Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация.Серпімділік күші. Гук заңы
|
Бөлімі: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева У |
|
Күні: |
03.12.2025 жыл |
|
Сыныбы:7к, 7и |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация.Серпімділік күші. Гук заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
– пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
Өткенге шолу
Жаңа сабаққа дайындық
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.
«Зымыран сұрақтар» арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ауырлық күші дегеніміз не? 2.Күштің өлшем бірлігі қандай? 3.Дененің салмағының белгіленуі 4.Күш векторлық шама ма? 5.4 кН-да неше Ньютон бар? 6.Гравитациялық өзара әсер деген не? 7.Бүкіл әлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар. 8.Салмақсыздық деген не?
Миға шабуыл
Партада тұрған ермек саз, резеңке және сызғышты оқушыларға қолдарына алу ұсынылады. Оқушыларға не байқалғаны жөнінде сұрақтар қою. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут) |
Сынып оқушылары амадасады Оқушылар үй тапсырмасы бойынша күш тақырыбына берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау парақтарын таратып беру.
ҚБ: ауызша мадақтау «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
стикерлер
7 сыныпқа арналған оқулық,
Ермексаз, резеңке, сызғыш
|
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Сабақтың соңы
3 минут
|
1-топ. «Зерттеу және зерделеу» әдісі Ермексаз, ауа шары, серіппе, резеңке беріледі. Осы заттардың көлемін, пішінін өзгертеді.
2-топ. Т кестесін толтыру
Пластикалық Серпімді
3-топ. Серпімділік күші. Гук заңы Есеп шығару үлгісімен таныстыру
Есеп. 320 Н күштің әсерінен амортизатордың серіппесі 9 мм-ге сығылды. Серіппенің қатаңдығы неге тең?
Ойлан тап... (қосымша 1) Берілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.
1-тапсырма. Физикалық диктант Көп нүкте орнына сөздерді жаз. 1.Дене пiшiнiнiң немесе ............ өзгеруiн деформация деп атайды 2.Күштiң әрекетi тоқтағаннан кейiн, дене өзiнiң бастапқы пiшiнi мен өлшемiн өзгертетiн болса, мұндай деформация .................... деп аталады. 3. Деформациядан кейiн дене өзiнiң жаңа пiшiнi мен өлшемiн сақтаса, ондай дене ............... дене деп аталады 4. Күштiң әрекетi тоқтағаннан кейiн дененiң бастапқы пiшiнi мен өлшемi ................. болса, мұндай деформация серпiмдi деп аталады. 5.Деформацияның түрлері: ............... , ................. , ................. , ............... . 2-тапсырма. Есеп шығару
Болаттан жасалған серіппе 120 Н күштің әсерінен 15 мм-ге ұзарды. Серіппенің қатаңдығы қандай?
Рефлексия. «Білім ағашы» әдісі
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2-тапсырма |
Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды. Берілген құралдардың көмегімен тәжірибе жұмысын жүргізе отырып, Т кестесін толтырады.
1.Пластикалық 2.Серпімді
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Суреттер бойынша деформацияның түрлерін ажыратады; деформацияның неге тәуелді екенін айтады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Алма ағашының тиісті бөлігіне кері байланыс жазылған алма суреттерін іледі.
|
Дескриптор: - берілген заттардың пішінін, көлемін өзгертеді; -деформация түрлерін ажыратады; - зерттеу қортындысына сәйкес Т кестесін толтырады
ҚБ: екі жұлдыз, бір ұсыныс
Дескриптор: -серпімді деформацияны анықтайды; -пластикалық деформацияны анықтайды, -денелер деформациясын салыстырады; ҚБ: әріптес пікірі арқылы 4 балл
Дескриптор: - Деформация түрлерінің анықтамасын айтады; -деформация түрлерін анықтайды.
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау
6 балл
1-10 балл |
Постер, маркерлер
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша
Қызыл
алма
тақырып
түсінікті
болды.
|
Жұптық жұмыс. Ойлан тап...
Қосымша 1
1-жұп. Көрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері көрсетілген?

2-жұп.
Берілген суреттердің айырмашылығын
түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді
екенін
түсіндіріңіз.
3-жұп. Берілген суреттерден деформация түрлерін анықтаңыз.

4-жұп. Суретте қандай күш
бейнеленген?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деформация, Гук заңы
Деформация, Гук заңы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация.Серпімділік күші. Гук заңы
|
Бөлімі: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева У |
|
Күні: |
03.12.2025 жыл |
|
Сыныбы:7к, 7и |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация.Серпімділік күші. Гук заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
– пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
Өткенге шолу
Жаңа сабаққа дайындық
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.
«Зымыран сұрақтар» арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ауырлық күші дегеніміз не? 2.Күштің өлшем бірлігі қандай? 3.Дененің салмағының белгіленуі 4.Күш векторлық шама ма? 5.4 кН-да неше Ньютон бар? 6.Гравитациялық өзара әсер деген не? 7.Бүкіл әлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар. 8.Салмақсыздық деген не?
Миға шабуыл
Партада тұрған ермек саз, резеңке және сызғышты оқушыларға қолдарына алу ұсынылады. Оқушыларға не байқалғаны жөнінде сұрақтар қою. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут) |
Сынып оқушылары амадасады Оқушылар үй тапсырмасы бойынша күш тақырыбына берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау парақтарын таратып беру.
ҚБ: ауызша мадақтау «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
стикерлер
7 сыныпқа арналған оқулық,
Ермексаз, резеңке, сызғыш
|
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Сабақтың соңы
3 минут
|
1-топ. «Зерттеу және зерделеу» әдісі Ермексаз, ауа шары, серіппе, резеңке беріледі. Осы заттардың көлемін, пішінін өзгертеді.
2-топ. Т кестесін толтыру
Пластикалық Серпімді
3-топ. Серпімділік күші. Гук заңы Есеп шығару үлгісімен таныстыру
Есеп. 320 Н күштің әсерінен амортизатордың серіппесі 9 мм-ге сығылды. Серіппенің қатаңдығы неге тең?
Ойлан тап... (қосымша 1) Берілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.
1-тапсырма. Физикалық диктант Көп нүкте орнына сөздерді жаз. 1.Дене пiшiнiнiң немесе ............ өзгеруiн деформация деп атайды 2.Күштiң әрекетi тоқтағаннан кейiн, дене өзiнiң бастапқы пiшiнi мен өлшемiн өзгертетiн болса, мұндай деформация .................... деп аталады. 3. Деформациядан кейiн дене өзiнiң жаңа пiшiнi мен өлшемiн сақтаса, ондай дене ............... дене деп аталады 4. Күштiң әрекетi тоқтағаннан кейiн дененiң бастапқы пiшiнi мен өлшемi ................. болса, мұндай деформация серпiмдi деп аталады. 5.Деформацияның түрлері: ............... , ................. , ................. , ............... . 2-тапсырма. Есеп шығару
Болаттан жасалған серіппе 120 Н күштің әсерінен 15 мм-ге ұзарды. Серіппенің қатаңдығы қандай?
Рефлексия. «Білім ағашы» әдісі
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2-тапсырма |
Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды. Берілген құралдардың көмегімен тәжірибе жұмысын жүргізе отырып, Т кестесін толтырады.
1.Пластикалық 2.Серпімді
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Суреттер бойынша деформацияның түрлерін ажыратады; деформацияның неге тәуелді екенін айтады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Алма ағашының тиісті бөлігіне кері байланыс жазылған алма суреттерін іледі.
|
Дескриптор: - берілген заттардың пішінін, көлемін өзгертеді; -деформация түрлерін ажыратады; - зерттеу қортындысына сәйкес Т кестесін толтырады
ҚБ: екі жұлдыз, бір ұсыныс
Дескриптор: -серпімді деформацияны анықтайды; -пластикалық деформацияны анықтайды, -денелер деформациясын салыстырады; ҚБ: әріптес пікірі арқылы 4 балл
Дескриптор: - Деформация түрлерінің анықтамасын айтады; -деформация түрлерін анықтайды.
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау
6 балл
1-10 балл |
Постер, маркерлер
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша
Қызыл
алма
тақырып
түсінікті
болды.
|
Жұптық жұмыс. Ойлан тап...
Қосымша 1
1-жұп. Көрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері көрсетілген?

2-жұп.
Берілген суреттердің айырмашылығын
түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді
екенін
түсіндіріңіз.
3-жұп. Берілген суреттерден деформация түрлерін анықтаңыз.

4-жұп. Суретте қандай күш
бейнеленген?
шағым қалдыра аласыз













