Дизайн киімді макеттеу(қағаз ,тоқыма материалдар). Костюм құру (мини манекенде немесе қуыршақтар

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Дизайн киімді макеттеу(қағаз ,тоқыма материалдар). Костюм құру (мини манекенде немесе қуыршақтар

Материал туралы қысқаша түсінік
Дизайн киімді макеттеу(қағаз ,тоқыма материалдар). Костюм құру (мини манекенде немесе қуыршақтар
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Бөлімі

Дизайн және технология

Педагогтің Т.А.Ә.

Архабаева А

Күні :


Сынып 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны

Тақырыбы:

Дизайн киімді макеттеу(қағаз ,тоқыма материалдар).

Костюм құру (мини манекенде немесе қуыршақтар).

Оқу мақсаты:

5.1.5.1-Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау.

Мақсаты:

Оқушылар түрлі суретшілер мен қолөнершілердің жұмыстарын мысалға ала отырып, композиция заңдылықтарын қолдану арқылы қарапайым нысанның өзіндік дизайнын құрастырады.

БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ: Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 минут








Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Өткен сабаққа шолу.


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді.


Оқушылардан жаңа топ құрастыру:

Онлайн генератор арқылы оқушылардан жаңа топ құрастыру.



Ой қозғау:

Егер сен өзіңнің ерекше сән үлгіңді жасайтын болсаң, ол қандай материалдан болар еді: қағаз, тоқыма, әлде басқа бір ерекше материал? Неліктен?

Егер сенің жасаған киімің ерекше бір функцияға ие болса (мысалы, өздігінен түсін өзгертетін, су өткізбейтін), қандай мүмкіндік қосар едің?


Оқушылар мұғаліммен амандасады. Құрал – жабдықтарын реттейді.


Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады.


Оқушылар жаңа топ құрастырып, бір-біріне жылы ілтипат көрсетіп, қол алысады.

Барлық оқушылардың назары тақтада болады.


Оқушылар алған білімдерінің негізінде сұрақтарға жауап бере отырып, және қиялдарына ерік береді.

Қалыптастырушы бағалау: мадақтау.






Жарайсыңдар!


Оқулық

https://okulyk.kz/


презентация





https://ru.piliapp.com/#google_vignette


Ортасы

35 минут




















Жаңа білімді меңгерту.

Киім дизайнының негізгі қағидалары

Форма мен Силуэт

Киімнің формасы мен силуэті, оның сыртқы түрін анықтайды.

Түс пен мата

Түс пен мата, дизайнның көркемдік бейнесін қалыптастырады.

Бөлшетер мен Декор

Бөлшектер мен декор, киімге ерекшелік пен стиль береді.

Қағаз - киім макетін жасаудың тиімді тәсілі

Қолжетімділік

Қағаз, арзан және қолжетімді материал болып табылады

Оңайлылық

Қағаз, кез келген форманы оңай қабылдайды және түзетуге мүмкіндік береді.

Икемділік

Қағаз, макеттеу процесінде эксперимент жасауға мүмкіндік береді.


Қызықты тапсырма:

Киім дүкені. Сәйкестендіру.



Мұғалім оқушыларға кері байланыс береді.

Модель жасауда манекен мен қуыршақты пайдалану

Манекен

Киімді толық масштабта бейнелеу үшін.

Қуыршық

Миниатюралық модель жасау үшін.

Модель макетінің бөлшектерін жасау және оларды біріктіру

Матаны дәл өлшемдерге сәйкес қию.

Бөлшектерді біріктіріп тігу.

Қосымша бөлшектер мен декорларды қосу.



Киім макетін қағаздан жасау үлгісін көруді ұсыну.





«Дизайнерлер кеңесі» (топтық рөлдік ойын)
Мұғалім:

«Сендер – жас дизайнерлерсіңдер. Бүгін біз дизайнерлер кеңесін өткіземіз.»

Тапсырма барысы:

  • Әр топқа рөл беріледі:
    ?Идея дизайнері
    Материал таңдаушы
    ?Пішім ойлап табушы
    ?Таныстырушы

  • Топта талқылайды:

Киім дизайнын жасауда ең қызықтысы не?

Ең қиыны не? Неліктен?

  • Соңында бір оқушы топ атынан қорғайды.

Тиімділігі:
Балалар бір-бірін тыңдайды, өз ойын дәлелдеуге үйренеді.

(БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ: Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу).


Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады.


Практикалық бөлім:

Қағаздан киім макетін жасау кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері (ҚЕ) қысқаша:

1.Қайшыны дұрыс ұстап, тек жұмысқа арналған қайшыны қолдану.

2.Қайшыны жүгіріп жүріп қолданбау, ұшын жоғары қаратып ұстамау.

3.Қағазды кесу кезінде саусақтарды қайшы жүзіне жақындатпау.

4.Желімді (ПВА, желім-карандаш) ауызға салмау, көзге тигізбеу.

5.Желімді қолданған соң қолды сүртіп, жұмыс орнын таза ұстау.

6.Үстел үстінде артық заттарды жинап, ретпен жұмыс істеу.

7.Қағаз қалдықтарын арнайы қорапқа салу.

8.Жұмыс соңында құралдарды жинап, мұғалім нұсқауын орындау.



Практикалық жұмыс:

  1. Модель сұлбаларын таңдап алыңдар.

  2. Түрлі-түсті қағаздар, сулықтар мен маталарды пайдалана

отырып киім макетін жасаңдар.

  1. Ұлттық элементтерді пайдаланыңдар.


  1. Түлі эксперимент жасап көріңдер.

  2. Сыныптастарыңа таныстырыңдар.








Практикалық жұмыстың 8,9 минутында көз жаттығуы ұсынылады.



Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.


Диалог және тапсырма бойынша саралау – Оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойылып, олардың жауаптарына қарай тапсырмалар беріледі.



Оқушылар мұғалімнің ақпаратын тыңдайды. Белсенділік танытады



















Тақтаға бір оқушы шығыа сәкестендіруді орындайды. Қалған оқушылар орындарына отырып көмектеседі.


Оқушылар мұғалімнің ақпаратын тыңдайды.












Оқушылар бейнематериалды көреді. Қолдануға қажетті материалдарды талтайды.




























Оқушылар ҚЕ естеріне түсіреді және сақтай отырып тапсырманы орындайды.

















  1. Модель сұлбаларын таңдап алады.

  2. Түрлі-түсті қағаздар, сулықтар мен маталарды пайдалана

отырып киім макетін жасайды.

  1. Ұлттық элементтерді пайдаланады.


  1. Түлі эксперимент жасап көреді.

  2. Сыныптастарыңа таныстырады.




Оқушылар көз жаттығуын жасайды.























Дескриптор:

1.Оқушылар тапсырманы бірлесе орындайды.

2.Әр бір көрсетілген суреттерге мән береді.

3.Сәйкестендіруді орындайды.


















Дескрипторлар:


Дескриптор:

1.Оқушылар дизайнер ретінде шешім қабылдап көреді.

2.Рөлдік ойында ойларын нақты жеткізе алады.

3.Компизиялық заңдылықтарды ескере отырып мысал келтіреді.



Керемет!











Тамаша!



















Дескриптор:

1.Оқушылар түрлі суретшілер мен қолөнершілердің жұмыстарын қарастырады.

2.Композиция заңдылықтарын қолдану арқылы қарапайым нысанның өзіндік дизайнын құрастырады.

3.Түрлі эскперименттер жасауға тырысады.


Жақсы!






ЖИ платфома

https://learningapps.org/24131842

















https://ru.pinterest.com/pin/7318418139725149/
























Аяқталуы

5 минут




Рефлексия:

Сабақта саған не қызық болды?
– Қай тапсырма немесе жұмыс түрі сені ерекше қызықтырды?
– Неліктен бұл сені тартты деп ойлайсың?

Сабақта не қиын болды?
– Қай кезеңде қиналдың?
– Бұл қиындықты қалай шештің немесе келесі жолы не істер едің?

Сен үшін бүгінгі сабақтан қандай жаңалық болды?
– Бұрын білмеген қандай мәліметті немесе тәсілді меңгердің?


Сабақты сұрақ – жауаптар арқылы бекіту.

Киім макетін жасау үшін қандай материалдар қолданылады?

Қағаз және тоқыма материалдар

Мини манекенде немесе қуыршақта костюм жасағанда ең маңызды нәрсе не?

Киімнің өлшемі мен үйлесімділігі

Тоқыма материалдарын қолданудың басты артықшылығы қандай?

Олар берік және икемді

Қай стиль ұлттық киім үлгісіне жатады?

Қазақтың камзолы

Киім дизайнында қандай қасиет маңызды емес?

Киімді қымбат материалдан жасау


Оқушылардың жауаптарына мұғалім кері байланыс береді.


Қорытынды.

  • Өзің жасаған костюм саған ұнады ма?

Қай жерін жақсартуға болады деп ойлайсың?

  • Егер осы жұмысты қайта жасайтын болсаң, қандай

материалды немесе стильді таңдар едің? Неге?



Мұғалімге тиімді кері байланыс береді.












Оқушылар кластайм платфрмасына кіру үшін ұялы телефондарын пайдаланды. Экрандағы кюар кодты сканерлейді де жауап береді.















Оқушыларды сұрақтарға ауызша жауап береді.

















https://www.classtime.com/ru.html


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі