|
7.1C Тірі ағзалардың көп түрлілігі |
Мектеп: № 7 мектеп - лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дихотомиялық кілттерді пайдалану |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.4 Белгілі бір ағзаларға дихотомиялық кілттерді пайдалану. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Ағзалардың ерекшеліктерін дихотомиялық кілтті пайдаланып, сиаттайды. Дихотомиялық кілт көмегімен ағзаларды анқықтайды. |
||||
|
Концепция |
Жүйелеу, иерархия |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін ескере отырып, дихотомиялық кілт көмегімен ағзаларды анықтай алады және ауызша сипаттайды. Пәнге тән лексика мен терминология: Теза, антитеза, дихотомиялық кілт, сипаттамалық белгілер. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта жұмыс істейді. Белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағзаларды мекен ету орталарына қарай ерекше белгілерінің қалыптасуын сипаттауда география пәнінен алған білімдерін қолдана алады. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейтаныс ағзаларды сипаттау үшін, интернет көздерінен ақпараттарды іздеу арқылы қажетті мәліметтерді таңдау және өңдеуге үйренеді. |
||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар «жіктеу», «тірі табиғат патшалығы», «омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» (5-сынып) ұғымдарына анықтама бере алады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
(G) Оқушыларға жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың мүсіндерінің нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері көрсетіледі. Топта ақылдаса отырып, ағзалардың ерекшеліктерін анықтайды. Оқушылар топпен омыртқалылар қатарының бейне сюжеттерін көреді және олардың қандай ортақ қасиеттері бар екендігін анықтайды. (W) Ағзалардың ерекшкліктері сипатталған дихотомиялық кілтті ұсына отырып, оны қалай қолданатынын, талданады. (Қосымша 1 РРТ) |
Жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың нақты мүсіндерінің н(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері, дихотомиялық кілт РРТ |
|||
|
Сабақтың ортасы 10-25 мин 25-35мин |
(Р) Оқушылар түрлі жануарлардың нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуретін таңдап алады. Жұпта ақылдаса отырып, ағзалардың ерекшеліктерін кестеде берілген сипаттамалармен сәйкестендіреді. (Р) Оқушылар тірі ағзаларды айқындайтын дихотомиялық кілт мысалын пайдалана отырып, ағзаның сипаттамаларын, түрін көрсетеді. Ылғал препараттарды пайдаланғанда абайлау керек және сәйкесті гигиеналық ережелерді сақтау керек. (І) (f) Өз таңдаулары бойынша екі ағзаны дихотомиялық кілт көмегімен сипаттайды. |
Жақсы және қызықты интерактивті кілт: http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Introduction-to-Classification-6109407/ Мына бейнені қолдануға болады |
|||
|
Сабақтың соңы 35-40мин |
Кері байланыс «Кубизм»
|
Жұмыс парағы |
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Барлық оқушылар: түрлі жануарларды нақты мүсін (чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері арқылы сипаттайды. Көпшілік оқушылар: Дихотомиялық кілт көмегімен нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттердегі ағзаларды ақықтайды. Кейбір оқушылар: Нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттердегі ағзаларды анықтауға арналған дихотомиялық кілт қолдана алады. |
Оқушылар жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың нақты мүсіндерінің (чучело), ылғал препараттар/фотосуреттерін беру арқылы тақырыпқа қызығушылықтарын арттыру үшін сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау. |
топтық, жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақтағы іс әрекеттер бағалау критерийлері арқылы жүргізілді. ОМ толығымен жүзеге асырылып, жоспарланған әрекеттер іске асырылды. |
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: «Кубизм» стратегиясы бойынша сабаққа талдау жүргізу арқылы оқушылардың ойын біліу сәтті өтті№
Тапсырмалары арқылы берген жауаптары сабақтың әр кезеңіндегі оқушылардың оқу туралы ойларын анықтауға мүмкіндік берді. 2:сабаққа таңдалған әдістер оқушылардың әр кезеңдегі белсенділіктерін және жауапкершіліктерін арттырды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тапсырмаларды саралау қажеттігі оқушылардың бір бірін оқытуға қажеттігін анықтадым. 2: Жануарлар мен қоса дихотомиялық кілтті өсімдіктерге де қолдану қажет. Өйткені оқушыларда тек жануарларға ғана дихотомиялық кілт қолданылады деген пікір қалыптасуы мүмкін. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Өткен сабақта болмаған оқушыларға арналған жеке тапсырма құрастыру қажет. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дихотомиялық кілттерді пайдалану
Дихотомиялық кілттерді пайдалану
|
7.1C Тірі ағзалардың көп түрлілігі |
Мектеп: № 7 мектеп - лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дихотомиялық кілттерді пайдалану |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.4 Белгілі бір ағзаларға дихотомиялық кілттерді пайдалану. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Ағзалардың ерекшеліктерін дихотомиялық кілтті пайдаланып, сиаттайды. Дихотомиялық кілт көмегімен ағзаларды анқықтайды. |
||||
|
Концепция |
Жүйелеу, иерархия |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін ескере отырып, дихотомиялық кілт көмегімен ағзаларды анықтай алады және ауызша сипаттайды. Пәнге тән лексика мен терминология: Теза, антитеза, дихотомиялық кілт, сипаттамалық белгілер. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта жұмыс істейді. Белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағзаларды мекен ету орталарына қарай ерекше белгілерінің қалыптасуын сипаттауда география пәнінен алған білімдерін қолдана алады. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейтаныс ағзаларды сипаттау үшін, интернет көздерінен ақпараттарды іздеу арқылы қажетті мәліметтерді таңдау және өңдеуге үйренеді. |
||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар «жіктеу», «тірі табиғат патшалығы», «омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» (5-сынып) ұғымдарына анықтама бере алады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
(G) Оқушыларға жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың мүсіндерінің нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері көрсетіледі. Топта ақылдаса отырып, ағзалардың ерекшеліктерін анықтайды. Оқушылар топпен омыртқалылар қатарының бейне сюжеттерін көреді және олардың қандай ортақ қасиеттері бар екендігін анықтайды. (W) Ағзалардың ерекшкліктері сипатталған дихотомиялық кілтті ұсына отырып, оны қалай қолданатынын, талданады. (Қосымша 1 РРТ) |
Жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың нақты мүсіндерінің н(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері, дихотомиялық кілт РРТ |
|||
|
Сабақтың ортасы 10-25 мин 25-35мин |
(Р) Оқушылар түрлі жануарлардың нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуретін таңдап алады. Жұпта ақылдаса отырып, ағзалардың ерекшеліктерін кестеде берілген сипаттамалармен сәйкестендіреді. (Р) Оқушылар тірі ағзаларды айқындайтын дихотомиялық кілт мысалын пайдалана отырып, ағзаның сипаттамаларын, түрін көрсетеді. Ылғал препараттарды пайдаланғанда абайлау керек және сәйкесті гигиеналық ережелерді сақтау керек. (І) (f) Өз таңдаулары бойынша екі ағзаны дихотомиялық кілт көмегімен сипаттайды. |
Жақсы және қызықты интерактивті кілт: http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Introduction-to-Classification-6109407/ Мына бейнені қолдануға болады |
|||
|
Сабақтың соңы 35-40мин |
Кері байланыс «Кубизм»
|
Жұмыс парағы |
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Барлық оқушылар: түрлі жануарларды нақты мүсін (чучело), ылғал препараттар/фотосуреттері арқылы сипаттайды. Көпшілік оқушылар: Дихотомиялық кілт көмегімен нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттердегі ағзаларды ақықтайды. Кейбір оқушылар: Нақты мүсін(чучело), ылғал препараттар/фотосуреттердегі ағзаларды анықтауға арналған дихотомиялық кілт қолдана алады. |
Оқушылар жергілікті жерде мекендейтін түрлі жануарлардың нақты мүсіндерінің (чучело), ылғал препараттар/фотосуреттерін беру арқылы тақырыпқа қызығушылықтарын арттыру үшін сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау. |
топтық, жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақтағы іс әрекеттер бағалау критерийлері арқылы жүргізілді. ОМ толығымен жүзеге асырылып, жоспарланған әрекеттер іске асырылды. |
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: «Кубизм» стратегиясы бойынша сабаққа талдау жүргізу арқылы оқушылардың ойын біліу сәтті өтті№
Тапсырмалары арқылы берген жауаптары сабақтың әр кезеңіндегі оқушылардың оқу туралы ойларын анықтауға мүмкіндік берді. 2:сабаққа таңдалған әдістер оқушылардың әр кезеңдегі белсенділіктерін және жауапкершіліктерін арттырды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тапсырмаларды саралау қажеттігі оқушылардың бір бірін оқытуға қажеттігін анықтадым. 2: Жануарлар мен қоса дихотомиялық кілтті өсімдіктерге де қолдану қажет. Өйткені оқушыларда тек жануарларға ғана дихотомиялық кілт қолданылады деген пікір қалыптасуы мүмкін. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Өткен сабақта болмаған оқушыларға арналған жеке тапсырма құрастыру қажет. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













