№ 15 сабаққа арналған ұсыныстар
|
Ортақ тақырыптар |
4. Өнер әлемінде |
||||
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
||||
|
Бөлімше |
Дизайн және сәулет |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тлегенова Ш.М |
||||
|
Күні: |
17.12.2024 |
||||
|
Сыныбы: 3 А |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дизайн және сәулет. Қазақтың ұлттық киімдері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.6.1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақтың ұлттық киімді үлгілеуді үйренеді. |
||||
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 5 минут
|
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Дизайн түрлерін есіңе түсір. Қазақ ұлттық киімдер туралы не білесің? Киімге ұлттық стильде композиция жасап көрдің бе? Психологиялық ахуал қалыптастыру: Әрбір адам? – Досым, сыныптасым. Әрбір сабақ? – Үйрену, оқу, іздену. Әрбір ісің? – Тірлік, тірек, адамдық. Әр сөзің? – Шындық, адалдық |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. Өлеңді дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аударады. |
Оқушыларды қол шапалақтау арқылы бағалау.
|
Интербелсенді тақта, слайд. Қажетті құралдар, қарындаш, акварель, су құятын ыдыс, өшіргіш. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 минут
|
(ҰЖ) Талқылайық! «Дизайн» сөзі «бір затты жобалау, сызу, суретін салу, безендіру» деген мағына береді. Әр саланың өзіне тән дизайны болады.Қазақ ұлттық киімдері ерлерге, әйелдерге және ұлдар мен қыздарға арналып тігіледі. Сондай-ақ мерзімдік, мезгілдік, қызметтік, іс-әрекеттік түрлері болады. |
Оқушылар жаңа ақпаратты тыңдап, сұрақтары болса, сұрақ қояды. Дизайн өнері туралы ақпарат алады, түрлерімен танысады. Өз бөлмелерінің дизайны туралы ой бөліседі, үйлерінде дизайн өнеріне қатысты қандай заттар бар екеніне тоқталып, ойымен бөліседі. |
Саралау. Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Дескрипторлар: - Берілген ақпаратты түсінеді. |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер |
|
|
Ұлттық сырт киімдер қандай түрлерге бөлінеді? Киімдердің адамның жасына қарай ерекшелігі бар ма?
Ұлттық сырт киімдер қандай түрлерге бөлінеді? Киімдердің жасына қарай ерекшелігі бар ма? (Ұ) Талқылайық – Мына суреттердің ішінен қазақтың ұлттық киімін көрсет.
|
|
Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 минут
|
Сергіту сәті: «Көңілді жаттығу» Оқушылар бейнебаянды көріп, тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығы бойынша жалғастырып, түсініп алады (https://www.youtube.com ). (ЖЖ) «Орында» айдары. Жұмысты бастамас бұрын қажетті құралдарды дайындап аламыз. Интербелсенді тақтаға қарап, жұмыстың жасалу жолын түсініп алуымыз үшін бейнебаянды көреміз. Бейнематериалдағы тапсырма үлгіге назар аударып, мұғалімнің нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындап шығамыз. Қарындашпен жобалап адам кейіпін саламыз. Сыртқы киімін жобалаймыз. Ою-өрнек дизайнын ойша жобалап, бояп шығамыз. (ҚЕ) Қауіпсіздік ережелері: Жұмыс кезінде бояуды аузыңа салма, қауіпсіздік ережесін сақта. Жұмыс орныңды таза ұста |
Сергіту сәтін мұғаліммен бірге жасайды. Оқушылар бейнебаянды көріп, тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығы бойынша жалғастырып, түсініп алады. Практикалақ жұмысты орындау. Оқушылармен біріге отырып, қауіпсіздік ережелерін қайталау. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. Дескрипторлар: Тақтадағы берілген тапсырманы дұрыс орындайды. Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. Түстерді дұрыс таңдай біледі. Безендіру жұмыстарын өз ойларымен жасай біледі. «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Қажетті құралдар, қарындаш, акварель, су құятын ыдыс, өшіргіш. Қауіпсіздік ережесі жазылған слайд
|
|
Жеке жұмыс 5 минут |
Көрме ұйымдастыру. «Галерея» әдісі». Оқушылар жасаған жұмыстарын көрмеге ұсыну. Оқушылардың жасаған жұмыстарын тексеру. Әр оқушының дизайны мен таңдаған түстері туралы сұрау. Бүгінгі сабақты пысықтау. |
Оқушылар безендіруге арналған қар түйіршіктерін көрмеге ұсынады. Әр оқушының жасаған жұмыстарын тексеру. Ой түйіндеу. |
Дескрипторлар: Берілген тапсырманы дұрыс орындайды. Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. Түстерді дұрыс таңдай біледі. Безендіру жұмыстарын өз ойларымен жасай біледі. |
|
|
Сабақтың соңы. Ой-толғаныс. Рефлексия. 5 минут |
«Алмаағаш» әдісі Қазақтың ұлттық киімдері саған несімен ұнады? Композиция құрастыруда қандай қиындықтар болды? Бүгінгі тақырыптың өзіңе ұнаған ерекшелігін әңгімелеп бер. Жасыл алма – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды; Қызыл алма – бүгін сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды; Сары алма – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алма түсін таңдап лып, ағашқа жапсырады. |
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дизайн және сәулет. Қазақтың ұлттық киімдері
№ 15 сабаққа арналған ұсыныстар
|
Ортақ тақырыптар |
4. Өнер әлемінде |
||||
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
||||
|
Бөлімше |
Дизайн және сәулет |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тлегенова Ш.М |
||||
|
Күні: |
17.12.2024 |
||||
|
Сыныбы: 3 А |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дизайн және сәулет. Қазақтың ұлттық киімдері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.6.1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақтың ұлттық киімді үлгілеуді үйренеді. |
||||
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 5 минут
|
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Дизайн түрлерін есіңе түсір. Қазақ ұлттық киімдер туралы не білесің? Киімге ұлттық стильде композиция жасап көрдің бе? Психологиялық ахуал қалыптастыру: Әрбір адам? – Досым, сыныптасым. Әрбір сабақ? – Үйрену, оқу, іздену. Әрбір ісің? – Тірлік, тірек, адамдық. Әр сөзің? – Шындық, адалдық |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. Өлеңді дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аударады. |
Оқушыларды қол шапалақтау арқылы бағалау.
|
Интербелсенді тақта, слайд. Қажетті құралдар, қарындаш, акварель, су құятын ыдыс, өшіргіш. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 минут
|
(ҰЖ) Талқылайық! «Дизайн» сөзі «бір затты жобалау, сызу, суретін салу, безендіру» деген мағына береді. Әр саланың өзіне тән дизайны болады.Қазақ ұлттық киімдері ерлерге, әйелдерге және ұлдар мен қыздарға арналып тігіледі. Сондай-ақ мерзімдік, мезгілдік, қызметтік, іс-әрекеттік түрлері болады. |
Оқушылар жаңа ақпаратты тыңдап, сұрақтары болса, сұрақ қояды. Дизайн өнері туралы ақпарат алады, түрлерімен танысады. Өз бөлмелерінің дизайны туралы ой бөліседі, үйлерінде дизайн өнеріне қатысты қандай заттар бар екеніне тоқталып, ойымен бөліседі. |
Саралау. Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Дескрипторлар: - Берілген ақпаратты түсінеді. |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер |
|
|
Ұлттық сырт киімдер қандай түрлерге бөлінеді? Киімдердің адамның жасына қарай ерекшелігі бар ма?
Ұлттық сырт киімдер қандай түрлерге бөлінеді? Киімдердің жасына қарай ерекшелігі бар ма? (Ұ) Талқылайық – Мына суреттердің ішінен қазақтың ұлттық киімін көрсет.
|
|
Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 минут
|
Сергіту сәті: «Көңілді жаттығу» Оқушылар бейнебаянды көріп, тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығы бойынша жалғастырып, түсініп алады (https://www.youtube.com ). (ЖЖ) «Орында» айдары. Жұмысты бастамас бұрын қажетті құралдарды дайындап аламыз. Интербелсенді тақтаға қарап, жұмыстың жасалу жолын түсініп алуымыз үшін бейнебаянды көреміз. Бейнематериалдағы тапсырма үлгіге назар аударып, мұғалімнің нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындап шығамыз. Қарындашпен жобалап адам кейіпін саламыз. Сыртқы киімін жобалаймыз. Ою-өрнек дизайнын ойша жобалап, бояп шығамыз. (ҚЕ) Қауіпсіздік ережелері: Жұмыс кезінде бояуды аузыңа салма, қауіпсіздік ережесін сақта. Жұмыс орныңды таза ұста |
Сергіту сәтін мұғаліммен бірге жасайды. Оқушылар бейнебаянды көріп, тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығы бойынша жалғастырып, түсініп алады. Практикалақ жұмысты орындау. Оқушылармен біріге отырып, қауіпсіздік ережелерін қайталау. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. Дескрипторлар: Тақтадағы берілген тапсырманы дұрыс орындайды. Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. Түстерді дұрыс таңдай біледі. Безендіру жұмыстарын өз ойларымен жасай біледі. «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Қажетті құралдар, қарындаш, акварель, су құятын ыдыс, өшіргіш. Қауіпсіздік ережесі жазылған слайд
|
|
Жеке жұмыс 5 минут |
Көрме ұйымдастыру. «Галерея» әдісі». Оқушылар жасаған жұмыстарын көрмеге ұсыну. Оқушылардың жасаған жұмыстарын тексеру. Әр оқушының дизайны мен таңдаған түстері туралы сұрау. Бүгінгі сабақты пысықтау. |
Оқушылар безендіруге арналған қар түйіршіктерін көрмеге ұсынады. Әр оқушының жасаған жұмыстарын тексеру. Ой түйіндеу. |
Дескрипторлар: Берілген тапсырманы дұрыс орындайды. Дизайн ұғымын біледі. Дизайн түрлерін дұрыс айта алады. Түстерді дұрыс таңдай біледі. Безендіру жұмыстарын өз ойларымен жасай біледі. |
|
|
Сабақтың соңы. Ой-толғаныс. Рефлексия. 5 минут |
«Алмаағаш» әдісі Қазақтың ұлттық киімдері саған несімен ұнады? Композиция құрастыруда қандай қиындықтар болды? Бүгінгі тақырыптың өзіңе ұнаған ерекшелігін әңгімелеп бер. Жасыл алма – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды; Қызыл алма – бүгін сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды; Сары алма – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алма түсін таңдап лып, ағашқа жапсырады. |
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
шағым қалдыра аласыз











