Оқу ісінің меңгерушісі:_____________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы.
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 5 мин. 7мин Сыныппен жұмыс.
|
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгендеу, Топқа бөлу,шар түстері бойынша топқа бөлінеді. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ»
құндылығы
Шар түстері бойынша топқа бөлінеді 1- топ: Деформация 2 – топ: Қатаңдық 3 – топ: Серіппе Үй тапсырмасын тексеру
https://wordwall.net/resource/38809368
|
Оқушылар үйден жасап келген таныстырылым материалдарын көрсетеді Оқушылар бейнематериал қарайды |
Ынталандыру Дескриптор -Деформация түрлерін анықтайды. Жалпы балл-2 |
Слайд, сұрақтар Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 8 мин Топтық жұмыс 5 мин Жеке жұмыс Сабақтың соңы. 8 мин Жұптық жұмыс
|
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс:«Ойлан, есепте, бөліс» "Серпімділік күшін есептеу"Гук заңының формуласы F=−kx
Берілген мәліметтер:
Тапсырмалар:
С деңгейіндегі есептер
Тест тапсырмасы сабақты бекіту. https://wordwall.net/resource/39150108
|
Қозғалыстың салыстырмалылығы ережесіне сүйеніп, оқушылар мысалдарды ажырата біледі
Оқушылар қозғалыс траекторясын сызады |
Дескриптор
балл
Дескриптор -Есеп шартын жазады -Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге айналдырады
Жалпы балл-3
Дескриптор -өлшем бірліктерді ХБЖ-нде жазады.
Жалпы балл-3
|
http://bilimland.kz/index.php/kz/
ДК эран Слайд сұрақтар
дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2мин Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім шары»
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасын беру: §жаттығу есептерін шығару. |
Оқкушылар жұп болып, сұрақтарға жауап жазады |
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Қажетті құралдар: Ағаш білеуше, А3 парағы.
Стикерлер |
|
|
Бүгінгі күннің аффирмациясы : «Күш білімде - Білім кітапта» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Физика
Жаңа сабақ
Жеке жұмыс
|
№ |
Мысал |
Деформация түрі (Серпімді/Пластикалық) |
Түсініктеме |
|
1 |
Резеңке таспа созылған кезде және босатылған соң қайта қалпына келеді. |
|
|
|
2 |
Металл сым қатты созылғанда, пішіні қалпына келмей, ұзарып қалады. |
|
|
|
3 |
Шыны құты соққы әсерінен сынып, пішіні өзгермейді. |
|
|
|
4 |
Топырақ жоғары қысым әсерінен нығыздалып, тығыздығы артады. |
|
|
|
5 |
Спорттық серіппе созылғанда қайта қалпына келеді. |
|
|

Топтық жұмыс:«Ойлан, есепте, бөліс» "Серпімділік күшін есептеу"
Гук заңының формуласы F=−kx
Берілген мәліметтер:
|
№ |
Серіппе ұзындығы (м) |
Ұзару мөлшері xx (м) |
Қатаңдық коэффициенті kk (Н/м) |
|
1 |
0.5 |
0.02 |
200 |
|
2 |
0.6 |
0.03 |
150 |
|
3 |
0.4 |
0.01 |
300 |
|
4 |
0.7 |
0.04 |
100 |
|
5 |
0.5 |
0.025 |
250 |
Тапсырмалар:
-
Әрбір жағдай үшін серпімділік күшін есептеңіз.
-
Серіппенің ұзаруы мен серпімділік күші арасындағы тәуелділікті түсіндіріңіз.
-
Егер серіппенің қатаңдық коэффициенті екі есеге артса немесе ұзару мөлшері екі есеге ұлғайса, серпімділік күші қалай өзгереді?
С деңгейіндегі есептер
-
Қатаңдығы 100 кН/м-ге тең сымды 1 мм-ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсуі керек?
-
Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы серіппеге 6 Н күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?
Тест тапсырмасы сабақты бекіту.
https://wordwall.net/resource/39150108


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деформация
Деформация
Оқу ісінің меңгерушісі:_____________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы.
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 5 мин. 7мин Сыныппен жұмыс.
|
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгендеу, Топқа бөлу,шар түстері бойынша топқа бөлінеді. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ»
құндылығы
Шар түстері бойынша топқа бөлінеді 1- топ: Деформация 2 – топ: Қатаңдық 3 – топ: Серіппе Үй тапсырмасын тексеру
https://wordwall.net/resource/38809368
|
Оқушылар үйден жасап келген таныстырылым материалдарын көрсетеді Оқушылар бейнематериал қарайды |
Ынталандыру Дескриптор -Деформация түрлерін анықтайды. Жалпы балл-2 |
Слайд, сұрақтар Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 8 мин Топтық жұмыс 5 мин Жеке жұмыс Сабақтың соңы. 8 мин Жұптық жұмыс
|
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс:«Ойлан, есепте, бөліс» "Серпімділік күшін есептеу"Гук заңының формуласы F=−kx
Берілген мәліметтер:
Тапсырмалар:
С деңгейіндегі есептер
Тест тапсырмасы сабақты бекіту. https://wordwall.net/resource/39150108
|
Қозғалыстың салыстырмалылығы ережесіне сүйеніп, оқушылар мысалдарды ажырата біледі
Оқушылар қозғалыс траекторясын сызады |
Дескриптор
балл
Дескриптор -Есеп шартын жазады -Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге айналдырады
Жалпы балл-3
Дескриптор -өлшем бірліктерді ХБЖ-нде жазады.
Жалпы балл-3
|
http://bilimland.kz/index.php/kz/
ДК эран Слайд сұрақтар
дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2мин Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім шары»
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасын беру: §жаттығу есептерін шығару. |
Оқкушылар жұп болып, сұрақтарға жауап жазады |
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Қажетті құралдар: Ағаш білеуше, А3 парағы.
Стикерлер |
|
|
Бүгінгі күннің аффирмациясы : «Күш білімде - Білім кітапта» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Физика
Жаңа сабақ
Жеке жұмыс
|
№ |
Мысал |
Деформация түрі (Серпімді/Пластикалық) |
Түсініктеме |
|
1 |
Резеңке таспа созылған кезде және босатылған соң қайта қалпына келеді. |
|
|
|
2 |
Металл сым қатты созылғанда, пішіні қалпына келмей, ұзарып қалады. |
|
|
|
3 |
Шыны құты соққы әсерінен сынып, пішіні өзгермейді. |
|
|
|
4 |
Топырақ жоғары қысым әсерінен нығыздалып, тығыздығы артады. |
|
|
|
5 |
Спорттық серіппе созылғанда қайта қалпына келеді. |
|
|

Топтық жұмыс:«Ойлан, есепте, бөліс» "Серпімділік күшін есептеу"
Гук заңының формуласы F=−kx
Берілген мәліметтер:
|
№ |
Серіппе ұзындығы (м) |
Ұзару мөлшері xx (м) |
Қатаңдық коэффициенті kk (Н/м) |
|
1 |
0.5 |
0.02 |
200 |
|
2 |
0.6 |
0.03 |
150 |
|
3 |
0.4 |
0.01 |
300 |
|
4 |
0.7 |
0.04 |
100 |
|
5 |
0.5 |
0.025 |
250 |
Тапсырмалар:
-
Әрбір жағдай үшін серпімділік күшін есептеңіз.
-
Серіппенің ұзаруы мен серпімділік күші арасындағы тәуелділікті түсіндіріңіз.
-
Егер серіппенің қатаңдық коэффициенті екі есеге артса немесе ұзару мөлшері екі есеге ұлғайса, серпімділік күші қалай өзгереді?
С деңгейіндегі есептер
-
Қатаңдығы 100 кН/м-ге тең сымды 1 мм-ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсуі керек?
-
Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы серіппеге 6 Н күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?
Тест тапсырмасы сабақты бекіту.
https://wordwall.net/resource/39150108


шағым қалдыра аласыз



















