Материалдар / Джек Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі(2 сағаты)
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Джек Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі(2 сағаты)

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге және студенттерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қырқүйек 2018
2977
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

4-бөлім.Отбасы құндылықтары

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сейтмұратова А

Сыныбы: 5 «Б»

Қатысқан оқушылар саны:29

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Джек Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі(2 сағаты)

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5 Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

5Б/С2. Кейіпкерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалау

Сабақтың мақсаттары

Көркем шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін мінездеу, сыртқы келбетін сипаттау арқылы образын ашу, кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырып, бағалау.

Бағалау критерийі

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады.

Кейіпкер өмірін шынайы өмірмен байланыстыра отырып, салыстырады.


Тілдік

мақсаттар:


Оқушылар орындай алады:

Көркем шығарманың мазмұнын түсіну, шығарма құрылымын ашу арқылы шығармадағы кейіпкерлер портреті мен мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ринг, нокаут,раунд, секундант

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Көркем шығармадағы кейіпкер образы қандай ?

  2. Ривера не үшін алдына жеңу мақсатын қойды және бұл жеңістің Ривера үшін құны қандай?

  3. Неліктен төреші жеңіске жеткен Ривераның қолын ықылассыз жоғары көтерді?


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел»идеясы негізінде өз елі мен жерін мақтаныш етуге, Отанын сүюге, салауаты өмір салтын қалыптастыруға тәрбиелеймін.

Пәнаралық байланыс

Денешынықтыру, тарих

Алдыңғы білім

Алдыңғы сабақта Джек Лондонның өмірі туралы мәліметті және «Мексика ұлы» әңгімесінің мазмұнын біледі.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

(4 мин)


Ұйымдастыру кезеңі.

«Сенімділік» жаттығуы

Шарты:

 Таратылған ақ  парақтарды  ортасынан екіге  бөліңіз.

 Бір бөлігіне өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді,  екінші бөлігіне  жағымсыз қылықтарыңызды  жазыңыз.

 Осы парақтардың сіздің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып, өзіңізге алып қалыңыз.

Екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз.

Қызығушылықты ояту

«Чемпиондар әні» бейнеклипінен үзінді көрсету

С. «Болжау» тәсілі арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу.

Интербелсендітақтадансуреттеркөрсетемін.


  1. Әділетсіздік, арамдық жасау дегенді қалай түсінесің?

  2. Өзімізге біреу әділетсіздік жасағандай сезінсек, не істеуге болады?




Оқушылар жауаптарын тыңдай отырып,бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын.

Оқушыларды қағаз қималары арқылы төрт топқа топтастырылады.

1-топ «Бокс»

2-топ «Күрес»

3-топ «Футбол»

4-топ «Хоккей»










































Picture 15





Сабақтың ортасы

(6 мин)





















(5 мин)

















(7мин)



















(6мин)






























(2 мин)






















(5мин)































ТЖ (1-тапсырма)

«Джигсо» әдісі

Оқушыларға Д.Лондонның «Мексика ұлы» әңгімесінен  үзінділер таратамын.«ДЖИГСО»  әдісімен  өз бөліктерін  бір-біріне түсіндіреді.Берілген үзіндіні топ ішінде талқылап, басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.

Дескриптор:

шығарманың мазмұнын түсінеді;

кейіпкер образын ашады.

ҚБ.

Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.)

Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар

Сары түс – сұрағым бар

Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті

"Шыңға шығу" әдісі арқылы шығарма кейіпкерінеталдау жасайды.


Ж.Ж

Әңгіменің негізгі идеясы

Кейіпкерлерге тән жағымды, жағымсыз қасиеттер

Өз өміріме қажетті қандай ой қандай ой түйдім?

Ривера

Дэнни





Дескриптор:

кейіпкерлерге тән қасиеттерді біледі;

шынайы өмірмен байланыстыра отырып түйінді ой айтады.



ҚБ Күлімді смайлик арқылы бағалау.


Ж. "Кейіпкермен кездесу" әдісі.


Пайдалану мақсаты: әдебиет сабағында жеке тәжірибені өзектендіру үшін қолданылады. 
1. Сіз үшін бұл жеңістің маңызы қандай?

2.Қарсыласыңыздың қулығы іске асты ма?

3.Неліктен төреші сізге ықылассыз болды?

4.Келешек жастарға не айтар едіңіз?

Дескриптор:

Кейіпкер тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді;

жауапты өмірмен байланыстырады.


ҚБ«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау.


ТЖ«Қақпа» әдісі.

  • тақтада қақпаның суреті тұрады;

  • мұғалім бір сөзді немесе терминді айтады;

  • топ сол сөзді кестеге толтырады;

  • 1 оқушы кестені толтырады;

  • 1оқушы сөздікпен жұмыс істейді;

  • 1оқушы гол салады.

Жұмыс барысында оқушылардың рөлдерін ауыстырып отырған дұрыс .


Сөз

Менің аудармам

Сөздіктегі аударма

Сөйлем

ринг




нокаут




раунд




секундант





Дескриптор:

түсініксіз сөздермен аударма жасайды;

сөйлемді өмірмен байланыстыра отырып құрайды.



ҚБЕкі жұлдыз , бір ұсыныс

«Сәйкестендіру кестесі»

1Е.Ибрайымов---

2. Б.Саттарханов-----

3. Қ. Исламов-----

4..Г.Головкин-------



3 4

2 1

ЖЖ«Әдебиет лотосы» әдісі.

Мақсаты:Шығарма кейіпкері мен бүгінгі кейіпкердің образы кестеге толтырады.



Кейіпкер

Қандай?

Адам бойындағы құндылықтар

Кейіпкерге ұқсағың келе ме жоқ па себебін түсіндір?

Дэнни




Г.Головкин





Дескриптор:

Шығарма кейіпкері мен бүгінгі кейіпкерді салыстырады;

кейіпкер бойындағы қасиеттерді жазады.


ҚБ«Сыншыл дос » әдісі арқылы бағалау.













түрлі-түсті қимақағаздар






















Picture 18











Picture 1







Рисунок 1











































Рисунок 36


Сабақтың соңы

(3 мин)









(1мин)

Рефлексия

«Плюс, минус, қызықты»

«Плюс» -оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады.

«Минус»- қолымнан келмей жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады.

«қызықты»-не қызықты болдынемесе не жайында көбірек білгісі келеді.



Үйге тапсырма : «Елдің атын асқақтатқан ерлер» эссе жазады.




Қосымша мәлімет

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?




Бағалау-оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік ережелер.

АКТ-мен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Топтарды бақылауды тапсырма орындау кезінде қатысып, бірлесе отырып жүргіземін.

Бұл жағдайда білім алушыларға:

«Болжау» әдісі арқылы ашық бағыттаушы сұрақтар беремін.

«Кейіпкермен кездесу» әдісі арқылы диалог құрастыра білуге бағыттаймын.

Топтық талқылау негізінде пікір білдіруді ұсынамын.

Қосымша дереккөздер ұсынамын.

Шығарма кейіпкері мен бүгінгі кейіпкердің образын салыстыруды тапсырамын.

«Қақпа» әдісі бойынша мәтіндегі термин сөздердің мағынасын ашып, сөйлемдерін өмірмен байланыстыра отырып құрастыруды мақсат етемін.

Тапсырма соңынан қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.Оқушылардыбірін-бірі бағалау парақшалары, «түрлі-түсті қағаз қиындылары», «Жетістік баспалдағы », «Сыншыл дос» әдістері арқылы бағалаймын.

Топтар ауызша кері байланыс береді .

Ауызша ынталандырушы кері байланыс жасап тұрамын.

Жұптан, топтан үздік танылған жұмыстардың бұрышына смайликтер жапсырып, ынталандырамын.


Жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Сенімділік жаттығуы» арқылы өздерінің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерді жазады. Ұсынылған тапсырмалар білім алушының санасына, сезімінеоң әсер ететінжәне жалықтырмайтын болуы басшылыққа алынады.

Рефлексия

Сабақты мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті , қандай деңгейде өтті ?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немсе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

1:

2:



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!