Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Оқу және жазу дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру
(сабақтың тақырыбы)
Кезеңі |
Дайындық деңгейі |
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
А.Аскарова |
|
Күні: |
|
|
Сынып/топ: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Оқу және жазу дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал «Менің жанымның саябағы» әуенді терапия Мақсаты: Білім алушыларды жігерлендіріп көңіл – күйін көтеру. Медитация және визуализация релаксациясы. Көрнекілігі: музыка аппараты, жағымды, баяу әуенді диск. Табиғат бейнеленген суреттер. а) Білім алушыларды жайлы отырғызып, еркін ыңғайлы сезінуін қадағалау. б) Әуенді қосар алдында білім алушы көзін жұмуы тиіс. Кіріспе: - Көз алдыңызға жаңа көрген табиғат көріністерін елестетіңіз. - Терең дем алып, әуеннің ырғағына зейін аударып, менің сөздеріме құлақ салыңыз. - Ал, бастаймыз. (музыка қосылады) - Соқпақ жолмен жүріп келесіз … - Жол ұзақ, шаршадыңыз, шөлдедіңіз … - Кенет алдыңыздан ғажайып бақ көрінді … - Алма бағы … - Қып – қызыл алмалар қол созым жерде … - Сіз үзіп алып жей бастадыңыз … - Дәмі керемет … - Жеген сайын жегіңіз келеді … - Қалтаңыздан дорба алып алмаларды жинай бастадыңыз … - Күн кешкірді … Қайту керек … Бақтан шығып жолға түстіңіз … Иығыңызда дорба. - Жүгіңіз ауыр. Жол бітер емес. «Тастап кетсем бе екен?» деген ой келді … - Сіз дорбаны емес, жалқау ойыңызды тастап кетіңіз … - Міне, қалашыққа да жеттіңіз … Алдыңыздан қуана секіріп балалар шықты - Оларға өзіңіз терген алмалардан үлестіре бастадыңыз … - Алма тергеніңіз мұншама абырой болар ма? Сізге балалар да, олардың ата – аналары да дән риза … - Балалардың бақытты күлкісі сіздің де көңіліңізді көкке көтерді! Музыка тоқтатылып, балалар көзін ашады. Өз әсерлерін бөліседі.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
|
- Сәлеметсізбе мұғалім! - Көңіл күйіміз жақсы
Көздерін жұмып, саяхатқа барып келеді. Көздерін ашқан соң алған әсерлерімен бөліседі. |
|
Музыка аппараты, жағымды, баяу әуенді диск. Табиғат бейнеленген суреттер.
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Көру гнозисін, талдау мен жинақтауын дамытуға арналған тапсырма 1-тапсырма Суретте қандай заттар көріп тұрсыңдар, көрсеті, атаңдар
Сөйлеу – көру функцияларын дамытуға арналған тапсырма 2-тапсырма Әріптердің жетіспейтін элементтерін толықтырып жазыңдар
Оптикалық - кеңістіктік гнозис пен праксисті дамытуға арналған тапсырма 3-тапсырма Хэд пробасын жасау (логопед балаларға айтылған нұсқауды өз қолдарымен көрсету керектігін түсіндіреді).
Сергіту сәті
Қол
ұшына қара да, Көріп есте сақтауын дамытуға арналған тапсырма 4-тапсырма Сол жақтағы суретке 30 секунд қарап алыңдар, есте сақтаңдар. Сол 12 суретті оң жақтан тауып белгілеңдер
5-тапсырма Мен айтқан 10 сөзді естеріңде сақтап алып, дәптерге жазыңдар Берілген сөздер: қызғалдақ, қарлығаш, жарысады, қамқорлық, кемедегілер, түркілер, ғаламшар, бауырсақ, ғажайып, таңданған.
Оқу және жазу процесіне қатысатын танымдық аймақтарды дамытуға арналған тапсырма 6-тапсырма Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма «Логикалық сұрақтың жауабын дұрыс табыңдар»
Зейінін шоғырландыруға арналған тапсырма 7-тапсырма «Жіптің соңын табыңдар» ойыны. Сол жақ бағандағы сандардан басталған жіппен жүру арқылы, оң жақтағы сәйкес санды табыңдар
|
Тақтаға шығып, суреттен қандай зат көріп тұрғанын айтып, сол заттың кескінін қоршап көрсетеді.
Жазба әріптерінің жетіспейтін бөліктерін толықтырып жазады.
-Оқушылар логопед нұсқауын түсінгенінше орындайды.
Сергіту сәтін қимылдармен орындайды
Сол жақ бағандағы суретке 30 секунд қарап алады да, сол жақтағы бағаннан есте қалған суреттерді тауып белгілейді
Логикалық сұрақтарға тез, әрі дұрыс жауап береді.(дұрыс болмаған жағдайда келесі оқушыдан сұралады)
Сол жақ бағанда берілген санның екінші сыңарын жіппен жүру арқылы оң жақ бағаннан табады.
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
- Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма? - Оң қолдарың қайда? - Сол қолымызды көрсетейікші. - Оң аяғымыз қайда? - Сол аяқтарыңды көрсетіңдер. Кері байланыс Бүгінгі сабақ ұнаса бағдаршамның жасыл түсіне, ал ұнамаса қызыл түсінне стикерді жапсыр |
Стикерлерді бағдаршамға жапсырады. |
|
|
Үйге тапсырма 3 мин |
Сөздерді орнын тауып орналастырыңдар
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дисграфия ашық сабақ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Оқу және жазу дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру
(сабақтың тақырыбы)
Кезеңі |
Дайындық деңгейі |
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
А.Аскарова |
|
Күні: |
|
|
Сынып/топ: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Оқу және жазу дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал «Менің жанымның саябағы» әуенді терапия Мақсаты: Білім алушыларды жігерлендіріп көңіл – күйін көтеру. Медитация және визуализация релаксациясы. Көрнекілігі: музыка аппараты, жағымды, баяу әуенді диск. Табиғат бейнеленген суреттер. а) Білім алушыларды жайлы отырғызып, еркін ыңғайлы сезінуін қадағалау. б) Әуенді қосар алдында білім алушы көзін жұмуы тиіс. Кіріспе: - Көз алдыңызға жаңа көрген табиғат көріністерін елестетіңіз. - Терең дем алып, әуеннің ырғағына зейін аударып, менің сөздеріме құлақ салыңыз. - Ал, бастаймыз. (музыка қосылады) - Соқпақ жолмен жүріп келесіз … - Жол ұзақ, шаршадыңыз, шөлдедіңіз … - Кенет алдыңыздан ғажайып бақ көрінді … - Алма бағы … - Қып – қызыл алмалар қол созым жерде … - Сіз үзіп алып жей бастадыңыз … - Дәмі керемет … - Жеген сайын жегіңіз келеді … - Қалтаңыздан дорба алып алмаларды жинай бастадыңыз … - Күн кешкірді … Қайту керек … Бақтан шығып жолға түстіңіз … Иығыңызда дорба. - Жүгіңіз ауыр. Жол бітер емес. «Тастап кетсем бе екен?» деген ой келді … - Сіз дорбаны емес, жалқау ойыңызды тастап кетіңіз … - Міне, қалашыққа да жеттіңіз … Алдыңыздан қуана секіріп балалар шықты - Оларға өзіңіз терген алмалардан үлестіре бастадыңыз … - Алма тергеніңіз мұншама абырой болар ма? Сізге балалар да, олардың ата – аналары да дән риза … - Балалардың бақытты күлкісі сіздің де көңіліңізді көкке көтерді! Музыка тоқтатылып, балалар көзін ашады. Өз әсерлерін бөліседі.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
|
- Сәлеметсізбе мұғалім! - Көңіл күйіміз жақсы
Көздерін жұмып, саяхатқа барып келеді. Көздерін ашқан соң алған әсерлерімен бөліседі. |
|
Музыка аппараты, жағымды, баяу әуенді диск. Табиғат бейнеленген суреттер.
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Көру гнозисін, талдау мен жинақтауын дамытуға арналған тапсырма 1-тапсырма Суретте қандай заттар көріп тұрсыңдар, көрсеті, атаңдар
Сөйлеу – көру функцияларын дамытуға арналған тапсырма 2-тапсырма Әріптердің жетіспейтін элементтерін толықтырып жазыңдар
Оптикалық - кеңістіктік гнозис пен праксисті дамытуға арналған тапсырма 3-тапсырма Хэд пробасын жасау (логопед балаларға айтылған нұсқауды өз қолдарымен көрсету керектігін түсіндіреді).
Сергіту сәті
Қол
ұшына қара да, Көріп есте сақтауын дамытуға арналған тапсырма 4-тапсырма Сол жақтағы суретке 30 секунд қарап алыңдар, есте сақтаңдар. Сол 12 суретті оң жақтан тауып белгілеңдер
5-тапсырма Мен айтқан 10 сөзді естеріңде сақтап алып, дәптерге жазыңдар Берілген сөздер: қызғалдақ, қарлығаш, жарысады, қамқорлық, кемедегілер, түркілер, ғаламшар, бауырсақ, ғажайып, таңданған.
Оқу және жазу процесіне қатысатын танымдық аймақтарды дамытуға арналған тапсырма 6-тапсырма Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма «Логикалық сұрақтың жауабын дұрыс табыңдар»
Зейінін шоғырландыруға арналған тапсырма 7-тапсырма «Жіптің соңын табыңдар» ойыны. Сол жақ бағандағы сандардан басталған жіппен жүру арқылы, оң жақтағы сәйкес санды табыңдар
|
Тақтаға шығып, суреттен қандай зат көріп тұрғанын айтып, сол заттың кескінін қоршап көрсетеді.
Жазба әріптерінің жетіспейтін бөліктерін толықтырып жазады.
-Оқушылар логопед нұсқауын түсінгенінше орындайды.
Сергіту сәтін қимылдармен орындайды
Сол жақ бағандағы суретке 30 секунд қарап алады да, сол жақтағы бағаннан есте қалған суреттерді тауып белгілейді
Логикалық сұрақтарға тез, әрі дұрыс жауап береді.(дұрыс болмаған жағдайда келесі оқушыдан сұралады)
Сол жақ бағанда берілген санның екінші сыңарын жіппен жүру арқылы оң жақ бағаннан табады.
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
- Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма? - Оң қолдарың қайда? - Сол қолымызды көрсетейікші. - Оң аяғымыз қайда? - Сол аяқтарыңды көрсетіңдер. Кері байланыс Бүгінгі сабақ ұнаса бағдаршамның жасыл түсіне, ал ұнамаса қызыл түсінне стикерді жапсыр |
Стикерлерді бағдаршамға жапсырады. |
|
|
Үйге тапсырма 3 мин |
Сөздерді орнын тауып орналастырыңдар
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


