жазыңыз.



Сөз көлемі- 50-60.













Оқушыларға хат жазудың ережесі

1.Хат түсінікті, анық жазылуы керек;

2. Әрі сыпайы, қарапайым, мейірімге толы болуы қажет;

3.Хат қысқаша, мазмұнды болуы керек.

4.Кімге арнадың?

Мысалы: Қымбатты менің сүйікті кейіпкерім! 5.Негізгі бөлім (сұрақтар, өтініштер, болған жағдайға өзіндік пікір, тілек)

6.Қоштасу, хат иесінің аты-жөні (уақыты)

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!