Тексерілді:
ДТІЖО _______________ Г.Т.Құрманбай
|
Сынып жетекші: |
Елемесова Н.А |
|
|
Күні: |
12.05.2025 |
|
|
Сынып: |
9 «Е» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда» «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға денсаулық, салауатты өмір салты қағидалары туралы түсінік беру. Оқушылар бойына гигиеналық талаптарды және салауатты өмір салтын ұстануды, оны насихаттауды қалыптастыру, зиянды дағдылардан бойларын аластату. Оқушыларды тазалыққа, жанашырлыққа, белсенділікке, дене тәрбиесіне баулу. Жанжал кезіндегі жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! 2-апта дәйексөзі: Бірлік жоқ болса ұйым жоқ, ұйым жоқ болса күнің жоқ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау: |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді. |
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқушылар, бүгін «Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда» атты тәрбие сағатымызды өткелі отырмыз. Бүгінгі сабағымыздың ұраны: «Салауатты өмір салтын сақтайық!» Денсаулық – ол әрбір адамның бойындағы ерекше бір күтімді қажет ететін өзіндік бір ерекше нәрсе. Жер бетіне шыр етіп келгенде Жаратқан Иеміз деңізді сау, мүшеңізді аман етіп жаратады. Сол Жаратқан Иеміздің аманатына қиянат қылмай, тәніңе жара салмай, денсаулығыңызды сау қылып ұстау өз қолдарыңызда. Ол қалай? Ес біліп, етек жиған уақыттан бастап, ең алдымен, денеңізді суықтан қорғап, спортпен айналыссаңыздар, бір жағы денеңіз мығым, шымыр, бір жағы денсаулығыңыз мінсіз таза болады. Денсаулығыңның бір қалыпты болғаны деген сөз, ол жарқын болашағыңның айнасы деген сөз. Егер сіздер өз денсаулықтарыңызды күтіп ұстай алмасаңдар, болашақ – деп алға ұмтылғаннан не шара, бәрібір денсаулығың сыр беріп, артқа тарта береді. Мінеки, құрметті оқушылар, сондықтан да денсаулықтарыңызға дәл бүгіннен бастап үлкен мән берейік. Өйткені, мынау келер өмірдің иесі тек қана – біздер! Топтық жұмыс. Мақал-мәтелдермен жұмыс. «Денсаулық- зор байлық» І-топ. Ару батпандап кіріп, ........Мысқыдап шығады. Жарлының байлығы,... Деннің саулығы. Ауруын жасырған ..өледі ІІ-топ. Демі бардың......... емі бар. Ауырып тұрдың...Аунап тұрдың Көзің ауырса.........қолыңды тый,
Ішің ауырса.....
....аузыңды тый. Бейнебаян талқылау. «Тазалық-денсаулық кепілі»атты бейнебаянды тамашалай отырып, өз ой-пікірлерін жеткізу.
Викториналық
сұрақтар: Өз денсаулықтарыңды қалай күтесіңдер? Денсаулыққа қажетті дәрумендердіқайдан алуға болады? Дұрыс тамақтану дегенді қалай түсінесіңдер? Спорттың қандай түрлерімен шұғылданасыңдар? Қорытынды. Халықта мынадай дана сөз бар:
«Ақша жоғалтқаның – ештеңе жоғалтпағаның, Сондықтан денсаулықты күтіңдер. Денсаулық үшін жауапкершілік өз қолдарыңда. Кері байланыс: "Мен бүгін не үйрендім?" Үй тапсырмасы: "Әртүрлілік – біздің байлығымыз" тақырыбында эссе жазу. Отбасында немесе достарыңмен бірге толеранттылыққа қатысты мысалдар тауып келу. |
Оқушылар денсаулық туралы өз қорытынды пікірлерін айтады.
|
Слайдтар Слайд Бейнебаян Слайд |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:1.Жанжалдың не екенін және оның қалай пайда болатынын түсіндіріңіз. 2.Жанжалдағы әрекеттеріңіз үшін жеке жауапкершіліктің маңыздылығын көрсетіңіз. 3.Жанжалдарды бейбіт жолмен шешу әдістерін үйрету. Материалдар мен ресурстар:-Жанжалдардың түрлері және оларды шешу әдістері туралы презентация. -Жанжалдарды шешу әдістері бар үлестірме материалдар. Сабақтың барысы1.Кіріспе (2 минут) Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) «Екі дос» жаттығуыМақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады. -Презентация: қақтығыстардың себептері мен түрлері. -Талқылау: әр қатысушының іс-әрекеті жанжалдың нәтижесіне қалай әсер етеді. Топтық жұмыс: жанжалды бейбіт жолмен шешу стратегиясын әзірлеу. Қорытынды |
Оқушылар тақырып бойынша өз пікірлерін айтады. Сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс орындайды |
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view Презентация
Суреттер
|
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда
Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда
Тексерілді:
ДТІЖО _______________ Г.Т.Құрманбай
|
Сынып жетекші: |
Елемесова Н.А |
|
|
Күні: |
12.05.2025 |
|
|
Сынып: |
9 «Е» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда» «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға денсаулық, салауатты өмір салты қағидалары туралы түсінік беру. Оқушылар бойына гигиеналық талаптарды және салауатты өмір салтын ұстануды, оны насихаттауды қалыптастыру, зиянды дағдылардан бойларын аластату. Оқушыларды тазалыққа, жанашырлыққа, белсенділікке, дене тәрбиесіне баулу. Жанжал кезіндегі жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! 2-апта дәйексөзі: Бірлік жоқ болса ұйым жоқ, ұйым жоқ болса күнің жоқ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау: |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді. |
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқушылар, бүгін «Денсаулыққа жауапкершілік-менің қолымда» атты тәрбие сағатымызды өткелі отырмыз. Бүгінгі сабағымыздың ұраны: «Салауатты өмір салтын сақтайық!» Денсаулық – ол әрбір адамның бойындағы ерекше бір күтімді қажет ететін өзіндік бір ерекше нәрсе. Жер бетіне шыр етіп келгенде Жаратқан Иеміз деңізді сау, мүшеңізді аман етіп жаратады. Сол Жаратқан Иеміздің аманатына қиянат қылмай, тәніңе жара салмай, денсаулығыңызды сау қылып ұстау өз қолдарыңызда. Ол қалай? Ес біліп, етек жиған уақыттан бастап, ең алдымен, денеңізді суықтан қорғап, спортпен айналыссаңыздар, бір жағы денеңіз мығым, шымыр, бір жағы денсаулығыңыз мінсіз таза болады. Денсаулығыңның бір қалыпты болғаны деген сөз, ол жарқын болашағыңның айнасы деген сөз. Егер сіздер өз денсаулықтарыңызды күтіп ұстай алмасаңдар, болашақ – деп алға ұмтылғаннан не шара, бәрібір денсаулығың сыр беріп, артқа тарта береді. Мінеки, құрметті оқушылар, сондықтан да денсаулықтарыңызға дәл бүгіннен бастап үлкен мән берейік. Өйткені, мынау келер өмірдің иесі тек қана – біздер! Топтық жұмыс. Мақал-мәтелдермен жұмыс. «Денсаулық- зор байлық» І-топ. Ару батпандап кіріп, ........Мысқыдап шығады. Жарлының байлығы,... Деннің саулығы. Ауруын жасырған ..өледі ІІ-топ. Демі бардың......... емі бар. Ауырып тұрдың...Аунап тұрдың Көзің ауырса.........қолыңды тый,
Ішің ауырса.....
....аузыңды тый. Бейнебаян талқылау. «Тазалық-денсаулық кепілі»атты бейнебаянды тамашалай отырып, өз ой-пікірлерін жеткізу.
Викториналық
сұрақтар: Өз денсаулықтарыңды қалай күтесіңдер? Денсаулыққа қажетті дәрумендердіқайдан алуға болады? Дұрыс тамақтану дегенді қалай түсінесіңдер? Спорттың қандай түрлерімен шұғылданасыңдар? Қорытынды. Халықта мынадай дана сөз бар:
«Ақша жоғалтқаның – ештеңе жоғалтпағаның, Сондықтан денсаулықты күтіңдер. Денсаулық үшін жауапкершілік өз қолдарыңда. Кері байланыс: "Мен бүгін не үйрендім?" Үй тапсырмасы: "Әртүрлілік – біздің байлығымыз" тақырыбында эссе жазу. Отбасында немесе достарыңмен бірге толеранттылыққа қатысты мысалдар тауып келу. |
Оқушылар денсаулық туралы өз қорытынды пікірлерін айтады.
|
Слайдтар Слайд Бейнебаян Слайд |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:1.Жанжалдың не екенін және оның қалай пайда болатынын түсіндіріңіз. 2.Жанжалдағы әрекеттеріңіз үшін жеке жауапкершіліктің маңыздылығын көрсетіңіз. 3.Жанжалдарды бейбіт жолмен шешу әдістерін үйрету. Материалдар мен ресурстар:-Жанжалдардың түрлері және оларды шешу әдістері туралы презентация. -Жанжалдарды шешу әдістері бар үлестірме материалдар. Сабақтың барысы1.Кіріспе (2 минут) Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) «Екі дос» жаттығуыМақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады. -Презентация: қақтығыстардың себептері мен түрлері. -Талқылау: әр қатысушының іс-әрекеті жанжалдың нәтижесіне қалай әсер етеді. Топтық жұмыс: жанжалды бейбіт жолмен шешу стратегиясын әзірлеу. Қорытынды |
Оқушылар тақырып бойынша өз пікірлерін айтады. Сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс орындайды |
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view Презентация
Суреттер
|
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
|
шағым қалдыра аласыз













