|
Бекітемін: Білім беру ұйымы |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Денсаулық – мол байлық Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы |
|
|
Құндылығы: |
Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. |
|
|
Құзыреттілігі: |
Тиімді коммуникация |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға денсаулықтың адам өміріндегі маңызын түсіндіру. Салауатты өмір салтын сақтауға, тазалыққа, дұрыс тамақтануға тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл-күйін сұрау. Балаларды шеңберге тұрғызып, жылы лебіз айту. «Көңілді шапалақ» ойыны (балалар шапалақ соғып, бір-біріне күлімсіреп қарайды). Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Ой қозғау - Денсаулық дегеніміз не? - Ол біз үшін қаншалықты маңызды? сұрақтарына жауап алу. Балалар, денсаулық дегеніміз — адамның ең басты байлығы. Деніміз сау болса, ойнаймыз, оқимыз, күлеміз. Сол үшін өз денсаулығымызды сақтауымыз керек. Бүгінгі тәрбие сағатында біз осы жайында сөйлесеміз. Алдымен денсаулық туралы мультфильм тамашалайық. Балалар, мультфильмді тамашалау арқылы біз жаңа сөздермен таныстық. Енді сол сөздерге анықтама беріп өтсеңіздер. - Денсаулық деген не? - Иммунитет деген не? - Вирус дегеніміз не? Сергіту сәті Тақтада денсаулықты сақтауға қажет бірнеше заттың суреті берілген. Оқушылар оларды қалай қолдану керектігін іс-әрекетпен көрсетеді. Суретпен жұмыс Тақтада бірнеше суреттер берілген. Оқушылар солардың ішінен денсаулыққа пайдалы суреттерді бір бөлек, денсаулыққа зияны бар суреттерді бір бөлек топтастырады. Шағын рөлдік ойын: Бір оқушы – дәрігер Бір оқушы – ауырған бала Дәрігер кеңес береді: қалай тамақтану керек, таза жүру, демалу. БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ Ас үй балалар үшін өте қауіпті орын. Ас үй ойын ойнайтын орын емес. Ол жерде біз тамақ дайындаймыз. Сіз кездейсоқ ыстық заттарға қол тигізіп, күйіп қалуыңыз мүмкін. Өзіңізге ыстық сорпа, не шай төгіп алуыңыз мүмкін. Ас үйде жүгіруге болмайды. Жүгіріп жүріп пердеге тиіп кетсеңіз, ал ол жанып тұрған отқа тиіп, ас үйден өрт шығуы мүмкін. Сонымен ас үйде балалар қандай қауіп қатерге ұшырауы мүмкін? «Ас үйде кім тұрады?» ойыны Отқа қойсаң елпілдеп, Быж-быж етіп тұншығар. Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар. Ас піскенін біліп анық, Дәм көреді іліп алып. Қара сиырым қарап тұр, Қызыл сиырым жалап тұр. Кока-кола туралы бейнежазба
қарау. Тәжірибе жасау арқылы іс жүзінде бақылау. 1) Егер сіз «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болып жатыр? (Балалардың жауабы). Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? (Балалардың жауабы). «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. 2) Алдымен стақандағы суға йодты тамызамыз. Судың түсі өзгеріп, ластанғанын байқаймыз. Енді сол судың үстіне аскорбин қышқылын тамызамыз. Су қайта тазарады. Бұл тәжірибені жасау арқылы байқағанымыз дәрумендер ағзамызға түскенде, онда оң өзгерістер болатынын байқауға болады екен. Оқушыларға алманың суреті таратылып беріледі. Сол алманы тиісті түске бояу арқылы бүгінгі сабақ материалын қаншалықты меңгергенін білдіреді. Барлығы түсінікті болса – жасыл түске, сұрақтары бар болса – сары түске, мүлдем түсінбеген болса – қызыл түске бояйды. |
Оқушылар көтеріңкі көңіл - күйде сәлемдеседі. Балалар бір-біріне жақсы лебіздерін айтады. Ойынға қатысып, ынтымақтас тық атмосферасын орнатады. Білім алушылар әнұранды орындайды. Берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Әрбір сөзге анықтама беріп, мысалдар арқылы бекітеді. Қажетті суреттер: тіс щеткасы, сабын, сүлгі, т.б. Берілген суреттерді топтастырады. Жеміс-жидектер мен сүт өнімдерін бір бөлек, фастфуд өнімдерін бір бөлек. Дәрігер мен ауырған баланың рөлін сомдап, тақырыпты қаншалықты меңгергенін айтады. 1. Пештегі қазандар. 2. Үйдегі химиялық заттар балаларға қауіп төндіреді. 3. Ас құралдары: пышақтар, қайшылар және басқа да кесетін заттар. 4. Электр аспаптары, әсіресе араластырғыштар, кофе тартқыштар, ет тартқыштар. Жауабы: шәйнек Ожау, қасық Қазан мен от Кері байланыс жасайды |
https://www.youtube.com/watch?v=O7Lg63vLt2Y
Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ Стақан, сүт, кока-кола Стақан, су, йод, аскорбин қышқылы
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Денсаулық - мол байлық" сынып сағаты
"Денсаулық - мол байлық" сынып сағаты
|
Бекітемін: Білім беру ұйымы |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Денсаулық – мол байлық Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы |
|
|
Құндылығы: |
Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. |
|
|
Құзыреттілігі: |
Тиімді коммуникация |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға денсаулықтың адам өміріндегі маңызын түсіндіру. Салауатты өмір салтын сақтауға, тазалыққа, дұрыс тамақтануға тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл-күйін сұрау. Балаларды шеңберге тұрғызып, жылы лебіз айту. «Көңілді шапалақ» ойыны (балалар шапалақ соғып, бір-біріне күлімсіреп қарайды). Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Ой қозғау - Денсаулық дегеніміз не? - Ол біз үшін қаншалықты маңызды? сұрақтарына жауап алу. Балалар, денсаулық дегеніміз — адамның ең басты байлығы. Деніміз сау болса, ойнаймыз, оқимыз, күлеміз. Сол үшін өз денсаулығымызды сақтауымыз керек. Бүгінгі тәрбие сағатында біз осы жайында сөйлесеміз. Алдымен денсаулық туралы мультфильм тамашалайық. Балалар, мультфильмді тамашалау арқылы біз жаңа сөздермен таныстық. Енді сол сөздерге анықтама беріп өтсеңіздер. - Денсаулық деген не? - Иммунитет деген не? - Вирус дегеніміз не? Сергіту сәті Тақтада денсаулықты сақтауға қажет бірнеше заттың суреті берілген. Оқушылар оларды қалай қолдану керектігін іс-әрекетпен көрсетеді. Суретпен жұмыс Тақтада бірнеше суреттер берілген. Оқушылар солардың ішінен денсаулыққа пайдалы суреттерді бір бөлек, денсаулыққа зияны бар суреттерді бір бөлек топтастырады. Шағын рөлдік ойын: Бір оқушы – дәрігер Бір оқушы – ауырған бала Дәрігер кеңес береді: қалай тамақтану керек, таза жүру, демалу. БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ Ас үй балалар үшін өте қауіпті орын. Ас үй ойын ойнайтын орын емес. Ол жерде біз тамақ дайындаймыз. Сіз кездейсоқ ыстық заттарға қол тигізіп, күйіп қалуыңыз мүмкін. Өзіңізге ыстық сорпа, не шай төгіп алуыңыз мүмкін. Ас үйде жүгіруге болмайды. Жүгіріп жүріп пердеге тиіп кетсеңіз, ал ол жанып тұрған отқа тиіп, ас үйден өрт шығуы мүмкін. Сонымен ас үйде балалар қандай қауіп қатерге ұшырауы мүмкін? «Ас үйде кім тұрады?» ойыны Отқа қойсаң елпілдеп, Быж-быж етіп тұншығар. Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар. Ас піскенін біліп анық, Дәм көреді іліп алып. Қара сиырым қарап тұр, Қызыл сиырым жалап тұр. Кока-кола туралы бейнежазба
қарау. Тәжірибе жасау арқылы іс жүзінде бақылау. 1) Егер сіз «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болып жатыр? (Балалардың жауабы). Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? (Балалардың жауабы). «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. 2) Алдымен стақандағы суға йодты тамызамыз. Судың түсі өзгеріп, ластанғанын байқаймыз. Енді сол судың үстіне аскорбин қышқылын тамызамыз. Су қайта тазарады. Бұл тәжірибені жасау арқылы байқағанымыз дәрумендер ағзамызға түскенде, онда оң өзгерістер болатынын байқауға болады екен. Оқушыларға алманың суреті таратылып беріледі. Сол алманы тиісті түске бояу арқылы бүгінгі сабақ материалын қаншалықты меңгергенін білдіреді. Барлығы түсінікті болса – жасыл түске, сұрақтары бар болса – сары түске, мүлдем түсінбеген болса – қызыл түске бояйды. |
Оқушылар көтеріңкі көңіл - күйде сәлемдеседі. Балалар бір-біріне жақсы лебіздерін айтады. Ойынға қатысып, ынтымақтас тық атмосферасын орнатады. Білім алушылар әнұранды орындайды. Берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Әрбір сөзге анықтама беріп, мысалдар арқылы бекітеді. Қажетті суреттер: тіс щеткасы, сабын, сүлгі, т.б. Берілген суреттерді топтастырады. Жеміс-жидектер мен сүт өнімдерін бір бөлек, фастфуд өнімдерін бір бөлек. Дәрігер мен ауырған баланың рөлін сомдап, тақырыпты қаншалықты меңгергенін айтады. 1. Пештегі қазандар. 2. Үйдегі химиялық заттар балаларға қауіп төндіреді. 3. Ас құралдары: пышақтар, қайшылар және басқа да кесетін заттар. 4. Электр аспаптары, әсіресе араластырғыштар, кофе тартқыштар, ет тартқыштар. Жауабы: шәйнек Ожау, қасық Қазан мен от Кері байланыс жасайды |
https://www.youtube.com/watch?v=O7Lg63vLt2Y
Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ Стақан, сүт, кока-кола Стақан, су, йод, аскорбин қышқылы
|
шағым қалдыра аласыз














