Оқу ісіні меңгерушісі:_____________________
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деформатция. Серпімділік күші. Гук заңы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлеметсіздерме балалар! Біз бүгін өтілген тақырыптар бойынша қайталау сабағын өтеміз. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық » құндылығы Топқа бөлу Жаңа тақырыпты ашу
1топ «Деформация тобы»
2 топ « Серпімділік күші »
3 топ «Роберт Гук тобы»
Үй тапсырмасы :
|
Сәлемдеседі. Оқушылар смайлик шарларды үрлейді .Жаңа тақырыпты ашады.Шар ішіндегі сүраққа дауап береді, Шар түстері бойынша 3 топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор Сұрақтарға дұрыс жауап береді Кестеде деформация түрлерін ажыратып жаза алады; 2 балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Деформатция. Серпімділік күші. Гук заңы.» Жаңа сабақ - Топтық Жұмыс 1топ «Деформация тобы» Тәжірибие жасау арқылы деформация түрлері мен таныстырады. Қажетта заттар :шар ,пластелин ,резинка ,серіппе, ойыншық пружинка,Мыс сым ,Слайм т.б.
2 топ « Серпімділік күші »
Мысал есеп
3 топ «Роберт Гук тобы»
Жасанды интелект D-iD де ғалымның шқан жаңалығына монолог жасап сөйлету.
«Ойлан тап» әдісі.
Суретте көрстілген деформация түрлерін жазыңыз.
Топтық жұмыс. Есептер шешу
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс Жаттығу есептерін шығару Есептер шығару: Кітаппен жұмыс. 3.5- жаттығу/84-бет/ №1 Берілгені: Шешуі: к= 7,2*104 Н / м F = кх F= 10 кН = 10000 Н х = F /к Т/к: х-? х = 10000Н / 7,2*104 Н/м = 1388,9*10-4 = 0,14м №2 Берілгені: Шешуі: F = 245 Н ℓ = 35мм = 0,035м k=F/l Т /к: к-? к=245/0.035=7000Н/м Жұптық жұмыс. Функционалдық сауаттылық есептері Таразы Серіппелі тазазыныі көмегімен 1 кг конфетті тартыңыз.Серіппенің ұзаруын бақылап жазып алыңыз.Ауырлық күші мен Серпімділік күштерін теңестіріп ,таразы серіппесінің қатаңдығын табыңыз.Серіппелі таразының серіппесі қандай металдан жасалғанын анықтаңыз. БатутСіздің достарыңыз батутқа секіріп, шамамен 0.05 м-ге созылу тудырады, бұл кезде серпімділік күші 400 Н. Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеңіз.
Сабақты қорытындылау . Тест тапсырмасы . https://wordwall.net/resource/39150108
|
Теориялық материалмен
жұмыс Дұрыс және қате анықтаманы белгілейді Есептер шығару |
Дескриптор Күшті өлшейтін құрал –
динамометр екенін біледі; Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін, дене өзінің бастапқы пішіні мен өлшемін өзгертетін болса, мұндай деформация пластикалық деп аталатынын біледі; Cерпімділік күшін дұрыс тұжырымдай алады; Роберт Гук заңына жасанды интелект көмегімен D-iD программасын қолданып видео жасап қорғай алады; Роберт Гук тәжірибиесінің мәнін түсіндіре алады; 3 балл Дескрипторлар Гук заңының формуласы дұрыс қолдана алады; Қатаңдық коэффициенті мен созылу ұзындығының серпімділік күшіне әсері нақты әрі логикалық түрде түсіндіре алады; Қосымша параметрлердің өзгерісі кезіндегі серпімділік күші дұрыс есептелген және түсіндіре алады; 2 Балл Дескриптор : Есептің шартын түзе алады; ХБЖ -ға келтіре алады; Гук заңының формуласы дұрыс қолдана алады; Қатаңдық коэффициенті мен созылу ұзындығыны таба алады; 2 балл Дескриптор : Серіппелі таразыда 1 кг конфетті өлшей алады; Ауырлық күші мен серпімділік күшін теңестіріп ,формуланы түрлендіріп серіппенің қатаідығын таба алады; Бабуттың Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеп таба алады; 2 балл Дескриптор: Деформация ережесін біледі; Гук заңының формуласы біледі; Серпімділік күшін кім ашқанын біледі; 1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Оқулық, жұмыс дәптері Сурет |
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция
Үйге тапсырма жаттығу есептерін шығару |
|
|
|
|
Физика |
Бүгінгі күннің аффирмациясы : «Күш білімде - Білім кітапта» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Жаңа сабақ
1топ «Деформация тобы»
Тәжірибие жасау арқылы деформация түрлері мен таныстырады.
Қажетта заттар :шар ,пластелин ,резинка ,серіппе, ойыншық пружинка,Мыс сым ,Слайм т.б.
2 топ «
Серпімділік күші »
Мысал есеп

3 топ «Роберт Гук тобы»

Жасанды интелект D-iD де ғалымның шқан жаңалығына монолог жасап сөйлету.
ПрограммаларШедеврум, D-iD,Монолог құруға CatGPT
Шедерумда ғалымның фотосын жасаймыз
Коммандалық сөз
Роберт Гук ұлы физик серіппелермен тәжірибие жасап отыр- деп жазамызда сурет құрау батырмасын басамыз.10 секунд күтеміз.
Коммандалық сөз
Роберт Гук ашқан жаңалағы туралы монолог құрастырып берші-деп CatGPT-ге команда береміз құрап болған соң оны D-iD программасына ап келіп тест деген жерге қойып Ғалымды сөйлетеміз.
Топтық тапсырма
«CatGPT жасанды интелект көмегімен есептер шығару»

Жеке тапсырма
Есептер шығару:
Кітаппен жұмыс. 3.5- жаттығу
|
№1 Берілгені: Шешуі: к= 7,2*104 Н / м F= 10 кН = 10000 Н Т/к: х-? |
№2 Берілгені: Шешуі: F = 245 Н ℓ = 35мм = 0,035м Т /к: к-? |
Жұптық жұмыс.
Функционалдық сауаттылық есептері
Таразы
Серіппелі тазазыныі көмегімен 1 кг конфетті тартыңыз.Серіппенің ұзаруын бақылап жазып алыңыз.Ауырлық күші мен Серпімділік күштерін теңестіріп ,таразы серіппесінің қатаңдығын табыңыз.Серіппелі таразының серіппесі қандай металдан жасалғанын анықтаңыз.
Батут
Сіздің достарыңыз батутқа секіріп, шамамен 0.05 м-ге созылу тудырады, бұл кезде серпімділік күші 400 Н. Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеңіз.

Сабақты қорытындылау .
Тест тапсырмасы .
https://wordwall.net/resource/39150108





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы
Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы
Оқу ісіні меңгерушісі:_____________________
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деформатция. Серпімділік күші. Гук заңы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлеметсіздерме балалар! Біз бүгін өтілген тақырыптар бойынша қайталау сабағын өтеміз. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық » құндылығы Топқа бөлу Жаңа тақырыпты ашу
1топ «Деформация тобы»
2 топ « Серпімділік күші »
3 топ «Роберт Гук тобы»
Үй тапсырмасы :
|
Сәлемдеседі. Оқушылар смайлик шарларды үрлейді .Жаңа тақырыпты ашады.Шар ішіндегі сүраққа дауап береді, Шар түстері бойынша 3 топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор Сұрақтарға дұрыс жауап береді Кестеде деформация түрлерін ажыратып жаза алады; 2 балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Деформатция. Серпімділік күші. Гук заңы.» Жаңа сабақ - Топтық Жұмыс 1топ «Деформация тобы» Тәжірибие жасау арқылы деформация түрлері мен таныстырады. Қажетта заттар :шар ,пластелин ,резинка ,серіппе, ойыншық пружинка,Мыс сым ,Слайм т.б.
2 топ « Серпімділік күші »
Мысал есеп
3 топ «Роберт Гук тобы»
Жасанды интелект D-iD де ғалымның шқан жаңалығына монолог жасап сөйлету.
«Ойлан тап» әдісі.
Суретте көрстілген деформация түрлерін жазыңыз.
Топтық жұмыс. Есептер шешу
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс Жаттығу есептерін шығару Есептер шығару: Кітаппен жұмыс. 3.5- жаттығу/84-бет/ №1 Берілгені: Шешуі: к= 7,2*104 Н / м F = кх F= 10 кН = 10000 Н х = F /к Т/к: х-? х = 10000Н / 7,2*104 Н/м = 1388,9*10-4 = 0,14м №2 Берілгені: Шешуі: F = 245 Н ℓ = 35мм = 0,035м k=F/l Т /к: к-? к=245/0.035=7000Н/м Жұптық жұмыс. Функционалдық сауаттылық есептері Таразы Серіппелі тазазыныі көмегімен 1 кг конфетті тартыңыз.Серіппенің ұзаруын бақылап жазып алыңыз.Ауырлық күші мен Серпімділік күштерін теңестіріп ,таразы серіппесінің қатаңдығын табыңыз.Серіппелі таразының серіппесі қандай металдан жасалғанын анықтаңыз. БатутСіздің достарыңыз батутқа секіріп, шамамен 0.05 м-ге созылу тудырады, бұл кезде серпімділік күші 400 Н. Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеңіз.
Сабақты қорытындылау . Тест тапсырмасы . https://wordwall.net/resource/39150108
|
Теориялық материалмен
жұмыс Дұрыс және қате анықтаманы белгілейді Есептер шығару |
Дескриптор Күшті өлшейтін құрал –
динамометр екенін біледі; Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін, дене өзінің бастапқы пішіні мен өлшемін өзгертетін болса, мұндай деформация пластикалық деп аталатынын біледі; Cерпімділік күшін дұрыс тұжырымдай алады; Роберт Гук заңына жасанды интелект көмегімен D-iD программасын қолданып видео жасап қорғай алады; Роберт Гук тәжірибиесінің мәнін түсіндіре алады; 3 балл Дескрипторлар Гук заңының формуласы дұрыс қолдана алады; Қатаңдық коэффициенті мен созылу ұзындығының серпімділік күшіне әсері нақты әрі логикалық түрде түсіндіре алады; Қосымша параметрлердің өзгерісі кезіндегі серпімділік күші дұрыс есептелген және түсіндіре алады; 2 Балл Дескриптор : Есептің шартын түзе алады; ХБЖ -ға келтіре алады; Гук заңының формуласы дұрыс қолдана алады; Қатаңдық коэффициенті мен созылу ұзындығыны таба алады; 2 балл Дескриптор : Серіппелі таразыда 1 кг конфетті өлшей алады; Ауырлық күші мен серпімділік күшін теңестіріп ,формуланы түрлендіріп серіппенің қатаідығын таба алады; Бабуттың Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеп таба алады; 2 балл Дескриптор: Деформация ережесін біледі; Гук заңының формуласы біледі; Серпімділік күшін кім ашқанын біледі; 1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Оқулық, жұмыс дәптері Сурет |
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция
Үйге тапсырма жаттығу есептерін шығару |
|
|
|
|
Физика |
Бүгінгі күннің аффирмациясы : «Күш білімде - Білім кітапта» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Жаңа сабақ
1топ «Деформация тобы»
Тәжірибие жасау арқылы деформация түрлері мен таныстырады.
Қажетта заттар :шар ,пластелин ,резинка ,серіппе, ойыншық пружинка,Мыс сым ,Слайм т.б.
2 топ «
Серпімділік күші »
Мысал есеп

3 топ «Роберт Гук тобы»

Жасанды интелект D-iD де ғалымның шқан жаңалығына монолог жасап сөйлету.
ПрограммаларШедеврум, D-iD,Монолог құруға CatGPT
Шедерумда ғалымның фотосын жасаймыз
Коммандалық сөз
Роберт Гук ұлы физик серіппелермен тәжірибие жасап отыр- деп жазамызда сурет құрау батырмасын басамыз.10 секунд күтеміз.
Коммандалық сөз
Роберт Гук ашқан жаңалағы туралы монолог құрастырып берші-деп CatGPT-ге команда береміз құрап болған соң оны D-iD программасына ап келіп тест деген жерге қойып Ғалымды сөйлетеміз.
Топтық тапсырма
«CatGPT жасанды интелект көмегімен есептер шығару»

Жеке тапсырма
Есептер шығару:
Кітаппен жұмыс. 3.5- жаттығу
|
№1 Берілгені: Шешуі: к= 7,2*104 Н / м F= 10 кН = 10000 Н Т/к: х-? |
№2 Берілгені: Шешуі: F = 245 Н ℓ = 35мм = 0,035м Т /к: к-? |
Жұптық жұмыс.
Функционалдық сауаттылық есептері
Таразы
Серіппелі тазазыныі көмегімен 1 кг конфетті тартыңыз.Серіппенің ұзаруын бақылап жазып алыңыз.Ауырлық күші мен Серпімділік күштерін теңестіріп ,таразы серіппесінің қатаңдығын табыңыз.Серіппелі таразының серіппесі қандай металдан жасалғанын анықтаңыз.
Батут
Сіздің достарыңыз батутқа секіріп, шамамен 0.05 м-ге созылу тудырады, бұл кезде серпімділік күші 400 Н. Батут серіппесінің қатаңдық коэффициентін есептеңіз.

Сабақты қорытындылау .
Тест тапсырмасы .
https://wordwall.net/resource/39150108





шағым қалдыра аласыз
























