Денелердің қозғалыс бағытына əрекет ететің күштің жұмысы. Қуат.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Денелердің қозғалыс бағытына əрекет ететің күштің жұмысы. Қуат.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Физика

Сабақ: 56

Күні: 7.04.2017

Сынып: 7 а

Мектеп: 40 ом

Мұғалімнің аты – жөні: Саримова Б.Ж.

Қатысқандар саны: 30

Қатыспағандар саны: 30

Сабақтың тақырыбы:

Денелердің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

  • күш вектордың бағытында дене орынауыстыруының күшке көбейтіндісі ретіңде механикалық жұмысытың физикалық мағынасын түсінеді.


  • A=FS, N=A/t, N=FV формулалары бойынша механикалық жұмыс пен қуатты есептейді.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жұмыс пен қуаттың физикалық мағынасын айта алады.

Көп оқушылар: Жұмыс пен қуаттың формуласын жаза алады, өлшем бірледі және есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар:Қуат пен күштің мәндерін бере отырып жылдамдықты есептеуге есептер шығара алады. Кері есеп құрастыра алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: жұмыс, қуат, күш, жылдамдық физикалық шамалардың орысша, ағылшынша айта алады. Ғылыми тілде сөйлей алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: механикалық жұмыс, лездік қуат, қуат, күш, жылдамдық, масса, Ньютон, Джоуль, Ватт

Алдыңғы тақырып

Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары.

Сабақтың барысы:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар төменде

Ресурстар

Басталуы

І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Шаттық шеңберін құру.

Оқушыларды Жылдамдық, күш, масса, қысым, салмақ болып 5 топқа бөлу.


«Миға шабуыл» сыныпқа жалпы ортақ тақырыпқа байланысты жұмбақ жасырылады. Тақырыптың мақсаты айқындалады.


«Тұсау кесер» жұмыс пен қуат тақырыбына байланысты презентация көрсетіледі. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

«3 шапалақ» әдісі бойынша кері байланыс алынады.



Оқулық,


Презентация,



Ортасы

«Зерттеу жұмысы» топпен жұмыс. Оқушылар қуатты есептеуге бағытталған зерттеу жүргізеді.

«Бас бармақ» әдісі бойынша кері байланыс алынады.


«Диірмен әдісі» Оқулықпен жұмыс жаттығу есептерін шығару.

Дарынды оқушылар лездік қуат жылдамдықты есептеуге арналған тапсырмалар беріледі.

Топ арасы бір – бірлерін «бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

Бағдар шам түстері,


Есептер жинағы,


Сағат,


Формулалар жазылған кеспе қағаздары

Соңы

«Ыстық картошка» жаңа тақырып бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар жылдам, әрі нақты жауап беру керек. Егер сұраққа жауап бере алмаса келесі оқушығар картошканы лақтырады.

«От шашу» әдісі арқылы бағалау.


Бүгінгі сабақтан алынған әсерлері бойынша жалпы сыныптан «3 - 2 – 1» әдісі бойынша кері байланыс алынады.

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізе ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?












Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)


1:


2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Физика

Сабақ: 57

Күні: 10.04.2017

Сынып: 7 а

Мектеп: 40 ом

Мұғалімнің аты – жөні: Саримова Б.Ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Энергия. Потенциалды және кинетикалық энергиялар.

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

  • Энергияның негізгі қасиеттерімен танысады;

  • Ek=mv2/2, Ep=mgh кинетикалық және потенциалдық энергияның формуласын білу және қолдану;

  • сандарды стандарты түрде жазу, онға еселік және үлестік қосымшаларды білу және пайдалану;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Энергияның негізгі қасиеттерін біледі.

Көп оқушылар: Потенциалдық және кинетикалық энергияның физикалық мағынасын түсінеді. Есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: жұмыс, энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия, Пәк –ті ғылыми тілде айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: механикалық жұмыс, лездік қуат, қуат, күш, жылдамдық, масса, Ньютон, Джоуль, Ватт, Пайдалы әсер коэффициенті.

Алдыңғы тақырып

Механикалық жұмыс. Қуат

Сабақтың барысы:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар төменде

Ресурстар

Басталуы

І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу.


Оқушыларды ұлы ғалымдардың есімі бойынша Ньютон, Дж. Уатт, Галилей, Паскаль, Архимед болып 5 топқа бөлінеді.Топ басшысы сайланады. Топты бағалау парағына топ басшысы бағалайды.

Оқушылар қысқаша осы ғалымдардың ашқан жаңалығы туралы айтып өтеді.

«Смайликтер» беру арқылы бағалау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:


«Блум түймедағы» оқушылар түймедақтың әр гүліндегі сұрақтарға жауап береді.

28 - жаттығу есептері тексеріледі.

«Смайликтер» беру арқылы бағаланады.


ІІІ. Білімді жан – жақты тексеру кезеңі:

«Ойлан жұптастыр» оқушылар өткен тақырып бойынша формулалардың сәйкес жұбын табады.


ІV. Жаңа материалды меңгертуге мақсат қою кезеңі:

«Миға шабуыл» топтағы үлгермеуші оқушыға мәтін беріледі, қалыс қалған сөзді тауып, тақырыпты ашады.

  1. Заводтарт мен фабрикадағы станоктар мен машиналар жұмыс істеу үшін электр энергиясын жұмсайды.

  2. Автомобильдер мен самолеттер жанған отын энергиясын жұмсайды.

  3. Тепловоздар мен теплоходтар жанған отын энергиясын жұмсайды.

  4. Гидротурбиналар биіктен құлап аққан судың энергиясын жұмсай арқылы жұмыс істеді.

  5. Біз өзіміз өмір сүріп, жұмыс істеу үшін өз энергиямыздың қорын тамақ арқылы ауық – ауық жаңаартып толықтырып отырамыз.

«Смайликтер» беру арқылы бағалау.




Оқулық,


Ұлы ғалымдардың суреті



Смайликтер




Блум түймедағы
















Мәтін






Ортасы

V. Жаңа материалды меңгерту кезеңі:

Энергия терминің 1807 жылы ағылшын ғалымы Юнг енгізген. Грек тілінен аударғанда «қозғалыс» дегенді білдіреді.


Мысал: Доп жер бетінен 1 метр биіктікке көтерген доптың потенциалдық энергиясы болады. Бұл энергия көрінбеседе, допты жібергенде жоғары – төмен қарай секіре бастайды. Бұл неліктен сұрақ қойылады? Себебі допты жоғары көтерген де қосымша потенциалдық энергияға ие болады, бұл энергия допты жібергенде кинетикалық энергияға ауысады. Жылдамдығы артады.


VІ. Жаңа сабақты түсінгендерін тексеру кезеңі:

«Видео тапсырмалар. Оқушылар есепті тақтаға орындайды. Дарынды оқушылар мүмкін болатын кері есеп құрастырады.

«Смайликтер» беру арқылы бағалау.


















Доп


Есептер жинағы

Соңы

VІІ. Жаңа сабақты бекіту кезеңі:

«Венн диаграммасын» толтыру. Оқушылар кинетикалық және потенциалдық энергия бойынша Венн диаграммасын толтырады.


Бүгінгі сабақтан алынған әсерлері бойынша жалпы сыныптан «3 - 2 – 1» әдісі бойынша кері байланыс алынады.

Венн диаграммасы

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізе ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?












Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)


1:


2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?











Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Физика

Сабақ: 58

Күні: 14.04.2017

Сынып: 7 а

Мектеп: 40 ом

Мұғалімнің аты – жөні: Саримова Б.Ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық жұмыс

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

  • Жұмыс пен қуатты табуға арналған есептерді шығарады.

  • ПӘК формуласын есептер шығаруда қолданады.

  • Сандарды стандар түрде жазу және онға еселік және үлестер түрінде шығарып алу


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Өткен тақырыптар бойынша есептердің шартын құра алады.

Көптеген оқушылар: Физикалық шамаладың өлшем бірліктерін ХБЖ айналдырады, негізгі формуласын жазып түрлендіреді, есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар: Пәк есебі формуласын есептер шығаруда қолдана алады, есептің жауабын онға еселік және үлестер түрінде, стандар түрге келтіре алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: жұмыс, энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия, Пәк –ті ғылыми тілде айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: механикалық жұмыс, лездік қуат, қуат, күш, жылдамдық, масса, Ньютон, Джоуль, Ватт, Пайдалы әсер коэффициенті.

Алдыңғы тақырып

Механикалық энергия. Потенциалдық және кинетикалық энергия.

Сабақтың барысы:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар төменде

Ресурстар

Басталуы

І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу.

Ынтымақтастық атфосферасын орнату.


Оқушылар физикалық шамалардың өлшем бірліктері бойынша 5 топқа бөлінеді. Оқуышлар осы өлшем бірлікті ашып көрсетеді.

«Смайликтер» беру арқылы бағаланады.


ІV. «Галерияға саяхат»

Оқушылар тақтадағы физикалық шамалардан мүмкін болатын формулаларды жазып шығады. Қатесі тексеріледі.

«Бағдаршам» әдісі бойынша бағаланады.



Оқулық,





Ортасы

«Жедел хат» топтарға бірдей деңгейде есептер беріледі. Топтар алғашқы берілгенің жазып, келесі топқа береді. Сағат тілімен айналдыра отырып, есептерді шығарады. Үлгермеуші оқушылар есептің брілгенің жазып отырады.

«Қарлы кесек» топтар өзара бір – бірлеріне формула жазып бір белгісіздің орнын қалдырып жібереді. Келесі топ соңы дәл тауып, сол берліген физикалық шамаға тең формуланы бастап келесі топқа жібереді.



Соңы


Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізе ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?












Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)


1:


2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
464
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі