|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Электростатика негіздері |
Мектеп: №37 жом |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Сугурбаева |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
8.4.1.1- электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2-үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3-Электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Электр заряды ұғымының физикалық мағынасын біле отырып сипаттайды. Көптеген оқушылар істей алады: Сабақтың соңына дейін үйкеліс арқылы дененің электрленуін және индукция құбылысын денелердің әсерлесу арқылы екінші денеге тигізген мәнін түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: Зарядтың сақталу заңын тұжырымдап, күрделі есептерді шығара алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар электр зарядының екі тегін, зарядталған денелердің өзара әсерлесуін және зарядтың сақталу заңын ауызша және жазбаша сипаттай алады. Пәндік және терминология: Дененің электрленуі, электр заряды. Электроскопты қолдану. Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер, изоляторлар. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Баламалы энергия түрлерін ескере отырып, арзан энергияны өндіруде жаһандық және өңірлік бәсекеге қабілетті болу электр тогы жайлы терең біліммен жүзеге асырылады |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Химия- атом құрылымын сипаттау үшін химия пәніндегі ұғымдарды пайдалану. Математика- математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару. |
|||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7 сыныптан «Атомдар мен молекулалар» тақырыбынан заттың құрылысын, оны құрайтын молекулалар мен атомдар болатынын, атомдар элементар бөлшектерден тұратынын біледі. Бүгінгі сабақта заттың құрылысы мен электр тогы арасындағы байланысты ашу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Т I топ. Ай II топ. Марс III топ. Шолпан «Fish боун» әдісі (Үй тапсырмасын сұрау) 7 мин «Ай» тобына:
«Марс» тобына:
«Шолпан» тобына:
Әрбір топ жазып болғаннан кейін басқа топпен алмасады, қателер болса өзгертеді. Мұғалімнің қызметі оқушылардың қажеттілігіне қарай саралау арқылы үнемі түзелтіп отырады. Дескриптор: 1. Жылу двигателдерін біледі. 2. ІЖҚ жұмыс істеу принципін біледі. 3.Айдағы, Шолпандағы, Марстағы термодинамикалық жағдайларды айта алады. ҚБ. «Бас бармақ»- әдіс |
Оқулық, оқу құралдары C бағалау парақшалары
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ Жаңа тақырыпты ашу интерактивті тақтадан екі сурет көрсетіледі. Осы сурет арқылы оқушылардың бұрын өтілген білімдерін еске түсіру. «Ширату сұрақтары» а) Бұл екі суреттен ортақ нені көріп тұрмыз? ә) Шыны пен темірдің қандай айырмашылығы бар? б) Синтетикалық киімді шешкенде нені аңғарамыз? I«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі арқылы оқушыларға постер қорғау үшін плакат тарқатылады. Әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып, берілген тапсырманы топтасып талқылайды. Оқушылар оқылым, жазылым, айтылым дағдыларын қалыптастырады. «Ай» тобы: Бір-біріне үйкелген денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? Диэлектриктер деген не? «Марс» тобы: Аттас және әр аттас зарядтар қалай әсерлеседі? Өткізгіштерді қалай білеміз? «Шолпан» тобы: Электр зарядының сақталу заңының мәні неде?
Қалыптастырушы «Бас бармақ»- әдісі арқылы оқушыларды бағалау. «Конверттегі есептер» әдісі. Оқушылар деңгейлік есептер шығарады. А-деңгей:Жіңішке жіпке екі жеңіл бузин шарларын іліп,оларға жібекке үйкелген шыны таяқшаны тигізгенде , шарлар бір-бірінен тебіле бастайды.Не үшін? В-деңгей: +4 және –11q зарядтар әсерлеседі. Пайда болған зарядты тап. С-деңгей: 1-ші жүйеде +6q және -9q зарядтар бар. 2-ші жүйеде -3q және +16q зарядтар бар. 1-ші жүйенің 1-ші заряды мен 2-ші жүйенің 2-ші зарядын әсерлестіргенде, пайда болатын зарядты табу керек.
|
Суреттер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10 мин |
Сабақты бекіту: «Стоп кадр» әдісі арқылы әр оқушы сабақта өтілген тақырып бойынша тәжірибелер көрсетіледі. Оқушылар өз ойларын айтып түсіндіреді. Мұғалім қосымша ақпарат береді.
Қалыптастырушы бағалау: «Желкенді кеме» Үйге тапсырма А) Денелердің электрленуі,электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
В С) №5 эксперименттік тапсырма Кері байланыс «Бес саусақ»
|
Бейне материал
|
||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Денелердің электрленуі 8 сынып физика сабақ жоспары
Денелердің электрленуі 8 сынып физика сабақ жоспары
|
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Электростатика негіздері |
Мектеп: №37 жом |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Сугурбаева |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
8.4.1.1- электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2-үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3-Электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Электр заряды ұғымының физикалық мағынасын біле отырып сипаттайды. Көптеген оқушылар істей алады: Сабақтың соңына дейін үйкеліс арқылы дененің электрленуін және индукция құбылысын денелердің әсерлесу арқылы екінші денеге тигізген мәнін түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: Зарядтың сақталу заңын тұжырымдап, күрделі есептерді шығара алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар электр зарядының екі тегін, зарядталған денелердің өзара әсерлесуін және зарядтың сақталу заңын ауызша және жазбаша сипаттай алады. Пәндік және терминология: Дененің электрленуі, электр заряды. Электроскопты қолдану. Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер, изоляторлар. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Баламалы энергия түрлерін ескере отырып, арзан энергияны өндіруде жаһандық және өңірлік бәсекеге қабілетті болу электр тогы жайлы терең біліммен жүзеге асырылады |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Химия- атом құрылымын сипаттау үшін химия пәніндегі ұғымдарды пайдалану. Математика- математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару. |
|||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7 сыныптан «Атомдар мен молекулалар» тақырыбынан заттың құрылысын, оны құрайтын молекулалар мен атомдар болатынын, атомдар элементар бөлшектерден тұратынын біледі. Бүгінгі сабақта заттың құрылысы мен электр тогы арасындағы байланысты ашу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Т I топ. Ай II топ. Марс III топ. Шолпан «Fish боун» әдісі (Үй тапсырмасын сұрау) 7 мин «Ай» тобына:
«Марс» тобына:
«Шолпан» тобына:
Әрбір топ жазып болғаннан кейін басқа топпен алмасады, қателер болса өзгертеді. Мұғалімнің қызметі оқушылардың қажеттілігіне қарай саралау арқылы үнемі түзелтіп отырады. Дескриптор: 1. Жылу двигателдерін біледі. 2. ІЖҚ жұмыс істеу принципін біледі. 3.Айдағы, Шолпандағы, Марстағы термодинамикалық жағдайларды айта алады. ҚБ. «Бас бармақ»- әдіс |
Оқулық, оқу құралдары C бағалау парақшалары
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ Жаңа тақырыпты ашу интерактивті тақтадан екі сурет көрсетіледі. Осы сурет арқылы оқушылардың бұрын өтілген білімдерін еске түсіру. «Ширату сұрақтары» а) Бұл екі суреттен ортақ нені көріп тұрмыз? ә) Шыны пен темірдің қандай айырмашылығы бар? б) Синтетикалық киімді шешкенде нені аңғарамыз? I«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі арқылы оқушыларға постер қорғау үшін плакат тарқатылады. Әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып, берілген тапсырманы топтасып талқылайды. Оқушылар оқылым, жазылым, айтылым дағдыларын қалыптастырады. «Ай» тобы: Бір-біріне үйкелген денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? Диэлектриктер деген не? «Марс» тобы: Аттас және әр аттас зарядтар қалай әсерлеседі? Өткізгіштерді қалай білеміз? «Шолпан» тобы: Электр зарядының сақталу заңының мәні неде?
Қалыптастырушы «Бас бармақ»- әдісі арқылы оқушыларды бағалау. «Конверттегі есептер» әдісі. Оқушылар деңгейлік есептер шығарады. А-деңгей:Жіңішке жіпке екі жеңіл бузин шарларын іліп,оларға жібекке үйкелген шыны таяқшаны тигізгенде , шарлар бір-бірінен тебіле бастайды.Не үшін? В-деңгей: +4 және –11q зарядтар әсерлеседі. Пайда болған зарядты тап. С-деңгей: 1-ші жүйеде +6q және -9q зарядтар бар. 2-ші жүйеде -3q және +16q зарядтар бар. 1-ші жүйенің 1-ші заряды мен 2-ші жүйенің 2-ші зарядын әсерлестіргенде, пайда болатын зарядты табу керек.
|
Суреттер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10 мин |
Сабақты бекіту: «Стоп кадр» әдісі арқылы әр оқушы сабақта өтілген тақырып бойынша тәжірибелер көрсетіледі. Оқушылар өз ойларын айтып түсіндіреді. Мұғалім қосымша ақпарат береді.
Қалыптастырушы бағалау: «Желкенді кеме» Үйге тапсырма А) Денелердің электрленуі,электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
В С) №5 эксперименттік тапсырма Кері байланыс «Бес саусақ»
|
Бейне материал
|
||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
опқа
бөлу.
үйенің ішкі
энергиясының бір бөлігін механикалық энергияға айналдыратын және
соның есебінен жұмыс істейтін машина?

)














