Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
10.11.25 |
|
|
Сынып: 7 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тақырыпқа сәйкес күрделі жоспар құрады (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды).Әртүрлі жанрда (әңгіме, эссе, диалог) мәтін жазады.Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін сөйлеу мен жазу барысында орынды қолданады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Пәнаралық байланыс пен әділдік және жауапкершілік құндылығы (достық, сенім, адамгершілік, қарым-қатынас,құрмет, жауапкершілік) туралы айтады. Алдыңғы білімді тексеру: «Smart-достық» Елестет: «Мен әлі күнге дейін (досыңның аты) деген досымды жоғалтқан жоқпын...» Сұрақ:Осы достықты сақтап қалу үшін не істедім және ары қарай жалғастыру үшін не істеуім керек? |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. Алдыңғы білімді еске түсіреді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен ,мақсатымен таныстырады. Мағынаны тану: «Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында түсінік қалыптастыру.
«learningapps» қосымшасын пайдаланып, есімше,көсемше,тұйық етістік туралы білімді еске түсіру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. «learningapps» қосымшасын пайдаланып, есімше,көсемше,тұйық етістік туралы білімді еске түсіреді. |
Бағалау критерийі: Күрделі жоспар құра алады.Тақырыпқа сай ой қорытып, логикалық құрылымы бар мәтін жазады.Есімше, көсемше, тұйық етістікті дұрыс пайдаланады. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf ЖИ мәтінді түрлендіргіш ChatGPT https://learningapps.org/display?v=pxsve0jwt25 «learningapps» |
||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар. 2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар. 3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар. |
1-тапсырмада топпен жұмыс жасайды. 1-топ: «Достық» тобы.«Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті кластерге түсіреді.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданады. 2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады. Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданады. 3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып, «Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазады. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданады. |
1-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2 2-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2 3-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2
Топтық бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf Бағалау парқша- сы
топтық тапсырмалар
|
||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма.
«Ойлан,жұптас,жаз»
әдісі Жұптық
жұмыс .Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін күрделі жоспар құрыңдар.
|
2-тапсырмада
жұппен
жұмыс жасайды. Әртүрлі жанрдағы мәтіндер жазу үшін күрделі жоспар
құрады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 Кері байланыс
Жұптық бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша- сы
жұптық тапсырмалар |
||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. «Еркін жазу» әдісі.Жеке жұмыс.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзің құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жаз. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолдан.
|
3-тапсырмада жеке жұмыс жасайды.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзі құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жазады. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 Жеке бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша-сы
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
3минут
|
«Түйінді ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. 1. Достық» тақырыбы қандай құндылықтарды дәріптейді? 2.Достық тақырыбында орындаған тапсырмаларыңда етістіктің қандай түрлерін қолдандыңдар? Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру Достық туралы өлең жаттау Рефлексия «Достықты бағалау» |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Рефлексия . Достықты бағалау парақшасы арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
Достықты бағалау парақшасы
Оқушының аты-жөні------------------------------------------------------------------
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар.
1-топ дескрипторы:
|
досқа тән 5 қасиетті атайды; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар.
2-топ дескрипторы:
|
жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар.
3-топ дескрипторы:
|
кеңес түрінде жазады; |
1 |
|
кеңесте кемінде 1көсемше,есімше,тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
2-тапсырма.
«Ойлан,жұптас,жаз»
әдісі Жұптық
жұмыс .Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін күрделі жоспар құрыңдар.
1-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы эссенің күрделі жоспарын
құрыңдар. 2-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы әңгіменің күрделі жоспарын
құрыңдар. 3-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы диалогтың күрделі жоспарын
құрыңдар.
Дескриптор:
|
кіріспеде тақырыпты таныстырады; |
1 |
|
негізгі бөлімде достық туралы оқиға немесе ой қозғайды; |
1 |
|
қорытындыда түйінін жазады; |
1 |
Жалпы балл-3
3-тапсырма. «Еркін жазу» әдісі.Жеке жұмыс.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзің құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жаз. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолдан.
Дескриптор:
|
әртүрлі жанрда мәтін жазады; |
1 |
|
кіріспе,негізгі, қорытынды құрылымын сақтайды; |
1 |
|
көсемшені қолданады; |
1 |
|
есімшені қолданады; |
1 |
|
тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл-5
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар.
1-топ дескрипторы:
|
досқа тән 5 қасиетті атайды; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
1-тапсырма. Топпен жұмыс.
2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар.
2-топ дескрипторы:
|
жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
1-тапсырма. Топпен жұмыс.
3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар.
3-топ дескрипторы:
|
кеңес түрінде жазады; |
1 |
|
кеңесте кемінде 1көсемше,есімше,тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
3-топ:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын
Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
10.11.25 |
|
|
Сынып: 7 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тақырыпқа сәйкес күрделі жоспар құрады (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды).Әртүрлі жанрда (әңгіме, эссе, диалог) мәтін жазады.Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін сөйлеу мен жазу барысында орынды қолданады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Пәнаралық байланыс пен әділдік және жауапкершілік құндылығы (достық, сенім, адамгершілік, қарым-қатынас,құрмет, жауапкершілік) туралы айтады. Алдыңғы білімді тексеру: «Smart-достық» Елестет: «Мен әлі күнге дейін (досыңның аты) деген досымды жоғалтқан жоқпын...» Сұрақ:Осы достықты сақтап қалу үшін не істедім және ары қарай жалғастыру үшін не істеуім керек? |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. Алдыңғы білімді еске түсіреді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен ,мақсатымен таныстырады. Мағынаны тану: «Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында түсінік қалыптастыру.
«learningapps» қосымшасын пайдаланып, есімше,көсемше,тұйық етістік туралы білімді еске түсіру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. «learningapps» қосымшасын пайдаланып, есімше,көсемше,тұйық етістік туралы білімді еске түсіреді. |
Бағалау критерийі: Күрделі жоспар құра алады.Тақырыпқа сай ой қорытып, логикалық құрылымы бар мәтін жазады.Есімше, көсемше, тұйық етістікті дұрыс пайдаланады. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf ЖИ мәтінді түрлендіргіш ChatGPT https://learningapps.org/display?v=pxsve0jwt25 «learningapps» |
||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар. 2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар. 3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар. |
1-тапсырмада топпен жұмыс жасайды. 1-топ: «Достық» тобы.«Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті кластерге түсіреді.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданады. 2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады. Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданады. 3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып, «Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазады. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданады. |
1-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2 2-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2 3-топ дескрипторы:
Жалпы балл- 2
Топтық бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf Бағалау парқша- сы
топтық тапсырмалар
|
||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма.
«Ойлан,жұптас,жаз»
әдісі Жұптық
жұмыс .Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін күрделі жоспар құрыңдар.
|
2-тапсырмада
жұппен
жұмыс жасайды. Әртүрлі жанрдағы мәтіндер жазу үшін күрделі жоспар
құрады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 Кері байланыс
Жұптық бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша- сы
жұптық тапсырмалар |
||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. «Еркін жазу» әдісі.Жеке жұмыс.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзің құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жаз. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолдан.
|
3-тапсырмада жеке жұмыс жасайды.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзі құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жазады. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 Жеке бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша-сы
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
3минут
|
«Түйінді ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. 1. Достық» тақырыбы қандай құндылықтарды дәріптейді? 2.Достық тақырыбында орындаған тапсырмаларыңда етістіктің қандай түрлерін қолдандыңдар? Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру Достық туралы өлең жаттау Рефлексия «Достықты бағалау» |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Рефлексия . Достықты бағалау парақшасы арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
7-сынып қазақ тілі оқулығы.pdf
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
Достықты бағалау парақшасы
Оқушының аты-жөні------------------------------------------------------------------
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар.
1-топ дескрипторы:
|
досқа тән 5 қасиетті атайды; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар.
2-топ дескрипторы:
|
жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар.
3-топ дескрипторы:
|
кеңес түрінде жазады; |
1 |
|
кеңесте кемінде 1көсемше,есімше,тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
2-тапсырма.
«Ойлан,жұптас,жаз»
әдісі Жұптық
жұмыс .Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін күрделі жоспар құрыңдар.
1-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы эссенің күрделі жоспарын
құрыңдар. 2-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы әңгіменің күрделі жоспарын
құрыңдар. 3-топтың
жұптары: «Дос болу оңай,оны сақтап қалу
қиын» деген тақырыптағы диалогтың күрделі жоспарын
құрыңдар.
Дескриптор:
|
кіріспеде тақырыпты таныстырады; |
1 |
|
негізгі бөлімде достық туралы оқиға немесе ой қозғайды; |
1 |
|
қорытындыда түйінін жазады; |
1 |
Жалпы балл-3
3-тапсырма. «Еркін жазу» әдісі.Жеке жұмыс.«Дос табу қиын, ал оны сақтау одан да қиын» тақырыбында өзің құрған жоспар негізінде шағын мәтін немесе эссе, диалог жаз. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолдан.
Дескриптор:
|
әртүрлі жанрда мәтін жазады; |
1 |
|
кіріспе,негізгі, қорытынды құрылымын сақтайды; |
1 |
|
көсемшені қолданады; |
1 |
|
есімшені қолданады; |
1 |
|
тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл-5
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 1-топ: «Достық» тобы. «Кластер» әдісін пайдаланып, «Шынайы дос қандай болу керек?» тақырыбында досқа тән 5 қасиетті анықтап, кластерге түсіріңдер.Көсемше, есімше, тұйық етістікті қолданыңдар.
1-топ дескрипторы:
|
досқа тән 5 қасиетті атайды; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
1-тапсырма. Топпен жұмыс.
2-топ: «Адалдық» тобы. «Рөлдік ойын» әдісін пайдаланып, «Досың ренжіген жағдайда не істеу керек?» атты жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсыныңдар.Есімше, көсемше,тұйық етістікті қолданыңдар.
2-топ дескрипторы:
|
жағдаятты диалог түрінде жазып, шешу жолын ұсынады; |
1 |
|
кемінде 1 көсемше,есімше, тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
1-тапсырма. Топпен жұмыс.
3-топ: «Сенім» тобы «Топтық кеңес» әдісін пайдаланып.«Достықты сақтау үшін не істеу керек?» тақырыбында 3–5 сөйлемнен тұратын топтық кеңес жазыңдар. Есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданыңдар.
3-топ дескрипторы:
|
кеңес түрінде жазады; |
1 |
|
кеңесте кемінде 1көсемше,есімше,тұйық етістікті қолданады; |
1 |
Жалпы балл- 2
3-топ:
шағым қалдыра аласыз














