Бекітемін:
|
Бөлім |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жақсылық Әсел Әділбекқызы |
|||
|
Күні |
22.11.2024 ж |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану; 7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
электрондық кестедегі деректер типтерін ажырата алады |
|||
|
электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолданады |
||||
|
электрондық кестеде есептеулер үшін формулалар жаза алады |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Дәйек сөз: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі; - қоғамның барлық мүшелеріне тең құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; - өз іс-әрекеті үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында «Ерекше есім» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. Оқушыларды өтетін тақырыпқа байланысты жеке куәліктері арқылы топқа бөлу І топ – «Мәтін» тобы ІІ топ – «Сан» тобы ІІІ топ – «Формула» тобы «Жеке куәлік» бағалау парағы Оқушыларды жекелеген бағалау үлгісімен таныстыру Төлқұжатпен жұмыс жасау туралы нұсқаулық беріледі және бағалау критерийлері түсіндіріледі. ІІ. Үй тапсырмасы «Желіден хат» әдісі арқылы сұралады (ұжымдық жұмыс) 1. Microsoft Excel дегеніміз қандай программа? (электронды кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы программа) 2.Excel-де бағандар және жолдар қалай белгіленеді? (латын әріптері мен сандар) 3. Ұяшықтың адресі дегеніміз не? (әрбір ұяшықтың жол мен баған атауы) 4. Екі немесе одан да көп ұяшықтардың жиынтығы? (ауқым (диапазон)) Кері байланыс: БББ әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтап алу үшін жасырылған сөздерді тауып, жаңа сабақты тыңдайды. |
Оқушылар өздерінің ерекше қасиеттерімен өз есімдерін қоса айтып таныстырады Бағалау парағымен танысады Оқушылар өткен тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді «БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады. Оқушылар тапсырмаларды орындап, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Мадақтама: Жарайсың! Жақсы! Керемет!
|
Жеке куәлік
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақ тақырыбы «Деректер типтері». Сабақ мақсатын түсіндіру. Тапсырма №1 (топтық жұмыс) 1-топ тапсырмасы: Мәтіндік деректер типі және автотолтыру туралы толық мәлімет береді 2-топ тапсырмасы: Сандық деректер типі туралы толық мәлімет береді 3-топ тапсырмасы: Формула түріндегі деректер типі туралы толық мәлімет береді Кері байланыс: «ТТТ» әдісі Тапсырма №2. Компьютермен жұмыс.
А2, B2, C2, D2 ұяшықтарына сандар енгізіп, кестеде берілген формулаларды пайдаланып, есептеулер жүргізіңдер
Кері байланыс: «СМС» әдісі Сергіту сәті. ChatGPT платформасы арқылы бүгінгі жаңа сабақта өткен түйін сөздерді пайдаланып бір шумақ өлең құрастыру. (Excel, деректер типі, мәтін, сан, формула)
Excel бетін ашып дерек
терем, |
Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады және жаңа сабақты тыңдайды. Оқушылар топтық жұмысты бірлесіп, орындайды. 1.Плакат дизайны 2. Деректер типінің ерекшеліктерін көрсетеді 3. Мысалдар келтіреді 4. Excel-де көрсете алады «ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады. Оқушылар Excel программасында берілген тапсырмаларды орындайды Дескриптор: 1. Excel программасында деректерді жаза алады. 2.Деректер типтерін түрлендіре алады. 3. Формула жаза алады 4.Автотолтыру функциясын пайдалана алады «СМС» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білгісі келеді, нені білді сұрақтары бойынша пікірін айтады. Оқушылар сергіту сәтін орындайды. |
№1 Дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 – 1 балл 4 – 1 балл №2 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 – 1 балл 4 – 1 балл
Мадақтама |
Деректер типтері тақырыбы, 13 слайд Деректер типтері тақырыбы Тапсырма №1 14 слайд Деректер типтері тақырыбы 15 слайд Компьютер Тапсырма №2 ChatGPT платформасы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Жаңа білімді бекіту «Сиқырлы кітапхана» ойыны арқылы Бағалау парағының нәтижесін шығару. Оқушыларды бағалау Рефлексия «Роботтар» әдісі бойынша бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды |
Оқушылар жаңа білімдерін бекітеді Оқушылар бағалау критерийі бойынша жинаған балдарын есептеп, бағалау парағына жазады. Роботтарды жылжыту арқылы бүгінгі сабақта түсіндім, сұрақтарым бар, түсінбедім белгілерін таңдайды |
1-3 сұрақ – 1 балл 4-6 сұрақ – 2 балл
Қорытынды формативті бағалау қойылады. (0-10 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/38362679
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану
Бекітемін:
|
Бөлім |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жақсылық Әсел Әділбекқызы |
|||
|
Күні |
22.11.2024 ж |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану; 7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
электрондық кестедегі деректер типтерін ажырата алады |
|||
|
электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолданады |
||||
|
электрондық кестеде есептеулер үшін формулалар жаза алады |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Дәйек сөз: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі; - қоғамның барлық мүшелеріне тең құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; - өз іс-әрекеті үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында «Ерекше есім» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. Оқушыларды өтетін тақырыпқа байланысты жеке куәліктері арқылы топқа бөлу І топ – «Мәтін» тобы ІІ топ – «Сан» тобы ІІІ топ – «Формула» тобы «Жеке куәлік» бағалау парағы Оқушыларды жекелеген бағалау үлгісімен таныстыру Төлқұжатпен жұмыс жасау туралы нұсқаулық беріледі және бағалау критерийлері түсіндіріледі. ІІ. Үй тапсырмасы «Желіден хат» әдісі арқылы сұралады (ұжымдық жұмыс) 1. Microsoft Excel дегеніміз қандай программа? (электронды кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы программа) 2.Excel-де бағандар және жолдар қалай белгіленеді? (латын әріптері мен сандар) 3. Ұяшықтың адресі дегеніміз не? (әрбір ұяшықтың жол мен баған атауы) 4. Екі немесе одан да көп ұяшықтардың жиынтығы? (ауқым (диапазон)) Кері байланыс: БББ әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтап алу үшін жасырылған сөздерді тауып, жаңа сабақты тыңдайды. |
Оқушылар өздерінің ерекше қасиеттерімен өз есімдерін қоса айтып таныстырады Бағалау парағымен танысады Оқушылар өткен тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді «БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады. Оқушылар тапсырмаларды орындап, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Мадақтама: Жарайсың! Жақсы! Керемет!
|
Жеке куәлік
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақ тақырыбы «Деректер типтері». Сабақ мақсатын түсіндіру. Тапсырма №1 (топтық жұмыс) 1-топ тапсырмасы: Мәтіндік деректер типі және автотолтыру туралы толық мәлімет береді 2-топ тапсырмасы: Сандық деректер типі туралы толық мәлімет береді 3-топ тапсырмасы: Формула түріндегі деректер типі туралы толық мәлімет береді Кері байланыс: «ТТТ» әдісі Тапсырма №2. Компьютермен жұмыс.
А2, B2, C2, D2 ұяшықтарына сандар енгізіп, кестеде берілген формулаларды пайдаланып, есептеулер жүргізіңдер
Кері байланыс: «СМС» әдісі Сергіту сәті. ChatGPT платформасы арқылы бүгінгі жаңа сабақта өткен түйін сөздерді пайдаланып бір шумақ өлең құрастыру. (Excel, деректер типі, мәтін, сан, формула)
Excel бетін ашып дерек
терем, |
Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады және жаңа сабақты тыңдайды. Оқушылар топтық жұмысты бірлесіп, орындайды. 1.Плакат дизайны 2. Деректер типінің ерекшеліктерін көрсетеді 3. Мысалдар келтіреді 4. Excel-де көрсете алады «ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады. Оқушылар Excel программасында берілген тапсырмаларды орындайды Дескриптор: 1. Excel программасында деректерді жаза алады. 2.Деректер типтерін түрлендіре алады. 3. Формула жаза алады 4.Автотолтыру функциясын пайдалана алады «СМС» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білгісі келеді, нені білді сұрақтары бойынша пікірін айтады. Оқушылар сергіту сәтін орындайды. |
№1 Дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 – 1 балл 4 – 1 балл №2 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 – 1 балл 4 – 1 балл
Мадақтама |
Деректер типтері тақырыбы, 13 слайд Деректер типтері тақырыбы Тапсырма №1 14 слайд Деректер типтері тақырыбы 15 слайд Компьютер Тапсырма №2 ChatGPT платформасы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Жаңа білімді бекіту «Сиқырлы кітапхана» ойыны арқылы Бағалау парағының нәтижесін шығару. Оқушыларды бағалау Рефлексия «Роботтар» әдісі бойынша бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды |
Оқушылар жаңа білімдерін бекітеді Оқушылар бағалау критерийі бойынша жинаған балдарын есептеп, бағалау парағына жазады. Роботтарды жылжыту арқылы бүгінгі сабақта түсіндім, сұрақтарым бар, түсінбедім белгілерін таңдайды |
1-3 сұрақ – 1 балл 4-6 сұрақ – 2 балл
Қорытынды формативті бағалау қойылады. (0-10 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/38362679
|
шағым қалдыра аласыз




















