Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы
|
Бөлім |
6 Елтану және саяси география негіздері 6.1 Дүние жүзі елдері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.6.1.1 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармаен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Жаңа тақырыпқа байланысты «Суреттер сөйлейді» ойыны Қазіргі ұстаздардың міндеті жас ерекшелігіне сай ақыл-ойды дамытудың жоғары деңгейіне жету. Сондай мақсатта «Сен мені білесің бе? Топографиялық тұрғыда жасырылған сурет жұмбақтарын оқушыларға ұсынамын 1-сурет. Әйгілі орыс жазушысы А.С. Пушкин бейнесіндегі ел (Италия) 2-сурет.Орамалды әйел ана бейнесіндегі қандай ел бейнеленген? (Португалия,Испания 3-сурет. Көңіл күйі болмаған адамның бейнесіндегі қандай материк бейнеленген? (Африка) 4-сурет. Қалпағы бар ер адам бейнесінде қай мемлекет бейнеленген? «Нидерланды) Елдерді атағаннан кейін бүгінгі тақырыбымыз ашылып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын анықтайды. |
Суреттерге қарап, елдерді анықтайды |
Жалпы 2 балл |
Суреттер Карта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Негізгі ұғымдармен танысып, оқулық мәтінімен жұмыс жасайды.
2-тапсырма. Қазақстанның географиялық орналасуы қандай түрге жататын анықтаңыз. Тірек сызбаны пайдалану,сыни тұрғысында ойланып,сызбаны толтыру
Физикалық- географиялық орны Саяси географиялық орны
1.Көрші елдері, олармен саяси экономикалық қатысы 2.Дүниежүзілік мұхитқа қатысы 1.Материктегі орны 2.Бас меридиан мен экватордан қашықтығы 3.Мұхитқа қатысы 4.Абсолют биіктігі 5.Шеткі нүктелерінің координаталары
|
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор Картадан дүниежүзі бойынша құрлық ішіндегі елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша аралдағы елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша түбектегі елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша топаралдағы елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша теңіз жағалауындағы елдерді анықтайды;
Дескриптор: Қазақстанның географиялық орналасуы қандай түрге жататынын анықтайды. Физикалық-географиялық орнына талдау жасайды; Саяси-географиялық орнын сипаттайды;
|
Жалпы 5 балл
Жалпы 3 балл
|
Атлас Оқулық Дәптер Кесте
Оқулық Атлас Дәптер сызба
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Еркін микрофон» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. Үйге тапсырма: §57 оқу, төмендегі тапсырманы картаны пайдалану арқылы орындау:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескриптор бойынша өзара бағалау жүргізеді
|
Кері байланыс Карта |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы 7 сынып ҚМЖ
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы 7 сынып ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы
|
Бөлім |
6 Елтану және саяси география негіздері 6.1 Дүние жүзі елдері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.6.1.1 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармаен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Жаңа тақырыпқа байланысты «Суреттер сөйлейді» ойыны Қазіргі ұстаздардың міндеті жас ерекшелігіне сай ақыл-ойды дамытудың жоғары деңгейіне жету. Сондай мақсатта «Сен мені білесің бе? Топографиялық тұрғыда жасырылған сурет жұмбақтарын оқушыларға ұсынамын 1-сурет. Әйгілі орыс жазушысы А.С. Пушкин бейнесіндегі ел (Италия) 2-сурет.Орамалды әйел ана бейнесіндегі қандай ел бейнеленген? (Португалия,Испания 3-сурет. Көңіл күйі болмаған адамның бейнесіндегі қандай материк бейнеленген? (Африка) 4-сурет. Қалпағы бар ер адам бейнесінде қай мемлекет бейнеленген? «Нидерланды) Елдерді атағаннан кейін бүгінгі тақырыбымыз ашылып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын анықтайды. |
Суреттерге қарап, елдерді анықтайды |
Жалпы 2 балл |
Суреттер Карта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Негізгі ұғымдармен танысып, оқулық мәтінімен жұмыс жасайды.
2-тапсырма. Қазақстанның географиялық орналасуы қандай түрге жататын анықтаңыз. Тірек сызбаны пайдалану,сыни тұрғысында ойланып,сызбаны толтыру
Физикалық- географиялық орны Саяси географиялық орны
1.Көрші елдері, олармен саяси экономикалық қатысы 2.Дүниежүзілік мұхитқа қатысы 1.Материктегі орны 2.Бас меридиан мен экватордан қашықтығы 3.Мұхитқа қатысы 4.Абсолют биіктігі 5.Шеткі нүктелерінің координаталары
|
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор Картадан дүниежүзі бойынша құрлық ішіндегі елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша аралдағы елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша түбектегі елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша топаралдағы елдерді анықтайды; Картадан дүниежүзі бойынша теңіз жағалауындағы елдерді анықтайды;
Дескриптор: Қазақстанның географиялық орналасуы қандай түрге жататынын анықтайды. Физикалық-географиялық орнына талдау жасайды; Саяси-географиялық орнын сипаттайды;
|
Жалпы 5 балл
Жалпы 3 балл
|
Атлас Оқулық Дәптер Кесте
Оқулық Атлас Дәптер сызба
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Еркін микрофон» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. Үйге тапсырма: §57 оқу, төмендегі тапсырманы картаны пайдалану арқылы орындау:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескриптор бойынша өзара бағалау жүргізеді
|
Кері байланыс Карта |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














