Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алимкулова А. |
|||||||||||||||||
|
Күні: 6.02.2024ж. |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстандағы халықтың миграциясы. Миграциялық саясат |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.4.1.2 Дүниежүзі халқы көші-қонының басты бағыттарын, себептері мен салдарын түсіндіреді 9.4.1.3 Қазақстандағы көші қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын анықтайды 9.4.1.4 Көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағытын, себептері мен салдарын түсіндіреді |
|||||||||||||||||
|
Қазақстан көші-қон процестеріне талдау жасау негізінде көші-қонның негізгі бағытын анықтайды |
||||||||||||||||||
|
Көші –қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8-10 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптың жағымды ахуалын қалыптасытыру ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. ІІ. Ой шақыру: «Жағдаяттық сұрақ» жаңа тақырыпты ашу Мұғалім сабақтың тақырыбын болжауды сұрайды. Тақырып ашылғаннан кейін, сабақтың мақсаттың анықтайды ІІІ. «Сұрақ менен, жауап сізден» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтау 1. Еліміздегі жергілікті ұлт 2. Өз отанынан тыс жерде өмір сүріп жатқан халықтар 3. Еліміздегі саны ең көп диаспора 4. ХХ ғ. басында қазақ диаспорасы бар елдер саны 5. Ел аумағынан тыс жерде өмір сүріп жатқан қазақтардың саны 6. Елімізде қанша конфессия өкілдері өмір сүруде? 7. Елімізде мұсылман қауымдастығы қанша ұлт өкілінен тұрады? 8. Қазақстандағы ислам дінін ұстанушылардың саны 9. Ислам дінін ұстанатын ұлттар 10. Православие дінін ұстанатын ұлттар ІV. Сандар арқылы топтарға біріктіру Топ ережесін еске түсіру Топтың ережесі:
|
1. Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгендейді. Оқушылар сабақ тақырыбын ашады Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді Сандар арқылы топқа бірігеді. |
ҚБ Қол шапалақ Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау»
Өзін-өзі бағалау «домбыра» |
ДК экраны слайд |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 -8 мин 12 мин |
І. Жаңа сабақтың тақырыбы бойынша оқушыларға видео-, презентация-таныстырылым көрсетеді Сұрақтарға жауап береді 1.Миграция дегеніміз не? 2.Эмиграция дегеніміз не? 3.Репатриация дегеніміз не? 4.Сыртқы көші-қон дегеніміз не? 5.Ішкі көші-қон дегеніміз не? ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; 1Тапсырма: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы мәтін, картамен жұмыс ЕБҚ: оқушыға топтық жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
1топ. Дүние жүзінің көші-қон картасының көмегімен миграция бағытарын анықтаңыз, себеп-салдарын түсіндіріңіз
Мигранттарды қабылдаған елдерге қандай артықшылықтар мен кемшіліктер тән? Өз жауаптарынды төменде берілген кесте түрінде көрсетіндер:
2топ. Карта мен оқулықтағы 51-52 мәтінді пайдаланып, Қазақстан Республикасының көші-қон жағдайын сипаттандар. Қазақстан халқының көші-қонының негізгі бағыттарын атап, себеп-салдарын түсіндеріндер
Сұрақ Көбінесе Түркістан, Жамбыл, Алматы, Солтүстік Қазақстан, Қостанай, Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстарынан тұрғындар Қазастанның басқа аймақтарына қандай себептерімен қоныс аудырады? Халықтың этникалық құрамы белгілі бір аймақтардың ішкі мигрантардың келуі және кетуі бойынша көшбасшы болуына қалай әсер етеді? Неліктен Алматы қаласы ішкі мигрантарды қабылдау жағынан да, шығару жағынан да көшбасшылардың бірі? 3 топ. Оқулықтағы 52 беттегі Қазақстанның көші-қон саясаты мәтіні мен атластағы көші-қон картасын пайдаланып, көші-қон саясаты тұсындағы шешімдерді әзірлеу мақсатында халықтың көші-қонына қатысты келесі мәселелерді шешу жолдарын ұсыныңдар
|
Оқушылар экраннан бүгінгі сабақ бойынша видео-презентация көреді. Сол көрген, қабылдаған ақпараттарын ұжымдық үлгіде талқылайды. Бір-біріне, мұғалім оларға сұрақтар қойып, толық жауап алады. Дескриптор: слайд, видео көреді. -Қабылдаған ақпаратымен ой бөліседі. -Бір-біріне сұрақтар қойып, көші- қон туралы біледі -жаңа терминдермен танысады ЕБҚ: оқушыға иммиграция эмиграция термині анықтама береді 1 топ Дескриптор: -Дүниежүзі халқы көші-қонының негізгі бағыттарын атайды -Себеп-салдарын түсіндіреді - көші –қонның артықшылығы мен кемшілігін сипаттайды 2топ Дескриптор: Қазақстан Республикасының көші-қон жағдайын сипаттайды; Қазақстан халқының көші-қонының негізгі бағыттарын атайды; себеп-салдарын түсіндереді; Дескриптор:Көші –қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау 2 балл «Қол шапалақ» әдісі арқылы бірін - бірі бағалайды. «Өте жақсы» - 3 шапалақ; «Жақсы» - 2 шапалақ; «Әлі де жақсарту керек» - 1 шапалақ 3 балл |
География.Халық.Миграция.mp4 ДК экраны 9 сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд Үлестірме қағаз ДК экраны 9-сынып Жұмыс дәптерлері. Атлас Үлестірме парақ |
||||||||||||||
|
10 мин |
Жеке жұмыс «Сәйкестендіру» ойыны арқылы оқушылардың білімдерін қорытындылайды
|
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары диалог арқылы қолдау жасайды Дескриптор: 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді |
5 балл Өзін—өзін бағалу домбыра |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? Бағалау Үйге тапсырма: § 40-41, ойынды тұжырымда Бағдаршам арқылы кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды «1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Рефлексия парағы |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстандағы халықтың миграциясы. Миграциялық саясат
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстандағы халықтың миграциясы. Миграциялық саясат
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алимкулова А. |
|||||||||||||||||
|
Күні: 6.02.2024ж. |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстандағы халықтың миграциясы. Миграциялық саясат |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.4.1.2 Дүниежүзі халқы көші-қонының басты бағыттарын, себептері мен салдарын түсіндіреді 9.4.1.3 Қазақстандағы көші қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын анықтайды 9.4.1.4 Көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағытын, себептері мен салдарын түсіндіреді |
|||||||||||||||||
|
Қазақстан көші-қон процестеріне талдау жасау негізінде көші-қонның негізгі бағытын анықтайды |
||||||||||||||||||
|
Көші –қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8-10 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптың жағымды ахуалын қалыптасытыру ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. ІІ. Ой шақыру: «Жағдаяттық сұрақ» жаңа тақырыпты ашу Мұғалім сабақтың тақырыбын болжауды сұрайды. Тақырып ашылғаннан кейін, сабақтың мақсаттың анықтайды ІІІ. «Сұрақ менен, жауап сізден» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтау 1. Еліміздегі жергілікті ұлт 2. Өз отанынан тыс жерде өмір сүріп жатқан халықтар 3. Еліміздегі саны ең көп диаспора 4. ХХ ғ. басында қазақ диаспорасы бар елдер саны 5. Ел аумағынан тыс жерде өмір сүріп жатқан қазақтардың саны 6. Елімізде қанша конфессия өкілдері өмір сүруде? 7. Елімізде мұсылман қауымдастығы қанша ұлт өкілінен тұрады? 8. Қазақстандағы ислам дінін ұстанушылардың саны 9. Ислам дінін ұстанатын ұлттар 10. Православие дінін ұстанатын ұлттар ІV. Сандар арқылы топтарға біріктіру Топ ережесін еске түсіру Топтың ережесі:
|
1. Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгендейді. Оқушылар сабақ тақырыбын ашады Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді Сандар арқылы топқа бірігеді. |
ҚБ Қол шапалақ Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау»
Өзін-өзі бағалау «домбыра» |
ДК экраны слайд |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 -8 мин 12 мин |
І. Жаңа сабақтың тақырыбы бойынша оқушыларға видео-, презентация-таныстырылым көрсетеді Сұрақтарға жауап береді 1.Миграция дегеніміз не? 2.Эмиграция дегеніміз не? 3.Репатриация дегеніміз не? 4.Сыртқы көші-қон дегеніміз не? 5.Ішкі көші-қон дегеніміз не? ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; 1Тапсырма: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы мәтін, картамен жұмыс ЕБҚ: оқушыға топтық жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
1топ. Дүние жүзінің көші-қон картасының көмегімен миграция бағытарын анықтаңыз, себеп-салдарын түсіндіріңіз
Мигранттарды қабылдаған елдерге қандай артықшылықтар мен кемшіліктер тән? Өз жауаптарынды төменде берілген кесте түрінде көрсетіндер:
2топ. Карта мен оқулықтағы 51-52 мәтінді пайдаланып, Қазақстан Республикасының көші-қон жағдайын сипаттандар. Қазақстан халқының көші-қонының негізгі бағыттарын атап, себеп-салдарын түсіндеріндер
Сұрақ Көбінесе Түркістан, Жамбыл, Алматы, Солтүстік Қазақстан, Қостанай, Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстарынан тұрғындар Қазастанның басқа аймақтарына қандай себептерімен қоныс аудырады? Халықтың этникалық құрамы белгілі бір аймақтардың ішкі мигрантардың келуі және кетуі бойынша көшбасшы болуына қалай әсер етеді? Неліктен Алматы қаласы ішкі мигрантарды қабылдау жағынан да, шығару жағынан да көшбасшылардың бірі? 3 топ. Оқулықтағы 52 беттегі Қазақстанның көші-қон саясаты мәтіні мен атластағы көші-қон картасын пайдаланып, көші-қон саясаты тұсындағы шешімдерді әзірлеу мақсатында халықтың көші-қонына қатысты келесі мәселелерді шешу жолдарын ұсыныңдар
|
Оқушылар экраннан бүгінгі сабақ бойынша видео-презентация көреді. Сол көрген, қабылдаған ақпараттарын ұжымдық үлгіде талқылайды. Бір-біріне, мұғалім оларға сұрақтар қойып, толық жауап алады. Дескриптор: слайд, видео көреді. -Қабылдаған ақпаратымен ой бөліседі. -Бір-біріне сұрақтар қойып, көші- қон туралы біледі -жаңа терминдермен танысады ЕБҚ: оқушыға иммиграция эмиграция термині анықтама береді 1 топ Дескриптор: -Дүниежүзі халқы көші-қонының негізгі бағыттарын атайды -Себеп-салдарын түсіндіреді - көші –қонның артықшылығы мен кемшілігін сипаттайды 2топ Дескриптор: Қазақстан Республикасының көші-қон жағдайын сипаттайды; Қазақстан халқының көші-қонының негізгі бағыттарын атайды; себеп-салдарын түсіндереді; Дескриптор:Көші –қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады |
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау 2 балл «Қол шапалақ» әдісі арқылы бірін - бірі бағалайды. «Өте жақсы» - 3 шапалақ; «Жақсы» - 2 шапалақ; «Әлі де жақсарту керек» - 1 шапалақ 3 балл |
География.Халық.Миграция.mp4 ДК экраны 9 сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд Үлестірме қағаз ДК экраны 9-сынып Жұмыс дәптерлері. Атлас Үлестірме парақ |
||||||||||||||
|
10 мин |
Жеке жұмыс «Сәйкестендіру» ойыны арқылы оқушылардың білімдерін қорытындылайды
|
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары диалог арқылы қолдау жасайды Дескриптор: 1. Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді |
5 балл Өзін—өзін бағалу домбыра |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? Бағалау Үйге тапсырма: § 40-41, ойынды тұжырымда Бағдаршам арқылы кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды «1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Рефлексия парағы |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















