|
Бөлім: 8 |
Таңғажайып оқиғалар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дизайн және сәулет. Перспектива. Бөлме интерьері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалармен құрылымдау және модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіреді. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалармен құрылымдау және модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіреді және бөлменің ішкі көрінісін перспектива тәсілімен салуды үйренеді. |
||||
|
Құндылықтар: |
дұрыс қарым-қатынас орнату, сыни және креативті ойлау, жеке және топпен жұмыс істеу; әдеп нормаларын ұстану; шешім қабылдау және жауапкершілікті сезіну; оқушы отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезінуі тиіс. |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал туғызу. «Сиқырлы қапшық» ойын. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ойқозғау сұрақтарына ұжымдық талқылау. Интерьер туралы білетініңді есіңе түсір. Перспектива деген не? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстырады Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма бойынша мәтінді оқытып, мазмұнын ашады. Интерьер бөлменің ішкі көрінісі екенін білесің. Интерьердің барлық элементі өзара әдемі үйлесіп, бүтіндей алғанда бірін-бірі толықтырып тұруы тиіс. Алдымен интерьердің дизайны жасалады. Оның стилінің ерекше, таңданарлықтай болуы дизайнерге байланысты. Классикалық стильде бөлменің ішкі көрінісі перспектива заңдылықтарымен салынады. Перспектива сәулет, графика, кескіндеме секілді өнердің барлық түрінде кездеседі. |
Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Балаларды шеңбер бойына тұрғызып, жүргізуші олардың алдындағы кішкентай үстел басына отырады. Үстелдің басында сиқырлы қапшық тұр. Ішінде әртүрлі ұсақ ойыншықтар бар. Балаларды кезекпен шақырып қапшықтың ішіндегі екі бірдей затты табуды талап етеді. Мысалы: екі доп, екі мәшине т. б. Балалар қолымен заттарды сипап бірдей затты тауып алған соң сипаттап айтады. Айтқанын тексеру үшін заттарды сыртқа шығарады, ойын осылайша жалғасады. Барлық оқушы талқылауға қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. . |
Дескриптор: өз ойларын білдіреді; сұрақтарға жауап береді; ҚБ: «Шапалақ» әдісімен бағаланады. Дескриптор: мәтінмен толық танысады; интерьер туралы түсінеді; |
Интербел- сенді тақта
«Бейнелеу өнері» оқулығы |
|
|
|
«Назар аудар» айдарындағы перспектива және оның заңдылықтары туралы берілген мәліметті түсіндіреді. «Салыстыру» әдісі. Бір нүктелі және екі нүктелі перспективаны салу үлгілеріндегі айырмашылыққа талдау жасатады. Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың. Перспектива суретшінің нысандарды көрерменге әртүрлі қашықтықта, кеңістікте және биіктікте қалай көрсететінін анықтайды. Ол нысандардың нақты өлшемдерін және оларды салыстырмалы түрде орналастыруды ескере отырып, суретке тереңдік пен көлем қосуға көмектеседі. Перспективаның бірнеше түрі бар: бір нүктелі, екі нүктелі және үш нүктелі. Әрқайсысында нысандардың көрінуі үшін негізгі сызықтар бір немесе бірнеше «жоғалу нүктесіне» бағытталады, бұл нысандардың қашықтықта кішірейетінін және көкжиекке жақындағанда бірігетінін көрсетеді. Бүгінгі сабақта бөлменің интерьерін сызықтық перспектива тәсілінде орындайсыңдар. Алдымен А4 пішімді қағаздың ортасын тауып, көлденеңінен орналастырыңдар. Ұзындығы 12 см, биіктігі 6 см болатын тіктөртбұрыш сызамыз. Тіктөртбұрыштардың әр қырынан альбом бұрышына қарай түзу сызық сызыңдар. Альбом ортасындағы нүктені тауып, сол қабырғаға биіктігі 13 см болатын тік сызық Практикалық жұмысты орындау кезеңдері:
Жіңішке сызықтармен тіктөртбұрыштардың әр қырынан альбом бұрышына қарай түзу сызық сызады. |
Интерьер бөлменің ішкі көрінісі туралы мәлімет алады. Өз ойларымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарға жауап береді: Перспективаны салу үлгілеріне қараңдар. Бірінші суреттегі сызықтар неше нүктеге тоғысып тұр? Нүктені көрсетіңдер. Екінші суретте ше?
Бір нүктелі перспектива Екі нүктелі перспектива Оқушылар практикалық жұмыс жасайды. Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Жұмыс орнын ұйымдастырып алады. Керекті құрал-жабдығын дайындап алады. |
Дескриптор:
Дескриптор:
ҚБ: «Күлегештер» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор: |
Интербел- сенді тақта Интербел- сенді тақта QR-код А4 форматы, сызғыш, жай қарындаш, |
|
|
|
сызыңдар. Сызық ұшындағы нүктені ортадағы түйісу нүктесіне сызып қосыңдар. Осылайша әрбір биіктігі мен ені белгіленген нүктелерді альбом ортасындағы түйісу нүктесіне тік сызық жүргізу арқылы перспектива заңдылықтарын орындайсыңдар. Бөлме ішіндегі жиһаз, есік, терезе, диван, барлығы дайын болғанда, көмекші сызықтарды өшіріп тастаңдар. Шкафты қоңыр түспен, бөлме қабырғасын көк түспен бояймыз. Есікті қызыл түспен, бөлме гүлдерін жасыл түспен, гүлдің ыдысын қызғылт түспен, теледидарды қара түспен, диванды күлгін түспен, еденді қоңыр түспен, бөлменің төбесін көк түспен бояңдар. Міне, бөлме интерьері дайын болды. 8-бөлім бойынша білімдерін тексереді.
8-бөлім бойынша тапсырмалардың жауаптары:
1-жемсауыт тордан, 2-жемсауыт мөлдір пластиктен, 3-жемсауыт пластик бағанға пластиктен, 4-жемсауыт табақтан, 5-жемсауыт ағаштан, 6-жемсауыт пластик бөтелкеден жасалған. |
|
ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
өшіргіш, түрлі түсті қарындаш
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Білім ағашы» әдісі. Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Сабақ соңында оны алмаағашқа ілу керек. |
4. Суреттегі сызықтар тоғысып тұрған нүктені табады. 1-сурет – бір нүктелі, 2-сурет – екі нүктелі перспектива.
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дизайн және сәулет
|
Бөлім: 8 |
Таңғажайып оқиғалар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дизайн және сәулет. Перспектива. Бөлме интерьері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалармен құрылымдау және модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіреді. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалармен құрылымдау және модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіреді және бөлменің ішкі көрінісін перспектива тәсілімен салуды үйренеді. |
||||
|
Құндылықтар: |
дұрыс қарым-қатынас орнату, сыни және креативті ойлау, жеке және топпен жұмыс істеу; әдеп нормаларын ұстану; шешім қабылдау және жауапкершілікті сезіну; оқушы отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезінуі тиіс. |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал туғызу. «Сиқырлы қапшық» ойын. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ойқозғау сұрақтарына ұжымдық талқылау. Интерьер туралы білетініңді есіңе түсір. Перспектива деген не? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстырады Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма бойынша мәтінді оқытып, мазмұнын ашады. Интерьер бөлменің ішкі көрінісі екенін білесің. Интерьердің барлық элементі өзара әдемі үйлесіп, бүтіндей алғанда бірін-бірі толықтырып тұруы тиіс. Алдымен интерьердің дизайны жасалады. Оның стилінің ерекше, таңданарлықтай болуы дизайнерге байланысты. Классикалық стильде бөлменің ішкі көрінісі перспектива заңдылықтарымен салынады. Перспектива сәулет, графика, кескіндеме секілді өнердің барлық түрінде кездеседі. |
Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Балаларды шеңбер бойына тұрғызып, жүргізуші олардың алдындағы кішкентай үстел басына отырады. Үстелдің басында сиқырлы қапшық тұр. Ішінде әртүрлі ұсақ ойыншықтар бар. Балаларды кезекпен шақырып қапшықтың ішіндегі екі бірдей затты табуды талап етеді. Мысалы: екі доп, екі мәшине т. б. Балалар қолымен заттарды сипап бірдей затты тауып алған соң сипаттап айтады. Айтқанын тексеру үшін заттарды сыртқа шығарады, ойын осылайша жалғасады. Барлық оқушы талқылауға қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. . |
Дескриптор: өз ойларын білдіреді; сұрақтарға жауап береді; ҚБ: «Шапалақ» әдісімен бағаланады. Дескриптор: мәтінмен толық танысады; интерьер туралы түсінеді; |
Интербел- сенді тақта
«Бейнелеу өнері» оқулығы |
|
|
|
«Назар аудар» айдарындағы перспектива және оның заңдылықтары туралы берілген мәліметті түсіндіреді. «Салыстыру» әдісі. Бір нүктелі және екі нүктелі перспективаны салу үлгілеріндегі айырмашылыққа талдау жасатады. Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың. Перспектива суретшінің нысандарды көрерменге әртүрлі қашықтықта, кеңістікте және биіктікте қалай көрсететінін анықтайды. Ол нысандардың нақты өлшемдерін және оларды салыстырмалы түрде орналастыруды ескере отырып, суретке тереңдік пен көлем қосуға көмектеседі. Перспективаның бірнеше түрі бар: бір нүктелі, екі нүктелі және үш нүктелі. Әрқайсысында нысандардың көрінуі үшін негізгі сызықтар бір немесе бірнеше «жоғалу нүктесіне» бағытталады, бұл нысандардың қашықтықта кішірейетінін және көкжиекке жақындағанда бірігетінін көрсетеді. Бүгінгі сабақта бөлменің интерьерін сызықтық перспектива тәсілінде орындайсыңдар. Алдымен А4 пішімді қағаздың ортасын тауып, көлденеңінен орналастырыңдар. Ұзындығы 12 см, биіктігі 6 см болатын тіктөртбұрыш сызамыз. Тіктөртбұрыштардың әр қырынан альбом бұрышына қарай түзу сызық сызыңдар. Альбом ортасындағы нүктені тауып, сол қабырғаға биіктігі 13 см болатын тік сызық Практикалық жұмысты орындау кезеңдері:
Жіңішке сызықтармен тіктөртбұрыштардың әр қырынан альбом бұрышына қарай түзу сызық сызады. |
Интерьер бөлменің ішкі көрінісі туралы мәлімет алады. Өз ойларымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарға жауап береді: Перспективаны салу үлгілеріне қараңдар. Бірінші суреттегі сызықтар неше нүктеге тоғысып тұр? Нүктені көрсетіңдер. Екінші суретте ше?
Бір нүктелі перспектива Екі нүктелі перспектива Оқушылар практикалық жұмыс жасайды. Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Жұмыс орнын ұйымдастырып алады. Керекті құрал-жабдығын дайындап алады. |
Дескриптор:
Дескриптор:
ҚБ: «Күлегештер» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор: |
Интербел- сенді тақта Интербел- сенді тақта QR-код А4 форматы, сызғыш, жай қарындаш, |
|
|
|
сызыңдар. Сызық ұшындағы нүктені ортадағы түйісу нүктесіне сызып қосыңдар. Осылайша әрбір биіктігі мен ені белгіленген нүктелерді альбом ортасындағы түйісу нүктесіне тік сызық жүргізу арқылы перспектива заңдылықтарын орындайсыңдар. Бөлме ішіндегі жиһаз, есік, терезе, диван, барлығы дайын болғанда, көмекші сызықтарды өшіріп тастаңдар. Шкафты қоңыр түспен, бөлме қабырғасын көк түспен бояймыз. Есікті қызыл түспен, бөлме гүлдерін жасыл түспен, гүлдің ыдысын қызғылт түспен, теледидарды қара түспен, диванды күлгін түспен, еденді қоңыр түспен, бөлменің төбесін көк түспен бояңдар. Міне, бөлме интерьері дайын болды. 8-бөлім бойынша білімдерін тексереді.
8-бөлім бойынша тапсырмалардың жауаптары:
1-жемсауыт тордан, 2-жемсауыт мөлдір пластиктен, 3-жемсауыт пластик бағанға пластиктен, 4-жемсауыт табақтан, 5-жемсауыт ағаштан, 6-жемсауыт пластик бөтелкеден жасалған. |
|
ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
өшіргіш, түрлі түсті қарындаш
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Білім ағашы» әдісі. Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Сабақ соңында оны алмаағашқа ілу керек. |
4. Суреттегі сызықтар тоғысып тұрған нүктені табады. 1-сурет – бір нүктелі, 2-сурет – екі нүктелі перспектива.
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз







