Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы.
|
Бөлімі: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қ.Құрманғали |
|
Күні: |
5.12.2024ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пластикалық және серпімді деформацияларды ажыратады және мысалдар келтіреді. Гук заңының формуласын қолданып серпімділік күшін есептейді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин
|
Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Өткен білімін еске түсіру 1-тапсырма. «Барабан» әдісі 1. Салмақ қандай латын әріпімен белгіленеді? 2. Ауырлық күші мен салмақтың өлшем бірлігі қандай? 3.Салмақтың формуласы қандай? 4. Еркін түсу үдеуі қандай әріппен белгіленеді? 5. Еркін түсу үдеуінің сан мәні қаншаға тең? 6.Ауырлық күшінің белгіленуі 7.Ауырлық күшінің бағыты қалай бағытталған? 8.Күш қандай құралмен өлшенеді? 9.Күш қандай физикалық шама? Ой қозғау және тақырыпты ашу мақсатында әртүрлі қолданыстағы заттарды көрсетеді . Ақ қағаз, жіп, сым темір, ермексаз, резинка, шар, серіппе, әртүрлі жүктер. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын көрсетеді. Деформацияға анықтама береді. Созылу, ығысу, пластикалық, серпімді деформация түрлерін айтып, мысалдар келтіреді.
|
Мұғаліммен амандасу, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру Оқушылар барабанда жазылған сұрақтарға кезек-кезек жауап береді. Оқушылар заттарға белгілі бір күш түскеннен кейін заттардың бастапқы қалпына келетінін келмейтінін ажыратып айтады. |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды. «Спидометр» әдісі арқылы Ауызша қолдау мадақтау. Дескриптор -Салмақ туралы біледі -Ауырлық күші туралы біледі Жалпы балл-2
|
ДК эран Слайдтар Оқулық дәптер https://wordwall.net/ru/resource/83239676 Слайд1
|
|
Сабақтың ортасы. 28 мин
|
Серіппеге әсер ететін Серпімділік күші туралы түсіндірме жүргізеді. Серіппенің ұзаруын тәжірибе көрсетеді.
Гук заңы. Өлшем бірлігі Н (Ньютон) k =F/x x=F/k Тапсырма 2. «Сәйкестендіру» әдісі Пластикалық және серпімді деформацияға ажыратып екіге жіктейді. Тапсырма 3. Есептеңіз а) Қатандығы 10000 Н/м серіппе 4 см-ге қандай күш әрекетінен ұзарады. б) Серіппе 5 кН күш әрекетінен 10 см-ге созылған болса, серіппенің қатаңдық коэффиценті қандай?
Тапсырма 4. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Практикалық тапсырма Серіппенің қатаңдығын анықтауға арналған тәжірибені жүргізу әдісін ұсыныңыз және жоспарын құрыңыз. Қандай физикалық шамалар арасындағы тәуелділік анықталатынын түсіндіріңіз. |
Вордвол платформасында сәйкестендіру тасырмасы бойынша оқушылар кезек –кезек берілген суреттерді деформация түрлеріне бөледі. Есепті тақтаға, дәптерге орындайды Жұптасып берілген құралдар арқылы қаттаңдықты қалай анықтау керек екенін айтады немесе есептеп көрсетеді
|
Дескриптор
-Деформация түрлеріне суреттерді сәйкестендір еді. Жалпы балл-2 Дескриптор -Есеп шартын жазады -Өлшем бірліктерді -ХБЖ-ге айналдырады -Формуланып қолданып есептейді -Жауабын көрсетеді Жалпы балл-2 Дескриптор -серіппенің қатаңдығын анықтау әдісін ұсынады; - тәжірибені жоспарлайды; - қажетті құралдарды анықтайды; Жалпы балл -3 |
Слайд 2,3 https://wordwall.net/ru/resource/83188723 Слайд 5,6 дәптер
|
|
Сабақтың соңы. 7 мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Формуланы , ережені жаттап, осы тақырыпқа 7 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын құрап келеміз. 3.5 жаттығу №1,2. 84 бет. |
Бүгінгі сабақты түсінгендері бойынша сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын бірауыз сөзбен ауызша жеткізеді. Әр оқушы бағалауларына түсініктеме береді |
Дескриптор Жалпы балл-1 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Слайд 8
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы. 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы.
|
Бөлімі: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қ.Құрманғали |
|
Күні: |
5.12.2024ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация. Серпімділіккүші, Гук заңы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пластикалық және серпімді деформацияларды ажыратады және мысалдар келтіреді. Гук заңының формуласын қолданып серпімділік күшін есептейді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин
|
Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Өткен білімін еске түсіру 1-тапсырма. «Барабан» әдісі 1. Салмақ қандай латын әріпімен белгіленеді? 2. Ауырлық күші мен салмақтың өлшем бірлігі қандай? 3.Салмақтың формуласы қандай? 4. Еркін түсу үдеуі қандай әріппен белгіленеді? 5. Еркін түсу үдеуінің сан мәні қаншаға тең? 6.Ауырлық күшінің белгіленуі 7.Ауырлық күшінің бағыты қалай бағытталған? 8.Күш қандай құралмен өлшенеді? 9.Күш қандай физикалық шама? Ой қозғау және тақырыпты ашу мақсатында әртүрлі қолданыстағы заттарды көрсетеді . Ақ қағаз, жіп, сым темір, ермексаз, резинка, шар, серіппе, әртүрлі жүктер. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын көрсетеді. Деформацияға анықтама береді. Созылу, ығысу, пластикалық, серпімді деформация түрлерін айтып, мысалдар келтіреді.
|
Мұғаліммен амандасу, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру Оқушылар барабанда жазылған сұрақтарға кезек-кезек жауап береді. Оқушылар заттарға белгілі бір күш түскеннен кейін заттардың бастапқы қалпына келетінін келмейтінін ажыратып айтады. |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды. «Спидометр» әдісі арқылы Ауызша қолдау мадақтау. Дескриптор -Салмақ туралы біледі -Ауырлық күші туралы біледі Жалпы балл-2
|
ДК эран Слайдтар Оқулық дәптер https://wordwall.net/ru/resource/83239676 Слайд1
|
|
Сабақтың ортасы. 28 мин
|
Серіппеге әсер ететін Серпімділік күші туралы түсіндірме жүргізеді. Серіппенің ұзаруын тәжірибе көрсетеді.
Гук заңы. Өлшем бірлігі Н (Ньютон) k =F/x x=F/k Тапсырма 2. «Сәйкестендіру» әдісі Пластикалық және серпімді деформацияға ажыратып екіге жіктейді. Тапсырма 3. Есептеңіз а) Қатандығы 10000 Н/м серіппе 4 см-ге қандай күш әрекетінен ұзарады. б) Серіппе 5 кН күш әрекетінен 10 см-ге созылған болса, серіппенің қатаңдық коэффиценті қандай?
Тапсырма 4. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Практикалық тапсырма Серіппенің қатаңдығын анықтауға арналған тәжірибені жүргізу әдісін ұсыныңыз және жоспарын құрыңыз. Қандай физикалық шамалар арасындағы тәуелділік анықталатынын түсіндіріңіз. |
Вордвол платформасында сәйкестендіру тасырмасы бойынша оқушылар кезек –кезек берілген суреттерді деформация түрлеріне бөледі. Есепті тақтаға, дәптерге орындайды Жұптасып берілген құралдар арқылы қаттаңдықты қалай анықтау керек екенін айтады немесе есептеп көрсетеді
|
Дескриптор
-Деформация түрлеріне суреттерді сәйкестендір еді. Жалпы балл-2 Дескриптор -Есеп шартын жазады -Өлшем бірліктерді -ХБЖ-ге айналдырады -Формуланып қолданып есептейді -Жауабын көрсетеді Жалпы балл-2 Дескриптор -серіппенің қатаңдығын анықтау әдісін ұсынады; - тәжірибені жоспарлайды; - қажетті құралдарды анықтайды; Жалпы балл -3 |
Слайд 2,3 https://wordwall.net/ru/resource/83188723 Слайд 5,6 дәптер
|
|
Сабақтың соңы. 7 мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Формуланы , ережені жаттап, осы тақырыпқа 7 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын құрап келеміз. 3.5 жаттығу №1,2. 84 бет. |
Бүгінгі сабақты түсінгендері бойынша сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын бірауыз сөзбен ауызша жеткізеді. Әр оқушы бағалауларына түсініктеме береді |
Дескриптор Жалпы балл-1 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Слайд 8
|
шағым қалдыра аласыз













