|
Бөлім: |
4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзі халқының діни құрамы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.1.2 -дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын атап бере алады. Көпшілік оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттай алады. Кейбір оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажырата алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
5минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, көңілдерін көтереді
|
Ауызша қолдау
|
|
|||||||||||
|
2.«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. |
1.Дін деген не? 2. Қандай әлемдік діндерді білесіңдер? 3.Әлемдік діндерден басқа тағы қандай ұлттық діндер бар?
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут |
ІІ. Жаңа сабақ. Жеке жұмыс. Тапсырма №1: Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтаңыз. 7 сынып оқулығындағы §47-48, 76-77 беттердегі мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыз.
|
Әр оқушы өз жұмыстарын сыныпта жариялайды
|
Бағалау критерийлері
|
PowerPoint презентациясы |
|||||||||||
|
Топтық жұмыс. Тапсырма №2: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттаңыз. 1-топ. Христиан 2-топ. Ислам 3-топ. Буддизм 4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі
ЕББҚ оқушы (баяу қабылдайтын) тапсырмасы: мәтінді оқу Саралау: Жеке қолдау. Мұғалім тарапынан сұрақ-жауап арқылы тақырып түсіндіріледі.
|
Жоспар бойынша тапсырманы орындайды
ЕББҚ оқушы тақырып бойынша ойын жазбаша түйіндейді. |
Бағалау критерийлері
|
Ақ плакаттар, атлас карта |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс Тапсырма №3 Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажаратып жазыңыз Тапсырмалар айдарындағы 2 тапсырманы орындатады
|
1.Кескін картаға дүниежүзі халқының ұстанатын діндерін түсіндіреді. 2. Дүние жүзінің саяси картасынан зайырлы мемлекеттерді көрсетеді
|
Бағалау критерийлері
|
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері, атлас карта, кескін карта
|
||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Бағалау критерийі |
Дескриторлар |
№1 |
№2 |
№3 |
|
Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтайды |
Д.ж. Діндерінің құрамы бойынша топтастыра алады; |
1 |
|
|
|
Әлемдік діндерді біледі; |
1 |
|
|
|
|
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттайды
|
Шығу тарихы |
|
1 |
|
|
Тармақтары немесе бағыттары |
|
1 |
|
|
|
Таралған аумағы |
|
1 |
|
|
|
Діни мерекелері |
|
1 |
|
|
|
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажаратып жазады |
Кескін картаға түсіреді |
|
|
1 |
|
Шекараларын сызады |
|
|
1 |
|
|
Шартты белгілерін белгілейді |
|
|
1 |
|
|
Зайырлы мемлекеттерді атайды |
|
|
1 |
|
|
Жалпы балл |
10 балл |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халқының діни құрамы
Дүниежүзі халқының діни құрамы
|
Бөлім: |
4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзі халқының діни құрамы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.1.2 -дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын атап бере алады. Көпшілік оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттай алады. Кейбір оқушылар үшін: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажырата алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
5минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, көңілдерін көтереді
|
Ауызша қолдау
|
|
|||||||||||
|
2.«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. |
1.Дін деген не? 2. Қандай әлемдік діндерді білесіңдер? 3.Әлемдік діндерден басқа тағы қандай ұлттық діндер бар?
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут |
ІІ. Жаңа сабақ. Жеке жұмыс. Тапсырма №1: Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтаңыз. 7 сынып оқулығындағы §47-48, 76-77 беттердегі мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыз.
|
Әр оқушы өз жұмыстарын сыныпта жариялайды
|
Бағалау критерийлері
|
PowerPoint презентациясы |
|||||||||||
|
Топтық жұмыс. Тапсырма №2: Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттаңыз. 1-топ. Христиан 2-топ. Ислам 3-топ. Буддизм 4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі
ЕББҚ оқушы (баяу қабылдайтын) тапсырмасы: мәтінді оқу Саралау: Жеке қолдау. Мұғалім тарапынан сұрақ-жауап арқылы тақырып түсіндіріледі.
|
Жоспар бойынша тапсырманы орындайды
ЕББҚ оқушы тақырып бойынша ойын жазбаша түйіндейді. |
Бағалау критерийлері
|
Ақ плакаттар, атлас карта |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс Тапсырма №3 Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажаратып жазыңыз Тапсырмалар айдарындағы 2 тапсырманы орындатады
|
1.Кескін картаға дүниежүзі халқының ұстанатын діндерін түсіндіреді. 2. Дүние жүзінің саяси картасынан зайырлы мемлекеттерді көрсетеді
|
Бағалау критерийлері
|
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері, атлас карта, кескін карта
|
||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Бағалау критерийі |
Дескриторлар |
№1 |
№2 |
№3 |
|
Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтайды |
Д.ж. Діндерінің құрамы бойынша топтастыра алады; |
1 |
|
|
|
Әлемдік діндерді біледі; |
1 |
|
|
|
|
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын сипаттайды
|
Шығу тарихы |
|
1 |
|
|
Тармақтары немесе бағыттары |
|
1 |
|
|
|
Таралған аумағы |
|
1 |
|
|
|
Діни мерекелері |
|
1 |
|
|
|
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын ажаратып жазады |
Кескін картаға түсіреді |
|
|
1 |
|
Шекараларын сызады |
|
|
1 |
|
|
Шартты белгілерін белгілейді |
|
|
1 |
|
|
Зайырлы мемлекеттерді атайды |
|
|
1 |
|
|
Жалпы балл |
10 балл |
|||
шағым қалдыра аласыз















