|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
|
Мектеп: №17 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Аралбаева Жанслу Мухамметалиевна |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхиттың проблемалары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.3.8. Дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Дүниежүзілік мұхиттың проблемаларын анықтайды 2. Мұхит суын ластаушы элементтерді анықтайды, әсер етуші факторларды талдайды 3. Мұхит проблемаларын топтастырып жіктейді, шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Түсіну – мұхиттың табиғи ресурстарының ажарата біледі, қажеттіліктерін түсіндіре алады. Қолдану, талдау – мұхит ресурстарының таралуы, олармен байланысты пайда болатын экологиялық проблемаларды сипаттай алады, әсер етуші факторларды талдайды. Жинақтау – мұхитқа антропоген факторлардың әсерін салыстырмалы талдау жасайды, экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың мәтінмен жұмыс жасау дағдыларын дамытады, географиялық дереккөздермен танысады. Пәнге тән лексикология мен терминология: Экология, мұхит ресурстары, бензопирен, мутагенез |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылар оқу үдерісінде өздігінен жұмыс жасауға қиын мәселелердің жолдарын табуға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология – мұхит ластануынан зардап шегетін тіршілік дүниесін оқып үйренгенде байланысады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзілік мұхит және оның бөлімдері, экологиялық проблемаларды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
- Сәлемдесу - Түгендеу - Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушыларды қағаз қиындылары арқылы 4 топқа бөлу
«Ортадағы қаламсап» әдіс Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар «Дүниежүзілік мұхит» атты видеоролик қарайды. Видеокөрінісінің көмегімен бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. Оқушылар тақырып бойынша мәтінмен танысады. Әр топқа мәтін ішіндегі тақырыпшалар тапсырмалар орындау үшін беріледі. 1-тапсырма. «Қара, оқып шық, жаз, түсір» әдісімен жеке тапсырма ретінде мәтінмен танысу. Тақырыппен танысып болған соң топтық жұмыс: Оқушылар 3- топқа бөліне отырып жұмыс жасауға әрекеттенеді. 1Дүниежүзілік мұхиттың адамдарға тигізетін пайдасы қандай 2 Дүниежүзілік мұхиттың негізгі проблемалары 3« Қызыл толқындар» құбылысын қалай түсіндіруге болады 4 Индикаторлық организм дегенді қалай түсінесің?
2-тапсырма. Венн диаграммасы Тынық және Атлант мұхиттарының экологиялық проблемаларына салыстырмалы талдау жасау
3-тапсырма Рафт әдісі. РОЛЬ Журналист АУДИТОРИЯ Халық ФОРМА Мақала ТАҚЫРЫП Экологиялық Проблемаларды шешу жолдарының адамзатқа тигізетін әсері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «Баспалдық» әдісі. Оқушылар бүгінгі алған білімдерін қай сатыда екенін, нөмірленген баспалдақтарға стикерлерін жабыстырады. Барлығы түсінікті болса- 4 – 5 сатыларға стикер жабыстырыңыз; Қиындықтар болса - 2-3 сатыларға стикер жабыстырыңыз; Барлығы түсініксіз болса – 1 сатыларға стикер жабыстырыңыз. Үй тапсырмасы: Өзіміз қалаған мұхиттың экологиялық проблемалары бойынша реферат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіріп, тапсырманы орындағанда бір біріне құрмет көрсету |
Тапсырмаларды орындай отыра сұрақтарға жауап береді. Дүниежүзілік мұхиттың проблемары бойынша пікір алмасады. Кері байланыс арқылы сабақтың ұнаған тұстарын, өз ойларын айтады. |
Ғаламтормен жұмыс жасағанда, сергіті сәту орындағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүние жүзілңк мұхит проблемалары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
|
Мектеп: №17 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Аралбаева Жанслу Мухамметалиевна |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхиттың проблемалары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.3.8. Дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Дүниежүзілік мұхиттың проблемаларын анықтайды 2. Мұхит суын ластаушы элементтерді анықтайды, әсер етуші факторларды талдайды 3. Мұхит проблемаларын топтастырып жіктейді, шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Түсіну – мұхиттың табиғи ресурстарының ажарата біледі, қажеттіліктерін түсіндіре алады. Қолдану, талдау – мұхит ресурстарының таралуы, олармен байланысты пайда болатын экологиялық проблемаларды сипаттай алады, әсер етуші факторларды талдайды. Жинақтау – мұхитқа антропоген факторлардың әсерін салыстырмалы талдау жасайды, экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың мәтінмен жұмыс жасау дағдыларын дамытады, географиялық дереккөздермен танысады. Пәнге тән лексикология мен терминология: Экология, мұхит ресурстары, бензопирен, мутагенез |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылар оқу үдерісінде өздігінен жұмыс жасауға қиын мәселелердің жолдарын табуға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология – мұхит ластануынан зардап шегетін тіршілік дүниесін оқып үйренгенде байланысады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзілік мұхит және оның бөлімдері, экологиялық проблемаларды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
- Сәлемдесу - Түгендеу - Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушыларды қағаз қиындылары арқылы 4 топқа бөлу
«Ортадағы қаламсап» әдіс Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар «Дүниежүзілік мұхит» атты видеоролик қарайды. Видеокөрінісінің көмегімен бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. Оқушылар тақырып бойынша мәтінмен танысады. Әр топқа мәтін ішіндегі тақырыпшалар тапсырмалар орындау үшін беріледі. 1-тапсырма. «Қара, оқып шық, жаз, түсір» әдісімен жеке тапсырма ретінде мәтінмен танысу. Тақырыппен танысып болған соң топтық жұмыс: Оқушылар 3- топқа бөліне отырып жұмыс жасауға әрекеттенеді. 1Дүниежүзілік мұхиттың адамдарға тигізетін пайдасы қандай 2 Дүниежүзілік мұхиттың негізгі проблемалары 3« Қызыл толқындар» құбылысын қалай түсіндіруге болады 4 Индикаторлық организм дегенді қалай түсінесің?
2-тапсырма. Венн диаграммасы Тынық және Атлант мұхиттарының экологиялық проблемаларына салыстырмалы талдау жасау
3-тапсырма Рафт әдісі. РОЛЬ Журналист АУДИТОРИЯ Халық ФОРМА Мақала ТАҚЫРЫП Экологиялық Проблемаларды шешу жолдарының адамзатқа тигізетін әсері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «Баспалдық» әдісі. Оқушылар бүгінгі алған білімдерін қай сатыда екенін, нөмірленген баспалдақтарға стикерлерін жабыстырады. Барлығы түсінікті болса- 4 – 5 сатыларға стикер жабыстырыңыз; Қиындықтар болса - 2-3 сатыларға стикер жабыстырыңыз; Барлығы түсініксіз болса – 1 сатыларға стикер жабыстырыңыз. Үй тапсырмасы: Өзіміз қалаған мұхиттың экологиялық проблемалары бойынша реферат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіріп, тапсырманы орындағанда бір біріне құрмет көрсету |
Тапсырмаларды орындай отыра сұрақтарға жауап береді. Дүниежүзілік мұхиттың проблемары бойынша пікір алмасады. Кері байланыс арқылы сабақтың ұнаған тұстарын, өз ойларын айтады. |
Ғаламтормен жұмыс жасағанда, сергіті сәту орындағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













