|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есполов Жамбыл |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.6.2 -Заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру 7.1.6.1-Жобаланатын нысанды дайындау барысында конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылар-дың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурс |
||
|
Ұйымдастыру Басталуы |
Сәлемдесу Психологиялық ахуал Топқа бөлу: 1топ- «Қашау», 2 топ- «Білдек» Кіріспе әңгімелеу: Қ.Р Президенті Қ.Тоқаев биыл 2025 жылды «Жұмысшы мамандықтар жылы» деп жариялады. Бұл бастама жұмысшы мамандықтарды дәріптеу арқылы қоғамда еңбекқор және нағыз маман болып қалыптасу идеясын насихаттауды көздейді. Еңбек адамының беделін көтеру, кәсіби білім беру және еңбек нарығына қажетті мамандықтар бойынша оқытуды жетілдіру биылғы алға қойылған жоспарлардың бірі. Алдыңғы білім «Миға шабуыл» әдісі Сұрақ-жауап кезеңі 1.Ағаш өңдеуге арналған білдектің қандай түрлері бар? 2.Қол еңбек құралдары мен білдектің айырмашылығы неде? Ұжымдық жұмыс Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлері айтылады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Сұраққа жауап береді |
Бірін- бірі бағалау. |
Оқулық түсінік- темесіне берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Жаңа білім Бүгінгі сабақтың тақырыбына сай оқушыларға бейнебаян көрсетіледі
Жаңа ақпарат. Ағашты механикалық өңдеу –бұл
заттың өзін өзгерместен,оның көлемі мен пішіні өзгереді.Ағаш
өңдейтін токарь технологиялық машина. Ол ағашты жонып,егеу арқылы
әр түрлі формаға келтіреді., айналатын денелер түріндегі бөлшектер
жасалады. Топпен жұмыс: Оқулықпен жұмыс: 1-топ: Токарлық білдектің құрылысымен танысыңдар. Сурет 2 –топ. Білдекте жонуға болатын бұйымдармен жону үлгілерін атандар. Сурет
Ағашты жону жұмыстары кезінде түрлі кескіш қашауларды қолданылады. Ағаш өңдейтін өткір тістер- қашаулар әртүрлі формада болады.Ағашты арнайы токарь қашаумен жонады.Жартылай дөңгелек жүзді қашау - рейер алғашқы өңдеу жұмыстарын атқарады. Қиғаш жүзді екі жағы қайралған мейсель –бөренені өңдеу және тазалап жону үшін, Жүзі тік қашау тікбұрышты ойықтарды жону үшін.. Штангенциркуль – өлшегіш құрал
Мақал – мәтелдер айтып жарысайық!
Қауіпсіздік ережелері:
Сарамандық жұмыс:: (жұптық жұмыс): Тапсырманы орындаудың критерийлері: 1.Материал таңдап,өлшеп белгі салу 2.Дайындаманы білдекке бекіту 3.Тіреуіш пен жонылатын ағаш арасы 3-5мм болуы 4.Ағашты 2-3 айналымға қолмен бұрап тексеру 5.Цилиндрлік жону 6.Фасонды жону 7.Жұмыс орнын тазалау. Адам өміріндегі отбасындағы қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну.Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану. Еңбектің құндылығын түсіну Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау. Еңбекке, еңбек адамына деген құрмет көрсету |
Бейнебаян көреді
Топта сурет бойынша құрылысын,жону үлгілерін талқылайды.
Ағашты жону құралдары- мен танысады
Қауіпсіздік ережесін жазады
Сарамандық жұмыс жасайды
|
Дескриптор Ағаш өңдейтін токарь станок құрылысы
жұмысымен таныстыру. |
https://www.youtube.com/watch?v=thMtPbqmSno Материалдар мен құралдар: қарындыш, сызғыш, өшіргіш, фломастеры, желім қайшы т.б)
Токарлық білдек
Қашау түрлері,штангенциркуль
|
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс платформасы Оқушылар кері байланыс береді. Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
Кері байланыс плптформасы
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дизайн және технология
Дизайн және технология
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есполов Жамбыл |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.6.2 -Заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру 7.1.6.1-Жобаланатын нысанды дайындау барысында конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылар-дың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурс |
||
|
Ұйымдастыру Басталуы |
Сәлемдесу Психологиялық ахуал Топқа бөлу: 1топ- «Қашау», 2 топ- «Білдек» Кіріспе әңгімелеу: Қ.Р Президенті Қ.Тоқаев биыл 2025 жылды «Жұмысшы мамандықтар жылы» деп жариялады. Бұл бастама жұмысшы мамандықтарды дәріптеу арқылы қоғамда еңбекқор және нағыз маман болып қалыптасу идеясын насихаттауды көздейді. Еңбек адамының беделін көтеру, кәсіби білім беру және еңбек нарығына қажетті мамандықтар бойынша оқытуды жетілдіру биылғы алға қойылған жоспарлардың бірі. Алдыңғы білім «Миға шабуыл» әдісі Сұрақ-жауап кезеңі 1.Ағаш өңдеуге арналған білдектің қандай түрлері бар? 2.Қол еңбек құралдары мен білдектің айырмашылығы неде? Ұжымдық жұмыс Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлері айтылады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Сұраққа жауап береді |
Бірін- бірі бағалау. |
Оқулық түсінік- темесіне берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Жаңа білім Бүгінгі сабақтың тақырыбына сай оқушыларға бейнебаян көрсетіледі
Жаңа ақпарат. Ағашты механикалық өңдеу –бұл
заттың өзін өзгерместен,оның көлемі мен пішіні өзгереді.Ағаш
өңдейтін токарь технологиялық машина. Ол ағашты жонып,егеу арқылы
әр түрлі формаға келтіреді., айналатын денелер түріндегі бөлшектер
жасалады. Топпен жұмыс: Оқулықпен жұмыс: 1-топ: Токарлық білдектің құрылысымен танысыңдар. Сурет 2 –топ. Білдекте жонуға болатын бұйымдармен жону үлгілерін атандар. Сурет
Ағашты жону жұмыстары кезінде түрлі кескіш қашауларды қолданылады. Ағаш өңдейтін өткір тістер- қашаулар әртүрлі формада болады.Ағашты арнайы токарь қашаумен жонады.Жартылай дөңгелек жүзді қашау - рейер алғашқы өңдеу жұмыстарын атқарады. Қиғаш жүзді екі жағы қайралған мейсель –бөренені өңдеу және тазалап жону үшін, Жүзі тік қашау тікбұрышты ойықтарды жону үшін.. Штангенциркуль – өлшегіш құрал
Мақал – мәтелдер айтып жарысайық!
Қауіпсіздік ережелері:
Сарамандық жұмыс:: (жұптық жұмыс): Тапсырманы орындаудың критерийлері: 1.Материал таңдап,өлшеп белгі салу 2.Дайындаманы білдекке бекіту 3.Тіреуіш пен жонылатын ағаш арасы 3-5мм болуы 4.Ағашты 2-3 айналымға қолмен бұрап тексеру 5.Цилиндрлік жону 6.Фасонды жону 7.Жұмыс орнын тазалау. Адам өміріндегі отбасындағы қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну.Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану. Еңбектің құндылығын түсіну Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау. Еңбекке, еңбек адамына деген құрмет көрсету |
Бейнебаян көреді
Топта сурет бойынша құрылысын,жону үлгілерін талқылайды.
Ағашты жону құралдары- мен танысады
Қауіпсіздік ережесін жазады
Сарамандық жұмыс жасайды
|
Дескриптор Ағаш өңдейтін токарь станок құрылысы
жұмысымен таныстыру. |
https://www.youtube.com/watch?v=thMtPbqmSno Материалдар мен құралдар: қарындыш, сызғыш, өшіргіш, фломастеры, желім қайшы т.б)
Токарлық білдек
Қашау түрлері,штангенциркуль
|
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс платформасы Оқушылар кері байланыс береді. Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
Кері байланыс плптформасы
|
||
шағым қалдыра аласыз














