Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
География пән мұғалімі А.Мананова
8 «б» сынып
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам 8.4.1.4.Елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып,түсіндіреді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Демографиялық көрсеткіштерді білу және демографиялық есептерді шығару |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминолгия Туу,өлу коэффиценттеоі,табиғи,механикалық,жалпы өсім,халықтың ұдайы өсуі. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Демографияға қатысты терминдер ұғымын біледі -Демографиялық есептер шығарады |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында бірін – бірі тыңдайды және сыйлайды. Топтық жұмыста ынтымақтастыққа қолдау көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика , математика пәнімен байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Халықтың ұдайы өсуі тақырыбы |
|||||||||||||||||
|
кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 10 мин |
Сәлемдесу, түгелдеу, қолайлы орта қалыптастыру, Зейінді шоғырландыруға және ынтымақтастық орнатып, бүгінгі сабаққа қызығушылықтарын арттыру, белсенді болу ниеттерін ояту мақсатында «Қазақстанда тұратын халықтар бір шаңырақ астында тұруы» шаңырақ астында бірігіп осы бойынша оқушылар топқа бөлінеді. . Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. «Броунд әдісі»
Жаңа сабақ: Экраннан халықтар картасын көрсете отырып оқушыларға сұрақ қою. Олай болатын болса бүгінгі сабағымыз Демографиялық көрсеткіш демографиялық жағдай. Стоп кадр Видио көрсете отырып жаңа сабақты мағынасын ашу. |
Слайд слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 5мин 5 мин 10 мин |
Жұптық жұмыс
1 тапсырма Промиллемен
халықтың жылдық табиғт өсімін есепте:
Б) Елдегі өлім коэффициентін анықта 40433 адам туылып,табиғи өсім 15 % болса, халық саны 1797060 адам болған Қосымша 1 дегі статистикалық мәліметті пайдаланып, әр жұп әрбір Болгария, Алжир, Қазақстан арасындағы табиғи өсімді анықтап, график тұрғызады. Өзгерістерге анализ жасайды, осы өзгерістердің себептерін анықтап көреді, болашаққа болжам жасайды. Бағалау : жұптар жұмыстарымен алмасады. Өзара бағалайды. Жұптық жұмыс 2 тапсырма: Көшіп келген халық санын анықтап график тұрғызу 1)16581 / 17670579 × 1000 = 0,9% 2) 30047 / 17670579 × 1000 = 1,7% 0,9-1,7= 0,8 теріс мәнге ие
Әуенді тап ойыны. Абай Құрарбаевтың 175 жылдығына орай Әуенді тап ойынын ойнаймыз. Жеке жұмыс Кескін картамен жұмыс Дүние жүзі елдеріндегі ең қарт мемлекет,ең жас мемлекеттерді картаға түсіріп бояу Топтық жұмыс Мұғ сөзі: Жастық-жыныстық көрсеткіштер 4 жас топтары бар 0-14; 15-44; 45-64 ; 65+ жоғары Ұлттық және діни құрамы бойынша график тұрғызу І топ Ұлттық құрамы ІІ топ Діни құрамы Қосымша 3 тегі стат мәліметтерді пайдаланып, Қазақстанның және Швейцарияның ұлттық және діни құрамын зерделеп, постер жасату. Дескриптор Бағалау : топтар өз жұмыстарын қорғайды. өзара бағалайды.
|
Маркер, плакат, пламастер т.б.
оқулықтан 244 беттегі қосымшаны пайдалану Сосын бірнеше басқа мемлекеттерді беруге болады. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «плюс , минус, қызығамын» . Үй жұмысы: Жекелеген мемлекеттердің демографиялық көрсеткіштері бойынша есептер шығару. |
смайликтер |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
География пән мұғалімі А.Мананова
8 «б» сынып
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам 8.4.1.4.Елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып,түсіндіреді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Демографиялық көрсеткіштерді білу және демографиялық есептерді шығару |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминолгия Туу,өлу коэффиценттеоі,табиғи,механикалық,жалпы өсім,халықтың ұдайы өсуі. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Демографияға қатысты терминдер ұғымын біледі -Демографиялық есептер шығарады |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында бірін – бірі тыңдайды және сыйлайды. Топтық жұмыста ынтымақтастыққа қолдау көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика , математика пәнімен байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Халықтың ұдайы өсуі тақырыбы |
|||||||||||||||||
|
кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 10 мин |
Сәлемдесу, түгелдеу, қолайлы орта қалыптастыру, Зейінді шоғырландыруға және ынтымақтастық орнатып, бүгінгі сабаққа қызығушылықтарын арттыру, белсенді болу ниеттерін ояту мақсатында «Қазақстанда тұратын халықтар бір шаңырақ астында тұруы» шаңырақ астында бірігіп осы бойынша оқушылар топқа бөлінеді. . Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. «Броунд әдісі»
Жаңа сабақ: Экраннан халықтар картасын көрсете отырып оқушыларға сұрақ қою. Олай болатын болса бүгінгі сабағымыз Демографиялық көрсеткіш демографиялық жағдай. Стоп кадр Видио көрсете отырып жаңа сабақты мағынасын ашу. |
Слайд слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 5мин 5 мин 10 мин |
Жұптық жұмыс
1 тапсырма Промиллемен
халықтың жылдық табиғт өсімін есепте:
Б) Елдегі өлім коэффициентін анықта 40433 адам туылып,табиғи өсім 15 % болса, халық саны 1797060 адам болған Қосымша 1 дегі статистикалық мәліметті пайдаланып, әр жұп әрбір Болгария, Алжир, Қазақстан арасындағы табиғи өсімді анықтап, график тұрғызады. Өзгерістерге анализ жасайды, осы өзгерістердің себептерін анықтап көреді, болашаққа болжам жасайды. Бағалау : жұптар жұмыстарымен алмасады. Өзара бағалайды. Жұптық жұмыс 2 тапсырма: Көшіп келген халық санын анықтап график тұрғызу 1)16581 / 17670579 × 1000 = 0,9% 2) 30047 / 17670579 × 1000 = 1,7% 0,9-1,7= 0,8 теріс мәнге ие
Әуенді тап ойыны. Абай Құрарбаевтың 175 жылдығына орай Әуенді тап ойынын ойнаймыз. Жеке жұмыс Кескін картамен жұмыс Дүние жүзі елдеріндегі ең қарт мемлекет,ең жас мемлекеттерді картаға түсіріп бояу Топтық жұмыс Мұғ сөзі: Жастық-жыныстық көрсеткіштер 4 жас топтары бар 0-14; 15-44; 45-64 ; 65+ жоғары Ұлттық және діни құрамы бойынша график тұрғызу І топ Ұлттық құрамы ІІ топ Діни құрамы Қосымша 3 тегі стат мәліметтерді пайдаланып, Қазақстанның және Швейцарияның ұлттық және діни құрамын зерделеп, постер жасату. Дескриптор Бағалау : топтар өз жұмыстарын қорғайды. өзара бағалайды.
|
Маркер, плакат, пламастер т.б.
оқулықтан 244 беттегі қосымшаны пайдалану Сосын бірнеше басқа мемлекеттерді беруге болады. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «плюс , минус, қызығамын» . Үй жұмысы: Жекелеген мемлекеттердің демографиялық көрсеткіштері бойынша есептер шығару. |
смайликтер |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


