Материалдар / десант, ашық сабақ: Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

десант, ашық сабақ: Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге арналған қосымша құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2018
418
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4.A бөлім: Пайыз

Мектеп: «№25 Г. Титов атындағы жалпы орта мектебі» кмм Пәні: Математика

Күні: 5. 04. 18

Мұғалімнің аты-жөні: М.Боханова

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.34 берілген санның пайызын табу;


Сабақ мақсаттары


- санның пайызын, пайызының мәні бойынша санды табуға, сондай-ақ екі санның пайыздық қатынасын табуға есептер шығара алады;


Тілдік мақсат



Оқушылар:

- бөлшектерді пайыз арқылы және керісінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады;

- санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- пайыз; - пайыздық қатынас; - пайыздық арттыру; - пайыздық кеміту ; - қарапайым пайыздық өсім; - күрделі пайыздық өсім; - концентрация.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркес. - санның жүзден бір бөлігі ... деп аталады;

пайызды ондық бөлшекпен өрнектеу үшін … керек;

- санның пайызын табу үшін ... керек;

- пайызы бойынша санды табу үшін ... керек;

- ондық бөлшекті пайызбен өрнектеу үшін ... керек;

- сан ... %- ға артты; - сан … %- ға кеміді;

- сандардың пайыздық қатынасын табу үшін ... керек.

Бағалау критерийлері

- санның пайызын, пайызының мәні бойынша санды табады.

- екі санның пайыздық қатынасын табуға есептер шығарады.

Құндылықтарды дарыту

Отан сүюге, ұйымшылдыққа, өз пікірін дәлелдей алуға үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Физика, химия.

АКТ қолдану дағдылары

Смайликтер, маркер, оқулық, стикер

Бастапқы білім

Пайыз

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет.


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут


1.Ұйымдастыру:Сәлемдесу,түгелдеу, «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Мақсаты:сыныпта сенімділік қарым – қатынас , жағымды кері байланыс орнату.


«Гүл күлтелері» әдісі арқылы сыныпты топтарға бөлемін.Оқушыларды топқа бөлу арқылы бірлескен қарым-қатынасты арттырамын.

І топ. «Алғырлар» тобы

ІІ топ. «Тапқырлар» тобы

ІІІ топ. «Білгірлер» тобы

Үй жұмысын тексеру мақсатында «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушыларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беремін. Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтағы алған білімджерін пысықтау, еске түсіру

Гүл күлтелері, жұмыс дәптерлері


Сабақтың ортасы

25 минут





Жаңа сабақ:

Оқушылардан жұптасып, пайыздың анықтамасы бойынша қандай да бір шаманың 1%-ын табуды сұраймын.

Мысалы: 80 км-дің 1%-ы; 18 метр матаның 1%-ы және т.б. Мәселе туындатамын. Мысалы: 80 км-дің 3%-ын қалай табуға болады? 18 метр матаның 3%-ын ше?, т.б. Оқушыларды санның пайызын табу ережесін қорытындылауға жетелеймін. Жұптық жұмысты ұсынамын. Мысалы: Әр оқушы жұбындағы оқушыға ойлаған санын айтады. Содан соң оқушылар, мысалы, берілген санның 1%, 3%, 20% және 46% табады. Жұмыс соңында өзара тексеру орындау үшін көршісімен дәптерлерін алмастырады.

1 тапсырма: «Айналмалы бекет» әдісі арқылы үш топқа процентке байланысты есептер беріп, шығару жолдарын өздері шығаруын талап етемін.Мақсаты:бірлескен қарым-қатынасты арттыру.

Процентін табыңдар?

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

30, 57, 125, 200, 250, 310 сандарының 10%-ін табыңдар

16, 24, 72, 96, 114, 400 сандарының 50%-ін табыңдар

28, 36, 68, 100, 232, 360, сандарының 25%-ін табыңдар

Дескриптор Берілген санның процентін анықтайды


«Басбармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалау


2 тапсырма: «Деңгейлік тапсырмалар»


І деңгей. Бөлшектерді азайтуды орындаңдар:

а) - , б) -


ІІ деңгей. Амалдарды орындаңдар:


ІІІ деңгей

Көбейтуді орындамай салыстырыңдар:

Дескриптор

Бөлімдері әртүрлі сандарға азайту амалын қолданады

Аралас сандарға қосу және азайту амалдарын қолданады.

«<», «>» белгісі арқылы салыстырады.


Бағалау: ҚБ Смайликтер арқылы бағалау



Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс. БББ стратегиясы.


Мен бәрін түсіндім

Мен орындай аламын



Мен келесілерді түсінбедім

Маған орындауға қиын



Үйге тапсырма..

стикер

Қосымща ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау– оқушылардың

оқуын тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Саралау қосымша тапсырмалар беру, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау.

Жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздік ережелерін ескерту.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?





Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1.

2.


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?(Оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.

2.


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Тексерілді: _________________

_________________

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!