|
Бөлім: Сүйіспеншілік пен достық |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7-cынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Достық, татулық- өмірдің қызығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу; 7.4.4.2 Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: достық туралымәтін мазмұнын түсіну, негізгі ойды анықтау, еліктеу сөздердің ерекшеліктерін түсіну; Көпшілігі:оқылым стратегияларын қолданып оқу, еліктеуіш сөздердің қолданылуын түсіну; Кейбір оқушылар: оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру: сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу. Топқа бөлу.Оқушыларды түстерге байланысты үш топқа бөлу. Тақтадағы үш түстің қалағанын таңдату, таңдаған түсіне байланысты оқушыға психологиялық сипаттама беру. Қызыл түс тасыған күшті білдіреді. Көбінесе қызуқанды адам киімді осы түстен таңдайды. Албырт, белсенді, тез шешім шығаратындар бір орында отырғанды қаламайды. Өмірден бәрін үйреніп, алға ұмтылғыштар қызылға құмар. Оларды бірқалыптылық тез жалықтырады. Айналасындағылардың қателігіне көз жұмып қарамайды. Шынайылықты жақсы көреді. Жасыл түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді. Жасылды жақсы көретіндер тыныштықты жаны қалайды. Дегенмен көпшілікпен араласқанға құмар. Шыдамды, тым байсалды. Ұжымның арасында өзін көрсеткенді қаламайды. Өйткені өзгелер жомарттығын пайдаланып кетеді деп қорқады. Көк, көк түсті киімдерді көп киетіндер сараптама жасаудың шебері. Бірақ бұл мүмкіндігін жасырады. Аталған түсті қалайтындар өте қарапайым келеді. Сезімталдығы да бар. Бірақ іштей қатал мінезі де жоқ емес. Оны өзгелерге аңғартпауға тырысады. Көгілдір түсті жақсы көретіндер өте сақ адамдар. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту. «Біріңді қазақ, бірің дос, Көрмесең - істің
бәрі бос».
Достық – адам бойындағы асыл қасиеттердің бірі. Мұны жырға
қоспаған, тақырыбына арқау етпеген ақын-жазушы кемде-кем. Тіпті,
жоқ десек те болады. Соның бірі – ұлы Абай.
Оқушылардың достық туралы ой-пікірлерін жинақтап, Абайдың нақыл сөздеріне байланысты туралы ой қозғайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушыларды түстерге байланысты үш топқа бөлу. Тақтадағы үш түстің қалағанын таңдату, таңдаған түсіне байланысты оқушыға психологиялық сипаттама беру. Оқушылар берілген сөздің мағынасын ашады, авторын анықтайды, достық туралы ой-пікірлерін жинақтап, Абайдың нақыл сөздеріне байланысты туралы ой қозғайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. 1-оқылым мәтіні. Ұлы Абайдың өлеңін оқып, өзпікірлеріңді ортаға салыңдар. Тапсырма. Мәтіннің негізгі ойын дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері үшін мына жұмыс түрі беріледі: • Талқы себепшісі • Белгілеуші • Байланыстырушы *Қорытындылаушы • Суреттеуші сияқты рөлдерді бөліп алып, мәтінді талқылаушы идеясын, тақырыбын айтады, белгілеуші негізгі ой бойынша төрт сұрақ құрастырады, байланыстырушы қазіргі өмірмен байланыстырып, өз өмірінен мысал келтіреді, қорытындылаушы шешім ұсынады, суреттеуші мәтін желісі бойынша сурет салады. Әр бөлім бойынша тапсырма орындалған соң, оқушылар алдында ойларын қорғайды. Дескриптор:
ҚБ. 2-ТАПСЫРМА. Еліктеу сөздердің түрлерін қатыстырып, «Екі дос» тақырыбында қызықты әңгіме не сұхбат құрастырыңдар. Дескриптор:
ҚБ.
3-ТАПСЫРМА. Ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіріп, бір сөйлеммен тұжырым жазыңдар.
Дескриптор: - ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіреді; - ойын тұжырымдайды. ҚБ |
Топқа бөлу үшін топ түріне байланысты шартты белгілер таратылады. Талқысебепші
Белгілеуші–
Байланыстырушы
Қорытындылаушы-
Суреттеуші-
Ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіреді; ойын тұжырымдайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(Абай Құнанбайұлы)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы: |
Керібайланыс:
5-тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Достық ,татулық -өмірдің қызығы
Достық ,татулық -өмірдің қызығы
|
Бөлім: Сүйіспеншілік пен достық |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7-cынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Достық, татулық- өмірдің қызығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу; 7.4.4.2 Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: достық туралымәтін мазмұнын түсіну, негізгі ойды анықтау, еліктеу сөздердің ерекшеліктерін түсіну; Көпшілігі:оқылым стратегияларын қолданып оқу, еліктеуіш сөздердің қолданылуын түсіну; Кейбір оқушылар: оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру: сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу. Топқа бөлу.Оқушыларды түстерге байланысты үш топқа бөлу. Тақтадағы үш түстің қалағанын таңдату, таңдаған түсіне байланысты оқушыға психологиялық сипаттама беру. Қызыл түс тасыған күшті білдіреді. Көбінесе қызуқанды адам киімді осы түстен таңдайды. Албырт, белсенді, тез шешім шығаратындар бір орында отырғанды қаламайды. Өмірден бәрін үйреніп, алға ұмтылғыштар қызылға құмар. Оларды бірқалыптылық тез жалықтырады. Айналасындағылардың қателігіне көз жұмып қарамайды. Шынайылықты жақсы көреді. Жасыл түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді. Жасылды жақсы көретіндер тыныштықты жаны қалайды. Дегенмен көпшілікпен араласқанға құмар. Шыдамды, тым байсалды. Ұжымның арасында өзін көрсеткенді қаламайды. Өйткені өзгелер жомарттығын пайдаланып кетеді деп қорқады. Көк, көк түсті киімдерді көп киетіндер сараптама жасаудың шебері. Бірақ бұл мүмкіндігін жасырады. Аталған түсті қалайтындар өте қарапайым келеді. Сезімталдығы да бар. Бірақ іштей қатал мінезі де жоқ емес. Оны өзгелерге аңғартпауға тырысады. Көгілдір түсті жақсы көретіндер өте сақ адамдар. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту. «Біріңді қазақ, бірің дос, Көрмесең - істің
бәрі бос».
Достық – адам бойындағы асыл қасиеттердің бірі. Мұны жырға
қоспаған, тақырыбына арқау етпеген ақын-жазушы кемде-кем. Тіпті,
жоқ десек те болады. Соның бірі – ұлы Абай.
Оқушылардың достық туралы ой-пікірлерін жинақтап, Абайдың нақыл сөздеріне байланысты туралы ой қозғайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушыларды түстерге байланысты үш топқа бөлу. Тақтадағы үш түстің қалағанын таңдату, таңдаған түсіне байланысты оқушыға психологиялық сипаттама беру. Оқушылар берілген сөздің мағынасын ашады, авторын анықтайды, достық туралы ой-пікірлерін жинақтап, Абайдың нақыл сөздеріне байланысты туралы ой қозғайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. 1-оқылым мәтіні. Ұлы Абайдың өлеңін оқып, өзпікірлеріңді ортаға салыңдар. Тапсырма. Мәтіннің негізгі ойын дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері үшін мына жұмыс түрі беріледі: • Талқы себепшісі • Белгілеуші • Байланыстырушы *Қорытындылаушы • Суреттеуші сияқты рөлдерді бөліп алып, мәтінді талқылаушы идеясын, тақырыбын айтады, белгілеуші негізгі ой бойынша төрт сұрақ құрастырады, байланыстырушы қазіргі өмірмен байланыстырып, өз өмірінен мысал келтіреді, қорытындылаушы шешім ұсынады, суреттеуші мәтін желісі бойынша сурет салады. Әр бөлім бойынша тапсырма орындалған соң, оқушылар алдында ойларын қорғайды. Дескриптор:
ҚБ. 2-ТАПСЫРМА. Еліктеу сөздердің түрлерін қатыстырып, «Екі дос» тақырыбында қызықты әңгіме не сұхбат құрастырыңдар. Дескриптор:
ҚБ.
3-ТАПСЫРМА. Ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіріп, бір сөйлеммен тұжырым жазыңдар.
Дескриптор: - ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіреді; - ойын тұжырымдайды. ҚБ |
Топқа бөлу үшін топ түріне байланысты шартты белгілер таратылады. Талқысебепші
Белгілеуші–
Байланыстырушы
Қорытындылаушы-
Суреттеуші-
Ұлы Абайдың пайымдауларынан үзінді келтіреді; ойын тұжырымдайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(Абай Құнанбайұлы)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы: |
Керібайланыс:
5-тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















