|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақты жоспарлау
кезеңі
1-5
мин
|
1.Оқушылармен сәлемдесу
.
2. Оқушыларды
түгелдеу.
3. Ынтымақтастық атмосферасын
кұру.
Оқушыларға психологиялық ахуал
қалыптастыру
.
https://wordwall.net/resource/52098936

Оқушылардан үй
тапсырмасын пысықтау.
Wordwall қосымшасымен үйге берілген
тақырыпты қайталап шығу.
|
1. Оқушылар мұғаліммен
сәлемдеседі.
2.
Түгелденеді.
3. Ынтымақтастық атмосферасы
арқылы бір-біріне жылы сөздер
айтады.
Оқушылар мұғалімге зейін
салады.
Үй тапсырмасын жеке түсінік
айтып шығады. Сыныпта белсенділік танытады. Үй жұмысын
пысықтайды.
|
Оқушылардың белсенділігін
мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы
бағалайды
Үй тапсырмасының нәтижесі
бойынша бірінші айтқан 5 оқушыға
2
баллмен бағалайды.
|
9-сынып
оқулығы
Презентациядағы материалдар
бойынша,
Мұғалім сабақ түсіндіруі
бойынша.
|
|
Сабақтың
ортасы
5-15
мин
|
Дигибридті
будандастыру дегеніміз- екі жұп
белгілерінде айырмашылығы бар ата-аналық формалар будандастыруды
айтамыз.
Белгілердің тәуелсіз тұқым
қуалау заңы. Бұршақ өсімдігін дигибридті будандастырудың негізінде
Мендель тәуелсіз тұқым қуалау деп аталатын тағы бір аса маңызды
заңдылықты ашты:

|
Оқушылар жаңа сабаққа назар
салады. Жаңа терминдер мен теориялармен таныс
болады.
.
|
Оқушылардың белсенділігін
мақтау сөздер (өте жақсы, керемет, тамаша) арқылы
бағалайды.

|
Презентациядағы материалдар
бойынша,
Мұғалім сабақ
түсіндіруі.
|
|
Сабақтың
ортасы
25-30
мин
|
Жеке
жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан
түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма
орындайды
-
Гендердің әрекеттесуінің неше
түрі бар?
2. Дигибридті будандастыру
дегеніміз не?
3. Белгілердің тәуелсіз тұқым
қуалау заңы қалай жүреді?
4. Мендельдің үшінші заңы
қалай аталады?
|
Жеке
жұмыста оқушы өзінің жаңа сабақтан
түсінген білімін қорытындылау үшін жеке тапсырма орындайды. Бұл
тапсырма “ “
Келесі сөйлемдерді дәптерге
жазып толықтыру ” деп
аталады.
|
Оқушының жеке жұмысындағы
белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере
отырып
Сұрақтың дұрыс
жауабына
2
балл қойылады.
|
Презентациядағы материалдар
бойынша,
Мұғалім сабақ
түсіндіруі.
Кітаптағы
мағлұматтар.
|
|
2
тапсырма Жұптық жұмыс Есеп
шығару
Тауықта қара түсі қоңыр
түстен, айдарлы болуы айдарының болмауынан басымырақ. Қоңыр айдарлы
қораз, айдары жоқ қара тауықпен шағылыстырылады. Ғ1 50% қара
айдарлы, 50% қоңыр айдарсыз. Ата ана генотипі
қандай?
|
Жұптық
жұмыста
оқушылар парталастарымен мен
бірге ақылдаса отырып, жаңа сабақты қорытындылап, өткен
тақырыптарды есіне алып, берілген тапсырмаларын
орындайды.
Белгі
Қара түс -
А/AA,Aa/,
Қоңыр түс-
аа
Айдарлы -
В/ВВ,Вв/
Айдарсыз -
вв
Аавв*ааВв
Ав*аВ қара
айдарлы;
ав* ав қоңыр
айдарсыз.
|
Оқушының жұптық жұмысындағы
белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере
отырып
Сұрақтың
дұрыс
жауабына
3 балл
қойылады
|
Wordwall қосымшасы
|
|
Сабақты
қорытындылау
|
Сабақты қорытындылау
мақсатында :
«Бүгінгі сабақтың мақсатына
жеттік пе? Қандай нәтижелерге қол жеткіздік?» деген сұрақтарға
жауап беру үшін тест тапсырмасы –

|
Сабақ барысында қарастырылған
негізгі тақырыптарды қысқаша шолу жүргізу арқылы тест сұрақтарына
жауап беру, сабақты пысықтайды.
|
Оқушының тест жұмысындағы
белсенділігін бақылау арқылы, жұмыс нәтижесіне мән бере
отырып
сұрақтың дұрыс
жауабына
3 балл
беріледі
|
Интерактивті
тақта
Куизиз
қосымшасы
|
|
Сабақтың
соңы
1-5
мин
|
Рефлекция арқылы кері байланыс
алу. Үйге тапсырма беру.
Үйге тапсырма:Есеп
шығару
Доминатты аллель көк көзділік-
А,ал кара көзділік - а
Мына гаметаларды
будандастырганда фенотиптік
аракатынас кандай болады? 1.
АА х аа, АА × Аа, Аа × Аа
|
Мұғаліммен кері баланыс
алмасады. Үйге тапсырма алады.
|
Жалпы
бағалау
1-10
балл
|
Бағалау
шкалласы
https://wordwall.net/ru/resource/81002684
|