(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Мәліметтер
типтері
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректердің типтері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Оқушыларды сабаққа дайындау. |
Оқушылар сабақты тыңдап, дайындалады. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы. |
Доска, маркер. |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Wordwall онлайн тақтасында сәйкестендіру сұрақтары беріледі.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Тапсырмадағы сұрақтарды сәйкестендіреді. 5.Бағалайды. |
Жұлдыз 2 балл |
Жұмыс дәптері https://wordwall.net/play/67429/232/835 |
|||||||
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут) |
Мәліметтер типтерінің түрлерін түсіндіру (целое сан, нақты сан, символ, логикалық типтер). Әрбір типтің қолданылу саласын көрсету. |
Оқушылар жаңа материалды тыңдап, түсінеді. Сұрақтар қояды. |
Оқушылардың түсіну деңгейі, сұрақтарға жауап беру қабілеті. |
Презентация, мысалдар, тақта. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Дерек- өңделмеген әртүрлі фактілер, цифрлар. Өңдеудің нәтижесінде белгілі бір мағынаға ие болған дерек ақпаратқа жатады. Программалау тілдерінің көмегімен деректерді өңдеу үшін оларды типтерге жіктейді. Сандық ақпарат сандық деректерден құрылады. Мәтіндік ақпарат- символдық және жолдық деректерден құралады. Деректердің жіктелуі оларды компьютерде өңдеу кезінде маңызды рөл атқарады. Тұрақты, айнымалы және өрнектер қабылдай алатын мәндерді, олармен орындауға болатын амалдардың жиынтығын деректер типі деп атайды. Кез келген тұрақты, айнымалы функция немесе өрнек өзіне тән бір ғана типпен сипатталады. Деректердің типін білу осы типтегі айнымалылардың қолдану ауқымы (шегі) мен оған қолданылатын амалдарды анықтауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар деректер типі ақпаратты қалай түсіну керектігін көрсетеді. Деректер типі. Python-да қолданылатын деректер бүтін сан, нақты сан, жолдық және логикалық типтердің біріне жатады. Оқулық § 3.3, 83-бет, 1-кесте. Программалау барысында деректерді және олармен амалдар орындалғаннан кейінгі нәтижелерді айнымалыларда сақтайды. Айнымалылардың атауы мен типі болады. Тип айнымалының қабылдайтын мәнін, осы айнымалымен жасалатын әрекетті және оны сақтауға қажет жадты анықтайды. Python-да қолданылып жатқан айнымалының қай типке жататынын type () функиясымен анықтауға болады.
Айнымалылардың типі.
|
Анықтамасын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды |
|
https://almatykitap.kz/catalog/informatika-6-synyp-oushylaryna-arnalan-ouly-15928/ Презентация Жұмыс дәптері Карточка Карточка |
|||||||
|
3. Теориялық тапсырма (10 минут) |
Мәліметтер типтері туралы тапсырма беру (құжаттағы әртүрлі мәндер мен олардың типтерін анықтау). |
Оқушылар тапсырманы орындап, мәліметтер типтерін жіктейді. |
Оқушылардың тапсырманы орындау деңгейі. |
Мәтіндер, карточкалар. |
|||||||
|
4. Практикалық жұмыс (10 минут) |
Оқушыларға бағдарламада мәліметтер типтерін пайдаланып, код жазуды үйрету. |
Оқушылар бағдарламада мәліметтер типтерін қолдану арқылы код жазады. |
Оқушылардың практикалық жұмыс нәтижелері. |
Компьютер, бағдарламалау ортасы (мысалы, Scratch немесе Python). |
|||||||
|
|
Практикалық тапсырманың орындалу жолын түсіндіреді. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Орындау уақыты-5 мин
Дескриптор: - Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады;-1 балл -берілген программаның кодын жазады, тексереді.-1балл ҚБ: жұлдыз /2 балл/ |
Топтық жұмыс 1*- тапсырманы орындайды 85-бет. Программа кодын жазады.
F5 Нәтижені экранға шығарады. === RESTART:
|
Жұлдыз 2 балл |
|
|||||||
|
5. Жұптық жұмыс (5 минут) |
Оқушыларға жұптық жұмыс тапсырмасын беру. Жұппен мәліметтер типтері туралы тақырыпты талқылап, мысалдар келтіру. |
Оқушылар жұп болып жұмыс істеп, мысалдар келтіреді және талқылайды. |
Оқушылардың жұптық жұмыс нәтижелері, ынтымақтастық деңгейі. |
Доска, маркер, тапсырмалар. |
|||||||
|
|
2-тапсырма**. Жұптық жұмыс. Орындау уақыты-5 мин
Ұзындық L миллиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жаз. Дискрипторы; - Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жазады.-2 балл
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ |
2.Жұптық жұмыс 2**-тапсырманы орындайды 85-бет Программа кодын жазады. L=int(input()) km=L//1000000 L=L%1000000 m=L//1000 L=L%1000 cm=L//10 mm=L%10 print(km,'km',m,'m',cm,'cm',mm,'mm')
F5 Нәтижені шығарады === RESTART: 1012552 1 km 12 m 55 cm 2 mm
|
Жұлдыз 2 балл
|
|
|||||||
|
|
3-тапсырма Жеке жұмыс Орындау уақыты-5 мин
Дескриптор: - сандардың қосындысы мен көбейтіндісін табады.-1 б Программа құрастырады.-1б
ҚБ: жұлдыз /2 балл/ |
3**-тапсырманы орындайды n=int(input()) x=n//10 y=n%10 s=x+y p=x*y print(s) print(p) F5= RESTART: 89 17 72 |
Жұлыдз 2 балл
|
|
|||||||
|
6. Қорытынды (5 минут) |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу, үй тапсырмасын беру. |
Оқушылар сабақты қорытындылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындау нәтижелері. |
Доска, маркер. |
|||||||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Айфон» Оқушым, бүгінгі сабаққа жақсы қатыстың! Алдағы уақытта да сабаққа жақсы қатысады деген сенімдемін!
Сабақ саған ұнады ма? Қандай әсер алдың? Не қиын болды?
|
Өзін-өзі бағалау.
Ұстазға хат жазады |
|
Плакат /слайд/ |
|||||||
|
Үй тапсырма сы 5 мин |
§ 3.3, 85-бет, 1-тапсырма* |
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректердің типтері
Деректердің типтері
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Мәліметтер
типтері
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректердің типтері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Оқушыларды сабаққа дайындау. |
Оқушылар сабақты тыңдап, дайындалады. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы. |
Доска, маркер. |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Wordwall онлайн тақтасында сәйкестендіру сұрақтары беріледі.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Тапсырмадағы сұрақтарды сәйкестендіреді. 5.Бағалайды. |
Жұлдыз 2 балл |
Жұмыс дәптері https://wordwall.net/play/67429/232/835 |
|||||||
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут) |
Мәліметтер типтерінің түрлерін түсіндіру (целое сан, нақты сан, символ, логикалық типтер). Әрбір типтің қолданылу саласын көрсету. |
Оқушылар жаңа материалды тыңдап, түсінеді. Сұрақтар қояды. |
Оқушылардың түсіну деңгейі, сұрақтарға жауап беру қабілеті. |
Презентация, мысалдар, тақта. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Дерек- өңделмеген әртүрлі фактілер, цифрлар. Өңдеудің нәтижесінде белгілі бір мағынаға ие болған дерек ақпаратқа жатады. Программалау тілдерінің көмегімен деректерді өңдеу үшін оларды типтерге жіктейді. Сандық ақпарат сандық деректерден құрылады. Мәтіндік ақпарат- символдық және жолдық деректерден құралады. Деректердің жіктелуі оларды компьютерде өңдеу кезінде маңызды рөл атқарады. Тұрақты, айнымалы және өрнектер қабылдай алатын мәндерді, олармен орындауға болатын амалдардың жиынтығын деректер типі деп атайды. Кез келген тұрақты, айнымалы функция немесе өрнек өзіне тән бір ғана типпен сипатталады. Деректердің типін білу осы типтегі айнымалылардың қолдану ауқымы (шегі) мен оған қолданылатын амалдарды анықтауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар деректер типі ақпаратты қалай түсіну керектігін көрсетеді. Деректер типі. Python-да қолданылатын деректер бүтін сан, нақты сан, жолдық және логикалық типтердің біріне жатады. Оқулық § 3.3, 83-бет, 1-кесте. Программалау барысында деректерді және олармен амалдар орындалғаннан кейінгі нәтижелерді айнымалыларда сақтайды. Айнымалылардың атауы мен типі болады. Тип айнымалының қабылдайтын мәнін, осы айнымалымен жасалатын әрекетті және оны сақтауға қажет жадты анықтайды. Python-да қолданылып жатқан айнымалының қай типке жататынын type () функиясымен анықтауға болады.
Айнымалылардың типі.
|
Анықтамасын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды |
|
https://almatykitap.kz/catalog/informatika-6-synyp-oushylaryna-arnalan-ouly-15928/ Презентация Жұмыс дәптері Карточка Карточка |
|||||||
|
3. Теориялық тапсырма (10 минут) |
Мәліметтер типтері туралы тапсырма беру (құжаттағы әртүрлі мәндер мен олардың типтерін анықтау). |
Оқушылар тапсырманы орындап, мәліметтер типтерін жіктейді. |
Оқушылардың тапсырманы орындау деңгейі. |
Мәтіндер, карточкалар. |
|||||||
|
4. Практикалық жұмыс (10 минут) |
Оқушыларға бағдарламада мәліметтер типтерін пайдаланып, код жазуды үйрету. |
Оқушылар бағдарламада мәліметтер типтерін қолдану арқылы код жазады. |
Оқушылардың практикалық жұмыс нәтижелері. |
Компьютер, бағдарламалау ортасы (мысалы, Scratch немесе Python). |
|||||||
|
|
Практикалық тапсырманың орындалу жолын түсіндіреді. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Орындау уақыты-5 мин
Дескриптор: - Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады;-1 балл -берілген программаның кодын жазады, тексереді.-1балл ҚБ: жұлдыз /2 балл/ |
Топтық жұмыс 1*- тапсырманы орындайды 85-бет. Программа кодын жазады.
F5 Нәтижені экранға шығарады. === RESTART:
|
Жұлдыз 2 балл |
|
|||||||
|
5. Жұптық жұмыс (5 минут) |
Оқушыларға жұптық жұмыс тапсырмасын беру. Жұппен мәліметтер типтері туралы тақырыпты талқылап, мысалдар келтіру. |
Оқушылар жұп болып жұмыс істеп, мысалдар келтіреді және талқылайды. |
Оқушылардың жұптық жұмыс нәтижелері, ынтымақтастық деңгейі. |
Доска, маркер, тапсырмалар. |
|||||||
|
|
2-тапсырма**. Жұптық жұмыс. Орындау уақыты-5 мин
Ұзындық L миллиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жаз. Дискрипторы; - Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жазады.-2 балл
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ |
2.Жұптық жұмыс 2**-тапсырманы орындайды 85-бет Программа кодын жазады. L=int(input()) km=L//1000000 L=L%1000000 m=L//1000 L=L%1000 cm=L//10 mm=L%10 print(km,'km',m,'m',cm,'cm',mm,'mm')
F5 Нәтижені шығарады === RESTART: 1012552 1 km 12 m 55 cm 2 mm
|
Жұлдыз 2 балл
|
|
|||||||
|
|
3-тапсырма Жеке жұмыс Орындау уақыты-5 мин
Дескриптор: - сандардың қосындысы мен көбейтіндісін табады.-1 б Программа құрастырады.-1б
ҚБ: жұлдыз /2 балл/ |
3**-тапсырманы орындайды n=int(input()) x=n//10 y=n%10 s=x+y p=x*y print(s) print(p) F5= RESTART: 89 17 72 |
Жұлыдз 2 балл
|
|
|||||||
|
6. Қорытынды (5 минут) |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу, үй тапсырмасын беру. |
Оқушылар сабақты қорытындылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындау нәтижелері. |
Доска, маркер. |
|||||||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Айфон» Оқушым, бүгінгі сабаққа жақсы қатыстың! Алдағы уақытта да сабаққа жақсы қатысады деген сенімдемін!
Сабақ саған ұнады ма? Қандай әсер алдың? Не қиын болды?
|
Өзін-өзі бағалау.
Ұстазға хат жазады |
|
Плакат /слайд/ |
|||||||
|
Үй тапсырма сы 5 мин |
§ 3.3, 85-бет, 1-тапсырма* |
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз






















