Бекітемін:
Қысқа мерзімді жоспар
«Мәлік Ғабдуллин атындағы №70 жалпы білім беретін орта мектеп»КММ
|
Пәні |
Алгебра және анализ бастамалары |
|
|
Бөлім: |
Математикалық статистика элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Курманалина Жанар Абибуллаевна |
|
|
Күні: |
10.04.2025 |
|
|
Сынып: 11 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдама мәндері негізінде дискретті және интервалды вариациялық қатарларды құру Гистограмма тұрғызу Нәтижелерді талдау |
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
басы Өткен тақырыптарға шолу (5-7 минут)
|
I.Ұйымдастыру: -Оқушылармен амандасу. -Сыныпты түгендеу. -Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. II. Үй тапсырмасын тексеру. Сәйкестендіру Үйге берілген тапсырманы тексеру, ережелерді еске түсіру.
|
Оқушылар амандасады Өткен тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру. Оқушылар анықтамалар мен ережелерді қайталайды Жауаптары: 1.Бас жиынтық деп зерттеуге жататын барлық обьектілердің мүмкін болатын нәтижелерінің жиынтығы 2.Таңдама жиынтық деп бас жиынтықтан кездейсоқ түрде іріктелген обьектіні бақылау нәтижелері 3.Таңдамадағы бақылаулар саны қосындысы таңдама көлемі деп аталады. 4.Варияциялық қатар екі элементтен құралады: варианта және жиілік 5. Салыстырмалы жиіліктің варияциялық қатары вариантадан және варианта жиілігінің таңдама көлеміне қатынасынан құрылады. 6.Салыстырмалы жиіліктің полигоны дегеніміз координаталары варианта мен салыстырмалы жиіліктің сәйкес нүктелерін қосатын сынық сызық |
Қошемет сөздер
1-10 балл
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
III. Қызығушылықты ояту (2 мин) Сұрақ: "Оқушылар, біз күнделікті өмірде мәліметтерді талдап, оларды белгілі бір тәртіпке келтіру қажет болған жағдайларды кездестіреміз бе?"
Мұғалім: "Керемет! Иә, біз күнделікті өмірде көп жағдайда мәліметтермен жұмыс істейміз. Сол мәліметтерді жүйелеп, талдап, қорытынды жасау үшін біз вариациялық қатарлармен жұмыс жасаймыз. Бүгін біз сол тақырыпты – дискретті және интервалды вариациялық қатарларды үйренеміз." ІV. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин.) 1. Дискретті вариациялық қатар
Мысал: Оқушылардың математика пәнінен алған балл саны берілген 10,8,9,10,7,5,7,6,9,8,6,5,5,5,6,10
2. Интервалды вариациялық қатар
V. Тапсырмалар орындау Топпен жұмыс (10 мин) 1-топ PISA Тапсырма №1: “Оқу сағаттары” Сюжет: Оқушылар бір аптада мектептен тыс үйде сабаққа дайындалуға қанша уақыт жұмсайтынын зерттеді. Берілген мәлімет (сағат): {5, 6, 4, 7, 6, 8, 5, 5, 7, 6, 4, 5, 9, 6, 5, 7, 5, 8, 4, 6} Сұрақтар:
Мода: 5 М= (4*3+5*6+6*5+7*3+8*2+9*1)/20=118/20=5,9
2-топ PISA Тапсырма №2: “Тамақтану шығыны”
Сюжет: Бір
сынып оқушылары отбасындағы апталық азық-түлікке жұмсалатын соманы
(мың теңге) тіркеген. Сұрақтар:
Жауабы:
Ені: I= (30-20)/2=5
3-топ PISA Тапсырма №3: “Мобильді интернет қолдану”
Сюжет: 20 оқушының
айына жұмсайтын интернет көлемі (ГБ)
төмендегідей: Сұрақтар:
Мода 5 М=(3*2+4*2+5*5+6*1+7*4+8*2+9*1+10*1+11*2)/20=130 /20=6,5
VI. Оқулықпен жұмыс ( 5 мин)
VII. Жеке жұмыс ( 3 мин) Тест жұмысы
|
Оқушылардың ықтимал жауаптары: (Сыныпта диалог орнатуға көмектесетін мысалдар)
"Иә, мысалы, дүкенде әр адам қанша ақша жұмсағанын салыстыру үшін тізім жасаймыз."
"Сыныпта кімнің жиі сабаққа кешігіп жүргенін білу үшін мәліметтер жинауға болады."
"Жарыстағы нәтижелерді салыстырып, кім бірінші, кім екінші болғанын көру үшін тәртіпке келтіреміз."
"Тест нәтижелерін қарап, кімнің қай тақырыптан қателескенін анықтаймыз."
"Мектепте спорттық жарыста әр команданың ұпайын есептеп, жеңімпазды анықтаймыз."
Бағалау критерийлері:
1. Microsoft Excel (ең көп қолданылатын әдіс) Қадамдары:
2. Desmos (интерактивті визуализация) Қадамдары:
3.График автоматты түрде пайда болады. |
1-10 балл |
Алгебра және анализ бастамалары, 11 – класс А.Е Әбілқасымова,З.Ә.Жұмағұлова
Презентация,үлестірмелер, Desmos,Excel/қолмен графиктер тұрғызу құралдары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
VII. Үй тапсырмасын беру Оқулықтан есептер шығару №21.4 №21.5 Бағалау Кері байланыс: google.com/forms қосымшасы https://docs.google.com/forms/d/1qut5Jai5ziyX2xK3Yqt6Ro0VehFJ2sm2pVvWk7fyXQw/edit
Қорытындылау |
Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.
|
|
Алгебра және анализ бастамалары, 11 – класс А.Е Әбілқасымова,З.Ә.Жұмағұлова
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар 11-класс
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар 11-класс
Бекітемін:
Қысқа мерзімді жоспар
«Мәлік Ғабдуллин атындағы №70 жалпы білім беретін орта мектеп»КММ
|
Пәні |
Алгебра және анализ бастамалары |
|
|
Бөлім: |
Математикалық статистика элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Курманалина Жанар Абибуллаевна |
|
|
Күні: |
10.04.2025 |
|
|
Сынып: 11 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдама мәндері негізінде дискретті және интервалды вариациялық қатарларды құру Гистограмма тұрғызу Нәтижелерді талдау |
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
басы Өткен тақырыптарға шолу (5-7 минут)
|
I.Ұйымдастыру: -Оқушылармен амандасу. -Сыныпты түгендеу. -Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. II. Үй тапсырмасын тексеру. Сәйкестендіру Үйге берілген тапсырманы тексеру, ережелерді еске түсіру.
|
Оқушылар амандасады Өткен тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру. Оқушылар анықтамалар мен ережелерді қайталайды Жауаптары: 1.Бас жиынтық деп зерттеуге жататын барлық обьектілердің мүмкін болатын нәтижелерінің жиынтығы 2.Таңдама жиынтық деп бас жиынтықтан кездейсоқ түрде іріктелген обьектіні бақылау нәтижелері 3.Таңдамадағы бақылаулар саны қосындысы таңдама көлемі деп аталады. 4.Варияциялық қатар екі элементтен құралады: варианта және жиілік 5. Салыстырмалы жиіліктің варияциялық қатары вариантадан және варианта жиілігінің таңдама көлеміне қатынасынан құрылады. 6.Салыстырмалы жиіліктің полигоны дегеніміз координаталары варианта мен салыстырмалы жиіліктің сәйкес нүктелерін қосатын сынық сызық |
Қошемет сөздер
1-10 балл
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
III. Қызығушылықты ояту (2 мин) Сұрақ: "Оқушылар, біз күнделікті өмірде мәліметтерді талдап, оларды белгілі бір тәртіпке келтіру қажет болған жағдайларды кездестіреміз бе?"
Мұғалім: "Керемет! Иә, біз күнделікті өмірде көп жағдайда мәліметтермен жұмыс істейміз. Сол мәліметтерді жүйелеп, талдап, қорытынды жасау үшін біз вариациялық қатарлармен жұмыс жасаймыз. Бүгін біз сол тақырыпты – дискретті және интервалды вариациялық қатарларды үйренеміз." ІV. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин.) 1. Дискретті вариациялық қатар
Мысал: Оқушылардың математика пәнінен алған балл саны берілген 10,8,9,10,7,5,7,6,9,8,6,5,5,5,6,10
2. Интервалды вариациялық қатар
V. Тапсырмалар орындау Топпен жұмыс (10 мин) 1-топ PISA Тапсырма №1: “Оқу сағаттары” Сюжет: Оқушылар бір аптада мектептен тыс үйде сабаққа дайындалуға қанша уақыт жұмсайтынын зерттеді. Берілген мәлімет (сағат): {5, 6, 4, 7, 6, 8, 5, 5, 7, 6, 4, 5, 9, 6, 5, 7, 5, 8, 4, 6} Сұрақтар:
Мода: 5 М= (4*3+5*6+6*5+7*3+8*2+9*1)/20=118/20=5,9
2-топ PISA Тапсырма №2: “Тамақтану шығыны”
Сюжет: Бір
сынып оқушылары отбасындағы апталық азық-түлікке жұмсалатын соманы
(мың теңге) тіркеген. Сұрақтар:
Жауабы:
Ені: I= (30-20)/2=5
3-топ PISA Тапсырма №3: “Мобильді интернет қолдану”
Сюжет: 20 оқушының
айына жұмсайтын интернет көлемі (ГБ)
төмендегідей: Сұрақтар:
Мода 5 М=(3*2+4*2+5*5+6*1+7*4+8*2+9*1+10*1+11*2)/20=130 /20=6,5
VI. Оқулықпен жұмыс ( 5 мин)
VII. Жеке жұмыс ( 3 мин) Тест жұмысы
|
Оқушылардың ықтимал жауаптары: (Сыныпта диалог орнатуға көмектесетін мысалдар)
"Иә, мысалы, дүкенде әр адам қанша ақша жұмсағанын салыстыру үшін тізім жасаймыз."
"Сыныпта кімнің жиі сабаққа кешігіп жүргенін білу үшін мәліметтер жинауға болады."
"Жарыстағы нәтижелерді салыстырып, кім бірінші, кім екінші болғанын көру үшін тәртіпке келтіреміз."
"Тест нәтижелерін қарап, кімнің қай тақырыптан қателескенін анықтаймыз."
"Мектепте спорттық жарыста әр команданың ұпайын есептеп, жеңімпазды анықтаймыз."
Бағалау критерийлері:
1. Microsoft Excel (ең көп қолданылатын әдіс) Қадамдары:
2. Desmos (интерактивті визуализация) Қадамдары:
3.График автоматты түрде пайда болады. |
1-10 балл |
Алгебра және анализ бастамалары, 11 – класс А.Е Әбілқасымова,З.Ә.Жұмағұлова
Презентация,үлестірмелер, Desmos,Excel/қолмен графиктер тұрғызу құралдары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
VII. Үй тапсырмасын беру Оқулықтан есептер шығару №21.4 №21.5 Бағалау Кері байланыс: google.com/forms қосымшасы https://docs.google.com/forms/d/1qut5Jai5ziyX2xK3Yqt6Ro0VehFJ2sm2pVvWk7fyXQw/edit
Қорытындылау |
Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.
|
|
Алгебра және анализ бастамалары, 11 – класс А.Е Әбілқасымова,З.Ә.Жұмағұлова
|
шағым қалдыра аласыз

















