Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Кинематика |
|
Қала Мектеп |
Тараз қаласы М.Мәметова атындағы №27 орта мектебі Физика пәні мұғалімі Педагог-зерттеуші |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтжанова Гульнар .Аширхановна. |
|
Күні: |
10.10.2024жыл |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу LearningApps платформасы арқылы: 1.Автомобильдің спидометрі қай жылдамдықты өлшейді? (лездік немесе орташа) 2.Кез келген бірдей уақыт аралығында жылдамдығы бірдей шамаға өзгеріп отыратын қозғалыс (бірқалыпты айнымалы қозғалыс)
3.Тең үдемелі қозғалыс кезіндегі
дененің орын ауыстыруы ( 4.Үдеудің өлшем бірлігі (1 м/с2)
5.Тебаяулайтын
қозғалыс кезіндегі дененің жылдамдығы
( 6.Үдеу қандай шама? (векторлық) 7.Еркін түсу үдеуі неге тең? (g=9,8 м/с2 ) 8. Кез келген бірдей уақыт аралығында жылдамдығы бірдей шамаға артатын қозғалыс ( теңүдемелі қозғалыс) Қызығушылығын ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында «Стоп кадр» әдісімен бейнеролик көрсету. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар санау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1,2,3 Оқушылар үй тапсырмасына қайталау жасайды Оқушылар бейнеролик бойынша өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: дайын жауаптар арқылы ҚБ:ауызша мадақтау |
https://learningapps.org/watch?v=pkadn8g8k23 9 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Сілтеме: |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 6 минут Жеке жұмыс 13 минут |
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі
1-топ. Денелердің еркін түсуі. Галилей тәжірибесі 2-топ. Ньютон тәжірибесі 3-топ. Еркін түсу үдеуі
«Көршіңмен бөліс» әдісі 1-жұп. Формулалар сөйлейді (қосымша 1) 2-жұп. Дене 19,6 м биіктіктен еркін түсіп келеді. Еркін түсу уақытын және түсу соңындағы жылдамдығын анықтаңдар. 3-жұп. Дене 20 м/с жылдамдықпен вретикаль жоғары лақтырылды. Дене қандай биіктікке көтеріледі және неше секундтан кейін Жерге қайта түседі? 4-жұп. Хабаршы ракета өз қорабынан 200 м/с жылдам-дықпен вертикаль жоғары атылды. Ракета жоғары қарай модулі g=10 м/с2-қа тең үдеумен бірқалыпты кемімелі қозғалады деп алып, оның ең жоғары көтерілу биіктігін табыңдар (ауа кедергісі ескерілмейді) «Ұшқыр ой» әдісі. Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар (қосымша 2) |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Топ ішінде талқылау жасайды. Үш топ еркін түсу, Галилей тәжірибесі, Ньютон тәжірибесі, еркін түсу үдеуінің физикалық мағынасын түсіндіреді. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды. Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Формулаларды түрлендіреді, есептер шығарады Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. |
ҚБ: «Әріптесіңді бағала» әдісі арқылы топтар өзара бағалайды
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 3 балл ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 7 балл |
Постерлер, маркерлер Тапсырма бар парақшалар Тапсырма бар парақшалар |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия -Мен үйренген үш жаңалық- -Көбірек білгім келетін екі мәселе- -Мен қойғым келетін бір сұрақ-
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
1-10 балл |
|
Жұптық жұмыс. Формулалар сөйлейді
(қосымша 1)
|
№ |
Тапсырмалар |
Оқушы жауаптары |
|
1 |
Вертикаль бойымен қозғалған дене жылдамдығының теңдеуін жазыңдар. Әрбір шамаға сипаттама беріңдер. |
|
|
2 |
Вертикаль бойымен қозғалыс кезіндегі орын ауыстырудың теңдеуін жазыңдар. Әрбір шамаға сипаттама беріңдер |
|
|
3 |
υ0=0 кезіндегі дененің құлау биіктігінің формуласы |
|
|
4 |
υ0=0 кезіндегі дененің соңғы жылдамдығының формуласы |
|
Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар
(қосымша 2)
Пиза қаласындағы биік көлбеу мұнараның құрылысы 1173 жылы басталған болатын. Осы ғимарат сәл қисайыңқыраған кезде, 1360 жылы салынып бітті. Әрине, бұл ғимарат өзінің осы ерекшелігімен қоса, Галилей ашқан заңның арқасында Пиза қаласының даңқын бүкіл әлемге ғасырдан-ғасырға паш етіп келеді. Сөйтіп, ол мұнара төңірегіне жиналған Пизалықтарды таңғалдырды. Мұндай тәжірибелерді Галилей пішіндері мен өшемдері әртүрлі денелермен (зеңбіректің ядросы мен мылтықтың оғы), олардың түрлі орталардағы түсуін бақылай отырып, сан мәрте қайталады. Міне, осылайша өз тұжырымдарының дұрыстығына тәжірибе арқылы көз жеткізе отырып, Галилей ауасыз кеңістікте барлық денелер бірдей уақытта түседі деп ұйғарды. Галилей ашқан бұл заңның маңызы өте зор болды.
Сұрақ 1: Галилей тәжірибе жасаған әйгілі Пиза мұнарасының биіктігі неше метр?
А) 60 м; В) 58 м; С) 57 м; Д) 52 м
Сұрақ 2: Галилей өз ұйқарымын денелерді ауасыз кеңістікте түсіріп тексере алмады. Өйткені Галилей өмір сүрген ХУІІ ғасырда ауа соратын арнайы құрылғылар, сорғылар әлі жоқ еді. Ол жүргізген тәжірибе Галилей болжамының дұрыс екенін дәлелдеді. Оны тек 80 жыл өткеннен соң жүзеге асырған ғалым.
А) И.Ньютон; В) Э.Торричелли; С) Архимед; Д) И.Кеплер
Сұрақ 3:
Алайда күнделікті бақылау денелердің қалыпты жағдайда түрліше құлайтынын көрсетеді. Мәселен, ауыр шар тез құлап түседі, ал жұқа қағаз парағы біртіндеп, күрделі траектория бойымен қалықтап түседі.
|
Құлайтын денелердің жылдамдығы мен үдеуі, қалыпты жағдайда қандай шамаларға тәуелді?
|
Иә немесе жоқ |
|
Дененің ауырлығына |
Иә/жоқ
|
|
Өлшемдері мен пішініне |
Иә/жоқ
|
|
Тығыздығына |
Иә/жоқ
|
Сұрақ 4:
Еркін түсу қозғалыстардың қай түріне жатады?
Сұрақ 5:
Еркін түсу үдеуі деген не? Ендікке байланысты еркін түсу үдеуінің сандық мәні қалай өзгереді? Жауаптарыңды түсіндіріңдер.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Кинематика |
|
Қала Мектеп |
Тараз қаласы М.Мәметова атындағы №27 орта мектебі Физика пәні мұғалімі Педагог-зерттеуші |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтжанова Гульнар .Аширхановна. |
|
Күні: |
10.10.2024жыл |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу LearningApps платформасы арқылы: 1.Автомобильдің спидометрі қай жылдамдықты өлшейді? (лездік немесе орташа) 2.Кез келген бірдей уақыт аралығында жылдамдығы бірдей шамаға өзгеріп отыратын қозғалыс (бірқалыпты айнымалы қозғалыс)
3.Тең үдемелі қозғалыс кезіндегі
дененің орын ауыстыруы ( 4.Үдеудің өлшем бірлігі (1 м/с2)
5.Тебаяулайтын
қозғалыс кезіндегі дененің жылдамдығы
( 6.Үдеу қандай шама? (векторлық) 7.Еркін түсу үдеуі неге тең? (g=9,8 м/с2 ) 8. Кез келген бірдей уақыт аралығында жылдамдығы бірдей шамаға артатын қозғалыс ( теңүдемелі қозғалыс) Қызығушылығын ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында «Стоп кадр» әдісімен бейнеролик көрсету. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар санау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1,2,3 Оқушылар үй тапсырмасына қайталау жасайды Оқушылар бейнеролик бойынша өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: дайын жауаптар арқылы ҚБ:ауызша мадақтау |
https://learningapps.org/watch?v=pkadn8g8k23 9 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Сілтеме: |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 6 минут Жеке жұмыс 13 минут |
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі
1-топ. Денелердің еркін түсуі. Галилей тәжірибесі 2-топ. Ньютон тәжірибесі 3-топ. Еркін түсу үдеуі
«Көршіңмен бөліс» әдісі 1-жұп. Формулалар сөйлейді (қосымша 1) 2-жұп. Дене 19,6 м биіктіктен еркін түсіп келеді. Еркін түсу уақытын және түсу соңындағы жылдамдығын анықтаңдар. 3-жұп. Дене 20 м/с жылдамдықпен вретикаль жоғары лақтырылды. Дене қандай биіктікке көтеріледі және неше секундтан кейін Жерге қайта түседі? 4-жұп. Хабаршы ракета өз қорабынан 200 м/с жылдам-дықпен вертикаль жоғары атылды. Ракета жоғары қарай модулі g=10 м/с2-қа тең үдеумен бірқалыпты кемімелі қозғалады деп алып, оның ең жоғары көтерілу биіктігін табыңдар (ауа кедергісі ескерілмейді) «Ұшқыр ой» әдісі. Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар (қосымша 2) |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Топ ішінде талқылау жасайды. Үш топ еркін түсу, Галилей тәжірибесі, Ньютон тәжірибесі, еркін түсу үдеуінің физикалық мағынасын түсіндіреді. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды. Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Формулаларды түрлендіреді, есептер шығарады Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. |
ҚБ: «Әріптесіңді бағала» әдісі арқылы топтар өзара бағалайды
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 3 балл ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 7 балл |
Постерлер, маркерлер Тапсырма бар парақшалар Тапсырма бар парақшалар |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия -Мен үйренген үш жаңалық- -Көбірек білгім келетін екі мәселе- -Мен қойғым келетін бір сұрақ-
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
1-10 балл |
|
Жұптық жұмыс. Формулалар сөйлейді
(қосымша 1)
|
№ |
Тапсырмалар |
Оқушы жауаптары |
|
1 |
Вертикаль бойымен қозғалған дене жылдамдығының теңдеуін жазыңдар. Әрбір шамаға сипаттама беріңдер. |
|
|
2 |
Вертикаль бойымен қозғалыс кезіндегі орын ауыстырудың теңдеуін жазыңдар. Әрбір шамаға сипаттама беріңдер |
|
|
3 |
υ0=0 кезіндегі дененің құлау биіктігінің формуласы |
|
|
4 |
υ0=0 кезіндегі дененің соңғы жылдамдығының формуласы |
|
Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар
(қосымша 2)
Пиза қаласындағы биік көлбеу мұнараның құрылысы 1173 жылы басталған болатын. Осы ғимарат сәл қисайыңқыраған кезде, 1360 жылы салынып бітті. Әрине, бұл ғимарат өзінің осы ерекшелігімен қоса, Галилей ашқан заңның арқасында Пиза қаласының даңқын бүкіл әлемге ғасырдан-ғасырға паш етіп келеді. Сөйтіп, ол мұнара төңірегіне жиналған Пизалықтарды таңғалдырды. Мұндай тәжірибелерді Галилей пішіндері мен өшемдері әртүрлі денелермен (зеңбіректің ядросы мен мылтықтың оғы), олардың түрлі орталардағы түсуін бақылай отырып, сан мәрте қайталады. Міне, осылайша өз тұжырымдарының дұрыстығына тәжірибе арқылы көз жеткізе отырып, Галилей ауасыз кеңістікте барлық денелер бірдей уақытта түседі деп ұйғарды. Галилей ашқан бұл заңның маңызы өте зор болды.
Сұрақ 1: Галилей тәжірибе жасаған әйгілі Пиза мұнарасының биіктігі неше метр?
А) 60 м; В) 58 м; С) 57 м; Д) 52 м
Сұрақ 2: Галилей өз ұйқарымын денелерді ауасыз кеңістікте түсіріп тексере алмады. Өйткені Галилей өмір сүрген ХУІІ ғасырда ауа соратын арнайы құрылғылар, сорғылар әлі жоқ еді. Ол жүргізген тәжірибе Галилей болжамының дұрыс екенін дәлелдеді. Оны тек 80 жыл өткеннен соң жүзеге асырған ғалым.
А) И.Ньютон; В) Э.Торричелли; С) Архимед; Д) И.Кеплер
Сұрақ 3:
Алайда күнделікті бақылау денелердің қалыпты жағдайда түрліше құлайтынын көрсетеді. Мәселен, ауыр шар тез құлап түседі, ал жұқа қағаз парағы біртіндеп, күрделі траектория бойымен қалықтап түседі.
|
Құлайтын денелердің жылдамдығы мен үдеуі, қалыпты жағдайда қандай шамаларға тәуелді?
|
Иә немесе жоқ |
|
Дененің ауырлығына |
Иә/жоқ
|
|
Өлшемдері мен пішініне |
Иә/жоқ
|
|
Тығыздығына |
Иә/жоқ
|
Сұрақ 4:
Еркін түсу қозғалыстардың қай түріне жатады?
Сұрақ 5:
Еркін түсу үдеуі деген не? Ендікке байланысты еркін түсу үдеуінің сандық мәні қалай өзгереді? Жауаптарыңды түсіндіріңдер.
шағым қалдыра аласыз













