Сабақ тақырыбы: §23. Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы.
Сабақ мақсаты: Денелердің өзара әрекеттесуі, дене массасы және оның өлшем бірліктері, дененің массасын анықтау тәсілдері туралы түсінік беру.
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, топтау.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: компьютер арқылы жасалған слайд, таразы, үлкен және кішкентай жүктер.
Техникалық қүрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, экран.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Өткен тарауды қорытындылау.
-
Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
-
Материялық нүкте дегеніміз не?
-
Қозғалыс траекториясы?
-
Орын ауыстыру?
-
Бірқалыпты қозғалыс?
-
Бірқалыпты емес қозғалыс?
-
Жылдамдық?
-
Инерция құбылысы?
ІІІ. Жаңа тақырып.
1 кезең. Суретпен жұмыс.
Денелер өзара әрекеттесу нәтижесінде жылдамдықтары өзгереді. Күнделікті өмір тәжірибесінен өзара әрекеттесу нәтижесінде денелер жылдамдықтарын өзгеретінін көрсететін мысалдарды естеріңе түсіріңдер.
Денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесуі болып табылады.
Мысалдар:


Денелердің өзара әрекеттесу кезіндегі жылдамдықтарының өзгеру дәрежесін анықтайтын физикалық шаманы масса деп атайды.
2 кезең. Тәжірибе:

Екі дененің массаларының қатынасы олардың өзара әрекеттесуі кезінде тыныштық күйінен шыққанда алатын жылдамдықтарының қатынасына кері пропорционал болады:

Массасының өлшем бірліктері: тонна, центнер, килограмм, грамм, миллиграмм.
ХБЖ-де массаның өлшем бірлігі кг
1т (тонна) = 1000 кг
1ц = 100 кг
1кг =1000 г
1кг = 1 000 000 мг
1г = 0,001 кг
1мг = 0,001 г
1кг = 0,01 ц
1 кг= 0,001т
Өлшейтін құрал – таразылар.



3 кезең. Сапалық есептер: 8 жаттығу, №7
Берілгені: 
υ1 = 4м/с Формула: Шешуі:
υ2
= 5м/с

m1 = 30 кг
Табу керек;
m2 - ?
IV. Бекіту. Топпен жұмыс
1. тапсырма
Денелердің массасын таразыға салып өлшеу әдісімен таныстыру.
(Әр партада таразылар, гирлер
және ұсақ жүктер жиынтығы) 
Берілген денелердің массасын анықтау: ағаш, тығын
-
Есеп
Массалардың төменде берілген мәндерін килограмм арқылы өрнектеңдер
Теннис добы 2,5г = 25 . 10-3 кг
Футбол добы 400г = 0,4 кг
Автомобиль 1,45т = 1450 кг
-
Арбалардың массасы 1кг және 3 кг ,олардың жылдамдықтары нөлге тең. Өзара әсерлескенде үлкен арба 15 м/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арба қандай жылдамдықа ие болады?
Берілгені:
m1=1кг
m2=3КГ
V2=15М/С
Т/к V1=?
Шешуі:

m2v2
V1= ─
m1
3 кг∙15 м/с
V1= ─ = 45 м/с
1 кг
5. тапсырма
тонна
грамм
центнер
Масса
к
илограмм физикалық
шама
ІV. Үйге тапсырма: карточкамен жұмыс
1 карточка
Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай?
2 карточка
Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы
1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты?
V. Бағалау.
Қожаберген жырау атындағы №6 орта мектеп
Ашық сабақ
«Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы»
2015-2016 оқу жылы
Өткізген: Сызыдкова Б.С.
Петропавл қаласы
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? |
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай?
|
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? |
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
тонна
грамм
центнер
Масса
к
илограмм физикалық
шама
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы "
"Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы "
Сабақ тақырыбы: §23. Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы.
Сабақ мақсаты: Денелердің өзара әрекеттесуі, дене массасы және оның өлшем бірліктері, дененің массасын анықтау тәсілдері туралы түсінік беру.
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, топтау.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: компьютер арқылы жасалған слайд, таразы, үлкен және кішкентай жүктер.
Техникалық қүрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, экран.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Өткен тарауды қорытындылау.
-
Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
-
Материялық нүкте дегеніміз не?
-
Қозғалыс траекториясы?
-
Орын ауыстыру?
-
Бірқалыпты қозғалыс?
-
Бірқалыпты емес қозғалыс?
-
Жылдамдық?
-
Инерция құбылысы?
ІІІ. Жаңа тақырып.
1 кезең. Суретпен жұмыс.
Денелер өзара әрекеттесу нәтижесінде жылдамдықтары өзгереді. Күнделікті өмір тәжірибесінен өзара әрекеттесу нәтижесінде денелер жылдамдықтарын өзгеретінін көрсететін мысалдарды естеріңе түсіріңдер.
Денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесуі болып табылады.
Мысалдар:


Денелердің өзара әрекеттесу кезіндегі жылдамдықтарының өзгеру дәрежесін анықтайтын физикалық шаманы масса деп атайды.
2 кезең. Тәжірибе:

Екі дененің массаларының қатынасы олардың өзара әрекеттесуі кезінде тыныштық күйінен шыққанда алатын жылдамдықтарының қатынасына кері пропорционал болады:

Массасының өлшем бірліктері: тонна, центнер, килограмм, грамм, миллиграмм.
ХБЖ-де массаның өлшем бірлігі кг
1т (тонна) = 1000 кг
1ц = 100 кг
1кг =1000 г
1кг = 1 000 000 мг
1г = 0,001 кг
1мг = 0,001 г
1кг = 0,01 ц
1 кг= 0,001т
Өлшейтін құрал – таразылар.



3 кезең. Сапалық есептер: 8 жаттығу, №7
Берілгені: 
υ1 = 4м/с Формула: Шешуі:
υ2
= 5м/с

m1 = 30 кг
Табу керек;
m2 - ?
IV. Бекіту. Топпен жұмыс
1. тапсырма
Денелердің массасын таразыға салып өлшеу әдісімен таныстыру.
(Әр партада таразылар, гирлер
және ұсақ жүктер жиынтығы) 
Берілген денелердің массасын анықтау: ағаш, тығын
-
Есеп
Массалардың төменде берілген мәндерін килограмм арқылы өрнектеңдер
Теннис добы 2,5г = 25 . 10-3 кг
Футбол добы 400г = 0,4 кг
Автомобиль 1,45т = 1450 кг
-
Арбалардың массасы 1кг және 3 кг ,олардың жылдамдықтары нөлге тең. Өзара әсерлескенде үлкен арба 15 м/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арба қандай жылдамдықа ие болады?
Берілгені:
m1=1кг
m2=3КГ
V2=15М/С
Т/к V1=?
Шешуі:

m2v2
V1= ─
m1
3 кг∙15 м/с
V1= ─ = 45 м/с
1 кг
5. тапсырма
тонна
грамм
центнер
Масса
к
илограмм физикалық
шама
ІV. Үйге тапсырма: карточкамен жұмыс
1 карточка
Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай?
2 карточка
Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы
1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты?
V. Бағалау.
Қожаберген жырау атындағы №6 орта мектеп
Ашық сабақ
«Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы»
2015-2016 оқу жылы
Өткізген: Сызыдкова Б.С.
Петропавл қаласы
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? |
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай?
|
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
|
1 карточка Массасы 30 кг қозғалмай тұрған шанадан массасы 45 кг бала секіріп түсті. Бұл кезде шана 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? |
|
2 карточка Массасы 65 кг волейболшы 4 м/с жылдамдықпен жүгіріп келіп, массасы 1,5 кг допты алып ұрды. Доп қандай жылдамдықпен ұшты? |
тонна
грамм
центнер
Масса
к
илограмм физикалық
шама
шағым қалдыра аласыз













