Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ю.Сареми атындағы №107 мектеп - лицейі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Зичлик |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ниязметова Г |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модда зичлиги ва зичликнинг ўлчов бирликлари. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.13 – зичликнинг физик маъносини тушинтириш; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жисмнинг массаси хамда модда зичлиги физик катталиклар эканини билиб мисоллар орқали тушунтира олади; Жисм массаси ва модда зичлиги тушунчаларини хаетда қуллай олади |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іәрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. __7__ мин. |
1.Саломлашаман Психологик мухит Ўқувчилар дарсга тайёргар 2.Вазифани текшириб чиқаман лик кўради. Ўтилган мавзу ва баллини қўяман текшириш мақсадида фи уйга вазифани физик диктант зик диктант ёзади. Уйга ва орқали текшириш зифани текширади
|
Дарслик. Физик иктант |
||
|
Жаңа сабақты түсіндіру __6_ мин
|
«Миға шабуыл» Янги мавзуни очиш учун саволлар
Дарс мавзуси интерактив доскада курсатилади. Мавзуга оид термин сузлар.
Жисм массасини хажмига нисбати модда зичлиги деб аталади. масса зичлик= хажм белгилаш киритамиз: m- жисм массаси V-жисм хажми ρ – мода зичлиги |
Укувчилар масса ва зичлик эканини топишади.
Укувчилар мавзуни дафтарларига езишади. Термин сузларни формула ва коидани кучириб езишади. [ ρ ] = кг/м³
1г/см³= 1000кг/ м ³ Укувчилар берилган бирликни ХБС га утказишни урганиб бажаради
|
Модда зичли тушунчасини урганади. Модда тузилиши хакидаги билимларидан фойдаланиб тушунтиради. Зичлик формуласи ва бирлигини билади. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. _15_ мин. |
«Жағдаяттық сұрақтар» Интерактив доскада жисмларнинг массаси хамда зичлигига доир расмлар асосида тушунтирилади
(Тажриба орқали курсатиш)
Берилган асбоблардан фойдаланиб модда зичлигини аниклаш усулини уйлаб топинг |
Укувчилар уз фикрларини билдиради. Саволларга жавоб бериб кушилиб иш олиб боради. Тажрибани кузатиб уларни харакати хакида хулоса чиқаришади.
.
Берилган асбоблардан фойдаланиб модда зичлигини аниклашга уз таклифларини билдиради |
Зичликни физик маъносини тушунади. модда зичлигини топиш учун керакли маълумотларни тажриба оркали топа олади |
|
|
|
Масалалар ечиш
|
Укувчилар олган билимларига асосланиб масалалар ечади . Зичлик формуласини масала ечишда куллайди
|
Укувчилар масала ечишда зичлик формуласини кулланади. Бирликларини асосий бирликка айлантира олади |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма Бағалау ___7__ мин.
|
Мустахкамлаш максадида тест топшириклари
|
Укувчилар мавзуни мустахкамлаш олган билимларини синаш максадида тест саволларига жавоб беришади |
Жами дарс давомида Форматив бахо 10 балл |
|
Тексерді: ___________________________________________ «______»___________2024 ж
/бақылаушының аты-жөні, қолы/ тексеру мерзімі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дене тығызды
Дене тығызды
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ю.Сареми атындағы №107 мектеп - лицейі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Зичлик |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ниязметова Г |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модда зичлиги ва зичликнинг ўлчов бирликлари. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.13 – зичликнинг физик маъносини тушинтириш; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жисмнинг массаси хамда модда зичлиги физик катталиклар эканини билиб мисоллар орқали тушунтира олади; Жисм массаси ва модда зичлиги тушунчаларини хаетда қуллай олади |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іәрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. __7__ мин. |
1.Саломлашаман Психологик мухит Ўқувчилар дарсга тайёргар 2.Вазифани текшириб чиқаман лик кўради. Ўтилган мавзу ва баллини қўяман текшириш мақсадида фи уйга вазифани физик диктант зик диктант ёзади. Уйга ва орқали текшириш зифани текширади
|
Дарслик. Физик иктант |
||
|
Жаңа сабақты түсіндіру __6_ мин
|
«Миға шабуыл» Янги мавзуни очиш учун саволлар
Дарс мавзуси интерактив доскада курсатилади. Мавзуга оид термин сузлар.
Жисм массасини хажмига нисбати модда зичлиги деб аталади. масса зичлик= хажм белгилаш киритамиз: m- жисм массаси V-жисм хажми ρ – мода зичлиги |
Укувчилар масса ва зичлик эканини топишади.
Укувчилар мавзуни дафтарларига езишади. Термин сузларни формула ва коидани кучириб езишади. [ ρ ] = кг/м³
1г/см³= 1000кг/ м ³ Укувчилар берилган бирликни ХБС га утказишни урганиб бажаради
|
Модда зичли тушунчасини урганади. Модда тузилиши хакидаги билимларидан фойдаланиб тушунтиради. Зичлик формуласи ва бирлигини билади. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. _15_ мин. |
«Жағдаяттық сұрақтар» Интерактив доскада жисмларнинг массаси хамда зичлигига доир расмлар асосида тушунтирилади
(Тажриба орқали курсатиш)
Берилган асбоблардан фойдаланиб модда зичлигини аниклаш усулини уйлаб топинг |
Укувчилар уз фикрларини билдиради. Саволларга жавоб бериб кушилиб иш олиб боради. Тажрибани кузатиб уларни харакати хакида хулоса чиқаришади.
.
Берилган асбоблардан фойдаланиб модда зичлигини аниклашга уз таклифларини билдиради |
Зичликни физик маъносини тушунади. модда зичлигини топиш учун керакли маълумотларни тажриба оркали топа олади |
|
|
|
Масалалар ечиш
|
Укувчилар олган билимларига асосланиб масалалар ечади . Зичлик формуласини масала ечишда куллайди
|
Укувчилар масала ечишда зичлик формуласини кулланади. Бирликларини асосий бирликка айлантира олади |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма Бағалау ___7__ мин.
|
Мустахкамлаш максадида тест топшириклари
|
Укувчилар мавзуни мустахкамлаш олган билимларини синаш максадида тест саволларига жавоб беришади |
Жами дарс давомида Форматив бахо 10 балл |
|
Тексерді: ___________________________________________ «______»___________2024 ж
/бақылаушының аты-жөні, қолы/ тексеру мерзімі
шағым қалдыра аласыз



















