«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары: Г.Кожагулова
21 сабақ
Пәні: География
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
О.У.Карлыбаев |
|
Күні: |
8 «А» -02.02.24ж. 8 «Ә» -30.01.24ж 8 «Б»- 29.01.24ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.3- елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам 8.4.1.4- елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Демографиялық жағдайларға жасалған талдауға сүйеніп, негізгі демографиялық көрсеткіштерді есептеу: халық саны, бала туылу мен адам өлімі коэффициенті, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жыныс-жас көрсеткіштері, ұлттық және діни құрамы; Елдің демографиялық көрсеткіштерін түсіндіру және график түрінде көрсету |
|
Бағалау критерииі |
Демографиялық көрсеткіштерді есептейді және график түрінде көрсетеді |
|
Ойлау дағдысы деңгейі |
Жоғары деңгей |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Сергіту сәті: «Ата-анға қоңырау» Топқа бөлу. «Отбасы», «Халық», «Мемлекет» атауларына ассоцация сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Әкесіне, анасына қоңырау шалып, жақсы көретінін және рақметін айтады.
|
«Бәрекелді», «Жарайсың» мұғалімнің ауызша марапаты. Ауызша марапат |
Ұялы телефон Үлестірме қағаз |
|||||||||||||
|
Өткен сабақты еске түсіру |
Халықтың ұдайы өсу типі тақырыбы бойынша тұжырымдама картасын толтыруға байланысты сұрақтар: 1.Халықтың ұдайы өсуі дегеніміз не? 2.Негізгі демографиялық құрылымдарды ата? 3.Халықтың ұдайы өсу режимін түсіндір |
Оқушылар сұрақтарғада жауап бере отырып қарым-қатынастың тұжырымдама картасын талқылайды.
Халықтың құрылымы
Жас
отбасы Жеке жыныс
Халықтың ұдайы өсуі
2-ші типі 1-ші типі 3-ші типі |
Оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін бағалау (дұрыс жауаптар ескеріледі) Дескриптор
|
|
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
(ТЖ) «Миға шабуыл». « Мағынаны ажырату»
Суреттерді қарап мағыналарын айтады. Тақырыпқа байланысын түсіндіреді. |
Оқушылар көрсетілген суретті талқылап, өз ойларын, тұжырымдарын баяндайды. Тақырыпқа байланысын табады, түсіндіреді. |
Оқушының жылдам ойлауы мен баяндап жеткізу қабілеттері ескеріледі
Дескриптор:
|
АКТ. Сурет тер
|
|||||||||||||
|
Негізгі кезең. 25 мин. |
Сабақтың
тақырыбы: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай. Мұғалімнің тақырыпқа кіріспе түсіндірмесі. Демографиялық жағдай ұғымын оқушыларға түсіндіріп, сұрақ жауап бойынша талқылап, оны анықтауда есептеулермен диаграммалық көрсеткіштердің маңыздылығын баяндайды.
- Демографиялық жағдай; - Демографиялық көрсеткіштердің график түрінде көрсетілуі; - Халықтың көшіп қонуы; 3 топқа бөлініп беріледі. 1-ші топ тапсырмасы: Демографиялық жағдайын себеп салдарын зерттеп, есептеп түсіндіру. Есептері: Бала туылу коэффицентін есептеу; Өлім-жетім, табиғи өсім коэффицентін есептеу.
2-ші топ тапсырмасы. Халықтың көшіп- қонуы үдерістері мен танысып, ізденіп негізгі заңдылықтарын анықтап, олардың коэффиценттерін есептейді.
3-ші топ тапсырмасы: Демографиялық көрсеткіштердің график түрінде көрсетілуін талдап түсіндіреді. Тақырыпшаларының мазмұнын интелект карта бойынша көрсетеді және оны көрсетеді. Microsoft Excel бағдарламасы бойынша оқулықтағы кестелерді пайдаланып автоматты түрде есептеу тәсілін ұсынады. (1,2 кесте)
|
Демографиялық жағыдайын және көрсеткіштерге байланысты сұрақтарға өткен сабақта алған білімдерін ескеріп, берген жауаптарын айтады, түсіндіреді.
Зерттеулер нәтижесін пайдаланып, еліміздің демографиялық жағыдайын анықтайды. Деректерді іздеп, есеп шығарады.
Халықтың көшіп қонуындағы ішкі, халықаралық көші-қон себептерін анықтайды. Көші -қон заңдарын түсіндіреді. Коэффиценттерін есептеп шығарады.
Оқушылар демографиялық көрсеткіштерін түсіндіреді. Оны интелект карта бойынша таныстырады. Оқулықтағы 1,2 кестедегі мәліметтерді пайдаланып Microsoft Excel бағдарламасымен график диаграммадайындап ұсынады. |
Дескриптор: - әр қойған сұрақтарға дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады
Дескриптор: -Демографиялық жағдайды анықтайды. (1 ұпай) - Зерттеулер, деректер ұсынады. (1 ұпай) - Есептер шығару. (1 ұпай)
Дескриптор: көші – қон себептерін ажыратады. (1 ұпай) коэффиценттерін есептейді. (1 ұпай)
Дескриптор: - интелекті карта жасау Microsoft Excel бағдарламасын ұсыну. - диаграммаға талдау жасау. (әр тапсырмаға 1 ұпайдан)
|
Оқулық, ғаламтор
Оқулық, ғалам тор
Оқулық, ғалам тор
Оқулық, ұялы телефон, наутбук |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Жаңа сабақты бекіту. Мұғалімнің жеке азаматтардың демографиялық жағыдайды жағымды жаққа өзгерту үшін «не істеуі тиіс» деген проблемалық сұрақты ұсынады. |
Оқушылар өз болжамдарын айтады, ұсынады. |
Дескриптор: Дұрыс жауаптар (1 ұпайдан)
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толға ныс.
Рефлек сия 7 мин.
Үйге тапсыр ма |
Мұғалімнің бағалауы. «Бағалау парағы» ескеріледі.
Рефлексия. «Білім шыңы»
|
Оқушылар бақылау парағына ұпайларын қойып тапсырады.
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні_________
Шыңына: тапсырманы орындай алдым Қырат: Аздап қиналдым Етегінде: Тапсырманы орындай алмадым.
Оқушылар өз деңгейлерін анықтайды.
Дүниежүзі елдерінің халықының тығыздық картасын кескін картаға түсіру. Тақырып мазмұнына ақыл-ой картасын құрастыру. |
Бақылау парағы арқылы бағаланады. |
Үлестірме бағалау парағы.
Плакат, түрлі -түсті қағаз
Оқулық, ғалам тор наутбук |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары: Г.Кожагулова
21 сабақ
Пәні: География
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
О.У.Карлыбаев |
|
Күні: |
8 «А» -02.02.24ж. 8 «Ә» -30.01.24ж 8 «Б»- 29.01.24ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдайлар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.3- елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам 8.4.1.4- елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Демографиялық жағдайларға жасалған талдауға сүйеніп, негізгі демографиялық көрсеткіштерді есептеу: халық саны, бала туылу мен адам өлімі коэффициенті, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жыныс-жас көрсеткіштері, ұлттық және діни құрамы; Елдің демографиялық көрсеткіштерін түсіндіру және график түрінде көрсету |
|
Бағалау критерииі |
Демографиялық көрсеткіштерді есептейді және график түрінде көрсетеді |
|
Ойлау дағдысы деңгейі |
Жоғары деңгей |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Сергіту сәті: «Ата-анға қоңырау» Топқа бөлу. «Отбасы», «Халық», «Мемлекет» атауларына ассоцация сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Әкесіне, анасына қоңырау шалып, жақсы көретінін және рақметін айтады.
|
«Бәрекелді», «Жарайсың» мұғалімнің ауызша марапаты. Ауызша марапат |
Ұялы телефон Үлестірме қағаз |
|||||||||||||
|
Өткен сабақты еске түсіру |
Халықтың ұдайы өсу типі тақырыбы бойынша тұжырымдама картасын толтыруға байланысты сұрақтар: 1.Халықтың ұдайы өсуі дегеніміз не? 2.Негізгі демографиялық құрылымдарды ата? 3.Халықтың ұдайы өсу режимін түсіндір |
Оқушылар сұрақтарғада жауап бере отырып қарым-қатынастың тұжырымдама картасын талқылайды.
Халықтың құрылымы
Жас
отбасы Жеке жыныс
Халықтың ұдайы өсуі
2-ші типі 1-ші типі 3-ші типі |
Оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін бағалау (дұрыс жауаптар ескеріледі) Дескриптор
|
|
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
(ТЖ) «Миға шабуыл». « Мағынаны ажырату»
Суреттерді қарап мағыналарын айтады. Тақырыпқа байланысын түсіндіреді. |
Оқушылар көрсетілген суретті талқылап, өз ойларын, тұжырымдарын баяндайды. Тақырыпқа байланысын табады, түсіндіреді. |
Оқушының жылдам ойлауы мен баяндап жеткізу қабілеттері ескеріледі
Дескриптор:
|
АКТ. Сурет тер
|
|||||||||||||
|
Негізгі кезең. 25 мин. |
Сабақтың
тақырыбы: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай. Мұғалімнің тақырыпқа кіріспе түсіндірмесі. Демографиялық жағдай ұғымын оқушыларға түсіндіріп, сұрақ жауап бойынша талқылап, оны анықтауда есептеулермен диаграммалық көрсеткіштердің маңыздылығын баяндайды.
- Демографиялық жағдай; - Демографиялық көрсеткіштердің график түрінде көрсетілуі; - Халықтың көшіп қонуы; 3 топқа бөлініп беріледі. 1-ші топ тапсырмасы: Демографиялық жағдайын себеп салдарын зерттеп, есептеп түсіндіру. Есептері: Бала туылу коэффицентін есептеу; Өлім-жетім, табиғи өсім коэффицентін есептеу.
2-ші топ тапсырмасы. Халықтың көшіп- қонуы үдерістері мен танысып, ізденіп негізгі заңдылықтарын анықтап, олардың коэффиценттерін есептейді.
3-ші топ тапсырмасы: Демографиялық көрсеткіштердің график түрінде көрсетілуін талдап түсіндіреді. Тақырыпшаларының мазмұнын интелект карта бойынша көрсетеді және оны көрсетеді. Microsoft Excel бағдарламасы бойынша оқулықтағы кестелерді пайдаланып автоматты түрде есептеу тәсілін ұсынады. (1,2 кесте)
|
Демографиялық жағыдайын және көрсеткіштерге байланысты сұрақтарға өткен сабақта алған білімдерін ескеріп, берген жауаптарын айтады, түсіндіреді.
Зерттеулер нәтижесін пайдаланып, еліміздің демографиялық жағыдайын анықтайды. Деректерді іздеп, есеп шығарады.
Халықтың көшіп қонуындағы ішкі, халықаралық көші-қон себептерін анықтайды. Көші -қон заңдарын түсіндіреді. Коэффиценттерін есептеп шығарады.
Оқушылар демографиялық көрсеткіштерін түсіндіреді. Оны интелект карта бойынша таныстырады. Оқулықтағы 1,2 кестедегі мәліметтерді пайдаланып Microsoft Excel бағдарламасымен график диаграммадайындап ұсынады. |
Дескриптор: - әр қойған сұрақтарға дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады
Дескриптор: -Демографиялық жағдайды анықтайды. (1 ұпай) - Зерттеулер, деректер ұсынады. (1 ұпай) - Есептер шығару. (1 ұпай)
Дескриптор: көші – қон себептерін ажыратады. (1 ұпай) коэффиценттерін есептейді. (1 ұпай)
Дескриптор: - интелекті карта жасау Microsoft Excel бағдарламасын ұсыну. - диаграммаға талдау жасау. (әр тапсырмаға 1 ұпайдан)
|
Оқулық, ғаламтор
Оқулық, ғалам тор
Оқулық, ғалам тор
Оқулық, ұялы телефон, наутбук |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Жаңа сабақты бекіту. Мұғалімнің жеке азаматтардың демографиялық жағыдайды жағымды жаққа өзгерту үшін «не істеуі тиіс» деген проблемалық сұрақты ұсынады. |
Оқушылар өз болжамдарын айтады, ұсынады. |
Дескриптор: Дұрыс жауаптар (1 ұпайдан)
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толға ныс.
Рефлек сия 7 мин.
Үйге тапсыр ма |
Мұғалімнің бағалауы. «Бағалау парағы» ескеріледі.
Рефлексия. «Білім шыңы»
|
Оқушылар бақылау парағына ұпайларын қойып тапсырады.
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні_________
Шыңына: тапсырманы орындай алдым Қырат: Аздап қиналдым Етегінде: Тапсырманы орындай алмадым.
Оқушылар өз деңгейлерін анықтайды.
Дүниежүзі елдерінің халықының тығыздық картасын кескін картаға түсіру. Тақырып мазмұнына ақыл-ой картасын құрастыру. |
Бақылау парағы арқылы бағаланады. |
Үлестірме бағалау парағы.
Плакат, түрлі -түсті қағаз
Оқулық, ғалам тор наутбук |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


42-43













