|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Күш моменті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Нургалыйқызы |
|||||
|
Күні: 18.06.2025 |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің массалық центрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дененің массалар центрін эксперимент арқылы анықтайды; Жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтайды; Әр түрлі фигуралардың массалар центрін анықтау формуласын қолданады; |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Сергіту сәті 5 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады.
Сандық ішінен түрлі геометриялық фигураларды алып топқа бөлінеді.
Ақ сандығым ашылсын ішінен шашу шашылсын деп түрлі геометриялық фигураларды 3 топқа шашамын. Топтарға бөлу. «Геометриялық фигуралар» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді.
1 топ – Үшбұрыш тобы 2
3топ – Көп бұрыш тобы https://wordwall.net/resource/71786397 Жаңа сабақ 1.Видео «Жазық фигураның массалар центрін анықтау» сілтемесі бойынша оқу материалдары мен таныстырылымдар. https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Топтық жұмыс . Оқушылар тәжірибие жүзінде жазық фигураның массалар центрін анықтайды. 1 топ – Үшбұрыш тобы 2 топ - Трапеция тобы 3топ – Көп бұрыш тобы Тәжірибе барысы Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Сергіту сәті 1.Орындықта тіне отырған күйде,аяқты қозғалысқа келтірмей ,алға қарай еңкеймей осы күйде орныңыздан тұрып көріңіз!
2. Қабырғаға арқа жағымызден тіке жабысып тұрамыз,аяқты қабырғаға жақын тіреп тұрамыз.Осы күйде аяқты қабырғадан жылжытпай жердегі қаламсапты аламыз. 3.сол жақ бетімізбен қабырқаға жабысып тұрамыз ,сол жақ аяғымызды қабырғаға жабыстырып тұрған күйде оң аяғымызды қозғалтамыз. Неге 3 күйде де қозғала алмадық? Бекіту тапсырмалары-видео есеп. Алты бақан
https://www.youtube.com/watch?v=fV9FiroFeLc Алтыбақан қозғалысы кезіндегі массалар центрі
А) Алтыбақан тіреуші бағанада В) Ойыншыларда С) Алтыбақан төбесіндегі бағанда Д) 1Алтыбақан жіптерінде Е) Алты бақанның тақтайшасында 2. Қозғалыс басталғаннан кейінгі массалары 50 кг және 60 кг ойыншылардың массалық центрі қалай өзгереді А) ойыншының табанынан төмен қарай В) ойыншының қозғалыс бағыты бойынша С) өзгермейді Д) Дұрыс жауабы жоқ Е) алты бақанның бағанасында
3. Массалар центрін сызып көрсетіңіз 4. суреттегі массасы 50 кг қыз баланың мссалар центрін сызып көрсетіңіз Жауабыңызды теориямен байланыстырып екі ойыншының массалар центрінің формуласын қолданып есептеп таңыз 1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды? https://wordwall.net/resource/61358348
Рефлексия: «QR код» әдісі бойынша кері байланыс аламын. Үйге тапсырма Тапсырма §35 тақырыпты оқу Теңбүйірлі үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар геометриялық фигура бойынша 3 топқа бөлінеді. Оқушылар телефонның көмегімен Quizizz Тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар жаңа сабақты видео көру арқылы меңгереді Оқушылар теориялық білімдерін пайдаланып тәжірибиелік тапсырмалар орындайды. Оқушылар сертіту жаттығуын мұғаліммен бірге орындайды. Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1-балл Дескриптор -Қайшы көмегім кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. Презентация https://quizizz.com/join?gc=117552&source=liveDashboard «Дидактикалық материалдар Смайликтер https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng |
||
Тексерілді: Н.Сарбасов
18.06.2025
|
Физика ![]() |
|
Оқыту мақсаттары: |
|
Жаңа сабақ
Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Сергіту сәті 1.Орындықта тіне отырған күйде,аяқты қозғалысқа келтірмей ,алға қарай еңкеймей осы күйде орныңыздан тұрып көріңіз!
2. Қабырғаға арқа жағымызден тіке жабысып тұрамыз,аяқты қабырғаға жақын тіреп тұрамыз.Осы күйде аяқты қабырғадан жылжытпай жердегі қаламсапты аламыз. 3.сол жақ бетімізбен қабырқаға жабысып тұрамыз ,сол жақ аяғымызды қабырғаға жабыстырып тұрған күйде оң аяғымызды қозғалтамыз. Неге 3 күйде де қозғала алмадық? Бекіту тапсырмалары-видео есеп. Алты бақан
https://www.youtube.com/watch?v=fV9FiroFeLc Алтыбақан қозғалысы кезіндегі массалар центрі
А) Алтыбақан тіреуші бағанада В) Ойыншыларда С) Алтыбақан төбесіндегі бағанда Д) 1Алтыбақан жіптерінде Е) Алты бақанның тақтайшасында 2. Қозғалыс басталғаннан кейінгі массалары 50 кг және 60 кг ойыншылардың массалық центрі қалай өзгереді А) ойыншының табанынан төмен қарай В) ойыншының қозғалыс бағыты бойынша С) өзгермейді Д) Дұрыс жауабы жоқ Е) алты бақанның бағанасында
3. Массалар центрін сызып көрсетіңіз 4. суреттегі массасы 50 кг қыз баланың мссалар центрін сызып көрсетіңіз Жауабыңызды теориямен байланыстырып екі ойыншының массалар центрінің формуласын қолданып есептеп табыңыз
1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды? Сабақты бекіту
|
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дененің массалары
Дененің массалары
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Күш моменті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Нургалыйқызы |
|||||
|
Күні: 18.06.2025 |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің массалық центрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дененің массалар центрін эксперимент арқылы анықтайды; Жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтайды; Әр түрлі фигуралардың массалар центрін анықтау формуласын қолданады; |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Сергіту сәті 5 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады.
Сандық ішінен түрлі геометриялық фигураларды алып топқа бөлінеді.
Ақ сандығым ашылсын ішінен шашу шашылсын деп түрлі геометриялық фигураларды 3 топқа шашамын. Топтарға бөлу. «Геометриялық фигуралар» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді.
1 топ – Үшбұрыш тобы 2
3топ – Көп бұрыш тобы https://wordwall.net/resource/71786397 Жаңа сабақ 1.Видео «Жазық фигураның массалар центрін анықтау» сілтемесі бойынша оқу материалдары мен таныстырылымдар. https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Топтық жұмыс . Оқушылар тәжірибие жүзінде жазық фигураның массалар центрін анықтайды. 1 топ – Үшбұрыш тобы 2 топ - Трапеция тобы 3топ – Көп бұрыш тобы Тәжірибе барысы Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Сергіту сәті 1.Орындықта тіне отырған күйде,аяқты қозғалысқа келтірмей ,алға қарай еңкеймей осы күйде орныңыздан тұрып көріңіз!
2. Қабырғаға арқа жағымызден тіке жабысып тұрамыз,аяқты қабырғаға жақын тіреп тұрамыз.Осы күйде аяқты қабырғадан жылжытпай жердегі қаламсапты аламыз. 3.сол жақ бетімізбен қабырқаға жабысып тұрамыз ,сол жақ аяғымызды қабырғаға жабыстырып тұрған күйде оң аяғымызды қозғалтамыз. Неге 3 күйде де қозғала алмадық? Бекіту тапсырмалары-видео есеп. Алты бақан
https://www.youtube.com/watch?v=fV9FiroFeLc Алтыбақан қозғалысы кезіндегі массалар центрі
А) Алтыбақан тіреуші бағанада В) Ойыншыларда С) Алтыбақан төбесіндегі бағанда Д) 1Алтыбақан жіптерінде Е) Алты бақанның тақтайшасында 2. Қозғалыс басталғаннан кейінгі массалары 50 кг және 60 кг ойыншылардың массалық центрі қалай өзгереді А) ойыншының табанынан төмен қарай В) ойыншының қозғалыс бағыты бойынша С) өзгермейді Д) Дұрыс жауабы жоқ Е) алты бақанның бағанасында
3. Массалар центрін сызып көрсетіңіз 4. суреттегі массасы 50 кг қыз баланың мссалар центрін сызып көрсетіңіз Жауабыңызды теориямен байланыстырып екі ойыншының массалар центрінің формуласын қолданып есептеп таңыз 1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды? https://wordwall.net/resource/61358348
Рефлексия: «QR код» әдісі бойынша кері байланыс аламын. Үйге тапсырма Тапсырма §35 тақырыпты оқу Теңбүйірлі үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар геометриялық фигура бойынша 3 топқа бөлінеді. Оқушылар телефонның көмегімен Quizizz Тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар жаңа сабақты видео көру арқылы меңгереді Оқушылар теориялық білімдерін пайдаланып тәжірибиелік тапсырмалар орындайды. Оқушылар сертіту жаттығуын мұғаліммен бірге орындайды. Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1-балл Дескриптор -Қайшы көмегім кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. Презентация https://quizizz.com/join?gc=117552&source=liveDashboard «Дидактикалық материалдар Смайликтер https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng |
||
Тексерілді: Н.Сарбасов
18.06.2025
|
Физика ![]() |
|
Оқыту мақсаттары: |
|
Жаңа сабақ
Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Сергіту сәті 1.Орындықта тіне отырған күйде,аяқты қозғалысқа келтірмей ,алға қарай еңкеймей осы күйде орныңыздан тұрып көріңіз!
2. Қабырғаға арқа жағымызден тіке жабысып тұрамыз,аяқты қабырғаға жақын тіреп тұрамыз.Осы күйде аяқты қабырғадан жылжытпай жердегі қаламсапты аламыз. 3.сол жақ бетімізбен қабырқаға жабысып тұрамыз ,сол жақ аяғымызды қабырғаға жабыстырып тұрған күйде оң аяғымызды қозғалтамыз. Неге 3 күйде де қозғала алмадық? Бекіту тапсырмалары-видео есеп. Алты бақан
https://www.youtube.com/watch?v=fV9FiroFeLc Алтыбақан қозғалысы кезіндегі массалар центрі
А) Алтыбақан тіреуші бағанада В) Ойыншыларда С) Алтыбақан төбесіндегі бағанда Д) 1Алтыбақан жіптерінде Е) Алты бақанның тақтайшасында 2. Қозғалыс басталғаннан кейінгі массалары 50 кг және 60 кг ойыншылардың массалық центрі қалай өзгереді А) ойыншының табанынан төмен қарай В) ойыншының қозғалыс бағыты бойынша С) өзгермейді Д) Дұрыс жауабы жоқ Е) алты бақанның бағанасында
3. Массалар центрін сызып көрсетіңіз 4. суреттегі массасы 50 кг қыз баланың мссалар центрін сызып көрсетіңіз Жауабыңызды теориямен байланыстырып екі ойыншының массалар центрінің формуласын қолданып есептеп табыңыз
1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды? Сабақты бекіту
|
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________ |
шағым қалдыра аласыз




























