|
Бөлім атауы: Молекулалық биология |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы ОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педогогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуандық Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушылар саны: 14 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принципі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласының құрылысын біледі; Көптеген оқушылар: дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізіне сүйене отырып ДНҚ моделін үлгілейді және сипаттайды; Кейбір оқушылар: дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидаларының сақталуының маңызын бағалайды . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Ынтымақтастыру атмосферасын құру Оқушылардың назарын сабаққа аудару әрі жаңа сабақ барысы үшін топқа бөліп алу мақсатында «Фонарик» әдісі орындалады. Оқушыларға мұғалім тарапынан үш түсті қима қағаздар таратылады.
Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқушыларға «Кім жылдам?» жаттығуы беріледі. Жаттығу барысында оқушыларға үй тапсырмасына берілген тақырып аясына қатысты сәйкестендіру тапсырмалары үлестіріледі. Бұлшықет түрлері:
Бұлшықет қызметтері:
Жоғарыда берілген бұлшықет түрлері мен қызметтерін сәйкестендіріңіз: *кейбір бұлшықет қызметтері бірнеше бұлшықет түріне сәйкес келуі мүмкін
Жұмыс соңында орындалған тапсырманы тексеру әрі бағалау үшін мұғалімнің басқаруымен «өзін-өзі бағалау» жүзеге асырылады. Мұғалім тарапынан тақтада тапсырманың дұрыс жауап нұсқалары көрсетіледі де, оқушылар жасыл қалам көмегімен өздерінің жауаптарын тез арада тексеріп, қорытындылайды. Академиялық шындықтың болуын мұғалім ескертеді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін алдымен оқушыларға жаңа сабақ тақырыбына қатысты сыни ойлау дағдыларын қолдануды талап ететін айқындаушы проблемалық сұрақ беріледі. Сұрақ мазмұнына қарай «Атмосфера орнатыңыз» тәсілі негізінде тақырып пен мақсатты пысықтай түсуге бағытталған түрткі сұрақтар қойылады.
Миға шабуыл сұрақтары: Қалай ойлайсыз,
Оқушылардың ой-пікірлері тыңдалған соң, мұғалім тарапынан пікірлерге қатысты кері байланыс беріліп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып, айтылады. Мұғалім басқаруымен бейнефильм арқылы жаңа сабақ тақырыбына қатысты қысқаша шолу жасалады. Соңынан мұғалім слайдтың көмегімен тақырыптың негізгі түсініктеріне тоқталып түсіндірме жасайды. Жаңа сабақ тақырыбы мазмұнына қатысты бейнефильм және мұғалім түсіндірмесінен кейін «Тақырыптық теннис» жаттығуы бойынша оқушыларға жаңа сабақ тақырыбына қатысты термин сөздер легімен жұмыс жасау ұсынылады. |
Оқушылар үш түрлі түсті таңдауларына қарай жалпы үш топқа бөлінулері керек.
Оқушылар берілген уақыт ішінде бұлшықет түрлерін ерекшеліктеріне қарай тиісті ақпаратпен сәйкестендіріп шығады.
Абстрактылы ойлау дағдыларын қолдануды талап ететін айқындаушы проблемалық сұраққа оқушылар өз ойлары мен пікірлерін ұсынады.
Оқушылар тақтаға жаңа сабақ тақырыбына қатысты жаңа кілт не тірек сөздерді қайталанбауына мән бере отырып кезектесіп жазып шығады. |
Барлық оқушылардың қатысуы арқылы сабаққа белсенділігі артады; Оқушылар топтарын іздеу негізінде тіл табысады, көңіл-күйлерін көтереді. Кім жылдам әрі дұрыс жауап бергеніне қарай «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру арқылы ауызша бағалау
Оқушының сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауына мүмкіндік береді; әр оқушы өзіндік пікірлерін ұсынғанда оқушылардың ойлау дербестігі көрініс табады, оқушы үні ескеріледі.
Оқушылардың тілдік дағдыларын дамытады. |
Оқулық Жұмыс дәптерлері
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны
Түрлі түсті (үш) қима қағаздар
Сәйкестендіру сұрақтары Слайд
Слайд Тақта Бейнефильм |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту
|
Мағынаны тану Әрі қарай жаңа сабақтың тақырыбын түсіну әрі игеру мақсатында оқушыларға мұғалім сабақ басында бөлінген топтары (3 топ) бойынша топтық тапсырма ұсынады. №1 тапсырма. ДЖИГСО әдісі негізінде (білу, түсіну дағдылары) Топтар өздерінің қажеттіліктеріне қарай ресурстарды және оқулықты (126-130бб) қолданып келесідей тапсырмаларды орындаулары тиіс:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













