|
Білім беру ұйымының атауы: |
Тараз теміржол көлік және коммуникация колледжі КМҚК |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүкенбай Досжан. «Төрт патшаны көрген кейуана» (хикаят) |
||||
|
Модуль/пән атауы: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожагали Асель Нурдаулеткызы |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Курс/топ: |
1-курс/АТУ-23-1 |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі |
||||
|
Үлгілік оқу бағдарламасының бағыты: |
Техникалық-технологиялық |
||||
|
Мақсаты, міндеттері (оқыту нәтижелері): |
Көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, негізгі ойды анықтау. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер (бағалау критерийлері): |
1)Көркем шығарманы тыңдайды,
басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін
өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама
жасайды; |
||||
|
Қажетті ресурстар: |
Слайдтар, интерактивтік тақта. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (ұйымдастыру кезеңі) |
И.В.Сталин (1878-1953) Н.С.Хрущев (1894-1971),
Д.Қонаев(1912-1993), Н.Ә.Назарбаев (1940д.к.)
|
Сәлемдеседі. Сабаққа назарын аударады. Болжау стратегиясы кез келген оқылымның қиындығын білім алушының сезінбей игеруіне көмектеседі және жаппай ұжым болып білім алуды ұйымдастырады |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (жаңа материалды игеру кезеңі)
|
Ұж. 1-тапсырма. Хикаят үзінділерін мұқият оқыңыз, хикаят үзінділерін графикалық мәтінге айналдырыңыз, 1. «... Жасасын Сталин Жолдас!... Жасасын жасампаз Ленин!...» деп, жиналған жұрт дүр ете түсті. Тұла бойымнан төмен қарай жылжып шоқ өткендей сезілді. Не кереметтің барын білмеймін, ортадан кішілеу, жанарында жасыны бар көсем кісі осылай бір қарағанда жұрт үстінен толқын жүріп өткендей сезіледі. Қарадай есеңгіреп есі шыққан, тосын әсерден оғаш мінез танытқан момындар сеңдей сығылысып, көсем кісіге кимеледі. 2. ... Табалдырықтан аттай бере: «Апа, жүре қалыңыз, -дейді, - стадионға көп халық жиналып жатыр, бас редакторға кіріп, жалынып жүріп сізге де кіруге рұқсат алдым!..» Қапелімде ештеме түсінбеймін. «Кең етек қазақы көйлектің етегіне сүрінбей-ақ үйде отырайын», -деп шегіншектеп, «еш жерге барғым жоқ», - деп сылтау айтып көремін, баяғы балам көнетін емес. «Хрущев келеді, тамам жұрттың алдына шығып сөйлейді»,- дейді. 3. «... Жасасын... Тұрыңдар, озаттар, Қонаев көкелерін келеді»,- деді әлдебір өктем дауыс. Әлгі әдемі мәшинеден түскен ұзын кісі кең адымдап келіп, тұрған бізге қарап қоңыр үнмен: «Сәлеметсіздер ме, бауырлар!»-деді. Иә, дәл солай. «Здрасти» деген жоқ, «армысыздар» дегенін естімедім, ұмытпасам, шынымды айтсам, құлағымда қалғаны сол, «сәлеметсіздер ме, бауырлар» болыпты. Жағалай төніп бір-бірлеп бәрімізге қол беріп амандасып шықты. Алақаны үлпідей жұмсақ, үгітіліп тұрған жүгері шашағы ма деп қаларсын. 4. ... Президент жылдам еніп, жақындап келіп сәлемдесті. - Ой, апа, жасаңыз нешеде?-деді. -Тоқсанның үстіндемін,балам, жүзге жуықтадым. Көзім нашарлап бет жүзінді анықтап көре алмай тұрмын, балам. Президент қасында көлеңкеше ілесіп жүрген көмекшісіне бұрылды.
|
Білім алушылар тілдік және ауызша қарым-қатынаста күрделі және мазмұны жағынан маңызды мәтіннің жекелеген бөліктерін қабылдауға дайын болады. . Алынған ақпаратты жүйелейді мәтіндегі ақпаратты графикалық мәтінге аударады. |
Дескрипторлар: 1.Үзінділерді оқиды. 2.Хикаят үзінділерін графикалық мәтінге айналдырады. |
https://bilim-all.kz/article/14619-Tort-patshany-korgen-keiuana Дүкенбай Досжан шығармаларының жинағы. Алматы 2004жыл.
|
|
|
|
ЕББҚ ( Аутизм спектрінің бұзылысы бар) оқушыға арналған тапсырма. 2-тапсырма. «Төрт патшаны көрген кейуана» хикаяты желісіне сәйкес сурет салу. ( И.В.Сталин; Н.С.Хрущев, Д.Қонаев, Н.Ә.Назарбаев)
|
Білім алушы сурет салады. |
Дескрипторлар -Хикаят желісіне сәйкес сурет салады. |
|
|
|
|
Тж. 2- тапсырма. «Төрт патшаны көрген кейуана» шығармасымен Ақан Сатаевтың 2018 жылы шыққан «Елбасы жолы» көркем филімі арасындағы тақырып ортақтығын салыстыр.
В |
Білім алушылар топтасады. Бірін-бірі оқытады. Диалог құрайды. Білім алушылар салыстыру сияқты күрделі ойлау операциясын меңгереді. |
Ақан Сатаевтың 2018 жылы шыққан «Елбасы жолы» көркем филімі мен Дүкенбай Досжанның «Төрт патшаны көрген кейуана» хикаятының тақырып ортақтығына венндиаграммасын толтырады. |
||
|
|
Жж. 3-тапсырма. Менің анам «Төрт патшаны көрдім» деп айтып отырушы еді. Егер сіздер, кейуана уақытында өмір сүрсеңіз, бар ғұмырынды қалай елестетер едіңіз? «ПОПС» формуласы әдісімен өз ойыңызды жүйелеңіз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» |
Білім алушы алынған ақпаратты жобалайды және зерттеу қызметінде пайдаланады |
1. Пікір, дәлел, мысал, қорытынды. 4-сөйлем арқылы жағдаяттық сұраққа жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың соңы (рефлексия) |
Кері байланыс Ж.“Дөңгелек үстел” стратегиясы Ел билеушілерінің тұлғасы сендердің ойларыңызша қандай болуы керек? Білім алушылар алдарына берілген бір бет ақ параққа 1 минут ішінде өз ойларын жазып, дөңгелете отырып жылжытады, әр оқушы өзі жазған ойды бүктеп отырады, алғашқы оқушыға қайтып келген соң, жазғандарын дауыстап оқиды. |
Сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс жасайды. |
Берілген сұраққа 1 минут ішінде 1 сұраққа жауап береді |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана"
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана"
|
Білім беру ұйымының атауы: |
Тараз теміржол көлік және коммуникация колледжі КМҚК |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүкенбай Досжан. «Төрт патшаны көрген кейуана» (хикаят) |
||||
|
Модуль/пән атауы: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожагали Асель Нурдаулеткызы |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Курс/топ: |
1-курс/АТУ-23-1 |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі |
||||
|
Үлгілік оқу бағдарламасының бағыты: |
Техникалық-технологиялық |
||||
|
Мақсаты, міндеттері (оқыту нәтижелері): |
Көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, негізгі ойды анықтау. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер (бағалау критерийлері): |
1)Көркем шығарманы тыңдайды,
басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін
өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама
жасайды; |
||||
|
Қажетті ресурстар: |
Слайдтар, интерактивтік тақта. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (ұйымдастыру кезеңі) |
И.В.Сталин (1878-1953) Н.С.Хрущев (1894-1971),
Д.Қонаев(1912-1993), Н.Ә.Назарбаев (1940д.к.)
|
Сәлемдеседі. Сабаққа назарын аударады. Болжау стратегиясы кез келген оқылымның қиындығын білім алушының сезінбей игеруіне көмектеседі және жаппай ұжым болып білім алуды ұйымдастырады |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (жаңа материалды игеру кезеңі)
|
Ұж. 1-тапсырма. Хикаят үзінділерін мұқият оқыңыз, хикаят үзінділерін графикалық мәтінге айналдырыңыз, 1. «... Жасасын Сталин Жолдас!... Жасасын жасампаз Ленин!...» деп, жиналған жұрт дүр ете түсті. Тұла бойымнан төмен қарай жылжып шоқ өткендей сезілді. Не кереметтің барын білмеймін, ортадан кішілеу, жанарында жасыны бар көсем кісі осылай бір қарағанда жұрт үстінен толқын жүріп өткендей сезіледі. Қарадай есеңгіреп есі шыққан, тосын әсерден оғаш мінез танытқан момындар сеңдей сығылысып, көсем кісіге кимеледі. 2. ... Табалдырықтан аттай бере: «Апа, жүре қалыңыз, -дейді, - стадионға көп халық жиналып жатыр, бас редакторға кіріп, жалынып жүріп сізге де кіруге рұқсат алдым!..» Қапелімде ештеме түсінбеймін. «Кең етек қазақы көйлектің етегіне сүрінбей-ақ үйде отырайын», -деп шегіншектеп, «еш жерге барғым жоқ», - деп сылтау айтып көремін, баяғы балам көнетін емес. «Хрущев келеді, тамам жұрттың алдына шығып сөйлейді»,- дейді. 3. «... Жасасын... Тұрыңдар, озаттар, Қонаев көкелерін келеді»,- деді әлдебір өктем дауыс. Әлгі әдемі мәшинеден түскен ұзын кісі кең адымдап келіп, тұрған бізге қарап қоңыр үнмен: «Сәлеметсіздер ме, бауырлар!»-деді. Иә, дәл солай. «Здрасти» деген жоқ, «армысыздар» дегенін естімедім, ұмытпасам, шынымды айтсам, құлағымда қалғаны сол, «сәлеметсіздер ме, бауырлар» болыпты. Жағалай төніп бір-бірлеп бәрімізге қол беріп амандасып шықты. Алақаны үлпідей жұмсақ, үгітіліп тұрған жүгері шашағы ма деп қаларсын. 4. ... Президент жылдам еніп, жақындап келіп сәлемдесті. - Ой, апа, жасаңыз нешеде?-деді. -Тоқсанның үстіндемін,балам, жүзге жуықтадым. Көзім нашарлап бет жүзінді анықтап көре алмай тұрмын, балам. Президент қасында көлеңкеше ілесіп жүрген көмекшісіне бұрылды.
|
Білім алушылар тілдік және ауызша қарым-қатынаста күрделі және мазмұны жағынан маңызды мәтіннің жекелеген бөліктерін қабылдауға дайын болады. . Алынған ақпаратты жүйелейді мәтіндегі ақпаратты графикалық мәтінге аударады. |
Дескрипторлар: 1.Үзінділерді оқиды. 2.Хикаят үзінділерін графикалық мәтінге айналдырады. |
https://bilim-all.kz/article/14619-Tort-patshany-korgen-keiuana Дүкенбай Досжан шығармаларының жинағы. Алматы 2004жыл.
|
|
|
|
ЕББҚ ( Аутизм спектрінің бұзылысы бар) оқушыға арналған тапсырма. 2-тапсырма. «Төрт патшаны көрген кейуана» хикаяты желісіне сәйкес сурет салу. ( И.В.Сталин; Н.С.Хрущев, Д.Қонаев, Н.Ә.Назарбаев)
|
Білім алушы сурет салады. |
Дескрипторлар -Хикаят желісіне сәйкес сурет салады. |
|
|
|
|
Тж. 2- тапсырма. «Төрт патшаны көрген кейуана» шығармасымен Ақан Сатаевтың 2018 жылы шыққан «Елбасы жолы» көркем филімі арасындағы тақырып ортақтығын салыстыр.
В |
Білім алушылар топтасады. Бірін-бірі оқытады. Диалог құрайды. Білім алушылар салыстыру сияқты күрделі ойлау операциясын меңгереді. |
Ақан Сатаевтың 2018 жылы шыққан «Елбасы жолы» көркем филімі мен Дүкенбай Досжанның «Төрт патшаны көрген кейуана» хикаятының тақырып ортақтығына венндиаграммасын толтырады. |
||
|
|
Жж. 3-тапсырма. Менің анам «Төрт патшаны көрдім» деп айтып отырушы еді. Егер сіздер, кейуана уақытында өмір сүрсеңіз, бар ғұмырынды қалай елестетер едіңіз? «ПОПС» формуласы әдісімен өз ойыңызды жүйелеңіз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» |
Білім алушы алынған ақпаратты жобалайды және зерттеу қызметінде пайдаланады |
1. Пікір, дәлел, мысал, қорытынды. 4-сөйлем арқылы жағдаяттық сұраққа жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың соңы (рефлексия) |
Кері байланыс Ж.“Дөңгелек үстел” стратегиясы Ел билеушілерінің тұлғасы сендердің ойларыңызша қандай болуы керек? Білім алушылар алдарына берілген бір бет ақ параққа 1 минут ішінде өз ойларын жазып, дөңгелете отырып жылжытады, әр оқушы өзі жазған ойды бүктеп отырады, алғашқы оқушыға қайтып келген соң, жазғандарын дауыстап оқиды. |
Сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс жасайды. |
Берілген сұраққа 1 минут ішінде 1 сұраққа жауап береді |
|
|
шағым қалдыра аласыз




енн диаграммасын
толтыр.












