|
Пәні: физика Мектеп: Мұғалімнің аты жөні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Электростатика негиздері Сынып: 8 |
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтемесі) |
8.4.1.1- электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2-үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: электр заряды ұғымының физикалык мағынасы білу, электр зарядын сипаттау. Оқушылардың басым бөлігі: үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру, денелердің электрленуі құбылысына мысалдар келтіру Кейбір оқушылар: Зарядтың сақталу заңын тұжырымдап, есептер шығару. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым,жазылым,тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру. 1. Электрон сөзінен ... деген термин шыққан. 2. Электр заряды ...әріппен белгіленеді 3.Қоршаған ортаның денерерімен әрекеттеспейтін денелер жұйесін ... деп атайды. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы: «Жалпыға Ортақ ЕңбекҚоғамы.» Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбекке,шығармашылық өсуіне, ортамен ынмақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу. |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Информатика- ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау, АКТ ны пайдалану Математика - математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару Өрыс тілі,ағылшын тілі |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер |
|||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып тазалығына мән беріп, оқу құралдарын тексеру. Ынтымақтастықтың атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңберін» құру. Жылулық шеңберінде балалар бір-бірлеріне жылы лебіз білдіріп, сәттілік тілейді. |
Оқулық,оқу құралдары
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1.2.Сыныпты ғалымдардың суреттері «Атақты ғалымдар» әдісі арқылы топтарға біріктіру. Топ басшысын сайлайды. Ол топ мүшелерін берілген тапсырма бойынша дескрипторларға сәйкес бағалап отырады. I топ. Аристотель II топ. Әл- Фараби III топ. Ломоносов
Үй тапсырмасын қайталау. «Шеңбер» әдісі
Қалыптастырушы бағалау «Смайлик» әдісі арқылы бағалау
Жаңа сабақ I«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға постер қорғау үшін плакат тарқатылады Әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып,берілген тапсырманы топтасып талқылайды Оқушылар оқылым, жазылым,айтылым дағдыларын қалыптастырады. Мұғалім 1-топ: Бір-біріне үйкелген денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? 2-топ:Аттас және әр аттас зарядтар қалай әсерлеседі?
3-топ:Электр зарядының сақталу заңының мәні неде?
|
Ғалымдардың суреттері,топ-тардың аты жазылған парақшалар, бағалау парақшалары
смайликтер
АКТ слайдтары Оқулық Плакат маркерлер стикерлер
|
|||||||||||
|
|
«Сергіту сәті» «Секундомермен қозғалыс» Бұл ойын арқылы балалар уақытты бағалауды,үнемдеуді үйрене отырып, ойлау қабілетін дамытады.
II «Конверттегі есептер» әдісі. Оқушылар деңгейлік есептер шығарады А-деңгей:Жіңішке жіпке екі жеңіл бузин шарларын іліп,оларға жібекке үйкелген шыны таяқшаны тигізгенде ,шарлар бір-бірінен тебіле бастайды.Не үшін? В-деңгей: +4ϥ және –12ϥзарядтар әсерлеседі.Пайда болған зарядты тап. С-деңгей:1- жұйеде +4 ϥ және -8 ϥ зарядтар бар.2- жұйеде -2 ϥ және +10 ϥ зарядтар бар. 1-жұйенің 2-заряды мен 2-жұйеның 1-ші зарядын әсерлестірді.Пайда болған зарядты тап.
|
.
Интербелсен- ді тақта,есеп тер жинағы
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия «БББ» әдісі бойынша кері байланыс берулерін сұраймын
Осы әдіс арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, «БББ» кестесіне жапсырады. |
«БББ»кестесі, стикерлер |
|||||||||||
|
|
Үйге тапсырма Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер |
|
|||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
|
« «Конверттегі есептер» әдісінде оқушылар өз деңгейіне қарай тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар математикалық түрлендірулерді есептер шығаруда пайдалана алады
|
|
|||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Сергіту сәтінде ширату жаттығуларын орындау. Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|
|||||||||||
|
Бағалау оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Қалыптаcтырушы бағалау жүргізу оқытудың қай кезеңінде болса да маңызды. Өйткені оқушылар жетістіктерін түсінеді және реттейді. Сабақ барысында оқушылардың білім деңгейін, жетістіктерін критерий, дескриптор арқылы бағалаймын, қолдау көрсету үшін смайликтер, жұлдызшалар, мадақтау сөздерді пайдаландым.
|
|
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
|
Пәні: физика Мектеп: Мұғалімнің аты жөні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Электростатика негиздері Сынып: 8 |
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтемесі) |
8.4.1.1- электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2-үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: электр заряды ұғымының физикалык мағынасы білу, электр зарядын сипаттау. Оқушылардың басым бөлігі: үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру, денелердің электрленуі құбылысына мысалдар келтіру Кейбір оқушылар: Зарядтың сақталу заңын тұжырымдап, есептер шығару. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым,жазылым,тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру. 1. Электрон сөзінен ... деген термин шыққан. 2. Электр заряды ...әріппен белгіленеді 3.Қоршаған ортаның денерерімен әрекеттеспейтін денелер жұйесін ... деп атайды. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы: «Жалпыға Ортақ ЕңбекҚоғамы.» Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбекке,шығармашылық өсуіне, ортамен ынмақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу. |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Информатика- ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау, АКТ ны пайдалану Математика - математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару Өрыс тілі,ағылшын тілі |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер |
|||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып тазалығына мән беріп, оқу құралдарын тексеру. Ынтымақтастықтың атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңберін» құру. Жылулық шеңберінде балалар бір-бірлеріне жылы лебіз білдіріп, сәттілік тілейді. |
Оқулық,оқу құралдары
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1.2.Сыныпты ғалымдардың суреттері «Атақты ғалымдар» әдісі арқылы топтарға біріктіру. Топ басшысын сайлайды. Ол топ мүшелерін берілген тапсырма бойынша дескрипторларға сәйкес бағалап отырады. I топ. Аристотель II топ. Әл- Фараби III топ. Ломоносов
Үй тапсырмасын қайталау. «Шеңбер» әдісі
Қалыптастырушы бағалау «Смайлик» әдісі арқылы бағалау
Жаңа сабақ I«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға постер қорғау үшін плакат тарқатылады Әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып,берілген тапсырманы топтасып талқылайды Оқушылар оқылым, жазылым,айтылым дағдыларын қалыптастырады. Мұғалім 1-топ: Бір-біріне үйкелген денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? 2-топ:Аттас және әр аттас зарядтар қалай әсерлеседі?
3-топ:Электр зарядының сақталу заңының мәні неде?
|
Ғалымдардың суреттері,топ-тардың аты жазылған парақшалар, бағалау парақшалары
смайликтер
АКТ слайдтары Оқулық Плакат маркерлер стикерлер
|
|||||||||||
|
|
«Сергіту сәті» «Секундомермен қозғалыс» Бұл ойын арқылы балалар уақытты бағалауды,үнемдеуді үйрене отырып, ойлау қабілетін дамытады.
II «Конверттегі есептер» әдісі. Оқушылар деңгейлік есептер шығарады А-деңгей:Жіңішке жіпке екі жеңіл бузин шарларын іліп,оларға жібекке үйкелген шыны таяқшаны тигізгенде ,шарлар бір-бірінен тебіле бастайды.Не үшін? В-деңгей: +4ϥ және –12ϥзарядтар әсерлеседі.Пайда болған зарядты тап. С-деңгей:1- жұйеде +4 ϥ және -8 ϥ зарядтар бар.2- жұйеде -2 ϥ және +10 ϥ зарядтар бар. 1-жұйенің 2-заряды мен 2-жұйеның 1-ші зарядын әсерлестірді.Пайда болған зарядты тап.
|
.
Интербелсен- ді тақта,есеп тер жинағы
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия «БББ» әдісі бойынша кері байланыс берулерін сұраймын
Осы әдіс арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, «БББ» кестесіне жапсырады. |
«БББ»кестесі, стикерлер |
|||||||||||
|
|
Үйге тапсырма Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер |
|
|||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
|
« «Конверттегі есептер» әдісінде оқушылар өз деңгейіне қарай тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар математикалық түрлендірулерді есептер шығаруда пайдалана алады
|
|
|||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Сергіту сәтінде ширату жаттығуларын орындау. Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|
|||||||||||
|
Бағалау оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Қалыптаcтырушы бағалау жүргізу оқытудың қай кезеңінде болса да маңызды. Өйткені оқушылар жетістіктерін түсінеді және реттейді. Сабақ барысында оқушылардың білім деңгейін, жетістіктерін критерий, дескриптор арқылы бағалаймын, қолдау көрсету үшін смайликтер, жұлдызшалар, мадақтау сөздерді пайдаландым.
|
|
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















