Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.1.6 –
«демографиялық саясат» ұғымын түсіндіре отырып, жекелеген дүниежүзі
елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін
ұсынады.
|
Басы
3 мин
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен амандасып,
оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
«Өрмекші торы» әдісі
арқылы жағымды психологиялық ахуал
тудыру.
Топқа
бөлу:
Ұлттық құндылықтарды
насихаттай отыра, «түрлі түсті асықтардың» көмегімен топқа
бөлу.
Үй жұмысын
тексеру:
Өткен тақырыпты
«wordwell.net» интернет платформасы арқылы
пысықтау.
|
Оқушылар шеңбер бойымен бір-біріне жылы лебізін
айтады.
Түрлі түсті асықтармен топқа
бөлінеді
Интерактивті тақтаның көмегімен дұрыс жауаптарды
тиісті бағанға орналастырады
|
Сабақ барысында «Ұялы телефон» әдісімен
қалыптастырушы бағалау жүргізу
|
жіп орамы
https://wordwall.net/ru/resource/68075436
|
Ортасы
10 мин
10
мин
2
мин
7
мин
3
мин
|
Жаңа сабақты
түсіндіру.
«Жұптық жұмыс»
1-тапсырма. «Фишбоун» әдісі арқылы
«Демографиялық саясат» ұғымына түсінік
береді.
Дискриптор:
-
Демографиялық саясаттың
анықтамасын береді – 1 б.
-
Қандай демографиялық
саясат жүргізілуі мүмкін екенін анықтайды –
2б.
-
Демографиялық саясаттың
маңыздылығын түсіндіреді – 2 б
Сергіту сәті
«Нейрожаттығулар»
«Топтық жұмыс»
2-тапсырма. Топтық
жұмыс. «Демографиялық саясат
моделін ұсыну»
1-топ: Демогорафиялық жарылыс тән
елді таңдап алып, ол елде жүргізілуі тиіс демографиялық саясаттың
моделін ұнысады.
2-топ: Демогорафиялық дағдарыс тән
елді таңдап алып, ол елде жүргізілуі тиіс демографиялық саясаттың
моделін ұнысады.
3-топ: Қазақстан Республикасындағы демографиялық
саясаттың моделін ұнысады.
«wordwell.net» интернет
платформасының «Кездейсоқ сауал»
ойыны арқылы жаңа сабақты
бекіту:
-
Елдегі демографиялық
жағдайды сипаттау үшін қандай көрсеткіштер
қолданылады?
-
Табиғи өсім
көрсеткіштерін қалай есептейміз?
-
Механикалық өсім дегенді
қалай түсінесіңдер?
-
Халықтың жастық-жыныстық
құрамын анықтау арқылы қандай болжам жасауға
болады?
-
Халықтың ұлттық құрамын
анықтау не үшін қажет?
-
Халықтың діни құрамын
білудің маңызы бар ма?
-
Табиғи өсім мен
механикалық өсімнің арақатынасы
қандай?
-
Кез келген елдің демографиялық
көрсеткіштерін есептеп шыға аласыңдар
ма?
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын
мұғаліммен бірге анықтайды.
Қажет ақпараттарды дәптерлеріне жазып
алады.
-
Оқушылар «Балық
қаңқасына» дискрипторлар бойынша мәлімет жазып
шығады
Дискриптор:
-
Елді дұрыс таңдайды - 1
б.
-
Демографиялық саясатты
анықтайды 1б.
-
Модельін
ұсынады 1б.
Оқушылар «Кездейсоқ сауалға» жауап
береді.
|
|
Интерактивті тақта
Оқулық, дәптер.
Оқулық, дәптер, дүниежүзі саяси картасы, түрлі
түсті макркетлер, ватман
https://wordwall.net/ru/resource/67876299
|
Сабақтыңсоңы
5 мин
|
Рефлексия.
Үй тапсырмасы:
«Демографиялық көрсеткіштерді есептеу»
тақырыбын оқу.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды.
|
Сабақтағы белсенділіктеріне қарай 10 балл
жүйесімен бағалау.
|
Блоб ағашы
|