|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||||
|
Бөлім |
Ақпараттық жүйелер |
Мектеп: |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL) |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
құрылымдалған сұраныстар ұғымын білу; |
||||
|
көпкестелі деректер базасын құра алу; |
|||||
|
конструкторды пайдаланып отырып алынған мәліметтер бойынша есептер құрады және нәтижесін шығару; |
|||||
|
Бағалау критерийі |
құрылымдалған сұраныстар ұғымын біледі. |
||||
|
|
көпкестелі деректер базасын құра алады; |
||||
|
|
конструкторды пайдаланып отырып алынған мәліметтер бойынша есептер құрады және нәтижесін шығарады; |
||||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Көтеріңкі көңіл күй»: -«Сәлеметсіңдерме, балалар!»-деп оқушыларға жаңа білімге, ізденіске, шығармашылыққа толы сабақ және көтеріңкі көңіл күй тілейді. |
Мұғаліммен амандасады. Мақсаты: оқушылар бір-бірін тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, барлық оқушылардың қатыстырылуын арқылы сабаққа белсенділігін артыру. |
ҚБ: «Жылы шырай таныту. Қошеметтеу» әдісі. |
Оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта |
|
2 минут |
Топқа бөлу. Flippity.net платформа арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін. 1-топ 2-топ 3-топ деп топқа бөлінді. Топқа бөлудің мақсаты:
|
3 топқа бөлу арқылы оқушылар өз орындарына отырады. |
|
|
|
1 минут |
Әр оқушыға бағалау парағын тарату. Нәтижесінде алған баллдарын жинақтап 10 баллдық критериймен бағаланады.
|
Оқушылар бағалау парағы бойынша өзін-өзі бағалауды жүргізеді. |
өзін-өзі бағалау парақшасы Мақсаты: оқушы академиялық адалдықты ұстана отырып өзін-өзі әділ бағалауға баулу. |
Үлестірмелі парақтар |
|
5 минут |
Socrativa.net платформасы арқылы «Сұрақтар» бөлімін қолдана отырып алдыңғы білімді қайталайды. Мақсаты: «Сұрақтар» тапсырмасы арқылы оқушылардың өткен тақырыптың терминдері мен ережелерін еске түсіру. Дағдылар: білу, қолдану Сұрақтар: Сұраныс не үшін қажет? Сұраныс құру шебері қадамдардың реттілігін тап. Сұраныстар шебері(Мастер запросов) режимінде өрістерді таңдаудың қандай мүмкіндіктері бар? Сұраныстың неше қадамы бар? MS Access денегіміз? Атрибут-бағана атауы. Сұраныс жасаудың неше түрі бар? Есеп құрудың қандай режимдері бар? |
Сұрақ-жауап түрінде берілген тапсырмалар бойынша белгілеп жауап береді. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 2 баллдан. |
Оқулық, интерактивті тақта
|
|
8 минут |
Тақырыпқа қызығушылық ояту. Статистика арқылы Stackoverflow.com сайты топ 10 технологиялық программаларды талдау арқылы жаңа тақырыпқа қызығушылықты ояту.
Дағдылар: түсіну, талдау Мақсаты: оқушылар SQL-сұраныстар тілінің негізгі өрнектерін сұраныстар құруды түсіну. Деректермен күрделі әрекеттер тілі Access-те білу. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалімнің түсіндіруі: Тақырыптың оқу, сабақ мақсаттарын айту. SQL-дегеніміз не? SQL тілі реляциялық деректер базасында деректермен күрделі әрекеттер орындауға, деректер базасының құрылымын анықтауға және көпшілік қолданатын ортадағы деректерге кіру құқығымен басқарауға болады. Құрылымдық сұраныс тілі. Тек деректер базасын басқарады. SQL – мен жұмыс жасау қадамдары. SQL тілінің сипаттамасының анықтамасы. SQL тілін Access-те қолдануын көрсету. |
Оқушылар статистиканы талдай отырып, өз ойларын айта отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Мұқият тыңдайды, конспект жазады. |
Мақсаты: жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлау. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмн байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Интерактивті тақта, слайд
https://www.canva.com/design/DAGEtYqAP-E/myBJuvXWS4oKV-m8NT5vJw/edit
|
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Практикалық тапсырма: Дағдылар: білу, қолдану Жұмыс түрі: жеке жұмыс Жұмыстың мақсаты: SQL тілдің негізгі өрнектерін сұраныстар құруға қолдану. Деректермен күрделі әрекеттер тілін қолдану. 1-тапсырма. 1-кесте бойынша деректер базасындағы кестеге айналдыру.
1-қадам. Деректер базасындағы сұраныс жасайды. «Авто» кестесі бойынша автокөліктердің маркасы мен тек шыққан жылдары бойынша сұраныс жасайды. Яғни, SELECT [Автокөлік маркасы], [Шыққан жылы] FROM Авто командасын қолданады. 2-қадам. «Авто» кестесі бойынша «бағасы», бағанындағы автокөліктердің маркасы мен бағасының кемуі бойынша сұраныс жасайды. Яғни, SELECT Авто.[Автокөлік маркасы], Авто.[Құны] ORDER BY Авто. .[Құны]DESC |
Оқушылар жеке жұмысты компьютерде орындайды. Берілген тапмырмада кестені толтырып сұраныс жасап, SQL тіліне айналдырады. Командаларды жазады. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 3 баллдан. Дескриптор:
сұраныс жасау жолын анықтайды.
және дайын конструктор көмегімен сұраныс жасау жолдарын салыстырады.
|
Кесте, интерактивті тақта, програмалық жабдықтама, компьютер.
|
|
7 минут |
Топтық тапсырма. Дағдылар: талдау Топтық жұмыстың мақсаты: көпкестелі деректер базасынның негізгі ұғымдарын біледі, практикада қолдана алады. 1-топтың тапсырмасы.
2-топ тапсырмасы.
3-топтың тапсырмасы.
|
Оқушылар топтасып отырып, ұсынылған тапсырмаларды орындайды. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Топ жұмысын бағалау критерийлері: Ынтымақтастығы Ұқыптылығы Сенімділігі Нәтижелігі Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 2 баллдан. Дескриптор: - Пайдаланушының мақсаттарына байланысты формаларда жаза алады; - Сұраныс қызметін жаза алады; |
Слайд, постермен жұмыс |
|
7 минут |
Сабақты бекіту Дағдылар: жинақтау Жұмыс түрі: жеке жұмыс Жеке жұмыстың мақсаты: оқушылардың деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану ұғымын қалай меңгергендігін тексеру.
|
Тапсырманы үлестірмелі қағазда орындайды. Алынған білімдерді қолданып, бекітеді. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 3 баллдан. Дескриптор:
|
үлестірме қағаздар |
|
Сабақтың соңы 1 минут |
Үй тапсырмасы: 208 беттегі бағалау тапсырмасын дәптерге орындау. SQL тілінің артықшылығы мен кемшілігін жазу. |
Оқушылар сабақ барысында жинаған баллдарын есептейді және кері байланыс береді. Нәтижесінде сабақ барысындағы белсенділігі анықталады. |
Бағалау: бағалау парағындағы нәтижені көру. Нәтижесін айту. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану
Деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану
|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||||
|
Бөлім |
Ақпараттық жүйелер |
Мектеп: |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL) |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
құрылымдалған сұраныстар ұғымын білу; |
||||
|
көпкестелі деректер базасын құра алу; |
|||||
|
конструкторды пайдаланып отырып алынған мәліметтер бойынша есептер құрады және нәтижесін шығару; |
|||||
|
Бағалау критерийі |
құрылымдалған сұраныстар ұғымын біледі. |
||||
|
|
көпкестелі деректер базасын құра алады; |
||||
|
|
конструкторды пайдаланып отырып алынған мәліметтер бойынша есептер құрады және нәтижесін шығарады; |
||||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Көтеріңкі көңіл күй»: -«Сәлеметсіңдерме, балалар!»-деп оқушыларға жаңа білімге, ізденіске, шығармашылыққа толы сабақ және көтеріңкі көңіл күй тілейді. |
Мұғаліммен амандасады. Мақсаты: оқушылар бір-бірін тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, барлық оқушылардың қатыстырылуын арқылы сабаққа белсенділігін артыру. |
ҚБ: «Жылы шырай таныту. Қошеметтеу» әдісі. |
Оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта |
|
2 минут |
Топқа бөлу. Flippity.net платформа арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін. 1-топ 2-топ 3-топ деп топқа бөлінді. Топқа бөлудің мақсаты:
|
3 топқа бөлу арқылы оқушылар өз орындарына отырады. |
|
|
|
1 минут |
Әр оқушыға бағалау парағын тарату. Нәтижесінде алған баллдарын жинақтап 10 баллдық критериймен бағаланады.
|
Оқушылар бағалау парағы бойынша өзін-өзі бағалауды жүргізеді. |
өзін-өзі бағалау парақшасы Мақсаты: оқушы академиялық адалдықты ұстана отырып өзін-өзі әділ бағалауға баулу. |
Үлестірмелі парақтар |
|
5 минут |
Socrativa.net платформасы арқылы «Сұрақтар» бөлімін қолдана отырып алдыңғы білімді қайталайды. Мақсаты: «Сұрақтар» тапсырмасы арқылы оқушылардың өткен тақырыптың терминдері мен ережелерін еске түсіру. Дағдылар: білу, қолдану Сұрақтар: Сұраныс не үшін қажет? Сұраныс құру шебері қадамдардың реттілігін тап. Сұраныстар шебері(Мастер запросов) режимінде өрістерді таңдаудың қандай мүмкіндіктері бар? Сұраныстың неше қадамы бар? MS Access денегіміз? Атрибут-бағана атауы. Сұраныс жасаудың неше түрі бар? Есеп құрудың қандай режимдері бар? |
Сұрақ-жауап түрінде берілген тапсырмалар бойынша белгілеп жауап береді. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 2 баллдан. |
Оқулық, интерактивті тақта
|
|
8 минут |
Тақырыпқа қызығушылық ояту. Статистика арқылы Stackoverflow.com сайты топ 10 технологиялық программаларды талдау арқылы жаңа тақырыпқа қызығушылықты ояту.
Дағдылар: түсіну, талдау Мақсаты: оқушылар SQL-сұраныстар тілінің негізгі өрнектерін сұраныстар құруды түсіну. Деректермен күрделі әрекеттер тілі Access-те білу. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалімнің түсіндіруі: Тақырыптың оқу, сабақ мақсаттарын айту. SQL-дегеніміз не? SQL тілі реляциялық деректер базасында деректермен күрделі әрекеттер орындауға, деректер базасының құрылымын анықтауға және көпшілік қолданатын ортадағы деректерге кіру құқығымен басқарауға болады. Құрылымдық сұраныс тілі. Тек деректер базасын басқарады. SQL – мен жұмыс жасау қадамдары. SQL тілінің сипаттамасының анықтамасы. SQL тілін Access-те қолдануын көрсету. |
Оқушылар статистиканы талдай отырып, өз ойларын айта отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Мұқият тыңдайды, конспект жазады. |
Мақсаты: жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлау. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмн байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Интерактивті тақта, слайд
https://www.canva.com/design/DAGEtYqAP-E/myBJuvXWS4oKV-m8NT5vJw/edit
|
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Практикалық тапсырма: Дағдылар: білу, қолдану Жұмыс түрі: жеке жұмыс Жұмыстың мақсаты: SQL тілдің негізгі өрнектерін сұраныстар құруға қолдану. Деректермен күрделі әрекеттер тілін қолдану. 1-тапсырма. 1-кесте бойынша деректер базасындағы кестеге айналдыру.
1-қадам. Деректер базасындағы сұраныс жасайды. «Авто» кестесі бойынша автокөліктердің маркасы мен тек шыққан жылдары бойынша сұраныс жасайды. Яғни, SELECT [Автокөлік маркасы], [Шыққан жылы] FROM Авто командасын қолданады. 2-қадам. «Авто» кестесі бойынша «бағасы», бағанындағы автокөліктердің маркасы мен бағасының кемуі бойынша сұраныс жасайды. Яғни, SELECT Авто.[Автокөлік маркасы], Авто.[Құны] ORDER BY Авто. .[Құны]DESC |
Оқушылар жеке жұмысты компьютерде орындайды. Берілген тапмырмада кестені толтырып сұраныс жасап, SQL тіліне айналдырады. Командаларды жазады. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 3 баллдан. Дескриптор:
сұраныс жасау жолын анықтайды.
және дайын конструктор көмегімен сұраныс жасау жолдарын салыстырады.
|
Кесте, интерактивті тақта, програмалық жабдықтама, компьютер.
|
|
7 минут |
Топтық тапсырма. Дағдылар: талдау Топтық жұмыстың мақсаты: көпкестелі деректер базасынның негізгі ұғымдарын біледі, практикада қолдана алады. 1-топтың тапсырмасы.
2-топ тапсырмасы.
3-топтың тапсырмасы.
|
Оқушылар топтасып отырып, ұсынылған тапсырмаларды орындайды. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Топ жұмысын бағалау критерийлері: Ынтымақтастығы Ұқыптылығы Сенімділігі Нәтижелігі Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 2 баллдан. Дескриптор: - Пайдаланушының мақсаттарына байланысты формаларда жаза алады; - Сұраныс қызметін жаза алады; |
Слайд, постермен жұмыс |
|
7 минут |
Сабақты бекіту Дағдылар: жинақтау Жұмыс түрі: жеке жұмыс Жеке жұмыстың мақсаты: оқушылардың деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін(SQL) қолдану ұғымын қалай меңгергендігін тексеру.
|
Тапсырманы үлестірмелі қағазда орындайды. Алынған білімдерді қолданып, бекітеді. |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Бағалау: өзін-өзі бағалау. Дұрыс орындаған тапсырмаға 3 баллдан. Дескриптор:
|
үлестірме қағаздар |
|
Сабақтың соңы 1 минут |
Үй тапсырмасы: 208 беттегі бағалау тапсырмасын дәптерге орындау. SQL тілінің артықшылығы мен кемшілігін жазу. |
Оқушылар сабақ барысында жинаған баллдарын есептейді және кері байланыс береді. Нәтижесінде сабақ барысындағы белсенділігі анықталады. |
Бағалау: бағалау парағындағы нәтижені көру. Нәтижесін айту. |
|
шағым қалдыра аласыз





























