Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі халқының миграциясы
| 
 Бөлім:  | 
 4.Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 Абылай Ғани  | 
| 
 Күні:  | 
 06.02.2025ж.  | 
| 
 Сыныбы: 9  | 
 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Дүниежүзі халқының миграциясы  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты  | 
 9.4.1.2 дүниежүзі халқы көші-қонының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Дүниежүзі халықтарының көші-қонына қатысты терминдердің мағынасын ашып, салаларымен танысады. Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттары, себептері мен салдарын түсінеді  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе 
  | 
 (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сынып оқушыларын 3-топқа бөлу «Ой шақыру» әдісі арқылы сұрақтар қоямын: 1. Қазақстанда қандай этнос өкілдері тұрады? 2. Диаспора сөзіне анықтама бер? 3. Әлемдік діндер 4. Ұлттық діндер 5. Біздің елімізде қандай дін түрлері таралған? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын.  | 
 Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. 
  | 
 Сұрақтарға жауап берген оқушыларды ауызша мадақтап отыру «Жарайсың!», «Бәрекелді!»  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері АКТ Суреттер карта  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтіні мен ресурстарды қолдана отырып, географиялық диктант беріледі.  | 
 Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.  | 
 Дескриптор: Жалпы 3 балл Дүниежүзі халқының миграциясын сипаттап жазады  | 
 Оқулық Дж саяси картасы Атлас Дәптер  | 
||||||||||||||
| 
 1- тапсырманы топпен орындатамын, бақылаймыг, тапсырма орындалу жолына нұсқау көрсетемін.  | 
 1-тапсырма 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендір 
 
  | 
 Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді.  | 
 Оқулық Дәптер Атлас АКТ Кесте 
  | 
|||||||||||||||
| 
 2- тапсырманы орындатамын, бақылайды, мысал, үлгі көрсетемін.  | 
 2-тапсырма Диаспора, миграция, иммиграция терминдерге мынадай сұрақтар бойынша жазбаша жауап беріңіз. 1. Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едің? 2. Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласың ба? 3. Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсың?  | 
 Дескриптор: Жалпы - 4 балл Диаспора, миграция, иммиграция терминдерге мынадай сұрақтар бойынша жазбаша жауап береді.  | 
 9-сынып оқулығы. Дәптер Дидактикалық материалдар Суреттер 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы Рефлексия 
  | 
 Сабақты қорытындылау. Оқушылардың рефлексия 
 Үй жұмысы: §40-41 оқу, Дж миграцияның негізгі бағыттарын кескін картаға түсіру  | 
 Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды.  | 
 Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады  | 
 Бағалау парақшасы 
  | 
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халқының миграциясы
Дүниежүзі халқының миграциясы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі халқының миграциясы
| 
 Бөлім:  | 
 4.Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 Абылай Ғани  | 
| 
 Күні:  | 
 06.02.2025ж.  | 
| 
 Сыныбы: 9  | 
 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Дүниежүзі халқының миграциясы  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты  | 
 9.4.1.2 дүниежүзі халқы көші-қонының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Дүниежүзі халықтарының көші-қонына қатысты терминдердің мағынасын ашып, салаларымен танысады. Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттары, себептері мен салдарын түсінеді  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе 
  | 
 (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сынып оқушыларын 3-топқа бөлу «Ой шақыру» әдісі арқылы сұрақтар қоямын: 1. Қазақстанда қандай этнос өкілдері тұрады? 2. Диаспора сөзіне анықтама бер? 3. Әлемдік діндер 4. Ұлттық діндер 5. Біздің елімізде қандай дін түрлері таралған? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын.  | 
 Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. 
  | 
 Сұрақтарға жауап берген оқушыларды ауызша мадақтап отыру «Жарайсың!», «Бәрекелді!»  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері АКТ Суреттер карта  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтіні мен ресурстарды қолдана отырып, географиялық диктант беріледі.  | 
 Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.  | 
 Дескриптор: Жалпы 3 балл Дүниежүзі халқының миграциясын сипаттап жазады  | 
 Оқулық Дж саяси картасы Атлас Дәптер  | 
||||||||||||||
| 
 1- тапсырманы топпен орындатамын, бақылаймыг, тапсырма орындалу жолына нұсқау көрсетемін.  | 
 1-тапсырма 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендір 
 
  | 
 Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді.  | 
 Оқулық Дәптер Атлас АКТ Кесте 
  | 
|||||||||||||||
| 
 2- тапсырманы орындатамын, бақылайды, мысал, үлгі көрсетемін.  | 
 2-тапсырма Диаспора, миграция, иммиграция терминдерге мынадай сұрақтар бойынша жазбаша жауап беріңіз. 1. Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едің? 2. Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласың ба? 3. Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсың?  | 
 Дескриптор: Жалпы - 4 балл Диаспора, миграция, иммиграция терминдерге мынадай сұрақтар бойынша жазбаша жауап береді.  | 
 9-сынып оқулығы. Дәптер Дидактикалық материалдар Суреттер 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы Рефлексия 
  | 
 Сабақты қорытындылау. Оқушылардың рефлексия 
 Үй жұмысы: §40-41 оқу, Дж миграцияның негізгі бағыттарын кескін картаға түсіру  | 
 Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды.  | 
 Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады  | 
 Бағалау парақшасы 
  | 
шағым қалдыра аласыз














