____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Деректер типтері
|
Бөлім: |
ІІІ БӨЛІМ PYTHON тілінде программалау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Деректердің негізгі түрлерін (сандық, мәтіндік, логикалық, символдық) ажыратып, мысалдар келтіреді; |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік: алгоритмді дұрыс жазып, синтаксис ережесін сақтап, нәтижені мұқият тексеру арқылы өз еңбегіне жауапкершілікпен қарауды үйренеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 7-13 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы
Өткенді қайталау: "Карусель" әдісі Тапсырма:
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Көрсетілген сөйлемді жалғастырады Сұрақтарға жауап береді |
10 баллдық жүйе Сабақ барысында белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау сөздері арқылы қолдап отырады: |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
||
|
Миға шабуыл: Сабақ тақырыбын хабарлау: "Бүгінгі сабақта біз осындай ақпараттарды - ДЕРЕКТЕР ТИПТЕРІ деп атайтын топтарға бөлуді үйренеміз!" Оқу мақсаты (оқушылармен бірге тұжырымдау):
Жаңа сабақ Жаңа сабақты қызықты оқиға желісі арқылы, цифрлық кітапша форматында таныстыру. «Мәліметтер патшалығына саяхат» https://gemini.google.com/share/04a10481c88c |
Мұғалімді тыңдайды
Сұрақтарғы жауап береді Тақырыпты ашады
Сабақтың тақырыбын жазып алады
Бейнені тамашалайды Жаңа ақпаратпен танысады
Жаңа сабақты оқиға желісі арқылы оңай түсінеді |
Сабақ барысында белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау сөздері арқылы қолдап отырады: Мадақтау Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта Бейнеролик https://gemini.google.com/share/04a10481c88c |
|||
|
14-24 мин |
Топтық тапсырма : "Кейс-стади" әдісі Мақсаты: Нақты жағдайда дұрыс тип таңдау 1-топ : Код құпиясы: «Орион-9» станциясындағы апат кітабы https://gemini.google.com/share/7dff719b320d 2-топ: Сандар патшалығындағы шытырман оқиға кітабы https://gemini.google.com/share/084fc363043a |
Кейс-стади әдісі бойынша көрсетілген оқиғада қандай мәліметтер типтері қолданылғанын анықтайды
|
Дескриптор: - бүтін сандарды ажыратады 1 балл; - нақты сандарды ажыратады 1 балл; -мәтінді ажыратады 1 балл; -логикалық типті ажыратады 1 балл; |
Цифрлық кітапша Gemini https://gemini.google.com/share/7dff719b320d |
||
|
25-27 мин |
Жұптық тапсырма: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі https://www.liveworksheets.com/worksheet/kk/informatika/2272902
|
Liveworksheets платформасында интерактивті тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: - сәйкестікті анықтайды 1 балл; -бүтін бөлігін және қалдықты анықтайды 1 балл; -нәтижесін анықтайды |
https://www.liveworksheets.com/worksheet/kk/informatika/2272902 |
||
|
28-38 мин |
Компьютерде орында Практикалық жұмыс А) Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң, қандай деректер типін аласың? a=156.78; b=’ata’; c=True; ppp=’stl’; max=-25; min=False; h=0; res=’k’; r=100; tc=’True’; maxs=’-25’; mins=’False12’; p=101.0; tes=’1500’; Б) Ұзындық L миллиметрде
берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және
миллиметрде өрнектейтін программа жаз. С) Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен көбейтіндісін табатын программа құрастыр.
|
Python программасында есептер шығарады
|
Дескриптор: - type() функциясын қолданады 1 балл; - Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа құрады 1балл; -қосындысын дұрыс табады -көбейтіндісін дұрыс табады 1балл; |
Компьютер Python программасы |
||
|
39-41 мин |
Жеке жұмыс Деректер типтерін жіктеу Төмендегі мәліметтерді дұрыс деректер типіне орналастырыңыз
|
Деректер типтерін жіктейді |
Дескриптор: -деректердің типтерін ажыратады 1балл ; |
Жұмыс парағы |
||
|
42-43мин |
Бекіту https://view.genially.com/6946ff11e7a2a203940ac2a9/interactive-content-bekitu |
Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -дұрыс тұжырымдайды |
Интерактивті тақта Презентация |
||
|
Үйге тапсырма 43-44 мин |
Тапсырма: Мини-жоба
|
Мини-жоба дайындайды |
Жазып алады |
А4 парақ |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 мин |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректер типтері
Деректер типтері
____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Деректер типтері
|
Бөлім: |
ІІІ БӨЛІМ PYTHON тілінде программалау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Деректердің негізгі түрлерін (сандық, мәтіндік, логикалық, символдық) ажыратып, мысалдар келтіреді; |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік: алгоритмді дұрыс жазып, синтаксис ережесін сақтап, нәтижені мұқият тексеру арқылы өз еңбегіне жауапкершілікпен қарауды үйренеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 7-13 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы
Өткенді қайталау: "Карусель" әдісі Тапсырма:
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Көрсетілген сөйлемді жалғастырады Сұрақтарға жауап береді |
10 баллдық жүйе Сабақ барысында белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау сөздері арқылы қолдап отырады: |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
||
|
Миға шабуыл: Сабақ тақырыбын хабарлау: "Бүгінгі сабақта біз осындай ақпараттарды - ДЕРЕКТЕР ТИПТЕРІ деп атайтын топтарға бөлуді үйренеміз!" Оқу мақсаты (оқушылармен бірге тұжырымдау):
Жаңа сабақ Жаңа сабақты қызықты оқиға желісі арқылы, цифрлық кітапша форматында таныстыру. «Мәліметтер патшалығына саяхат» https://gemini.google.com/share/04a10481c88c |
Мұғалімді тыңдайды
Сұрақтарғы жауап береді Тақырыпты ашады
Сабақтың тақырыбын жазып алады
Бейнені тамашалайды Жаңа ақпаратпен танысады
Жаңа сабақты оқиға желісі арқылы оңай түсінеді |
Сабақ барысында белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау сөздері арқылы қолдап отырады: Мадақтау Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта Бейнеролик https://gemini.google.com/share/04a10481c88c |
|||
|
14-24 мин |
Топтық тапсырма : "Кейс-стади" әдісі Мақсаты: Нақты жағдайда дұрыс тип таңдау 1-топ : Код құпиясы: «Орион-9» станциясындағы апат кітабы https://gemini.google.com/share/7dff719b320d 2-топ: Сандар патшалығындағы шытырман оқиға кітабы https://gemini.google.com/share/084fc363043a |
Кейс-стади әдісі бойынша көрсетілген оқиғада қандай мәліметтер типтері қолданылғанын анықтайды
|
Дескриптор: - бүтін сандарды ажыратады 1 балл; - нақты сандарды ажыратады 1 балл; -мәтінді ажыратады 1 балл; -логикалық типті ажыратады 1 балл; |
Цифрлық кітапша Gemini https://gemini.google.com/share/7dff719b320d |
||
|
25-27 мин |
Жұптық тапсырма: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі https://www.liveworksheets.com/worksheet/kk/informatika/2272902
|
Liveworksheets платформасында интерактивті тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: - сәйкестікті анықтайды 1 балл; -бүтін бөлігін және қалдықты анықтайды 1 балл; -нәтижесін анықтайды |
https://www.liveworksheets.com/worksheet/kk/informatika/2272902 |
||
|
28-38 мин |
Компьютерде орында Практикалық жұмыс А) Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң, қандай деректер типін аласың? a=156.78; b=’ata’; c=True; ppp=’stl’; max=-25; min=False; h=0; res=’k’; r=100; tc=’True’; maxs=’-25’; mins=’False12’; p=101.0; tes=’1500’; Б) Ұзындық L миллиметрде
берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және
миллиметрде өрнектейтін программа жаз. С) Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен көбейтіндісін табатын программа құрастыр.
|
Python программасында есептер шығарады
|
Дескриптор: - type() функциясын қолданады 1 балл; - Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа құрады 1балл; -қосындысын дұрыс табады -көбейтіндісін дұрыс табады 1балл; |
Компьютер Python программасы |
||
|
39-41 мин |
Жеке жұмыс Деректер типтерін жіктеу Төмендегі мәліметтерді дұрыс деректер типіне орналастырыңыз
|
Деректер типтерін жіктейді |
Дескриптор: -деректердің типтерін ажыратады 1балл ; |
Жұмыс парағы |
||
|
42-43мин |
Бекіту https://view.genially.com/6946ff11e7a2a203940ac2a9/interactive-content-bekitu |
Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -дұрыс тұжырымдайды |
Интерактивті тақта Презентация |
||
|
Үйге тапсырма 43-44 мин |
Тапсырма: Мини-жоба
|
Мини-жоба дайындайды |
Жазып алады |
А4 парақ |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 мин |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
||
шағым қалдыра аласыз























