Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
IV. Сүйіспеншілік пен
достық |
|
|
Зерттеу сұрағы: |
Оқушыларыдың шығармашылық қабілеттерін айтылым дағдысы арқылы қалай дамытамыз? |
|
|
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты(болған жағдайда) |
Рәтбек Назерке Ғазизқызы |
|
|
Күні: |
13.11.25 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Достықтың түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7.4.4.1. Етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Достық туралы публицистикалық және көркем мәтіндердің айырмашылығын анықтайды Мәтіндердің мақсатты аудиториясын, құрылымын және тілдік ерекшелігін салыстырады Есімше, көсемше және тұйық етістіктерді сөйлеуде дұрыс қолданады |
|
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй жұмысын тексеру 1.Сеніңше достық деген не? 2.Көсемшенің жұрнақтарын ата. 3.Достық туралы қандай мақал- мәтелдер білесің? 4. «Пір тұту» дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсаты анықталады Gynzy платформасы арқылы 3 топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады Сұрақтарға жауап береді.Өз пікірлерімен бөліседі. Өткен тақырып бойынша білгендерін айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Топқа бөлінеді |
Мадақтау арқылы бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы. ЖИ құралы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 8 минут 9 минут |
Тыңдалым тапсырмасы. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Жұптық сұхбат» әдісі. Мәтінді тыңда. Сюжетті әрі қарай жалғастырып көр. Құндылық: Бірлік және ынтымақ Айтылым. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Сұрақтарға жауап бер.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларға екі мәтін беріледі: Дос адам өміріндегі ең үлкен баға жетпес құндылықтардың бірі. Кезіндегі данышпандар да бұл сезімді ақшаға сатылмайтын махаббаттың бір түрі екенін атап өткен. Адал дос Құдайдың бізге берген бір сыйы. Бірақ осы сөздің құны уақыт өткен сайын құлдырап барады. Айналамызда қаншама достар бар, олардың бәрі біз үшін шынайы емес, кейбіреуі өтірік кейіп танытса, мүмкін біреулер сізді шынымен де жақсы көреді. Ал сіз жақсы доссыз ба? Мүмкін сіз өзіңізді керемет дос деп санайтын шығарсыз, бірақ бұл шынымен де солай ма? Басқалар сізге бұл туралы айтты ма, әлде бұл сіздің субъективті ойыңыз ғана ма? Қалай болғанда да, көптеген адамдармен дос болуды ұнататын жандардың өзіне тән белгілі бір ерекшеліктері бар. Олар сізге тән бе? https://kazgazeta.kz/news/112799 Жайлауда жел есіп, қалың шөптер билеп тұрған шақта Исатай мен Махамбет қатар тұрды. Көздерінде бір-біріне деген сенім мен түсіністік жылуы бар. «Бәрін бірге көтереміз, досым», – деді Исатай. Махамбет бір сәт үндемей, бірақ жүрегінің түбінен шыққан сеніммен басын иді. Сол сәттен бастап олардың достығы тек сөзбен емес, ісімен де дәлелденген еді: қуанышта бірге қуанып, қайғыда бірге мұңданатын, халық қамын ойлайтын нағыз достық. Желдің ызғары мен алыс далаға қарамастан, олар бір-бірінен ажырамастай болды. Достықтары – ерліктің, батылдықтың және адалдықтың мәңгілік бейнесі еді.
Мақсатқа оралу. 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын тауып, олардың қызметін түсіндір. Дарынды балаларға жұмыс: Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз. ЕББҚ Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
|
Оқушылар мәтінді тыңдап, достық туралы ойды диалог арқылы жалғастырады.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтіндердің құрылымын анықтайды Айырмашылығын сипаттайды Тілдік ерекшелігін дәлелмен түсіндіреді
Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын тауып, олардың қызметін түсіндіреді
|
Дескриптор: -Мәтінді түсінеді 1б -Сюжетті жалғастырады 1б
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1 сұрақ 1 балл 2 сұрақ 1 балл 2 балл
«Бір-біріне баға беру» арқылы бағалайды.
Дескриптор: -Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын табады 3б -олардың қызметін түсіндіреді 1б
|
7-сынып қазақ тілі оқулығы.
Үлестірмелі қағаздар
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
5 минут |
Бекіту кезеңі. Сөздерді жұрнақтары бойынша топта. 5-тапсырма. https://wordwall.net/kk/resource/39417375
Кері байланыс. «Кейін/ дейін» Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімін көрсету үшін сабаққа дейін нені білді, сабақтан кейін нені білгенін айтып кері байланыс жасайды.
Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма: 104-бет 8-тапсырма
|
Сөздерді жұрнақтары бойынша топтайды.
Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды |
Дескриптор: - Сөздерді жұрнақтары бойынша топтайды. 2б
Жалпы бағалау
|
https://wordwall.net/kk/resource/39417375
Кері байланыс жазылған кесте
|
||||||||||||||||||
|
Салыстыру критерийі |
Публицистикалық мәтін |
Көркем мәтін |
|
Тақырыбы |
|
|
|
Құрылымы |
|
|
|
Тілдік ерекшелігі |
|
|
|
Мақсатты аудитория |
|
|
|
Идеясы |
|
|
Адал дос Құдайдың бізге берген бір сыйы. Бірақ осы сөздің құны уақыт өткен сайын құлдырап барады. Айналамызда қаншама достар бар, олардың бәрі біз үшін шынайы емес, кейбіреуі өтірік кейіп танытса, мүмкін біреулер сізді шынымен де жақсы көреді. Ал сіз жақсы доссыз ба? Мүмкін сіз өзіңізді керемет дос деп санайтын шығарсыз, бірақ бұл шынымен де солай ма? Басқалар сізге бұл туралы айтты ма, әлде бұл сіздің субъективті ойыңыз ғана ма? Қалай болғанда да, көптеген адамдармен дос болуды ұнататын жандардың өзіне тән белгілі бір ерекшеліктері бар. Олар сізге тән бе?
https://kazgazeta.kz/news/112799
Жайлауда жел есіп, қалың шөптер билеп тұрған шақта Исатай мен Махамбет қатар тұрды. Көздерінде бір-біріне деген сенім мен түсіністік жылуы бар. «Бәрін бірге көтереміз, досым», – деді Исатай. Махамбет бір сәт үндемей, бірақ жүрегінің түбінен шыққан сеніммен басын иді. Сол сәттен бастап олардың достығы тек сөзбен емес, ісімен де дәлелденген еді: қуанышта бірге қуанып, қайғыда бірге мұңданатын, халық қамын ойлайтын нағыз достық. Желдің ызғары мен алыс далаға қарамастан, олар бір-бірінен ажырамастай болды. Достықтары – ерліктің, батылдықтың және адалдықтың мәңгілік бейнесі еді.
Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
|
Сабақтың мақсаты |
Достық туралы публицистикалық және көркем мәтіндердің айырмашылығын анықтайды Мәтіндердің мақсатты аудиториясын, құрылымын және тілдік ерекшелігін салыстырады Есімше, көсемше және тұйық етістіктерді сөйлеуде дұрыс қолданады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Достықтың түрлері қмж Арман ПВ 7 сынып
Достықтың түрлері қмж Арман ПВ 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
IV. Сүйіспеншілік пен
достық |
|
|
Зерттеу сұрағы: |
Оқушыларыдың шығармашылық қабілеттерін айтылым дағдысы арқылы қалай дамытамыз? |
|
|
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты(болған жағдайда) |
Рәтбек Назерке Ғазизқызы |
|
|
Күні: |
13.11.25 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Достықтың түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7.4.4.1. Етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Достық туралы публицистикалық және көркем мәтіндердің айырмашылығын анықтайды Мәтіндердің мақсатты аудиториясын, құрылымын және тілдік ерекшелігін салыстырады Есімше, көсемше және тұйық етістіктерді сөйлеуде дұрыс қолданады |
|
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй жұмысын тексеру 1.Сеніңше достық деген не? 2.Көсемшенің жұрнақтарын ата. 3.Достық туралы қандай мақал- мәтелдер білесің? 4. «Пір тұту» дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсаты анықталады Gynzy платформасы арқылы 3 топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады Сұрақтарға жауап береді.Өз пікірлерімен бөліседі. Өткен тақырып бойынша білгендерін айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Топқа бөлінеді |
Мадақтау арқылы бағалау |
7-сынып қазақ тілі оқулығы. ЖИ құралы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 8 минут 9 минут |
Тыңдалым тапсырмасы. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Жұптық сұхбат» әдісі. Мәтінді тыңда. Сюжетті әрі қарай жалғастырып көр. Құндылық: Бірлік және ынтымақ Айтылым. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Сұрақтарға жауап бер.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларға екі мәтін беріледі: Дос адам өміріндегі ең үлкен баға жетпес құндылықтардың бірі. Кезіндегі данышпандар да бұл сезімді ақшаға сатылмайтын махаббаттың бір түрі екенін атап өткен. Адал дос Құдайдың бізге берген бір сыйы. Бірақ осы сөздің құны уақыт өткен сайын құлдырап барады. Айналамызда қаншама достар бар, олардың бәрі біз үшін шынайы емес, кейбіреуі өтірік кейіп танытса, мүмкін біреулер сізді шынымен де жақсы көреді. Ал сіз жақсы доссыз ба? Мүмкін сіз өзіңізді керемет дос деп санайтын шығарсыз, бірақ бұл шынымен де солай ма? Басқалар сізге бұл туралы айтты ма, әлде бұл сіздің субъективті ойыңыз ғана ма? Қалай болғанда да, көптеген адамдармен дос болуды ұнататын жандардың өзіне тән белгілі бір ерекшеліктері бар. Олар сізге тән бе? https://kazgazeta.kz/news/112799 Жайлауда жел есіп, қалың шөптер билеп тұрған шақта Исатай мен Махамбет қатар тұрды. Көздерінде бір-біріне деген сенім мен түсіністік жылуы бар. «Бәрін бірге көтереміз, досым», – деді Исатай. Махамбет бір сәт үндемей, бірақ жүрегінің түбінен шыққан сеніммен басын иді. Сол сәттен бастап олардың достығы тек сөзбен емес, ісімен де дәлелденген еді: қуанышта бірге қуанып, қайғыда бірге мұңданатын, халық қамын ойлайтын нағыз достық. Желдің ызғары мен алыс далаға қарамастан, олар бір-бірінен ажырамастай болды. Достықтары – ерліктің, батылдықтың және адалдықтың мәңгілік бейнесі еді.
Мақсатқа оралу. 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын тауып, олардың қызметін түсіндір. Дарынды балаларға жұмыс: Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз. ЕББҚ Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
|
Оқушылар мәтінді тыңдап, достық туралы ойды диалог арқылы жалғастырады.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтіндердің құрылымын анықтайды Айырмашылығын сипаттайды Тілдік ерекшелігін дәлелмен түсіндіреді
Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын тауып, олардың қызметін түсіндіреді
|
Дескриптор: -Мәтінді түсінеді 1б -Сюжетті жалғастырады 1б
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1 сұрақ 1 балл 2 сұрақ 1 балл 2 балл
«Бір-біріне баға беру» арқылы бағалайды.
Дескриптор: -Мәтіннен есімше, көсемше және тұйық етістік формаларын табады 3б -олардың қызметін түсіндіреді 1б
|
7-сынып қазақ тілі оқулығы.
Үлестірмелі қағаздар
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
5 минут |
Бекіту кезеңі. Сөздерді жұрнақтары бойынша топта. 5-тапсырма. https://wordwall.net/kk/resource/39417375
Кері байланыс. «Кейін/ дейін» Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімін көрсету үшін сабаққа дейін нені білді, сабақтан кейін нені білгенін айтып кері байланыс жасайды.
Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма: 104-бет 8-тапсырма
|
Сөздерді жұрнақтары бойынша топтайды.
Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды |
Дескриптор: - Сөздерді жұрнақтары бойынша топтайды. 2б
Жалпы бағалау
|
https://wordwall.net/kk/resource/39417375
Кері байланыс жазылған кесте
|
||||||||||||||||||
|
Салыстыру критерийі |
Публицистикалық мәтін |
Көркем мәтін |
|
Тақырыбы |
|
|
|
Құрылымы |
|
|
|
Тілдік ерекшелігі |
|
|
|
Мақсатты аудитория |
|
|
|
Идеясы |
|
|
Адал дос Құдайдың бізге берген бір сыйы. Бірақ осы сөздің құны уақыт өткен сайын құлдырап барады. Айналамызда қаншама достар бар, олардың бәрі біз үшін шынайы емес, кейбіреуі өтірік кейіп танытса, мүмкін біреулер сізді шынымен де жақсы көреді. Ал сіз жақсы доссыз ба? Мүмкін сіз өзіңізді керемет дос деп санайтын шығарсыз, бірақ бұл шынымен де солай ма? Басқалар сізге бұл туралы айтты ма, әлде бұл сіздің субъективті ойыңыз ғана ма? Қалай болғанда да, көптеген адамдармен дос болуды ұнататын жандардың өзіне тән белгілі бір ерекшеліктері бар. Олар сізге тән бе?
https://kazgazeta.kz/news/112799
Жайлауда жел есіп, қалың шөптер билеп тұрған шақта Исатай мен Махамбет қатар тұрды. Көздерінде бір-біріне деген сенім мен түсіністік жылуы бар. «Бәрін бірге көтереміз, досым», – деді Исатай. Махамбет бір сәт үндемей, бірақ жүрегінің түбінен шыққан сеніммен басын иді. Сол сәттен бастап олардың достығы тек сөзбен емес, ісімен де дәлелденген еді: қуанышта бірге қуанып, қайғыда бірге мұңданатын, халық қамын ойлайтын нағыз достық. Желдің ызғары мен алыс далаға қарамастан, олар бір-бірінен ажырамастай болды. Достықтары – ерліктің, батылдықтың және адалдықтың мәңгілік бейнесі еді.
Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тапсырма: «Менің досым» тақырыбында кемінде 5 есімше, 3 көсемше және 2 тұйық етістік қолдана отырып шағын мәтін (5-6 сөйлем) жаз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
Тапсырма: Жақша ішіндегі етістікті тиісті түрге айналдыр.
-
Мен кеше (жазу)......................... отырып, қатты ойландым.
-
Кітапты (оқу) ...................... отыру керек.
-
Мектепке (келу) ................. балалар куанды.
|
Сабақтың мақсаты |
Достық туралы публицистикалық және көркем мәтіндердің айырмашылығын анықтайды Мәтіндердің мақсатты аудиториясын, құрылымын және тілдік ерекшелігін салыстырады Есімше, көсемше және тұйық етістіктерді сөйлеуде дұрыс қолданады |
шағым қалдыра аласыз













