|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
ДНҚ-ның кездейсоқ мутациясы,Репликацияның,реперацияның ,рекомбинацияның,генетикалық процестердің қателіктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1-Мутациялардың ДНҚ репарациясы, ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы арасындағы байланысты табу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу , Оқушыларды түгендеу.Оқушылардың жағдайын сұрап ,көңіл-күйін сұрастыру Оқушыларды “Ашық хат” әдісімен бөлеміз.Оқушылар хат ішіндегі аты аталған топқа бөлінеді. |
Барлық оқушы жайғасып отырады |
|
Түрлі түсті қима қағаз |
||||||
|
Сабақ ортасы 35мин |
Ой-қозғау:
Оқушылардың сұрақтарға жауап бергеніне мұғалім кері байланыс бере отырып, оқушылардың білімін толықтырады. Жаңа сабақтың сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Шынжырлы байланыс» әдісі Тиімділігі: Ұсынылған мәселе туралы жұптар пікірін біледі; өз жұмысын сыныптастарымен талқылайды, жұмысқа терең сараптама жасау арқылы өз білімін, түсінігін кеңейтеді. Ынтымақтастық қарым-қатынас түзеді. 1. Терминдерге анықтама жазыңыз Терминдерге анықтама жазыңыз: ДНҚ репарациясы ....................................... ДНҚ репликациясы ....................................... ДНҚ рекомбинациясы............................
2. Кесте толтырыңыз.
3. ДНҚ репарациясының бұзылуына байланысты дамитын аурулардың түрлері мен олардың салдарын сәйкестендіріңіз.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісі Тиімділігі: Ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді . Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінуіне көмектесу үшін, оқушыларды 3 топқа біріктіру:
1-топ: ДНҚ рекомбинациясы сызбасы/суреті 2-топ: ДНҚ репликациясы процестері сызбасы/суреті 3-топ: ДНҚ репарациясы (эксцизионды репарация/негіздерге қатысты/;Эксцизионды репарация /нуклеотидке байланысты/; Мисмэтч репарациясы. |
Оқушылар өздері сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды. Мутациялардың ДНҚ репарациясы, ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы арасындағы байланысын табады.
Оқушылар сабақ мақсатын ашуға жетелейтін құрылымдалған тапсырмаларды жұптарда бірлесе отырып, кітп мәтінімен жұмыс жасап отырндайды.
Оқушылар топта википедия материалдарын пайдаланып, ұсынылған сурет/сызбалар арқылы процестің жұмыс жасау принципі мен маңызын топтарға «Джиксо» әдісі арқылы түсіндіреді;
|
Тапсырма дескрипторы: - Кездейсоқ мутациялардың пайда болу себептерін анықтайды - ДНҚ репарациясының бұзылуына байланысты дамитын аурулардың түрлерін біледі.
Тапсырма дескрипторы: - ДНҚ реперациясы,рекомбинациясы, репликацияларының процестің жұмыс жасау принципін сипаттайды. - Мутациялардың ДНҚ реперациясы,рекомбинациясы,репликациялары арасындағы байланысты түсіндіреді.
|
11-сынып оқулығы Презентация
Википедия материалдары https://clck.ru/Lhj54 ДНҚ реплиакация https://clck.ru/Lhj5k ДНҚ репарация https://clck.ru/LiDbK ДНҚ рекомбинациясы
|
||||||
|
Сабақтың соңы: 5мин
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ойлан, тап» әдісі Тиімділігі: Тақырыптардың байланыстары туралы құрылымдалған сұрақтарға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. ЕҚБ- солардың ішінде көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар бар оқушылар. Қағаз бетінде бағдарланудағы, жаңа жолдан жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтары бар оқушыларға ауызша ойын жеткізуге мүмкіндік беремін. Рефлексия: - нені білдім, не үйрендім… - түсініксіз болды… - жұмыс жасау қажет… |
|
Тапсырма дескрипторы: -Кейдейсоқ мутациялардың пайда болу себептері мен оның салдарын біледі. -.Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табады
|
Қосымша-2
|
Қосымша-1
Кездейсоқ мутациялардың пайда болу себептерін екіше бөлуге болады:
-
Экзогендік (табиғи радиация, экстремалды температуралар және т.б.);
-
Эндогендік (организмде мутагендік әсер туғызатын, кездейсоқ, пайда болатын химиялық қосылыстар метаболиттер; репликация, репарация, рекомбинация қателіктері; мутатор - гендер мен антимутатордың әрекеті; мобильді генетикалық элементтердің транспозициясы т.б.)
Эндогенді факторлар әрекетінің нәтижесі – репликация, репарация
және рекомбинацияның генетикалық процестерінің
қателіктері.
Қосымша-2
1. Бүгін үйден асығыс шықтым,жұмысым жақын болса да ерте барғым келді.Мен оңалту орталығында қызмет еткелі қай заман!? Кабинетке кіргеннен көзім өзімнің сыныптасым Қарлығаны көріп қатты қуандым.
Қарлыға менің сыныптасым мектеп бітігелі 26-27 жыл болыпты.Екеуміз талай қызықты бірге өткізіп,талай аштықта бірге болғанбыз.Ол өте тәрбиелі,ерекше сұлу және өте алғыр,оқымысты қыз болатын.Мектептің талай менмін деген жігіттеріне де қарамайтын,сылқым еді.Ал қазір ше,жасы 44 ке келсе де, бүкірейген,өзінің жасынан ерте қартайған,тісі де жоқтың қасы.Оны көргеніме таң қалғаным да рас.Сұрай келе ұлын осында партал мен жатқызып жатқанын білдім.Ұлы тума сал аурумен ауырады екен.Осы баланы туғаннан отбасы бұзылып,бір баланың бетіне қарап отырған жайы бар екен. Мен құрбымның жайына жүрегім ауырып,осындай Оңалту орталығының қызметкері екеніме риза болып,бірден құрбымның ұлына көмекке асықтым.
Сұрақ:
-
Кездейсоқ мутация қалай пайда болады?
-
“Р” қателіктеріне анықтама бер
2. Төмендегі салыстырмалы кестені «-» және «+» таңбасын қою арқылы белгілеңіз
|
Қызметтері |
ДНҚ репарациясы |
ДНҚ рекомбинациясы |
ДНҚ репликациясы |
|
1 ДНҚ-ның екi еселену үдерісі |
|
|
|
|
2 әртүрлі ДНК молекулаларын, бөтен гендерін біріктіру |
|
|
|
|
3 жасушалық циклдың S-кезеңiнде жүредi |
|
|
|
|
4 ДНҚ молекуласының зақымдалған аймақтарының қалпына келу үдерісі |
|
|
|
|
5 түрлі генетикалық материалдарды қосу және клондау |
|
|
|
|
6 ДНҚ тізбегінен зақымдалған аймақтың кесіліп алынуы |
|
|
|
1
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ДНҚ-ның кездейсоқ мутациясы,Репликацияның,реперацияның ,рекомбинацияның,генетикалық процестердің қателіктері
ДНҚ-ның кездейсоқ мутациясы,Репликацияның,реперацияның ,рекомбинацияның,генетикалық процестердің қателіктері
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
ДНҚ-ның кездейсоқ мутациясы,Репликацияның,реперацияның ,рекомбинацияның,генетикалық процестердің қателіктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1-Мутациялардың ДНҚ репарациясы, ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы арасындағы байланысты табу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу , Оқушыларды түгендеу.Оқушылардың жағдайын сұрап ,көңіл-күйін сұрастыру Оқушыларды “Ашық хат” әдісімен бөлеміз.Оқушылар хат ішіндегі аты аталған топқа бөлінеді. |
Барлық оқушы жайғасып отырады |
|
Түрлі түсті қима қағаз |
||||||
|
Сабақ ортасы 35мин |
Ой-қозғау:
Оқушылардың сұрақтарға жауап бергеніне мұғалім кері байланыс бере отырып, оқушылардың білімін толықтырады. Жаңа сабақтың сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Шынжырлы байланыс» әдісі Тиімділігі: Ұсынылған мәселе туралы жұптар пікірін біледі; өз жұмысын сыныптастарымен талқылайды, жұмысқа терең сараптама жасау арқылы өз білімін, түсінігін кеңейтеді. Ынтымақтастық қарым-қатынас түзеді. 1. Терминдерге анықтама жазыңыз Терминдерге анықтама жазыңыз: ДНҚ репарациясы ....................................... ДНҚ репликациясы ....................................... ДНҚ рекомбинациясы............................
2. Кесте толтырыңыз.
3. ДНҚ репарациясының бұзылуына байланысты дамитын аурулардың түрлері мен олардың салдарын сәйкестендіріңіз.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісі Тиімділігі: Ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді . Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінуіне көмектесу үшін, оқушыларды 3 топқа біріктіру:
1-топ: ДНҚ рекомбинациясы сызбасы/суреті 2-топ: ДНҚ репликациясы процестері сызбасы/суреті 3-топ: ДНҚ репарациясы (эксцизионды репарация/негіздерге қатысты/;Эксцизионды репарация /нуклеотидке байланысты/; Мисмэтч репарациясы. |
Оқушылар өздері сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды. Мутациялардың ДНҚ репарациясы, ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы арасындағы байланысын табады.
Оқушылар сабақ мақсатын ашуға жетелейтін құрылымдалған тапсырмаларды жұптарда бірлесе отырып, кітп мәтінімен жұмыс жасап отырндайды.
Оқушылар топта википедия материалдарын пайдаланып, ұсынылған сурет/сызбалар арқылы процестің жұмыс жасау принципі мен маңызын топтарға «Джиксо» әдісі арқылы түсіндіреді;
|
Тапсырма дескрипторы: - Кездейсоқ мутациялардың пайда болу себептерін анықтайды - ДНҚ репарациясының бұзылуына байланысты дамитын аурулардың түрлерін біледі.
Тапсырма дескрипторы: - ДНҚ реперациясы,рекомбинациясы, репликацияларының процестің жұмыс жасау принципін сипаттайды. - Мутациялардың ДНҚ реперациясы,рекомбинациясы,репликациялары арасындағы байланысты түсіндіреді.
|
11-сынып оқулығы Презентация
Википедия материалдары https://clck.ru/Lhj54 ДНҚ реплиакация https://clck.ru/Lhj5k ДНҚ репарация https://clck.ru/LiDbK ДНҚ рекомбинациясы
|
||||||
|
Сабақтың соңы: 5мин
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ойлан, тап» әдісі Тиімділігі: Тақырыптардың байланыстары туралы құрылымдалған сұрақтарға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. ЕҚБ- солардың ішінде көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар бар оқушылар. Қағаз бетінде бағдарланудағы, жаңа жолдан жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтары бар оқушыларға ауызша ойын жеткізуге мүмкіндік беремін. Рефлексия: - нені білдім, не үйрендім… - түсініксіз болды… - жұмыс жасау қажет… |
|
Тапсырма дескрипторы: -Кейдейсоқ мутациялардың пайда болу себептері мен оның салдарын біледі. -.Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табады
|
Қосымша-2
|
Қосымша-1
Кездейсоқ мутациялардың пайда болу себептерін екіше бөлуге болады:
-
Экзогендік (табиғи радиация, экстремалды температуралар және т.б.);
-
Эндогендік (организмде мутагендік әсер туғызатын, кездейсоқ, пайда болатын химиялық қосылыстар метаболиттер; репликация, репарация, рекомбинация қателіктері; мутатор - гендер мен антимутатордың әрекеті; мобильді генетикалық элементтердің транспозициясы т.б.)
Эндогенді факторлар әрекетінің нәтижесі – репликация, репарация
және рекомбинацияның генетикалық процестерінің
қателіктері.
Қосымша-2
1. Бүгін үйден асығыс шықтым,жұмысым жақын болса да ерте барғым келді.Мен оңалту орталығында қызмет еткелі қай заман!? Кабинетке кіргеннен көзім өзімнің сыныптасым Қарлығаны көріп қатты қуандым.
Қарлыға менің сыныптасым мектеп бітігелі 26-27 жыл болыпты.Екеуміз талай қызықты бірге өткізіп,талай аштықта бірге болғанбыз.Ол өте тәрбиелі,ерекше сұлу және өте алғыр,оқымысты қыз болатын.Мектептің талай менмін деген жігіттеріне де қарамайтын,сылқым еді.Ал қазір ше,жасы 44 ке келсе де, бүкірейген,өзінің жасынан ерте қартайған,тісі де жоқтың қасы.Оны көргеніме таң қалғаным да рас.Сұрай келе ұлын осында партал мен жатқызып жатқанын білдім.Ұлы тума сал аурумен ауырады екен.Осы баланы туғаннан отбасы бұзылып,бір баланың бетіне қарап отырған жайы бар екен. Мен құрбымның жайына жүрегім ауырып,осындай Оңалту орталығының қызметкері екеніме риза болып,бірден құрбымның ұлына көмекке асықтым.
Сұрақ:
-
Кездейсоқ мутация қалай пайда болады?
-
“Р” қателіктеріне анықтама бер
2. Төмендегі салыстырмалы кестені «-» және «+» таңбасын қою арқылы белгілеңіз
|
Қызметтері |
ДНҚ репарациясы |
ДНҚ рекомбинациясы |
ДНҚ репликациясы |
|
1 ДНҚ-ның екi еселену үдерісі |
|
|
|
|
2 әртүрлі ДНК молекулаларын, бөтен гендерін біріктіру |
|
|
|
|
3 жасушалық циклдың S-кезеңiнде жүредi |
|
|
|
|
4 ДНҚ молекуласының зақымдалған аймақтарының қалпына келу үдерісі |
|
|
|
|
5 түрлі генетикалық материалдарды қосу және клондау |
|
|
|
|
6 ДНҚ тізбегінен зақымдалған аймақтың кесіліп алынуы |
|
|
|
1
шағым қалдыра аласыз













